flinke dienstbode, zijde geholpen zou kunnen worden door de polders van Oud- en Jong Breskens". Zij konden »zich niet ontveinzen dat het (hun) benevens gemelden dijkgraaf en gezworenen van Uroede niet mogelijk was dat de Groede volgens die opgegeven pro jecten met eenige securiteit te helpen zou de zijn, ten* minste voor geen reeks tan ja ren, of' dat dezelve na het doen van zoo vele zware kosten, die (zij) stelden vrij hooger te zullen komen als die groso aio- do van gemelden Poleij (waren) opgegeven wederom in dezelfde zwarigheden (zouden) geraken als die nu (waren)". Wordt vervolgd.) (jremengcL Dinsdagmorgen omstreeks 11 uur had de lantaarnpoetser te v. Balkuui, wo nende in de Hoekstraat, te Zwolle, het on geluk van zijn ladder te vallen, terwijl hij bezig was een lantaarn schoon te maken op de Thoibeckegracht. lievig bloedende aan het hoofd, werd hij opgenomen en per brancard naar liet So- phia-ziekenhuis vervoerd, waar hij knrt daarna is overleden. Te Koog aan de Zaau is de visscher W., die aan toevallen leed, hij het opha len van aaldobbers overboord geraakt en verdronken. In een bankiershuis te München rjeld- du zich iemand aan oiu 5190 kronen in Ooslenrijksche banknoten te bestellen -- zij moesten des middags om twee uur ge bracht worden in een winkel, waar hij ze 7,0u betalen. Een bediende der firma was trouw op het bepaalde oogenblik in den aangewezen winkel, waar de klant reeds vroeger gekomen nas, zoogenaamd om iels te koopen. Hij verklaarde, dat hij nog op zijn compagnon moest wachten, legde de banknoten onder de oogen van den bedien de en het winkelpersoneel in een porte feuille en liet die op de toonbank liggen- Daarop zeide hij, dat hij even in de buurt sigaren wilde koopen, het geld in de portefuille liet hij immers achter. Op eenigen afstand van den winkel sprong hij in een rijtuig en gaf den koetsier een tee- ken weg te rijden. Doch de bankbedien de was hem gevolgd, hield hem aan, en dwong hem naar den winkel terug te keeren. Daar bleek dat de portefeuille leeg was_ De bedrieger werd toen aangehouden en bekende, doch verklaarde dat hij het geld niet meer had. Zijn medeplichtige had dit onderwijl meegenomen en onder geen voor waarden wilde hij diens naam verraden. Werkelijk vond men niets meer van de banknoten op hem. De politie kwam ech ter te weten dat een bankiershuis te Praag 3 Juli 1.1. op soortgelijke wijs was opge licht door een man die iu een hotel met een vrouw gelogeerd had onder den naam van nkoopman Hans König uit Berlijn met echtgenoote" en die er met geld van door was gegaan. De persoonsbeserhijving van dien Konig paste volkomen op den man die thans zijn naam Krokel had opgegeven. De politie zocht hierop en vond het spoor der vrouw in een hotel te Munchem en nog dien zelfden middag werd de vrouw echtgenoote van een Berlijnsehen kleerma ker aangehouden in het station, toen zij juist in den trein wilde stappen. Bij haar vond men al het verdwenen geld. Krokel had het haar op straat snel toegestopt, zonder dat de bankbediende dit gemerkt had. Ten slotte bekende hij ook dat de oplichterij te Praag door hem ge pleegd was. Te Kstóverloren, hij Groningen, heeft een windhoos groote schade aangericht. Van 5 in aanbouwzijnde woningen zijn de kap pen opgenomen, over de straat geslingerd en gedeeltelijk gereed zijnde behuizingen van den heer Pieters, welke daardoor voor een deel zijn ingestort, 't Is er één ruiue, want door de afgerukte daken is ook scha de veoozaakt aan andere omliggende wo ningen. Ontelbare pannen werden opgeno men en een eind ver neergesmakt. Persoonlijke ongelukken hadden geluk kig niet plaats. Dinsdagmiddag om 5 uur gingen een paar jongens spelen op een der houtvlot ten, die in Amsterdam in de Mauritskade bij de Van Zesenstraat liggen. Spoedig maakten zij het vlot los en gingen varen. Een paar keer zakte een der jongens tusshen de balken door en moest zich door nat weer opwerken, wat natuurlijk spoe dig de aandacht in die mate trok, dat van de brug tegenover de Muider poort, tot de plaats waar de vlotten liggen, de wal zwart van menschen zag. De politie was gewaarschuwd en weldra kwam een agent. De jongens sloorden zich heelemaal niets aan zijn aanwezigheid. Een collega in btirgerkleeding ging ver sterking halen en weldra waren een briga dier met een zestal agenten aawezig. Maar ook die macht werkte blijkbaar weinig op de zenuwen van de jongens die bleven „roeien". De agent in bugerklee- ding ging toen een schutje halen en wel dra lag het vlot weer vastgemeerd. Maar nu begon dn domme menigte van den wal met steenen te gooien naar den agent in burgei kleeding, zoodat een viertal politie mannen noouig waren om hem te bescher men en de jongens naar de Muiderpoort te brengen, waar procesverbael werd opge maakt. Meer dan een uur had het publiek »pret" gehad. Men schrijft aan de llaagsche Ut.: Mag ik naar aanleiding van de vele klach ten over de slecht gegomde postzegels n ts opmerken, dat wellicht zijn nut kan heb ben Wanneer men een ztgel alleen bevoch tigt, houdt het, 't tegmacel is mij nog nooit overkomen. Honderden malen echter heb ik opge merkt dat men bij het opblakken als volgt te werk gaat: men bevochtigt eerst het ze geltje flink, de gom is dan opgelost. Nu veegt men het nog eens over de tong of een spons, soms wel driemaal ende opgelost» gom bjjft dan op tong of spons achter. Even maar natmaken is inderdaad niet alleen voldoende, maar tevens de eenige manier, om den zegel te laten houden. Een ernstig ongeluk had Maandag plaats op de lijn van den electrischen lucht- spoorweg ter hoogte van de 53e straat, 9e avenue te New-York. Een waggon is van de viaduct op de straat gevallen, waardoor 10 menschen het leven verloren en 25 ii 30 gewond werden. De trein was vertrokken om 7 uur 4 's morgens van de 59ste Straat. De wissels waren opengebleven om den trein in de 53 Straat te leiden. De eeiste waggon kwam op den wissel, zender ongeval, maar toen werd de wissel, eensklaps gesloten, zoodat de 2e waggon uit de rails sprong en in de 9e Avenue op straat werd ge worpen; de derde waggon bleef in de lucht De tweede, op straat gt vallen waggon, draaide onder het vallen geheel om. De wanden werden aansplinters geslagen. De leizioers, die stonden, werden er met het hoofd na«r omlaag uitgeslingerd, tegen de straat. Van hen, die -/ ren, werden de beenen verbrijzeld tusschen de icge.i elkaar schui vende banken. Een meta; n plaat sleeg één der reizigers het hoofd ai, dat. onge veer 21) nieters verder werd gevonden De vierde waggon kwam terecht tegen de brandladders van een huis; de inzitten de reizigers konden langs die ladders de straat bereiken. De menigte op straat wilde den watt man van den eersten waggon te Ijjf, maar de man slaagde er in^de menschen te over tuigen, dat hij geen schuld had. Alhoewel de electrische stroom op heel den luehlspoorweg was outbroken, ging men toeli voort met het verkoopen van reiskaartjes. De politie moest tusschen beiden komen toen er een opstootje ont stond, omdat het publiek zjjn geld terug- eischte. Zondagavond ongeveer 12 uur had in het Valkenberg te Breda een heel brutale aanranding plaats. De heer Starke, wijnhandelaar te Gent, ging tegen dat uur door het Valkenberg iu de richting van het station, toen eenige pas sen voorbij de „Vaas" twee kerels uit de bosebjes langs het Bagijuhof sprongen en hem aanriepen. De eerste pakte hem niet een hand iu de keel, met de andere in den nek en drukte zijn hoofd omlaag. Hulp roepen was onmogelijk, daar de aangevallene geen geluid kon geven. Ter wijl hij voorover gedrukt werd, zag hij hoe de tweede r .over hem van achter naderde en zoo kon hij dezen een hevege trap te gen den buik geven, die hem tot verder vechten onbekwaam maakte. De getroffene echter ging een derde, die in reserve gebleven was, halen en deze met den eerste zetten hun rooversweik voort. Om ecu groot bedrag in bankpapier te redden, dat de heer Starke in zijn binnen zak droeg, greep hij toen zijn portemonaie, waarin li gouden tientjes, twee rijksdaal ders eu nog wat klein geld en wierp die van zich af. Door liet geklingel der geldstukken bij 't neervallen, werden de aanranders daar op opmerkzaam gemaakt, ze lieten den vreemdeling los er, vielen alle drie op de weggeworpen portemonaie aan. Van deze gelegenheid maakte de Gente naar gebruik om het hazenpad te kiezen Hij liep verder 't Valkenberg in en ont moette een heel eind van de plaats der aanranders twee agenten van politie, die hij met het gebeurde in keunis stelde. De drie kerels hadden zich eenigszins on kenbaar gemaakt door het aanbinden van zwarte baarden en nu is 't wel merkwaar dig, dat bij de zanguitvoering van Zondag avond op de Markt drie mannen gezien zijn die elk zichtbaar valsche baarden droe gen, zoodat de afscheiding tusschen baard en kin duidelijk te zien was. De heer Starke draagt nog de sporen van het gevecht: wonden op handen en gezicht en een gedeeltelijk vernielde jas. 't Is de politie nog niet gelukt eenig spoor te vinden van dit brutale diietal. Er is den laatsten tijd, en zeer te recht, herhaalde malen verzet aangeteekend tegen overdreven angst voor besmetting met pest, cholera, enz., zoodra in de een of andere buitenlandsche haven enkele gs- vallen zich voordoen. Vooral gel it dat, waar, gelijk in belangrijke handelssteden, aan het verkeer aanmerkelijke schade toe gebracht zou worden door niet strikt noo- dige ingrijpende maatregelen. Werkelijk valt 't tegenwoordig in de meeste gevallen gemakkelijk, door gepaste voorzorgmaatre gelen de kans op overbrenging der ziekte zeer gering te maken, en, mochten zich toch enkele gevallen voordoen, de versprei ding der besmetting tegen te gaan. - Maar zulk een optmisme is alleen ge wettigd als er voldoende maategelen van afweer genomen zyn, en men mag slechts dan verwachten, dat het publiek kalm blijft, indied het met dee maatregelen in kennis gesteld is. In de buitenlandsche bladen lezen wij van •maatregelen, tegen overbren ging van de cholera uit Rusland en Duitsch- land, van overheidswege genomen in Ame rika, Frankrijk, Konstanlinopel. De amb tenaren van den gezondheidsdienst aan de Tyne laten elk schip, dat uit een verdachte haven kouit, nauwkeurig onderzoeken, die Vhii de Schelde hebben bepaald, dat alle schepen uit Koningsbergen en van den Weich- scl komende, in quarantaine geplaats zullen tt, den. Wij moeten aannemen dat ook ten onzent de autuii.eiten een open oog voor het ge vaar hebben, iic. i.; echter geen ongepas te nieuwsgierigheid, als wij urn wensch uitspreken dat het publick op de In ogte gebracht wordt van hetgeen geschiedt. Een der badgasten aan de Haarlem merstraat, te Zand voort, is in het bezit van een volledig ijsberenvel. Toen een logé er genoegen in vond zich in deze huid te ste ken, en na volhard oefenen z.ich de allures van den bewoner der Poolzeeën had eigen gemaakt, werd men nieuwsgierig, welke uitwerking de verschijning van een ijsbeer wel hebben 7.011. De eigenaar der huid begaf zich daartoe bij zijn buurman, ook een badgasi en toen de beer daar in den tuin verscheen, was liet effect verrasend Ont.-teld vluchtten eenigen der bewoners het huis in, met allen spoed werden deu ren en ramen gesloten, en daar de beer niet aan heengaan scheen te denken, greep de beer des huizes zijn geweer om den on garen gast neer te leggen. Zoover kwam het gelukkig niet, daar hem haastig door zijn buurman het een en ander aangaande de identiteit van ons ijsbeertje werd inge fluisterd. Rechtzaken. A rrondissem.Gt) ts- [invito. M irl4e/öury. Zitting van Vrijdag 15 Sept. J. H23 j.. landbouwersknecht te Schoon- dijke en P. 0. d. B., 17 j., voerman te Groede, zijn wegens mishandeling de Ie veroordeeld tot 3 en de 2e tot 2 maanden gevangenisstraf. C. T., 31 j., schippersknecht te Biervliet is wegens beleediging van ambtenaren ver oordeeld tot 8 dagen gev. str. Moo<j wa terzet ij Breskens. DAG E N. voorm. nam. Zaterdag 10 Sept. 2.18 2 42 Zondag 17 2 45 3 09 Maandag 18 3.13 3.37 Dinsdag 19 3.48 4.12 PrcciHilM'iirton. Zondag 17 Sept. Bi and iet Br ex kot s Nkd. Hkrv. 9 u 9 V2 2 u Groe.dc Hoofdplaat ieuior tiet Srtfoovflijke U'alert a v dkerkje v. IJzendijke n. v. v. n. v. v. v. 11. 9 n 9V2 9 ii 2 u 9 '/2 2 u Kkkk. ds. Val. dhr. van Paassen. dhr. van Paassen. dhr. Lensvelt. ds. Noest, ds. van Essen, ds van E-sen. ds. Meutor. ds. Meuter. Evangelisatielokaal Schoondijke. vin. 9 u. dhr. van Iperen. Ev. Luth. Gum. Uroede v. 9 u. ds. Stellwag. Avondmaal. iïitfttit'ixUeni'iiteii. Dordrecht 14 Sept. Jarige Zeeuwsche en VI. tarwe f 7.70 a f 8.20 nieuwe f 7 20 li f 7.50 goede f 0.50 a f 7.00 Nieuwe Z en VI. Rogge f 5.00 it f5.50. Nieuwe Z. en VI. will ter gerst 14-30 a f4.80 Nieuwe zomergerst f 0.00 a f 0.00. Lange Haver f 3.70 a f 4.20, nieuwe f 3.70 af 4.20. Paardeboo- nen f 0.00 a f 0.00. Dnivenboonen f 0.00 Witte boonen 100.ii f00.Bmineboo- uen f 00.00a f 00.00 Kookerwten a t'8.00 a f9.00 Mestingerwten f 0.00. a f 0.00, Kanariezaad t 0.00 a f 00.00. Koolzaad f f 8.00 f 8.80 Koers vati het g;eld. Helgië 100 tr. f4700 af 47.90 Eng. 1 pd. St. f 12.01 af 12.10 N.-Anierika 1 Dollar f 2.40. Advertentiën. Terstond gevraagd li-1 t ui den boerenstand. Adres: Dok kade 110, y lissin gen.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 3