COURANT. 3EMEEN NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. HE MEim No. 1038. Woensdag 27 September 1905. 14' Jaarg. nnemen t. t a t n - êf t n t FEUILLETON Per 3 maanden /0.5t)per post door het geheele Rijk /Ü.55, voor België /0.625merika ƒ0.S25, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en jaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond Itij den uitgever C. DIELEMAX te Itreskeus. TWEEDE KAMI De tjjdelijke voorzitter, d Van Alphen, heeft het presideumjragen aan den heer Roëll met een Lelijke toespraak, terwijl de nieuw fe Ka mer-president met eene keüle de voorzittersplaats heeft ingeno Daarna heeft de minister vnciën de Staatsbegrooting voor lOOboden waaraan eene beschouwing o lands geldmiddelen werd vastgeknoo uit gaven zijn geraamd op /181j).955, de gewone middelen op /17|5.00, derhalve wordt een tekort bi van /11.311.924.95s. Met wikken en wegen en eeren komt de min. echter tot een onpkort op den gewonen dienst ad /41.95s. Voor de beoordeeling van dieiee- len toestand van het oogenblik de eerste plaats gewichtig de vra het geraamde tekort het gevolg een samenloop van min gunstige Oghe- deu, die haar invloed slecht! één dienstjaar zullen doen gevoelen wel of inderdaad verbreking van heetair evenwicht ook voor de naastsrmst moet worden aangenomen, kkig lijdt het geen twijfel, dat dit 1 het geval is. Men heeft niet te do| een verschijnsel van tijdelyken en v&an- den aard, maar staat voor het dat versterking der middelen niet Inlij ven. Hij kon dit aan de Kamer minig woorden duidelijk maken. Bij het optreden van het tegenwoordig Kabinet waren de ontwerpen der Staats begrooting reeds door de vorige Ministers aan Hare Majesteit de Koningin aangebo den. Bij de samenstelling had voorgeze ten het beginsel, dat geen verhoogingen van beteekenis zouden worden voorgedra gen dan voor zooveel onvermijdelijk waste achten als uitvloeisel van aangenomen wet ten of organieke bepalingen of om den dienst naar bebooren gaande te houden. De ontwerpen droegen dus min ot meer het karakter van credietwetten. Het be hoeft geen betuog, dat het om die reden voor de tegenwoordige Ministers niet mo gelijk bleek, alsnog belangrijke verminde ringen op het ontworpen budget aan te brengen. Voor zoover zij daarin al zijn geslaagd, zullen die verminderingen boven dien slechts ten deele- tot werkelijke be sparing leiden. Verschillende posten wer den op dit ougenblik teruggenomen, omdat het nieuwe hoofd van het betrokken de partement, alvorens te dier zake voorstel len te doen, een nauwkeuriger onderzoek dan de beschikbare tijd toeliet, wenschelijk oordeelde. Maar ongetwijfeld zullen ten aanzien van de meeste der onderwerpen, waarop die posten betrekking hadden, sup- pletoire credieten moeten worden aange vraagd. In de eerste plaats dient dus in het oog te worden gehouden, dat de begrooting voor 190 i met ongewone zuinigheid is sa mengesteld en dat reeds in den loop .van dat jaar en vermoedelijk in nog sterkere mate in de daarna eerstvolgende jaren be hoeften zich zullen aanmelden, die hoe 46. Op scherpen, doch kalmen tent- woordde Roger Dit behoort tot uw depait Zie mij van hem te bevrijden. Aast u niet medeslepen door uwen blcsti- gen geest. Het hindert niet of e»an het tooneel verdwijnt, desnoods tvaar zonder opschudding. Men kan ijk door een ongelukkig toeval getrofbr- den, zoo iets kan gemakkelijk terd worden, maar geen messen of r>rs, dat is te gevaarlijk Ik zou nietrne er toe overgaan hem in een duel ko- den, maar als gij het niet voorzichnt aanleggen, zal ik er wel toe moetie- sluiten. De graaf wreef zich vergenoegd in den. Dat noem ik eerst spreken aen man 1 Nu zal ik dan eens mijn ie kunnen koelen op dien vervloekten Hié- nard, die het mij in de laatste dagen zoo lastig maakt. Ik heb er genoeg van om zijn medehelper, dien Amoretti, steeds ach ter mijn hielen te hebben. Dien kerel kent eenige van mijn gedaanteverwisselingen, maar ik zal hem er nu een toonen welke hij nog nooit gezien heeft en die niet mis is. Omstreeks drie uren in den middag ver trok de markies. Eenige oogenbiikken later opende-een oude boerin, met een blauw boezelaar voor en een mand onder den arm, de achterdeur en stak behoedzaam de straat over. Om {len hoek van de Ave nue d'Antin sprak zij een man aan die rustig zijn pijpje rookte, maar die niemand anders was dan Amoretti, welke daar reeds den ganschen ochtend de wacht had ge houden. Neem me niet kwalijk, meneer, sprak de boerin, met een afschuwelijken picardi- schen tongval, kan je mij ook zeggen waar het station van Amiens is 'i Het Noorderstation, bedoel je, vrouw tje 1 Neen, het station van Amiens 1 Nu goed 1 Loop de Champs-Elysées zeer ook tegen uitzetting van uitgaven zal worden gewaakt onafwijsbaar voorzie- ziening zullen eischen. Hierbij nu komt, dat de subsidiën voor het lager onderwijs op het budget van 1906 nog slechts /150.00Ü hooger dan ten vo- rigen jare zijn uitgetrokken, doch voor meer dan 21/2 millioen gulden dat van 1907 zul len drukken, om daarna telken jare met een zeker bedrag te stijgen, hetwelk thans nog ruoeielijk met zekerheid valt te ramen, maar alleen wegens subsidiën aan bijzon dere scholen, allicht op f 2 ton is te stel len. Het behoeft geen betoog, dat de Minister bij zijn optreden zoodanigen financieelen toestand aantreffend, niet verantwoord zou zijn, indien hij niet aanstonds maatregelen beraamde om door versterking der midde len tot herstel van het financieel evenwicht te geraken. Onmiddellijk heeft hij dan ook zijn vol le aandacht daaraan gewijd en daarop slechts een voorloopig plan ontworpen ten aanzien van de bronnen, waaraan hij zal voorstellen ruimere inkomsten voor het Rijk te ontleenen. Op dit oogenblik wordt met kracht gearbeid aan onderzoekingen, welke onvermijdelijk zijn om zijne plannen behoorlijk te- kunnen uitwerken. Zijn streven is een samenstel van maat regelen te ontwerpen, waardoor het moge lijk zal worden vooreerst om te voorzien in het bestaande tekortvoorts om de kos ten te bestrijden van de lager onderwijs- novelJe en eindelijk om de gelden te vin den voor de invoering van de sociale her vormingen, die in het werkprogram van dit uit, vervolgens langs de Place de la Con corde, vraag dan Kan ik geen omnibus nemen V Ja, daarginds, bij de brug, maar je moet vragen naar het Noorderstation. Maar als ik je nou zeg het station van Amieus Dat is precies hetzelfde. Zoo, zoo, wat je zegt En zonder te bedanken strompelde zij verder. Amoretti keek haar lachend na. Tegen vijf uur verloor hij zijn geduld. Hij wachtte uiv reeds acht uren achtereen op Rascol dien hij des ochtends had zien binnentreden. Eensklaps sloeg hij zich voor het voorhoofd en riep uit Stommeling, d e ik ben 1 Die boerin was niemand anders dan Rascol. Die gauw dief heeft mij leelijk te pakken gehad 1 Thuisgekomen vond hij een briefje van Prégose, dat behelsde Kom morgen avond bij mijnheer Hiénard. Wij zullen u daar wachten. Tegen vijf uur liet zich de markies de Prédalgonde aandienen bij mejuffrouw Ma- reehal, welke een groot hotel in de rue de rUniversité bewoonde. De kamerdieuaar, die Jiem ontving, ver Kabinet zijn begrepen. Met hoeveel voortvarendheid ook aan het tot slatid brengen van maatregelen tot ver sterking der middelen wordt gewerkt, in ieder geval zullen de resultaten daarvan niet meer aan het dienstjaar 1906 kunnen ten goede komen. Ten einde nu het tekort op dezen dienst eenigermate te beperken en voor onmiddel lijke versterking van 's Rjks schatkist te doen wat mogelijk is, is bij het ontwerp der Middelenvyet voor 1906 voorgesteld te heffen bij wijze van tijdelijken maatregel tien opcenten op de Vermogens- en op de Bedrijfsbelasting. Dat bij voor deze belastingverhooging, waarvan de onvermijdelijkheid wel niet zal worden ontkend, zijn keuze bepaalde op de vermogens- en de bedrijfsbelasting, geschied de op grond van de overweging, eenerzijds dat een verzwaring van de indirecte belas tingen, zoolang het complex onzer belas tingen geen wijziging heeft ondergaan, on- wenschelijk is te achten, anderzijds dat on der de directe belastingen, de successie rechten daaronder begrepen, alléén de beide genoemde voor de heffing van tijdelijke op centen in aanmerking schijnen te komen. De opbrengst der vermogensoelasting zal, bij aanneming van het voorstel, stijgen met /796.0U0, die der bedrijfsbelasting met ƒ750.000. In totaal zal dus uit deze beide bronnen ƒ1.546.000 meer worden ontvan gen. Aangezien echter de opcenten eerst kunnen worden geheven over het eerstvol gend belastingjaar 1906/1907, zal de op brengst er van slechts voor 2/3 gedeelten, d. i. tot ƒ1.030.000 op de einduitkomst zocht hem in het salon plaats te nemen, daar mejuffrouw Lucienne nog niet thuis was doch ieder oogenblik verwacht werd. Het duurde echter niet lang of de rijke erfgename stond voor hem. Duid mij niet euvel indien ik u heb doen wachten, mijn vriendin, mevrouw de Sauvelys, heeft mij opgehouden. U handelt zeker in alles volgens haar wenscb, zeide Roger. Geloof dit niet! Ik ben geheel zelf standig, soms zelfs stijfhoofdig. Ik kan niet dulden dat men mij weerstreeft. Daardoor is de sympathie, wanneer u die eenmaal hebt toegestaan, des te hoo ger te schatten. Zij is in ieder geval zeldzaam, ant woordde Lucienne. Daarom kan men ook trotsch zijn wanneer men die heeft verworven. Ik ver- ouderstel dat u, wanneer u eens uwe toe genegenheid hebt weggeschonken, die niet licht weder zult ontnemen. Zoo lang men die waardig blijft. En wat moet men doen om die waardig te blyven Dat zou ik moeilijk kunnen zeggen, anfwoordde zjj met een vertrouwelijk glim-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1