.Buitenland. Binnenland. Christus', inderdaad zou men zich dan inet weeiziii en met walging afwenden van zulk een onzaligen pen nest rijd, die een vreemd licht. werpt op de toepassing van de christelijke politiek en zelfs liet sdoet, naar mijne woorden en niet naar mijne werken'' nog niet eens navolgenswaardig doet. maken. Nu doet de neutrale pers daaraan niet mee ze geelt zonder beschouwingen de zaken «eer zooals ze zijnen laat aan ieder over zijne conclusies te trekken. Ze hemelt dus niet op 0111 deze of gene, al of niet verdiend, in de hoogte te steken, maar ze verbittert ook niet, waar anderen met bekers alsum gereed staan otn al wat villi de tegenpartij komt in een kwaad dag licht voor te stellen. Liet vergiftigings-proces door de neutrale pers teweeg gebracht, bestaat dus alleen in de fantasie des schrijvers, tenzij hij ze kere ongunstige symptomen wil schrijven op rekening van anderen. liet bedenkelijk hartverheffende van zulk een politiek zij hem gaarne gegund lil alle stilte maar naar het schijnt niet minder vinnig wordt door de onderhande laars van Zweden mi Noorwegen te Karl stad de strijd gestreden, die tol de ontbin ding der Skaiidinavisehe IJnie voeren moet. De Noorsche gedelegeerden hebben zich nu een paar krijgskundigen geassumeerd, (lie van voorlichting moeten dienen op het netelige punt: de slooping der gens es- tingeu. De Zweedsche rijksdag heeft het beding gesteld alleen die grensv stingen te slonpen, die 111 de laatste jaren zijn opge - richt en naar de uiilatingeii der Noorsche pers te oordeelen is men in Noorwegen wel geneigd aan dien tist-h te vol toen, mits er eerst een scheidsrechterlijk verdrag wordt gesloten. in Noorwegen oordeelt men daarover aldus s>Met een scheidsrechterlijk verdrag en een onzijdige strook gronds wordt Noor wegens verdediging niet goedgemaakt. Daarmede wordt evenmin de schande; van op Zwedens bevel onze grensvestingen neer te hal 11. bedekt. Als het ernst is met het zeggen, dat een scheidsrechterlijk verdrag in de toekomst alle twist l.usschen de landen zal voorkomen, dan heeft ook de eiseh om de grensvestingen neer te halen van Zweedsclt standpunt geen zin. Wij hebben geen onrecht, gedaan en wil len ge. n onrecht doen. Wij willen in vre de en vriendschap met. onze nahuteu le ven. Wij zijn bereid met Zweden samen te gaan tegenover gemeenschappelijke vij anden. Wij weten. dat. wanneer Zw-den gedeeid of veroverd wordt, liet gevaar ons zooveel dichter genaderd is. K unt Zwe den ons in broederlijken geest, tegemoet en behandelt het ons als een even zelfstandig volk als het zelt is, d.111 zuil 11 vertr tuwen en vriendschap ons vusier vereenigen dan enige unie. Maar laten wij ons nu vrees aanjagen en slechten onze grensvestingen, dan doen wij te kort aan onze verdediging, en het, nageslacht za! voor onze zwakheid moeten boeten". kl.tatde Hiénard. Bij mevrouw Lascart zjjn die twee schelmen met elkander in kennis gekomen. Een der dames uit de gewone elienteele, Juliette Maubert, gehee- ten, heeft daar een intieme Verstandhou ding aangeknoopt met den markies, die destijds een anderen naam dioeg en hem ingeliclit omtrent mij en, wat voor hem de hoofdzaak was, het fortuin mijner moe der. Ik ben ue schuld van alles. Door dat ik mijn moeder in afzondering, aan haar zelf overgelaten, achter liet, haar den eenigen steun ontmgde we'ke haar. na nnjn vaders dood overbleef, maakte ik het mo gelijk dat die schurk zich van haar hart umester maakte. (Wordt vervolgd). Het lijdt geen twijfel zegt de correspon dent van Politiken te Kristiania. dat een groot deel van het Noorsthe volk er even zoo over denkt, maar toch is, naar allen schijn, de meerderheid bereid oui het offer van tie nieuwe vestingen te brengen in ruil voor een betrouwbaar scheidsrechter lijk verdrag, liefst zoo een als dat tusschen Denemarken en Nederland. Gelijk men weet, wordt in dit verdrag geen uitzonde ring gemaakt voor geschillen die niet aan scheidsrechterlijke uitspraak onderworpen zullen worden. De oud-minister van Koloniën, de heer A. W. F. Idenburg is benoemd tot gou verneur van Suriname ter opvolging van den heer C. Lely, die als zoodanig eervol ontslag had genomen Opmerkelijk mag het heeten, dat de heer Lely destijds door de hem opvolgende re- geering tot dien Imogen post was benoemd en nu wordt vervangen door een lid van het thans afgetreden Kabinet. Bij de jongsle sluiting der Kamer zitting deed zich het zeldzame geval voor dat iemand wettig tot lid der 2e Kamer gekozen, niet voor die zitting was opge roepen. Tengevolge van het aftreden der heeren mr. Fock en mr van Kaalte als minister moest eene tusschentijdscbe verkiezing plaats voor den duur der zitting tot 1(5 Septem ber voor 2 districten te Rotterdam. Nadat bij de eerste candidaatstelling voor niemand eette lijst werd ingeleverd, werd eene nieuwe verkiezing uitgeschreven bij welke gelegenheid toen als candidaat werd opgegeven de heer B B. Wilton. Deze werd gekozen verklaard, doch daar de Ka mer niet meer bijeenkwam en dus zijne geloofsbriuven niet kon onderzoeken in evenmin tot zijne toelating kon besluiten, werd hij geacht geen deel van de Kamer uit te maken. BBESKENS, 19 September ISG5. De heer G. A. Schepers ontvanger van 's rjlks bel. en acc. alhier is als zoodanig benoemd te Edam. De collecte voor de »Unie" een school met den Bijbel heeft te Ooslbttrg tuet Zuidzande ƒ103 78 opgebracht. Den tot rijks ambtenaar -"-e klasse benoemde A. 1. Catnbier te A arden burg is Sas vun Gent als standplaats aangewe zen. De heer A. Louis die LatsteJijk niit weid herkozen a s wethouder van Vlissin- gen heeft, ontslag genomen als lid van den raad dier gemeente. Ocslburg. Zaterdagavond is 11a eene korte ongesteldheid overleden de heer J. A. J. Hoogendorp. in leven directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. De overledene die in zijn dienstwerk een zeer humaan man was, werd deswege alge meen hoog geacht. Voor het leveren van het contigent in de lichting der nationale militie voor 190Ö zijn 0.111. samengevoegd de geuleenten Cadzand en Rt tiaDchement, Schoondijke en Matei land kerk je, Zuidzande en Nieuwvliet, Eede en St. Kruis. De loting zal voor Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen plaats hebben te Sluis Donder dag 2, te IJzendijke Vrijdag 3 en te Oost burg Zaterdag 4 Nov. Gisterenmorgen L te Hoofdplaat een 70-jarig gepensionneerde dood te bed ge vonden. ScllOOtldiike. De eerw heer B. Nieuw- burg hoopt it.s. Zondagnamiddag 2 uur zijne intrede te doen als predikant, bi] de Ned. Herv Gem. alhier, na des voormid- dags bevestigd ie zijn door den Weleerw. heer ds. S. G. Beckeringh pred. te Eisden. Blijkens achterstaande adveiteutie is de heer J. H. Secrève, organist der Re- uionstrani-che kerk, t 's-Gavenhage, voor nemens op Donderdag 21 September a. s, te Oostburg 111 de Hervormde kerk te half 7 een uitvoering van gewijde muziek te geven, met medewerking van verschillende solisten. »Het Vaderland* schrijft over den lieer Seciève: »De indruk, dien we op de uit voering in de Remonstrantsche kerk van den heer Secrève kregen, was een zeer gunslige. Het was geen gemakkelijke taak voor hem als opvolger op te treden van prof. Samuel de Lange, thans ditecteur en ïeeraar aan het K. K. Conservatorium voor muziek te Stuttgart. Vooral de Sonate van Rheinberger en de G-mol Fantasie van Bach vonden we technisch zoowel als mu zikaal twee zijner beste nummers.* Over mej. v. Emiuinckhoven lezen we »We leerden in mej. v. E. eene kunstena res van zeldzame begaving kennen, die over een prachtig geluid en een temperament volle voordracht beschikt.* Over mej. Van Emminchoven sprekend, zegt de »Maas- en Roebode* over haar optreden in een kerkconcert te Roermond van 30 Sept. 1903. »lk aarzel niet te zeggen dat mej. Van Eiuniinckhoven het leeuwenaandeel in het succes meeuam, en hare verschillende voor drachten met veel talent en smaak ten ge- hoore bracht. Een uitstekend geschoolde stem, een sympathiek en krachtig geluid, eu eene onberispelijk zuivere intonatie, wa ren de kenmerkende eigenschappen dezer begaafde en beschaafde zangeres, die te ge legener plaatse een hartelijk applaus en een frissche bloemenhulde alleszins verdiend had.* Over den heer L. v. d. Tand, respect, concertmeester te Haarlem, Dortmund, Frankfort en thans te 's-Gravenhage, zegt het ^Nieuwsblad van het Noorden* Met het begin van Beethoven's Roman- ze in f. groot, hoorde men terstond dat de heer L. v. d. Tand, een violist is, die een buitengewoon vollen toon uit zjjn instru ment weet te halen en met een zuiverheid en zeketheid voordraagt, die den ervaren meester kenmerken. Inderdaad, het spel van den heer Van der Tand, in de canti lenes bijzonder wegslepend, is zeer beko rend eu heelt bij de toehoorders beslist een hoogst aangenamen indruk achtergelaten.* t a 11 n - t itt a a Zaterdagmiddag is met het gebruikelijke ceremonieel de zitting der Ötaten-Gene- raal gesloten. De minister van binnen- landsclie zaken, mr. P. Rink, verliet even voor drieën bet Paleis in het Noordeinde en nam plaats in de galakoets, die bege leid werd door een afdeeling huzaren, wel ke Zjjne Excellentie bij het verlaten van het Paleis het militair saluut had gebracht. Vóór het gebouw de 'J'weede Kamer wer den de militaire eerbewijzen gebracht door de eerewacht van de grenadiers en jagers. Beide keeren kwam bg het passeeren van het Buitenhof de hoofdwacht in het geweer eu werd de eere-maisch geblazen. Zoowel voor het Paleis als op het Bin nenhof stond een vrij talrijk publiek. In de vergaderzaal der Tweede Kamer waren ditmaal meer leden dan gewoonlijk bi) de sluitingsplechtigheid tegenwoordig. Ouder hen bevonden zich de minister van staat Mackay, oud-voorzitter der Tweede Kamer, die zich niet meer als Kamerlid herkiesbaar had gesteld, en de heer Krap, niet herkozen, die bjj deze gelegenheid van hun aanwezige medeleden afscheid kwamen nemen. Voorts bevonden Zich in de zaal met de commissie van in- eu uitgeleide de leden der Eerste Kamer van Houten, Go- d 11 de Beaufort, van VVassenaer van Rn» Bande, Fransen, Laan, Wolter en Heerkens en de leden der Tweede Kamer Röell, van Veen, Passtoors, van Wiegen, Kolkman, Aalberse, Dolk, Bruminelkaiup, Roodhuy- zen, Lieftinck, Treub en Marchant. De minister van binnenlandsche zaken, door de commissie binnengeleid, hield daar op de sluitingsrede, welke herinnerde aan de tot stand gekomen wetgevende maatre gelen, belangrijke arbitrage-verdragen, die de vredeszaak zullen bevorderen, te wier behoeve een rjjksbjjdrage aan de Carnegie- stichting is verleend eu de verschillende wetsontwerpen, die de rede opsomt, waar na, namens H. M. de Koningin, dank be tuigd wordt aan de Kamerleden voor hun ijver en toewijding aan het landsbelang. Door de commissie daarna weer uitge leide gedaan, werd de vereenigde vergade ring gesloten. lieden, Dinsdag werd de zitting op tra- ditioneele wijze en met groot ceremonieel vertoon door Hare Mejesteit geopend met de volgende TROONREDEs Mijne Heeren Het verheugt mij weder in het midden der vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk te mogen vertoeven. De algemeene toestand des lands en der Koloniën geeft in menig op zicht reden tot tevredenheid. Omtrent land- en tuinbouw luiden de berichten over het geheel geno men bevredigend, ondanks schade, aan sommige gewassen door nadee- lige weersinvloeden berokkend. Handel en nijverheid blijven zich ontwikkelen. De scheepvaartbeweging in de Ne derlandsche havens neemt toe. Intusschen laten, hier evenals el ders, de uitkomsten van het scheep vaartbedrijf ter zee nog steeds te wenschen over. Hetzelfde geldt ten aanzien van de scheepvaart op de binnenwateren. Verschijnselen zijn waar te nemen, die weder op eenige verbetering in den economischen toestand der In- landsche bevolking op Java wijzen. In de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo werd het langdurig ver zet der leden van het voormalige Sultans-geslacht gebroken.- De houding van sommige Inland- sche vorsten in Zuid-Celebes heeft ge noodzaakt tot een gewapend optre den, dat aanvankelijk met gunstig gevolg bekroond is. Zee- en landmacht vervullen hare taak op hoogst verdienstelijke wijze; met dankbare waardeering gedenk ik, wat in verschillende deelen van den Indischen archipel door leger en vloot werd verricht. Van den ijver en de toewijding van het personeel der overige takken van dienst kan ik eveneens met lof gewagen. De betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden bleven zich ook dit jaar kenmerken door het gewenschte vriendschappelijk karak ter. De tijding der beëindiging van den oorlog in Oost-Azië werd door mjj met welgevallen vernomen. Op het gebied der wetgeving wordt uwe medewerking gevraagd zoowel voor reeds door de afgetreden mi nisters ontworpen, als voor nieuwe voorstellen. Het in werking treden der kinder wetten wordt zooveel mogelijk be spoedigd. De aanhangige wetsontwerpen be treffende arbeidsovereenkomst, de re geling van het bewijs in Burgerlijke zaken en de administratieve recht spraak zullen veel van uwe aandacht vorderen. Het ligt in het voornemen, aan een herziening van het in menig op zicht verouderde tweede Wetboek van koophandel de hand te slaan en enkele aanvullingen voor te stellen van het algemeene deel van het Wet- boek van strafrecht, waaronder in-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2