IutIuoiiktI flinke dienstbode, Bentonen, Wollen Doelen, De Volksbibliotheek te Droede, Winteihoeden en Mantels, Gemengd. Advertentiën. Ontvangen voering der voorwaardelijke veroor deeling. In voorbereiding zijn wettelijke maatregelen tot invoering van het wetboek van militair strafrecht en van de wet op den kiijgstucht. Wat het onderwijs betreft, zal de bevordering van den bloei en de ont wikkeling van het vakonderwijs op den voorgrond staan. Een herziening der armenwet wordt voorbereid. De gewijzigde drankwet levert in hare toepassing moeilijkheden op, wel ke verandering van sommige harer bepalingen wenschelijk doen achten. De toestand van 's lands financiën maakt een zuinig en omzichtig beheer beslist noodzakelijk. De stijging van de opbrengst der middelen is, hoewel belangrijk, niet voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de toe neming der uitgaven. Verstrekking der middelen is der halve noodig, aanstonds en tijdelijk, met het oog op het voor 1906 ge raamde tekort, duurzaam, ook ter bestrijding van de te verwachten uit gaven van het lager onderwijs en voor sociale hervormingen. Voorde tijdelijke versterking worde u bij de Staatsbegrooting voor het volgend dienstjaar een voorstel aangeboden, voor de duurzame worden maatre gelen voorbereid. Bepalingen zullen worden ontwor pen betreffende de vooroefening der jeugd, ten einde de mogelijkheid te openen om op den duur, door eene verkorting van den diensttijd onder de wapenen te geraken tot verlfoo- ging van het militie-contingent, ge leidelijk voerende tot weerbaarheid van het geheele volk. Eene regeling wordt voorbereid om het daarheen te leiden, dat steeds o- ver een jong en krachtig kader kan worden beschikt. De vraag is in over weging, op welke wijze eene* voor ziening ware te treffen, waardoor zonder verzwaring der lasten de stelling van Amsterdam zou worden voltooid, binnen den kortsten tijd, waarin zulks in verband met techni sche eischen, kon plaats hebben. Ter bevordering van het verkeer en tot verhooging der productiviteit van den bodem in de onderscheidene dee- len des lands zal, naarmate de mid delen dit toelaten, uwe medewerking worden gevraagd voor aanleg of sub sidien van openbare werken. De instelling van een departement van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt enkele wijzigingen in bestaan de wetten noodig. Aan uw oordeel zullen worden onderworpen regelingen van de ver plichte ziekte-verzekering in verband met de wijziging der ongevallenwet, en van verplichte invaliditeits- en ouderdoms verzekering deze laatste in te voeren, zoodra de vereischte middelen beschikbaar zullen zijn. Behalve tot hen die in landbouw bedrijven en in zeevisscherij werk zaam zjjn, zal u worden voorgesteld ongevallen-verzekering uit te breiden tot zeelieden en koopvaardij. Wettelijke bepalingen zullen wor den ontworpen ten einde scheepsram pen zooveel doenlijk te voorkomen. Stappen zullen worden gedaan om te geraken tot algeheele afschaffing van tienden. De financiëele toestand van Ned.- Indië maakt verhooging van bestaan de en invoering van nieuwe belas tingen onvermijdelijk. Bij de voorstellen daartoe zal ech ter in het oog worden gehouden, dat de directe belastingen voor zoover zij op de inlandsche bevolking van Java en Madoera drukkenniet mogen worden verzwaard. Met het nemen van maatregelen tot economische verheffing dier be volking zal worden voortgegaan. Een voorstel is in werking strekkende om aan Nederlandsch-Indië op financieel gebied grootere zelfstandigheid te ver- leenen. Tot vaststelling van eene mijnwet voor Curasao zal uwe medewerking worden gevraagd. Ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling dei- kiesbevoegdheid zal u eene herzie ning worden voorgesteld van de daarover handelende bepalingen dei- grondwet. Vooraf wensch ik te doen onderzoeken, welke andere wijzingen nog in de grondwet moeten gebracht worden. Bij de uitvoering der aangekon digde voornemens zal zooveel doen lijk rekening gehouden worden met de wenschen van alle groepen van mijn volk zonder onderschil van richting. Gewichtig is de taak, die u wacht. Moge uwe arbeid onder Gods zegen, strekken ten nutte van het Neder- landsche volk. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Nadat het uitspreken der rede die met een drijwerf »Leve de Koningin" werd begroet, verliet fl. M. de vergaderzaal, naar alle zijden buigende. Langs den weg dien de Koninklijke Stoet ging was bet, begunstigd door prachtig herfstweder, zeer druk, en werd H. M. zeer geestdriftig toegejuicht. De groote Ridderzaal, waar de opening plaats bad, heeft door de verplaatsing van den troon naar het achtereinde der zaal een geheel ander, veel schooner, rustiger en waardiger aanzien verkregen. Nu was de troon het middelpunt der plechtigheid, overal, ook op de tribunes in zijn geheel zichtbaar, zonder dat men behoeft op te staan om er iets van te zien. Tevens kon thans de schikking der ze tels van de Kamerleden, ministers en an dere hooge autoriteiten geschieden op zoo danige wjjze, dat een harmonisch geheel is tot stand gekomen. Aan de oliefabriek »De Toekomstc te Wormerveer heeft de 16-jarige Zeger de W. een gevaarlijke .aardigheid" uitgehaald. Buiten de fabriek stond ergens eenige benzine, welke gebruikt wordt om oude merkteekens uit de olievaten te verwijde ren. Daarmede zou Zeger eens een aardig heidje doen en twee anderen, de gebroe ders V., zouden er naar kyken. Zeger neemt een mondvol benzine, strijkt een lucifer aan, houdt die op eenigen af stand, blaast het vocht er doorheen en opeens slaat een groote vlam hem in het aangezicht. Verschrikt laat Zeger den brandenden lucifer vallen, waardoor de vlam nog groo- ter wordt, slaat de handen tegen het ge laat, zoodat hjj die ook nog brandt, en spoedt zich naar den geneesheer. Wyl hy tot de nachtploeg behoort, ge beurde het ongeval in den nacht, doch ge lukkig buiten de fabriek anders zouden de gevolgen veel ernstiger kunnen gewor den zijn. De werklieden zijn ontslagen. Donderdagavond wachtte een echtpaar te Amsterdam op de thuiskomst van een knaapje van 8 jaar, dat zij als pleegkind tot zich haden genomen. Het werd erg laat en de man ging informeeren, waaraaif dat wegblijven zou liggen. Hij komt een schoolkameraad van zya pleegkind tegen en deze vertelt hem, dat zijn makker des middags in den Amstel zou zijn verdonken. Onmiddelijk werd nu de hulp van de politie ingeroepen, deze ging dreggen en na een paar uur is het lykje van den ver misten knaap opgehaald. Te Bavel had het 13-jarig dochter tje van den landman P. Verheijen van haar zuster een tros druiven gekregen. Kort na het gebruik daaivan is zij zóó ziek geworden, dat zjj in levensgevaar ver keert. Het meisje was tevoren zoo gezond als een visch. Wellicht waren de druiven niet eerst gezuiverd van onreinheden als insecten enz.? Er is te A msterdam een ernstig con- flich in het bouwvak ontstaan, ook tot grondslag heeft een verschil van de heiers met de heierspatroons die, om tegemoet te komen aan de bestaande werkloosheid, niet willen ingaan op het verzoek tot aanvul ling van de ploeg met een zesden man. De heiers legden toen het werk ten be hoeve van den aannemer Schut bij den aanbouw van de Koninklijke fabriek van spoorwegmateriaal, neder dat echter door niet aangeslotenen, zoogen. onderkrui pers, is voortgezet maar nu weigeren de arbeiders in het bouwvak van anderen branches, op dat gedeeltelijk door onder kruipers gelegd heiwerk voort te bouwen, te beginnen met de metselaars en opper lieden. De organisatie der patroonsvereeniging brengt nu mede, dat de patroons by hen in dienst zijnde metselaars aanwijzen om het werk van hun colega Schut voort te zetten. Rij loting worden daartoe telkent een aantal patroons aangewezen, die uit hunne personeelen diegenen hadden aan te wijzen, welke den arbeid op het werk Schut zouden hebben voort te zetten. Vrijdagmorgen bleek echter, dat by den aanvang van het werk ten 6 uur slechts 6 werklieden waren opgekomen, terwyl een 20tal was aangewezen. De weigerachtigen worden nu ontslagen door de diversche patroons en wanneer morgen al wederom ditzelfde geval met door het lot aangewezen andere patroons, aangeslo ten bij de vereeniging, zich voordoet, heeft, weder ontslag plaats. Is de ronde bjj de leden der vereeniging gedaan en bljjkt geen voldoend aantal met selaars en opperlieden beschikbaar geko- orn niet alleen het werk-Schut, maar ook de andere onderbanden zjjude wrken in de stad voort te zetten, (want de actie is algemeen geworden) dan zal der pa troonsvereeniging niets anders overbljjven dan het proclameeren eener algemeene uit sluiting in het bouwvak, niet alleen der metselaars maar ook der timmerlieden enz. aan wie dan trouwens toch de gelegenheid tot arbeiden vrijwel is ontnomen, omdat waar niet gemetseld wordt, ook het tim merwerk geen voortgang kon hebben. Allicht zullen er nog eenige dagen ver- loopen, eer de quaestie, in den een of an dereu zin, tot een beslissing komt. Er waren Zaterdag reeds een 1000-tal arbeiders werkeloos, zoodat de staking blijkt meer en meer tot ernstige gevolgen te zullen leiden. aï9'" Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Maandag 18 Sept. ƒ70. 3147 4228 4764 4798 6257 6287 8952 13137 14650 16788 18362 NIETEN. 392 437 429 8110 3127 3911 3920 3921 4248 4255 4256 4767 4777 8895 8897 9811 9895 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN., voorm. nam. VVoensd. 20 Sept. Donderd. 21 V rijdag 22 4.30 5 27 6.39 4.54 5.51 7.03 JttaiiüeistoericiHeu. Rotterdam 18 Sept. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe, puike f8.40 af 9.25 jarige/ 9.25 a f9.75, Rogge t'4.80 a f 5.10 'Gerst f 6.50 a f7,10 Haver f6.80 a f7.40 (per 100 KG.) Br. boonen f 8.00 a f 10.75 witte f 9.00 a f12.00 Kookerwten f 8.50 a f 9.00 Voer- erwten f8.25 a f 8.75, Kauariez. 'f 0.00 a f 0.00, Koolzaad f 8.00 a f 9.00 Zeeuwsche Aardappelen eigenh. f3.00 a f3.20; dito blauwe f2.60 a f 2-80 Zeeuwsche Uien: Groote bruine f 1.65 kleine fl.75, stroogele f 1.75 per 60 KG. V e e m a r k t. Koeien le qual. 35 c. 2e qual. 30 c. 3e qual. 25 c. Ossen le 35 c. 2e 30, 3e 25 ct Stieren le 00, 2e 6y, 3e 00 c. Kalveren, le 46, 2e 40 3e 36 c. Schapen le 30, 2e 22 c. Lamm, le 00 2e 00 3o 00 ct. Varkens le 26, 2e 24, 3e 22 ct. Koers van het geld. België 100 fr. f4760 af 47.90 Eng. 1 pd. St. f 12.01 af 12.10 N.-Amerika 1 Dollar f 2.46. in de HERVORMDE KERK TE OOSTBURG. TE IIBVEN DOOK Mej. W. Van Emminokhoven, (Zang), en de Heeren J. H. Secrève, (Orgel) L. van der Tand, (Viool), allen uit 's Gravenhage, Entree f0.75 en f0.50. Aanvang 's avonds half 7. 3»- KAARTEN en PROGRAMMA'S aan de kerk en bjj den Koster verkrygbaar. wordt Woensdag 30 Mept. weer geopend ze is uitgebreid met tachtig nieuwe nommers. J. LUTEIJN. Terstond gevraagd: liefst uit den boerenstand. AdresDok kade 110, y lissin gen. EENE RUIME KEUZE IN: Pelerines, Capes en Man teltjes voor kindereu, fijne Onderrokken enz. Met vriendelijke aanbeveling M. VAN MELLE, Bruskehs,

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 3