den en te bevelen. De milicien-aanvoerder (korporaal, ser geant en luitenant) moet langer onder de wapenen -blijven dan de gewone mi licien. Hoe is dit op zijn eenvoudigst te be reiken Dopr een organisatie, welke tevens mogelijk zal maken het contin gent uit toe breiden, zonder in de kos ten van nieuwe kazernes te vervallen. Dat is door de infanterielichting die ik stel op 20.000 a 26.000 man, in 2 helften te splitsen, die iedër O maanden geoefend worden. Het ware natuurlijk ondoenlijk het vaste kader van de compagnieën twee maal in een jaar een lichting te doen opleiden. Dit zou moordend zijn. Men kan dit voorkomen door de mi litie telkens bij halve onderdeelen in te lijven. Bijv.de zomerlichting bij de le en 2e compagnie, de winterlichting bij de 3e on 4e compagnie van elk ba taljon. Of wel, telkenmale bij 2 batal jons van een regiment. Zoo heeft elk onderdeel slechts eenmaal in 't jaar mi litie op te leiden. Dat wij eenmaal tot iets dergelijks zullen moeten overgaan, schijnt aan 't H.blad onvermijdelijk. En noodig lijkt het dus, niet te wachten tot de omstan digheden (gebrek aan beroepskader) ons dwingen, maar nu reeds met kalm be raad die toekomst voor te bereiden. De Staatscourant no. 229 van den 2on October 1906 bevat de Statuten van de Eerste Onderlinge Landbouw Verzekering-Maatschappij, gevestigd te Zwolle, waaraan wij als doel hot volgen de ontleenen „Het sluiten van verzekeringen, al of niet voortspruitende uit wettelijke be palingen, tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en andere eventualiteiten op het gebied van den landbouw of daar mede annexe bedrijven, tegen vaste pre- mien, met of zonder een aan dat premi- bedrag evenredig winst-aandeel". Als directeur treedt op de Heer L. H. J. Poortier, terwijl wij onder Com missarissen verschillende namen aan treffen van op het gebied van den land bouw en de daarmede annexe bedrijven overbekende persoonlijkheden. O. m. hebben zitting in den Baad van Com missarissen de Heeren E. Jacobs, Gede legeerd lid van het Centraal bureau uit het Noderlandsch Landbnuw-Comité te Almelo, A. G. Mulder, Lui van 't Hoofd bestuur der Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid te Sappemeer, E. Schrage, Voorzitter van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken te As sen, L. F. C. H. Ridder de van der Schueren, Voorzitter van den Nederland- schen en van den Provincialen Gelder- schen Boerenbond te Zevenaar, Jan Truyen, Voorzitter van den Limburg- schen Landbouwbond te Meyel, S. J. Veenland, Lid van deCommissie voor de Paardenfokkerij in Friesland te Drach ten, J. J. van Weel, Lid van het Be stuur der Zeeuwsehe Landbouw-Mij te Wolphaertsdijk. In afwachting van de wettelijke rege ling der Landbouw-Ongevallenverzeke- ring zal de nieuw opgerichte Maatschap pij nu reeds de gelegenheid bieden aan Landbouwers, Veehouders enz. om zich de hij vriendelijk, „dat mijn uitnoodi- ging „Ik ben zeer vereerd door uwe vrien delijke uitnoodiging, mijnheer", gaf de jonge dame ten antwoord, die thans weder volkomen kalm was geworden, „maar ik moet u tot mijne spijt verzoe ken, mevrouw uwe eehtgenoote mijne verontschuldigingen aan te bieden. De heer Vos Fuerto had reeds lang zijn gelaat in de vroegere plooien gezet, „ik kon niet vermoeden, juffrouw Carana", zeide' hij, dat ge reeds maatregelen hadt genomen en zou in uw oogen volsterkt niet in dringerig willen schijnen. Mag ik vra gen waar u van plan is te logeeren (Wordt vervolgd.) zelf en hunne arbeiders tegen ongevallen te verzekeren. BRESKENS, 12 October 1906. Woensdagmiddag had een knaapje, dat op een bietenwagen was gekropen, bij het doorrijden het ongeluk van het voertuig te vallen waardoor hij aan een viertal vingertjes kneuzingen en aan zijn hoofd eenigo verwondingen bekwam. Met de bieten-campagne, die nu zoo wat goed aan den gang is, hoorden we de wenschelijkheid uitspreken eenig toe zicht te houden op eventueele gevallen waarin het onderscheid tusschen het „mijn en dijn" van bieten door opge schoten knapen moeilijk bepaald schijnt te kunnen worden. Een goede wenk van bevoegde zijde en klaar is liet Dinsdagavond is tusschen Siuis en- Draaibrug een koe onder de Stoomtram geloopen, waardoor zoo een hevige schok ontstond, dat de conducteur Vermeulen, die op het voorbalcon stond, er af werd geslingerd hem werd een been hoven de knie gebroken, de voet verwond en een paar teenen er af. De passagiers bekwamen geen letsel. Groede. De weleerw. heer ds. J. A. F. A. Stetlwag, predikant bij de Ev. Luth. Gem. alhier heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep naar die gem. te Wildervank en Veendatn. IJzendijke De heer P. J. Roosendaal hoofd der school in den Oranjepolder, komt voor als no. 1 op de voordracht als zoodanig te Biggekerke. Oostburg. Mej. C. A. Thim is geslaagd voor het te Amsterdam gehouden exa men als assistente-apotheker. De Liberale Kiesvereeniging heeft met 32 tegen 30 stemmen overeenkom stig liet bestuursvoorstel besloten zich bij de a.s. herstemming van aanbeveling- te onthouden en de leden vrij te laten- Volgens de Midd. Crt. is er bij den Officier van Justitie niets bekend van een aanklacht ingediend door den heer H. G. Hammacher tegen den heer G. A. Vorsterman van Oyen gelijk we in ons vorig no., als ontleend aan „Ze- landia", vermeldden. (xcriK'iuicL Spoorwegongelukken. Te Piacenza is een ernstig spoor wegongeluk gebeurd. De sneltrein van Zaterdagavond van 8 uur 30 minuten van Milaan, op de lijn Parma—Sarzana— Rome,, was de g-roote brug over de Po reeds gepasseerd en zou omstreeks 10 uur het station Piacenza binnenrijden. Juist was men bezig een goederentrein te rangeeren, toen, door een onbekende oorzaak, een der wagens van den snel trein derailleerde en door den rangeeren den trein gegrepen werd. Verscheidene wagens derailleerden door den hevigen schok. Overal werden door de reizigers hartverscheurende kre ten geuit. Onmiddellijk werd met het reddings werk een aanvang gemaakt. Acht doo- den en vijftig gewonden waarvan het meerendeel zeer ernstig, heeft men reeds gevonden. In Milaan is men algemeen onder den .indruk van dit ongeval, daar er onder de ongelukkigen verschillende zeer be kende personen uit deze stad zijn. Onder de dooden zijn ook de vrouw en twee kinderen van den substituut procureur-generaal, Lino Ferriani, tevens een zeer hekend schrijver en mevrouw Cleof'e Pelligrini, doctor in de letteren en directice aan de normaalschool voor meisjes te Milaan. Nabij het station Putiano, op het Spaansche eiland Majorca, kwam Zater dag een goederentrein in botsing met een passagierstrein, waarbij 35 men schep gewond werden, verscheidene ern stig. De nachttrein Berlijn Milaan liep bij Olten' op een goederenwagen. Door den schok viel de stoker van de -locomotief en werd tusschen deze en den tender verpletterd. De passagiers kwamen met ;den schrik en een en een half uur ver traging vilj. In het Russische gouvernemont Tomsk, nabij het station Mariakovka kwam een militaire trein in botsing met een goe derentrein. De beide locomotieven wer den vernield en 7 wagens met soldaten ineengedruktvan laatstgenoemden telt men 7 dooden en 24 gewonden. Toen Zondagavond de trein uit Luzern station Aarburg binnenkwam, was de weg versperd door eon waggon met vruchten, die op een verkeerd spoor stond. De stoker stak onder het rijden zijn 'hoofd naar huiten, om naar deze versperring te zien, mot het gevolg- dat hij tegen een paa'l stiet, waardoor zijn schedel werd verbrijzeld. Men schrijft aan de N. R. Crt. Rijk zijn en daarbij armoede lijden, mag wel als iets zeer zonderlings wor den gequaliflceerd. En toch leest men daarover wel eens meer. Een dergelijk geval doet zich thans voor in eene gemeente, dicht bij 'Roer mond gelegen. Voor een paar weken brandde aldaar, oorzaak onbekend, de huizing af', bewoond door de weduwe en dri kinderen van den onlangs overleden !6-jarigen 0. 't 11.over wiens zonderliige levenswijze van hem en zijn broersen zusters, en zijne ongelooflijke rijkddu, vele verha len de ronde deden. Zijne vrouw en kindeen bewoonden dit huis en waren na dn brand zonder- dak. De dorpspastoor ïtm hen nu voor een paar dagen in zijnewoning op, tot dat zij een onderdak arden gevonden hebben. Moeder en kinderen inden 't evenwel irr de pastorie zoo goed dat zij noch aan vertrek noch aan ene andere wo ning dachten. Den pasoor en nog meer de meid begon dit te vrvelen en zij verzochten de moeder-, e pastorie met hare kinderen zoo spoeig mogelijk te verlaten. In plaats van. aan dje uitnoodiging gehoor te geven, werd e pastoorsmeid door de heethoofdige mjder op een ste vig pak slaag onthaald! de gemeente veldwachter moest wotïir gehaald. Met diens hulp geluk het, moeder en kinderen, alsmede li weinige huis raad en beddegoed, dathun nog was overgebleven, op straate krijgen. Niemand in de gemelte wilde zich over hen ontfermen. Het vrouwtje wist enwel raad. De smidse, alias werkplaatvan haar over leden echtgenoot, waslij den brand gespaard gebleven en hr naijl zij haar intrek. En thans lruist. de nj zeer jeugdige vrouw van den ouden Bk in een van stof en vuil half vergje werbplaats, waar de man, die op rjarigen ouder dom met haar door depcht verbonden werd, schatten verzand en verborgen heeft gehad. Ondanks een groot geelte der schat ten, 't welk op pl. m. )0.000 geraamd wordt, kan men de rij! vrouw daar thans met hare 3 kinron, waarvan een nog de moederlijkeorgen behoeft, gadeslaan, bijna onkenhr door 't vuil der smidse. Aan den Overtoorte Amsterdam zijn een aantal huizen aanbouw, die tot de tweede verdiepiimet een stei ger zijn omgeven. Woensdag braken aaïïe achterzijde de kortelingen (de balkt die aan de rechtopstaande palen ein den muui- vastzitten), waardoor sjouwerlieden vielen. Allen bezeerdetich erstig. Één hunner, K. Ohlrn, werd op een deur naar het Wilhelmi gasthuis ge dragen waar werd gecotateerd, dat 2 ribben waren gebroken- De twee andere mans zijn na ver honden te zijn, naar huis gebracht. De politie nam de halken én andere stukken van den steiger in beslag. De timmermans- en de sjouwersbaas werden aan 't politiebureau Reyer Ans- lostraat gehoord. Te Enkhuizen krabde een meisje, dat bezig was met, het plukken van bloemzaden, een puistje aan den lip open, waarbij waarschijnlijk een weinig plantensap in het wondje is geraakt. Spoedig begon de'lip te zwellen, en na eenigen tijd liet geheele hoofd, zoo- dat zij bijna niet meer kan zien en slechts met veel moeite en alleen vloei bare spijzen kan gebruiken. Te Groningen heeft bij de Ooster- poortenbrug een ongeval plaats gehad. Terwijl die brug was afgedraaid, be gaf' zich het lljarig meisje Catharina Schaaphok over den afsluitketting op de brug. Toen ze weer terug wilde, kwam zij te vallen en geraakte tusschen de brug en een lantaarnpaal beklemd. In bewusteloozen toestand werd het kind opgenomen en binnengebracht bij den officier van gezondheid, dr. Van Persijn, die constateerde, dat de borst kas gekneusd was, tengevolge waarvan eenigermate hartverlamming was ont staan. De geneesheer achtte haar onmiddel lijke opneming in het ziekenhuis noodig, waarheen de kleine per brancard werd vervoerd. Daar is het arme meisje aan de gevolgen overleden. Te Heiligerlee is een 7jarig knaap je van den zolder gevallen en aan de gevolgen overleden, Een afgrijselijke misdaad werd te Monteleone in Calabria gepleegd. Een bewoner van dat dorp, Begara genaamd, sloeg zijn dorpsgenoot Fuglia, tegen wien hij een oude veete had, met een bijl de hersens in. Vervolgens sneed hij hem met een mes den tong af en stak hem de oogen uit. De gendrames hadden de grootste moeite om den gruwelijken moordenaar tegen de woede der menigte te bescher men. Een vreemdsoortig ongeluk had Zondagmiddag in het velodrome te Pa rijs plaats. Daar werd een wedstrijd van motor- wielrijders gehouden. Een hunner viel en de toeschouwers bogen zich over de ballustrade om er naar te kijken. Juist kwam een andere motor in volle vaart langs de tribune snorren en reed tegen de hoofden der toeschouwers, waar van er een op slag dood was en van de 8 gewonden is er 's avonds nog een over leden. Een telegram uit Eisenach meldt dat twee benden Zigeuners aan 't vech ten geraakt zijn op de jaarmarkt te Bulsthdt. Zij waren gewapend met mes sen, revolvers en sabels. Het gevecht duurde lang, tot oinde- lijk de spuitgasten opdaagden, die ze zoo nut spoten, dat zij weldra geheel kalm werden. Drie Zigeuners zijn stervend naar 't gasthuis gebracht13 anderen zijn aan gehouden. Maandagvoormiddag heeft te Am sterdam een man zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, als politieagent vermomd, haar in de woning indeVro- likstraat getracht met een sabel dood te steken en daarna zichzelf een belang rijke halswonde toegebracht. Beiden zijn zwaar gewond naar het Onze Lieve Vrouwo-Gasthuis vervoerd. De dader had de vermomming in een zak medegenomen en die in het trappor taal in de Vrolikstraat, waar zijn vrouw met haar moeder woonde, met zijn ge wone kleeding verwisseld. Binnengeko men zeide hij namens den echtgenoot der vrouw te moeten verzoeken weder

Breskensche Courant | 1906 | | pagina 2