ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. be msmsm. No. 1039. Zaterdag 30 September 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. I11 it 11 n - it 11 a n I. FEUILLETON. BBESKEISCHE COUBAET. ABONNEMENT. •r 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet geheelr Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.628, voor Amerika ƒ0.828, bij vooruitbetaling. Bjj alle .boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEltTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters, naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. T Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIF.I.F.IMV te Breskens. Op 12 Aug. is tusschen Engeland en Japan een verdrag voor den tijd van 10 jaren tot stand gekomen ten doel hebben de de bevestiging en handhaving van den algemeenen vrede in Oost-Azië en Indië en het bevorderen van de gemeenschappelijke belangen van alle mogendheden in C'hina, door het verzekeren vaij, de onafhankelijk heid en de integriteit van dit land met het grondbeginsel van gelijke handelsrechten voor alle volken de handhaving der ter ritoriale rechten van Groot-Biittanië en Ja pan in Oost-Azië en Indië en Japan in Oost-Azië en Indië en de verdediging van huil speciale belangen. De hoofdinhoud der 8 artikelen komt daarop neer, dat elk der twee regeeringen, wanneer haar boven aangegeven rechten en belangen worden bedreigd, de andere daarvan in kennis zal stellen en daarna met deze de maatregelen beramen, noodig om die belangen te verdedigen. Hij een aanval van een of andere mogendheid, die daartoe niet is uitgetart, zal de eene par tij de andere, onverschillig waar, ter hulp komen. Engeland erkent Japan's overwe gende politieke, militaire en economische belangen in Korea en Japan erkent Enge- land's recht om in de nabijheid (van Ja pans buurt) der Indische grens maatregelen te nemen ter beveiliging der Indische be zittingen. /onder elkanders voorkennis mogen geen verdragen gesloten worden. In een nieuwen Russiscb-Japanscben oorlog zal Engeland onzijdig blijven en alleen helpen, als een tweede vijand opdaagt. In Londen is een proef genomen met bet verschaffen van voedsel aan hongerige schoolkinderen, maar met dien verstande, dat de kleinen het eten mee naar huis kregen. Natuurlijk is 't doel het kind beter in staat te stellen het onderwijs te volgen, nu gemist, want vader en moeder en de andere kinderen van het gezin, die óók honger hadden, aten van het kleine rantsoen mee. Men weet, dat de ellende in Londen groot is tengevolge van de enor me almetingen, die de werkeloosheid heeft aangenomen. Thans wil men de voeding der kinderen onder de oogen van den on derwijzer doen geschieden. In den nacht van 5 op 0 Sept. ontstond er brand aan boord van de stoomboot »Chattam", die door het Kanaal van Suez, de verkorte weg voor schepen naar Indië voer. Het vuur was ontstaan in een hut, grenzende aan het ruim, waarin zich 80 ton dynamiet bevond, die de lading van 't schip vormde. Daar een ontploffing elk oogenblik dreigde, ging de bemanning aan land en deed de Kanaalmaatschappij do .Chattam" zinken. Het ongeluk gebeurde op ruim 18 kilo meter afstand van Port-Said. Het kanaal loopt daar midden door de woestijn de gebouwen, het dichtst bij het punt waar men de boot beeft doen zinken, zijn twee spoorwegstations der maatschappij. Het wrak ligt aan den Aziaiischen oe ver, terwijl Port-Said aan de andere zijde, aan den Afrikaanscben oever, gelegen is. De .Cliattaru" versperde den doorgang niet geheelhet schip liet aan de Afn- kaanscbe zijde een doortocht van 27 meter vrij, dien men terstond beeft doen verbree- den door den oever lien meter meer naar binnen te brengen. Dit was voldoende om de scheepvaart mogelijk te doen blijven. Het voorbijvaren van bet wrak door schepen bood niettemin veel gevaren aan. Wel wasop dit punt de meest betrouwbare loods der Maalshappij geposteerd om de sche pen dit gevaarlijke punt te doen passeeren, maar toch kan altijd een sebok plaats heb ben of kon de .Chatham" vanzelf van zijn plaats geraken. In één woord een uit barsting bleef steeds mogelijk 'Onder deze omstandigheden wendde de Maatschappij zich tot de firma Nobel te Glasgow. Deze zond terstond een harer bekwaamste ingenieurs ter plaatse en toen deze op de plaats zelve den toestand bad opgenomen en zijn meening had uilgespro ken, waren alle technici bet met hem eens men besloot de .Chatham" te doen sprin gen. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen om ongelukken te voorkomen. Men berekent, dat de uilwerking der ont ploffing zich zal kunnen doen gevoelen over een cirkelomtrek met een straal van vijf kilometer. Buiten de grens van deze gevaarlijke zóne zal men veilig zijn. Wat de gebouwen betreit, daarvoor heeft men zich niet bezorgd te maken, daar de uit barsting midden in de woestijn plaats heeft". Het kanaal zal door de ontploffing be schadigd worden, maar dat is alles voor zien en men beschikt over krachtige hulp middelen en terstond na de ontploffing zul len deze in werking gesteld worden, zoo dat de herstellingen nauwelijks enkele da gen zullen duren. Bovendien zal de scheep vaart slechts gedurende korten tijd ge stremd zijn. Er is echter nog iets anders: bet kanaal dat Port-baid van bronwater voorziet loopt evenwijdig aan het Suezkanaal op 20 M. afstand van den Afrika-oever en op 90 M. van liet wrak van de .Chatham". Dit zoetwaterkanaal zal waarschijnlijk door den schok beschadigd worden, doch er is dan ook zorg gedragen het af te leiden. In de buurt van het wrak verwij dert het zich thans tot een afstand van 1200 M. en Port-Said zal dus van het noo- dige zoetwater vooizien blijven. TWEEDE KAMER. Dinsdag kwam in behandeling het Con cept adres van Antwoord op de Troonrede. Over de algemeene strekking voerde het allereerst het woord de heer Heemskerk, die, het politiek debat uitstellende tot de begr .oting, zich tot ecnige vragen bepaal de. Spreker wenschte te weten of aan de opdracht tot kabinetsformatie aan den beer liorgesius, een opdracht aan een ander was voorafgegaan en of de beer liorgesius of een ander, mannen uit de groepen der reeblerzjjJe had aangezocht om iu bet ka binet zitting te nemen. Hcriimeieude aan bet debat in de Eer ste Kauier, constateerde spr. dat het kabi net de verautwoordeljjkheid voorde formatie wel beeft, aanvaard zonder den lieer Bor- gesius, uiaur spr. vraagt welke.redenen er bet kabinet dan wel toe geleid hebben om 47. Het beste is slechts naar de uitspraak des harten te luisteren en zich niet in over peinzingen te verdiepen. Wanneer, me juffrouw, een man tot u zegt: ik bemin u en hij is niet in staat een vrouw als u te overtuigen, dan is zulks een bewijs dat bij zelf niet overtuigd is. Lucienne sloeg hem met belangstelling gade. Wat was hij toch schoon, die jon ge man, niet welk een geestdrift kon bij uiting geven aan de gevoelens, welke bij veinsde te koesteren Het verwonderde haar niet dat hij zoovele harten had ver overd. Maar het bewustzijn dat zij vrij willig de taak bad op zich genomen die slachtoffers te wreken sterkte haar, znodat zij weerstand kon bieden aan de bekoring die van hem uitging. Glimlachend ant woordde zij hem Myn beste vriend, wat u daar zegt klinkt heel scboon^maur ik stel mij met woorden alleen niet tevreden. Zoo iets moge niet zonder invloed blijven op een mooi meisje, dat gelooft door haar schoon heid wonderen te kunnen verrichten, maar bij mij Och kom Laat ons practisch zijn. Yan hem, die beweert mij lief te hebben, vorder ik bewijzen, en gij hebt mij die niet kunnen leveren. Waarin moeten die bestaan vroeg Roger. In de eerste plaats in de z kerheid dat ik geen medeminnaressen heb. Begrijp mij wel, ging zij voort, ierwijl zij hem doordringend aanstaarde indien gij mij wilt doen hechten aan uwe liefde, uioet u alles van u afwerpen wat mij niet toebehoort. Ik wil alleenheérscheies zijn over dengene die mij bemint. Niemand nevens mij, noch in bet tegenwoordige, noch iu de toekomst. Hoort gij Niemand Hij luisterde. De voorwaarden waien nu gesteld, bet scheen hem toe alsof zij een handelszaak wilde sluiten. Hij had dus te kiezen tusschen de hertogin en haar. Beide vrouwen boden de grootste tegen stelling aan de eene, schoon maar bedreigd door den naderenden ouderdom de andere, in de volheid van haar jeugd, maar ont daan van al wat naar schoonheid zweemt. Doch zijn besluit was reeds te voren ge nomen, en, terwijl zijn stem beefde van de hartstocht, die hij veinsde te gevoelen, verklaarde hij Waar gij zult zijn, zult gij alleen regeeren. Zoo wil ik het. Ik zal u gehoorzamen. Hij wachtte eer hij voortging met spre ken en vervolgde En welke gunst biedt gij mij aan als loon voor die gehoorzaamheid Zoo, zoo U is wel geneigd wijzi gingen aau te brengen, te breken met uw verledeu, maar vordert borgstelling voor de toekomst. Mijn vader zou zeer in zijn schik zijn met deze handelwijze, bij zou u een praktisch man noemen. Wat beoordeelt u mij verkeerd Is uw hart zoo van alle illusion beroofd dat gij overal eigenbelang meent te ontwaren Dan zal ik u een betere opinie omtrent mij trachten in te boezemen Ik vertrouw mij geheel en al op u, ik vorder geeue be lofte. Ditmaal deinsde zjj terug. Zij wilde Ro ger ontmaskeren, doch zonder hem te be- driegen. Haar openhartigheid duldde niet dat zij iets beloven zoude wat zij niet van plan was te volbrengen. En op scherpen toon, den toon waarmede zij voorheen te gen hem sprak, zeide zij tot hem Wees op uw hoede! Wie zegt u dat ik u niet wil misleiden De blikken van den Koning van Parijs werden hard en koel. De verliefde aanbidder was verdwenen om plaats te maken voor den man, die zich van zijn kracht bewust is en geen middelen ontziet om alle hinderpalen te vermijden. Ik vrees niets! Zelfs al zou men mij willen misleiden, zal dit niet mogelijk zijn, men zou zich aan te veel gevaren blootstellen. Lucienne bewonderde hem, die daar zoo dreigend tegen haar over stond. Maar in middels had Roger weder zijn kalmte her wonnen, op geheel anderen toon vervolgde hij Maar u behoeft u tot niets te ver binden indien u mij toestaat u te bemin nen. Mjjn liefde zal u wel weten te over tuigen.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1