Binnenland. Gemengd, van 1900 van invloed zijn. Becijferde hij het tekort op den gewo nen dienst op ruim 4' millioen, dit cijter kan derhalve, wegens de te heffen opeen ten, verminderd worden tot 'ruim 31 2 nril- lióen gulden. Een bevredigend beeld geeft het budget op die wijze zeker nog niet uiaar, in afwachting van de in uitzicht ge stelde belastingontwel pen, zal daarin voors hands wel moeten worden berust. - Ho de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot goedkeuring der op 5 April 1905 te 's Gravenhage tusschen Nederland en lielgië gesloten overeenkomst betreffende de verbetering der verlichting van de Wester-Schelde en hare mondingen. Hij vernieuwing heeft België, hoofdzake lijk in het belang van de scheepvaart op Antwerpen, eenige wijzigingen aan de be staande verlichting van de Wester-Schelde en hare mondingen wenschelijk geacht, waarmede de Nederlandsche regeeiing zich heeft kunnen vereenigen. De overeenkomst door de Nederlandsche en Belgische permanente commissarissen van toezicht op de Scheldevaart, als gevol machtigden namens de regeering der beide landen, den 27sten October 1891 te Vlis- singen gesloten en gehecht aan het wets ontwerp, is van bedoeld geuieen overleg tusschen luide regeeringeu liet gevolg. Evenals de wijzigingen voortgesproten uit de overeenkomst van 25 Maart 190 zullen ook de kosten uit de thans ter goedkeuring aangeboden overeenkomst bijna geheel ten laste van helgië komen en moe ten slechts door Nederland worden bekos tigd de uitgaven, vei bonden aan de uitleg ging van een lichtboei in liet Pas van Neuzen en aan de vt rendering van het booge licht op den Noordzee-boulevard te Vlissingen. Ten aanzien van de kosten vail liet doen plaatsen, verplaatsen, her stellen, mi bijvullen van de lichtbollen, welke de Nederlandsche regeering voor re kening van België laat vervaardigen, dee- len de ministers mede, dat bet bedrag van ƒ1200 per jaar en per boei een billijke vergoeding werd geacht voor de diensten van het Nederlandsche gastransportsehip, dat de lichtboeien plaatst en verwisselt en voor de levering van het jaarlijks te verbruiken gas voor de lichtboeien, welke voor Belgische rekening zijn. BRESKENS, 26 September 1905. liet kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente te Schooudijke zal worden ver bouwd tot een christelijke school terwijl alsdan ten behoeve van genoemde gemeen te een nieuw kerkgebouw zal gesticht worden. Waterlandkerkje. Er worden in dezo gemeente pogingen in liet werk gesteld om te geraken tut de ojiricliting van een mu- laclije. Ik ben liet soms met mijzelf niet eens wat mij behaagt of niet. Maar de hoofdvereischte is dat men origineel moet zijn, niet slaafsch de anderen navolgt. Mijn vader bewecide eens in een scherts dat ik misschien op den grootsten schurk zou kun nen verliefd worden, indien bij slechts toonde een man te zijn van moed en geest kracht. Maar het is mogelijk dat hij over drijft. Hoe is uw oordeel Ik beu er zeker van geen schurk te zijn, maar niettemin hoop ik u met te zullen mishagen. Ik ben overtuigd dat een oprechte liefde steeds in staat, is het hart te winnen eetier vrouw, die degelijk, verstandig en grootmoedig is. Zeer juist, maar waarmee ik die op rechte liefde te bewijzen, mijn waarde mar kies In de middeneeuwen streed iedere ridder voor zijn dame en waagde hij zijn leven voor haar. Maar in onze prozaïsche tijden tracht men zijn gevoelens kenbaar te maken door woorden, niet door daden. Het valt tegenwoordig moeilijk een ofi'er te eischen. (Wordt vervolgd^ ziekgezelschap. Reeds hoeft een twaalftal personen zich bereid verklaard als werkend lid toe te treden, terwijl eene voorloopige commissie mot inteekenlijsten bij de inge zetenen circuleert. Sluis, 24 Sept. Toen de employé bij de Stoomtram-Mij. Breskens-Maldeghem, J. M., dezen middag op de tram wilde sprin gen, had hij het ongeluk er naast te val len, waardoor hij met een gedeelte van het been onder bet wiel van een rijtuig kwam. Zwaar gewond werd bij naar de woning zijner moeder gebracht, alwaar spoedig ge neeskundige hulp werd ingeroepen. Schooudijke, 24 Sept. Heden werd de ontstane vacature Vau predikant bij de Ned. Herv. Gem. vervuld door de overkomst van den eerwaarden heer B. Nieuwburg. lil de voormiddag-godsdienstoefening trad de WelEerw. heer ds. Geertsema Becke- ringh voorheen predikant te dezer plaatse, thans te Eisden, op, om den jeugdigen leeraar in zijn dienstwerk te bevestigen, en deed zulks naar aanleiding der woorden van Mattli. 5 16, »Laat uw licht alzoo schijnen voor de menschen, dat zij uwe goede werken mogen zien, en uwen Vader, die in de Hemelen is, verheerlijken". Aan de handoplegging bij de inzegening werd behalve door den bevestiger nog deel genomen door den Consulent de WelEerw. beer ds. R. Meeuwenberg van Breskens. Des namiddags verbond de nieuwe lee raar z.ch aan de gemeente met het 7e vers van den 4en J'saliu tot grondslag zijner overdenking: »Velen zeggen: Wie zal ons het goede doen zien Verbef gij over ons bet licht uws aauscbijns, o Heer! Bij liet einde der godsdienstoefening richtte de Consulent zich tot den nieuwen jiredikaut, er op wijzende, dat spr., hier wel staande in eene eigenaardige positie w gens het verschil van richting, waards. Nieuwburg had beloofd te zullen zijn een •pleitbezorger der viijzinnige beginselen en de bevestiger ds Geeitsema Beckeringh het als een geluk had genoemd dat deze in zijn opvolger een geestverwant mocht begroe ten. dit integendeel als een smart beschouw de omdat het niet dit is wjat deze gemeente behoefde, maar dat dit toch niet afliet aan den eerbied der beginselen van den nieu wen collega, en ook niet afliet aan de har telijke belangstelling voor diens j ersnou, weshalve bij der gemeente verzocht den nieuwen leeraar staande toe te zingen de 'zegenbede vervat in het laatste gedeelte van Gezang 96. Zuidzande, 22 Sept.. Hedennamiddag had alhier de algemeene jaarvergadering plaats van deelgenooten in de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij Helpt El kander" alhier gevestigd. Tegenwoordig waren 157 deelnemers. Overgelegd werd de rekening over het dienstjaar 1904/05, waarbij bleek dat was ontvangen ƒ7355.72', uitgegeven ƒ6416.73, zoodat zij sloot niet een batig saldo van ƒ948.99i/2. De aan de beurt van aftredii g zijnde directeuren, de heeren Anth. Lcteijn te Schooudijke en J. Risseeuw Kot» is, wer den met bijna algemeene stemmen hei ko zen, die d ze herbenoeming, onder dank zegging voor het opnieuw in hen gesteld vertrouwen weder aanvaardden. Daarna vvas aan de orde de benoeming van een boekhouder, wegens het overlijden van den heer H. de 14uilti Uitgebracht werden 157 stemmen, als volgt P. J. de Vlieger Luteijn 61, P. de Hul- lu Hz., Üostburg, 32, A. 1. Leenhouts, J. Risseeuw-de Hullu en JT W. Woittiez, Sluis, elk 17, A. J de Hullu, Nieuwvliet, ■9, Iz Buijze, 2, J. F. Duste, Oostburg en J. J. van der Hooft, Aardenburg, elk 1 st. Bij de daarop gehouden herstemming werd benoemd de heer P. J. de Vlieger- Luteijn met 95 st., tegen 61 op den heer P. dé Hullu Hz. Tot tijdelijk onderwijzer te Rilland- Baih is benoemd de heer D. van Male te Schooudijke. Sluis, 22 Sept. Hedenmiddag geraakte in den Bewester Eede-polder op het ledige hof van dep heer J. de Brujj ne-de Die een booneklamp groot 4500 schoven, door het spelen van een ongeveer 4jarig knaapje met lucifers, in brand. Twee spuiten van liier waren spoedig op de plaats tegen woordig. Vier daar staande klampen met vruchten bleven gespaard. Assurantie dekt de schade. St. Anna ter Muiden, 23 Sept. Bij het sjielen van het 1-jarig zoontje van de Muijnck met een ongeveer 4jarige, bad de laatste de onvoorzichtigheid met een stok je te gooien, dat juist in het oog van eerst genoemd zoontje terechtkwam. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en bij onderzoek bleek dat liet oog zal moeten worden weggenomen en door een kunstoog zal vervangen worden. Sluis. Uit het kippenhok van J. B. G. alhier zijn 8 kippen ontvreemd. Den da der of daders is uien nog niet op 't spoor. De Zeeu», publiceert af en toe de tijdstippen waarop de trein van de Staats spoor te Vlissingen aankomt, om na te kunnen gaan hoe vaak en hoe veel tijd deze te laat arriveert. Zij voegt er tevens aan toe welke aan sluitingen met den provincialen Stoomboot- dienst worden geunst en welke er corres- pondeeren. Op deze laatste controle willen we even de algemeene aandacht vestigen. In de aankondigingen van den Provin cialen Stoom boot dienst op de Westerscliel- de staat bij bet vertrek der middagbooten bepaald dat deze bij vertraging van den trein die te 11.44 te Vlissingen aankomt die naar Ter Neuzen ten hoogste 5 en die naar Breskens 29 minuten kan wachten. Die reserve is natuurlijk zeer aangenaam voor de passagiers die met dien, tegen woordig zeldzaam op tijd aankomenden trein, arriveeren, maardat geschiedt niet zelden ten koste van andere passagiers, die naar Ter Neuzen gaande, nog verderop moeten, en wel niet zoozeer omdat de boot 5 minuten kan en dus nog niet eens behoeft te wachten maar omdat ze te genwoordig geregeld te laat vertrekt. Immers liet is bijna usance dat die voor Ter Neuzen tegelijk met die naar Breskens afvaart terwijl ze, reeds te 11 uur van Bieskens te Vlissingen arriveerende ruim een uur tijds te wachten heeft en officieel 10 minuten vroeger dan die naar Breskens moet afvaren. Komt men nu te Ter Neuzen aan, dan vindt uien daar niet de omnibus die van wege de Spoorweg-Mij. Mechelon-Ter Neu zen is in 't leven geroepen O neen, in plaats er van dat ze gereed staat, zooals bet zou behooren, om de passagiers, die met den spoortrein dier Maatschappij ver der moeten reizen, fluks naar het station te kunnen brengen, staat ze geduldig de j-assagiers van de ljjn Gent-Ter Neuzen af te wachten, die in elk geval de boot nog kunnen halen. Die trein arriveert te 1.23 terwijl de boot te 1.55 afvaart. Ten tijde dus dat die omnibus zijn pas sagiers voor de trein, richting Mechelen, te ongeveer 1.23 aan bet station zou kunnen brengen, om onmiddellijk daarna die van de richting Gent op te laden, staat ze diiar haar tijd te verbeuzelen, en laat de passa giers voor hare lijn aan haar lot over in dier voege, dat ze de trein missen en hen tot een viertal uren wachtens doemen. Dat is niet alleen het paard achter den wagen, maar het is zelfs een ongemotiveer de maatregel. Want de provincie Zeeland geeft fen be hoeve van dien omnibusdienst een jaar- lijksch subsidie van /'300 aan de lijn Me- chelen-Ter Neuzen, zeker toch wel niet om de correspondentie dier lijn voor de passagiers, ten tijde dat ze een vlug ver voermiddel zal noodig hebben, te verwaar- loozeu. Het vertrek der middagboot naar Ter Neuzen is nu reeds herhaaldelijk in strijd geweest met de officiëele aankondiging en de omnibusdienst te Ter Neuzen beant woordt bij de aankomst van die boot te Ter Neuzen niet aan zijne bestemming, in verband ook niet het provinciaal subsidie een tweetal punten die naar we hopen door hen, wien dit aanbelangt, ter harte zullen worden genomen. De Belgische gemeente Braffe is in opschudding gebracht door een vermetelon dynamiet- aanslag tegen den koffiehuishou der Leery, die in het cnlé A la Petite Bascule" woont aan den weg van Bergen naar Tournay. Om 1 uur 's nachts wer den er twee geweerschteen gelost in de richting van zijn huis. Lencry wiens zoon verdacht was geweest van den moord op den veldwachter Vivier, maar die op last van het parket in vrijheid was gesteld, stond op en ging niet zijn zoons naar bui ten, waar hij, kort bij zijn huis een vlam metje zag branden, dat hij terstond uit doofde. Toen vond hij een doos in een zak, die hij zeer voorzichtig meenam en neerzette in een bosehje achter zijn wo- ning. De doos, die van blik was, 20 centime ter lang en 10 hoog, ontplofte eenige oogenblikken later en sloeg een gat van 50 c.M. diep in den grond, terwijl de hoo rnen, die ir. de nabijheid stonden, als riet gebroken werden. Overal vond men spijkers en stukjes ijzer terug, die van de bom afkomstig moe ten zijn en de ontploffing werd een mijl in den omtrek gehoord, Het parket van Tournay steld een onderzoek in en men verwachte sjioedig arrestaties, daar Leery beweert twee mannen, die vluchtten, her kend te hebben. Te Boznm (Friesland; is de vrouw van den veehandelaar Zijlstra, terwijl zij in den stal eenig verrichtte, door een koe zoodanig tegen den muur gedrukt, dat zij levenloos neerviel. Te Lobith was Zondag de landbou wer K. Lussenberg bezig zijn geweer schoon te maken, toen het plotseling af ging en een kogel zijn 15-jarigen zoon in het hoofd trof, die onmiddelijk daarop is overleden. In Maas en Waal woedt op schrikba rende wijze de vlekziekte onder de varkeus. Vele fokkers hebben in de laatste weken behalve een groot getal, kleine 5, 0 en meer groote dieren in den grond moeten stop pen. De schade wordt nn te meer gevoeld, om dat de prijzen zoo buitengewoon hoog zijn. De veeartsen stellen zich wel beschik baar om 'de nog gezonde dieren in te en ten als voorbehoedmiddel, doch de meeste boeren willen er niet toe overgaan deze kunstbewerking op hun varkens toe to passen. Dat inenten is weer iets nieuws en van het nieuwe moeten nog velen in die streken niets hebben. Er zijn echter ook loffelijke uitzonderingen en zij, die tot de inenting overgaan, varen er wel bij, want van de ingeente varkens hoort men tot heden niet, dat zij aangetast wor den. Een lage aanranding had de vorige week plaats op den Waaldijk te Tiel. Do hoogbejaarde koetsier v. Toor reed in een tilbury naar Ophemert, toen eensklaps zijn paard vastgegrepen en hem gevraagd werd om mede te rijden, hetgeen van Toor wei gerde. De onbekende trok daarop zijn mes en slak verscheiden keeren naar van Toor wiens kleeren aan de beenen werden stukgesneden en die bij het afweren van zijn aanvaller een steek in den arm kreeg. Aan boord van Hr. Ms. pantserdek- scliip „Friesland" heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Na ter reede schietoefening te hebben gehouden, keerde het schip in de haven te rug, waar bij het meren aan den wal, door een nog niet opgehelderde oorzaak het stoomspil over den kop vloog. Door het wegspringende spil werden niet minder dan 9 der schepelingen, die zich in de nabij heid bevonden, gekwetst, waarvan 2 ernstig. Deze beiden zjjn in het marinehospitaal

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2