Tsr omm aipWei: Schildersaffaire, Canadapopulieren Oiiiiehoomcii ALEX MEIJER'S iv o 111 e, VOOR DEN HOEST! BurgerL stand. Advert.entiën. een Inboedeltje, Een WOONHUIS 50 stuks Openbare Verkooping BIERVLIET. Olmeboomen, a»»» en Loopets, 300 bossen ïïaverstroo, Reisgidsen Handelsberichten. STAII. Te Koop \T XèXé staan maar er alleen van tijd tot tijd een predikbeurt vervuld. Zijn vader had te Brussel, Antwerpen en elders onder het schrikbewind van Alva hot predikambt bekleed en was in Augus tus 1571 te Antwerpen verbrand. De zoon stond achtereenvolgens te Oude naarde, later te Aandijke nabij Zaam- slag, naar men wil ergens in het land van Waas en het laatst te Middelburg in Vlaanderen. Op een reis van Sluis naar Brugge werd hij met nog eenige anderen door een bende Roomsche Mal contenten op 10 December 1583 gevat. Na een tijdlang op het kasteel van Middelburg in Vlaanderen in den kerker te hebben gezucht werd hij nog in het zelfde jaar in een zak gobonden en met een daaraan bevestigden zwaren steon in het water geworpen en verdronken. Toen Missuëns den marteldood stierf, was de bloeitijd voor de Hervorming in Vlaanderen al voorbij, het gebied, waar zij in de laatste paar jaren gehoerscht had zelfs dat er „schier geen sprake was van den Roomsehen godsdienst", door de veroveringen van Parma al meer en meer ingekiompen. /Nog vóór dat Brugge in Mei 1584 door het verraad van Chimay aan den Spanjaard over ging, nam ook in Zeeuwsch-Vlaanderen de oorlogsberoering een begin. De be volking van St. Anna ter Muiden en Oostburg zocht haar heil in de vlucht, deze naar Sluis en Vlissingen gene naar Brugge, Sluis en elders, de landen van Groede (1588), Breskens (1583), IJzen- dijke en Schoondijke (1585) werden aan de golven prijs gegevenbij den val van Sluis, het laatste bolwerk van Vlaanderen's Protestanten in 1587, was deze streek voor het grootste gedeelte een woeste stede geworden. Zoo bleef zij liggen totdat men haar in do de da gen van het Twaalfjarig Bestand weer begon in te dijken, een woestenij van slikken en poelen, waaruit het eiland van Cadzand en de Veerhoekpolder zich als oasen verhieven. Het kan zijn dat na Mei 1587, toen het Brugsche Vrije alle ketters uit ziju gebied verbande, Cadzantenaren liever dan het Protestantisme te verloochenen het eiland verlaten en zich elders geves tigd hebben, maar bepaald ontvolkt is het destijds niet. Het zielental bleef er integendeel groot genoeg om door een pastoor bediend te worden; zoowel in 1597 als in 1603 is hier een pastoor werkzaam geweest. Den naam van dien 1597 van kennen wij toevallig uit een acte van dat jaar waarbij Heer Sijmoen Vermeulen „pastoor van Cadzand", Birtholomeüs Jansons, deken van het Schuttersgilde van St Sebasti- aan aldaar en zekere Nikolas Dort, al daar woonachtig, verklaren gelicht te hebben op de griffie van de stad Sluis een „zilveren halsband met tien zilveren vergulde schilden en een klein zilver shildeken met vijf zilveren gaaien, te weten een grooten gaai, een middelbaren en drie kleine, hangende aan een zilve ren ketentje, alles toekomende het voor- zeide gilde" en indertijd op die griffie in bewaring gegeven! Dit bericht is niet van belang ont bloot. Het toont dat men zich in dat jaar te Cadzand weder veilig genoeg ge voelde om kostbaarheden, in gevaarvol ler tijden tonnen Sluis geborgen, voort aan zelf te bewareneen gevolg mis schien van de tot bescherming der land zaten opgeworpen forten, over wier aan leg in Augustus 1595 door het vrije van Brugge met den gouverneur van het eiland, kapitein Lespine, onderhandeld was. Misschien ook moet het aan die verschansingen worden toegeschreven dat hior, zoo dicht onder den rook van het geuzennest Vlissingen, de Roomschkatholieke godsdienst kon stand houden en Cadzand in die jaren een treffende tegenstelling vormde met de meeste andere plaatsen van het bisdom Brugge, waar in 1596 zoo groot als het was tengevolge, van de verwoestingen der Noord-Nederlanders buiten de stad Brugge tenauwernood drie pastoors te vinden waren, gelijk de aartsbisschop van Mechelen en de bisschoppen van Yperen en Brugge ergens getuigen. Zelfs de hier en daar gebouwde forten, schreef do laatstgenoemde in 1600, kondou nau welijks verhinderen dat de geuzon van uit Ostcnde en Biervliet bij nacht en steelsgewijze niet alleen maar zelfs op klaarlichten dag Vlaanderen telkens en telkens weer afstroopten. 's Gr. J„ d. H. De gildeornamenten, waarvan hierbo ven gesproken is, zijn waarschijnlijk in den loop der 18e eeuw verkocht. Den 3 Juni 1769 toch gaf het Vrije aan den kerkeraad van het dorp verlof om „eeni ge zilveren schilden komende uit hoof de van een oud schuttersgilde tenvoor- deele der armen te verkoopen". Sluis. Huw.-Voltr. 19 Sept. F. P. Jongbloed, 26 j., jm. en M. E. L. Bos- saer, 18 j., jd. 26, G. L. do Buck, 25 j., jm. en M. J. H. Martens, 27 j., jd. 31 Oct. H. A. H. M. Wemmerslager, 28 j., jm. en M. J. du Burck, 27 j., jd. Getioorten. 2 Sept. Charles Bernardus, z. van B. P. Cammaert en E. M. Lam- po. 8, Marcolle Cirilus, z. van J. J. Verschoore en E. C. Janssens. 8, Cij- riel Camiel, z. van E. A. Willemkens en E. A. Timmerman. 14, Maurice, z. van C. L. Timmerman en M. L. Creel. 15, Alina Carolina Maria, d. van J. J. Bogaard en M. L. Wieme. 15, Maria, d. van F. B. Tas en L. A. Steenkiste. 19, Theophiel Josephus, z. van F. Bom- rnelé en L. M. de Krijger. 23, Cornelia Laura, d. van J. -T. de Marce en F. do Blauwer. 23, August Alphons, z. van J. B. Albregts en M. L. Murijn. 27, Johannes Cornelis, z. van P. J. Ie Grand en C. J. Schijve. 26, Helena Maria, d. van P. J. Wemaer en F. M. de Groote. 7 Oct. Linda Maria, d. van W. J. Duse- bout en M. de Clerck. 11, Petrus Jo hannes Franciscus, z. van F. van den Neste en L. S. M. Soiron. 14,-Johannes Gerard, z. van G. Beun en J. C. de la Vienne. 17, Johannes Pieter Cato, z. van P. D. Beun en J. du Burck. 18, Antonius Hilarius Marie, z. van E. S. Murijn en L. Timmermans. 25, Julien Alphonsius, z. van J. F. Robesin en V. M. Mortier, Overlijden. 1 Sept. Johannis Karei Jongbloed, 7 wekon, z. Louis Karei en Ph. S. van Kuijck. 4, Johannes F. Jong bloed, 34 j., z. van Karei Johannes en C. F. de Lange. 3 Oct. August A. Al bregts, 10 d., z. van Jacobus Bernardus en M. L. Murijn. 2 Oct. Emolie Maria van Cuijck, 3 mnd., d. van Hendrikus Johannes en Maria L. Leers. 17, Lodo- wijk Johannes Steenkiste, 64 j., echtg. van Rosalia de Roeck. 27, Antonius Hilarius Marie Murijn, 9 d., z. van Emil- le Stanislas en L. Timmermans. Retranchement. Huw.-Aang. 19 Oct. J. F. van den Bussche, 21 j., jm. en M. M. Declercq, 23 j., jd. Huw.-Voltr. 27 Sept. A. Goossen, 26 j., jm. en W. J. Lijbaart, 26 j., jd. Geboorten. 13 Sept. Abraham, z. van A. Diorkx en P. M. Robijn. 11, Abra ham Pieter Marinus, z. van A. A. Mol en P. J. M. Platteeuw. Overlijden. 17 Sept.. Jacobus Moqué, 52 j., echtg. van Johanna Steurrijs. 27, Jacobus do Bruijne, 5 j., z. van Izaak en Suz. de Ridder. 5, Janna Porreij, 78 j., ongeh. Hoogwatergetij Breskens. D A G E N. voorm. nam. Woonsd. 14 Nov. 12.03 12.27 Donderd. 15 12.41 1.05 Vrijdag 16 71 1.27 1.51 Rotterdam 12 Nov. Tarwe, per 100 K.G. f 7.50 a f 9.50 Rogge, per II.L. f 5.50 a f 6.25 Haver per 100 K.G. f 7.— a f 7.30 Kookerwten f 9.00 a f 9.30 Bruine boonen p. IT.L. f 7.50 a f 10.00 Witte f 14.00 a f 16.25 Zeeuwsche Uien f 1.35 gr bruine f 1.35 kleine f 1.75 stroogele per 60 K.G. Aardapp. Z. blauwe f 2.20 a f 2.40 eigen-heimers f 1.40 a f 1.80 bonte f 2.20 a f 2.40 Vecmark t. Koeien en Ossen 26 tel 38 c., Kal veren 36 tot 54 c., Schapen 25 tot 28 c., Lammeren 30 tot 34 c., Varkens 23 tot 26 c., id. voor export 21 a 23 c., alles per x/2 K.G. Koers van het geld. België 100 fr. f47.50 a f47.80 Eng. 1 pd. St. f 11.94s a f 12.085 N.-Am. 1 Dollar f2.45. Oudergeteekende 1 ot-uigt foSjSijpP bij deze zijnen harteiij- ken dank voor de blijken van vriend schap en bewijzen van' belangstelling, ontvangen op 11 dezer. J. C. CORNELIS. Breskens, 13 Nov. 1906. EEN WELBEKLANTE met flink Woonhuis en Werk plaats. Te bevragen onder letter Y aan het Bureau van dit blad. De notaris Hammacher te Groe deis voornemens om ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen A. J. DE RU1JSSCHER en MARIA WESDORP, op Zaterdag 24 November 1906, in het openbaar te verkoopen 1 o des namiddags te 2 ure, in het na 1 te melden huis BESTAANDE IN Kastje, Tafels, Stoelen, Kachel en verder Huisraad Oo des namiddags te 3 ure, in het koffiehuis bewoond door V. de Jae ger aan de haven te Breskens, in ééne enkele sitting: mot het regt van Erfpacht op 1 are 28 centiaren gronds, staande en ge legen in de gemeente Breskens, in den Elisabethpolder, Sectie D nr. 1110. Nadere inlichtingen te bekomen bij genoemden notaris. ZEGT HET VOORT.' Do Notaris H. G. Hammacher te Groede, is voornemens om op Zaterdag 17 November 1906, des namiddags te 3 ure, ten verzoeke van- en op de hofstede bewoond door den landbouwer Iz. RISSEEUW Az., in den Thomaespolder, gemeente Biervliet, in het openbaar te verkoopen metende van 1.30 tot 1.70 M. in omtrok, wassende op gemelde hof stede. ZEGT HET VOORT. van te De Notaris P. Zijlstra te Uzen- dijke is voornemens ■Dinsdag 20 November 1906, des nam. één uur stipt, te Biervliet, op de stadswijden, publiek te verkoopen voor de gemeente Biervliet metende van 1.70 tot ruim 2 M. in de koord, wassen de ter plaatse waar ze vei - kocht worden, aan dei; steenweg te Biervliet. Koopers welke den Notaris onbekend, zijn, moeten solvabele borgen stellen. Voorwaarden te vernenien ten kanto re van voormelden Notaris. ZEGT HET VOORT. De Notaris P. Zijlstra te IJzen- dijke is voornemens Zaterdag 17 November 1906, des nam. 2 uur te Sasput, gemeente Schoondijke, vóór do herberg van F. m Pauw do gewone jaarlijksche verkoo ping te houden van bij C. A. CIJSOUW, Winkelier te Groede. onovertroffen in geur en kracht, is te HSreskens steeds versch verkrijg baar bij T. VAN VEEN, Breskens. De woreldberoemde BORSTHONIO van H. N. van Schaik, in fllacons van 40, 70 ct. en fl.— ABDIJSIROOP in flessclien van fl f2.- en f3.50. Siroop van t Koertje, in flacons van 25 en 40 ct. Dr. Williams Borstsiroop in fiesschen van 50 en 90 ct. Ook de Balsempillen van H. van Aken, in doozen van f 0.621/2- Drops en Pastilles in soorten. Alle meest gebruikte A. LUTEIJN—Erasmus, Drogisterij. Breskens. Prijs 15 Cent. C. DIELEMAN, Breskens.

Breskensche Courant | 1906 | | pagina 3