miEimm een oud en een jee SCHAAP, HELPSTER Jöurgerl. stand. Ad verten tiën. TE KOOP It 25 mooie i# POELJES, Aardappel rieken, Peerieken, Peestekers, Peemessen. Te Koop: TE KOOP" Een kabinet-kachel, Houtverkooping Geïmporteerde ZAAIT AllWE, ruwarige gladarige ESSEX, victoria) waar hij gisterenmorgen Is overleden. De metselaar is gearresteerd, doch werd na opgemaakt procesverbaal weder op vrije voeten gesteld. Een 5-jarig meisje te Amsterdam is door eigen onvoorzichtigheid door een der wielen van een vuilniswagen over het hooid gereden, zoodat de dood volgde. Een op 't oog netto jongdockter is op het wandelhoofd Koningen Wilhe[mina te Scheveningen. op heeterdaad betrapt op het rollen van een goed gevulde portemo- naie uit den zak van een jongedame, die met haar famillie uit Amsterdam te Sche veningen vertoeft en zich op de pier ver maakte met visclien. De motder der jon gedame bemerkte de daud en vestigde daar op de aandacht. De zakkenrolster, zich ontdekt ziende zette het op een loopen, doch werd achterhaald en aan de politie overge leverd. bij haar verhoor bekende zij uit Rotterdam naar Scheveningen te zijn ge- komen, met het doei om te stelen. Het was, volgens haar niet de eerste maal dat zij zich aan zakkenrollen had schuldig ge maakt. Het geld, dat zg zich op die ma nier toeeigende, besteedde zi) om pret te maken en uitspanningsgelegenheden te be zoeken in de Pannekoukstraat te Rotterdam, waarvoor haar loon als dienstbode ontoe reikend was. Nadat proces-verbaal tegen haar was op gemaakt, werd zij naar Rotterdam, naar haar ouders, gebracht. De meelmolenaar Berkhout te Eg- mond aan de Hoef nam zijn driejarig doch tertje mede naar den molen. Toen het kind weder naar huis zoude gaan werd het door een der wieken getroffen en gedood. In een der hotels te Apeldoorn kwam Vrijdag logeeren zekere v. Mvroeger in dustrieel aldaar, thans wonende te Deven ter. 's Namiddags vroeg hg schrijfgereed schap op zijn kamer en bracht, na een brief geschreven te hebben, dezen 's avonds ter post. Deze brief bleek later de uiede- deeling aan ,zgn familie te bevatten, dat hij zich van 't leven had berooid, doch de man had niet gedacht dut de brief 's avonds zijn familie nog zou bereiken. Met de laatste post den brief ontvan gende, ging de zoon direct per rijtuig van Deventer naar Apeldoorn en vervoegde zich bg de politie, om te onderzoeken in welk hotel zgn vader logeerde. Toen dat spoedig op de nachtlijsten was nagezien, spoedde men zich naar 't hotel en liet men door een smid de deur van de kamer open steken. Het bleek, dat de kamer geheel gevuld was met gas. De man bad de gaskraan opengezet om zich door gasverstikking van het leven te berooven. Door spoedigen toevoer van de versche lucht was lig alras weer tot bewustzgn gebracht en kon hij nog denzelldeu nacht met zijn zoon naar Deventer terugkeeren. Het is in Rusland, voornamelijk in den koukasus, een hoogst treurige toestand. In Bakoe zijn alle Armeniërs door Tar taren vermoord. Daarna trokken zij naar omliggende dorpen, waar de straten onbe gaanbaar zijn door de opeengehoopte lij ken. 't fs dan ook onmogelijk't aantal slacht offers ook maar bij benadering aan te ge ven. De avondbladen in St. Petersburg publieceerden Zaterdag een telegram uit Bakoe, meldende, dat in een bloedigen strijd in Bakoe zelf tusschen Tartaren en troepen en een formeels beschieting van de omlig gende dorpen, waarin de Tartaren zich ge nesteld hadden, 1500 dooden gevallen zgn. En nog^s het einde niet. Zondag werd bericht, dat de zoogenaam de Witte Stad, het deel van Bakoe, dat. door de gezeten burgers en de bezittinde klasse wordt bewoond, hetzelfde lot dreig de te ondergaan als de Zwarte Stad gettof- fen heeft, indien tenminste niet spoedig krachtige hulp kwam opdagen. De Tarta ren leggen als alle Mahomedanen een ijzi ge doodsverachting aan den dag en zij zgn in zulk een groot aantal, dat de aanwezi ge troepenmacht het tegen hen, ondanks de betere bewapening, niet kan volhouden. 't ls onmogeljjk de daden van barbaar- sche zedeloosheid te beschrijven, die zij begaan. Andere telegrammen spreken van een bloedbad waarin duizenden dooden zijn gevallen Meer dan tweehonderd soldaten moeten gedood zijn. De opstundelingen hebben zich meester gemaakt van vele wapenen en zelfs van twee of drie stukken geschut. Twee bankinstellingen zgn reeds vernield en verscheidene naphtareservoirs zijn in brand gestokeu. Andere berichtgevers beschrijven den slag bij het ziekenhuis van Balachany, waarin 1000 arbeiders en Armeniërs zich gebarri cadeerd hadden. Generaal Slikinsk stuur de een parlementair, om de overgave te eischen, maar deze bode werd op steenen en geweerschoten onthaald. Toen werden 3 kanonnen gericht op het gasthuis en begon het vuur. Het eerste schot kwam in zee terecht, maar de tweede bom viel op het gasthuis, richtte er een ware slachting aan en ver nielde het halve gebouw. Het volk liep toen storm, met den moed der wanhoop, veroverde de kanonnen en begoot de artilleristen met brandende olie en pek. Voetvolk en kozakken, die ter hulp kwamen gesneld, moesten aftrekken wegens den doordringenden rook. Het gepeupel heeft daarna een kerk en een bank in brand gestoken. De werkloos geworden arbeiders van de petroleumbronnen laten zich ook niet on betuigd. Zij trokken met duizenden te gelijk naar Bakoe op, bedreven onderweg ongehoorde gruweldaden en wierpen o. a. een groot aantal slachtoffers in de bran dende huizen. En of dat nog niet genoeg was dalen nu ook nog de half wilde volksstammen van. het gebergte af om, in de hoop op buit, aan het rooven en moorden te gaan deelnemen. In andere streken van het Kaukasus- gebergte hebben de burgers onder leiding van officieren van het leger een burger wacht ingesteld om de'Tartaren te weren. De gouverneur van Astrakan zond brood voor de uitgehongerde bevolking van Ba koe en infanterie en cavalerie naar Schoe- scha, dat bedreigd wordt met een belege ring door de Tartaren. Naar men meldt is ook in Friesland het kwaad in de aardappelen waargeno men, vermoedelijk ontstaan door de vele regen die in de laatste dagen is gevallen. De aanleg van de suatie van Groede bij de Nieuwe Sluis. 1750. o VII. Aan die gewenschte eenstemmigheid, meldden zij, ontbrak echter veel, gelijk gebleken was op de vergadering, den 17 Dec. 1749' te Groede gehouden opdat de belanghebbende «hun intentie zoo over het werk als om de kosten te vinden" zouden openbaren. Met uitzondering van eenigen van de eigenaren van het schorre waren de metsten opgekomen «maar wjj bevonden wat ook in deze 2iJste eeuw nog wel op groote volksvergaderingen voorkomt de concepten plannendenkbeelden') heel oer- zoodat naar ouze gedachten weinig apparentie zou wezen om de groote kosten te vinden, zijnde sommigen ook zeer tegen dat werk, voorgevende daar zeer veel na deel door te zullen lijden en wel voorna melijk die van de Watering van C'adzand, die met twee van haar zeesluizen binnen den dgk zoude vallen eu daardoor, nu een goede suatie hebbende, zeer belemmerd worden". Behalve deze bijzondere zwarigheid, door de Cadzandsche Watering op den voorgrond gebracht, werd »ook een algeineeue ge maakt, t. w. dat door het afdammen van dit kanaal al de scheepvaart in het zelve werd benomen", waardoor de granen van al de aan weerszijden liggende lauden «niet als aan het Sluische gat en Breskens ge scheept zouden kunnen worden en ook al de goederen uit Holland en Zeeland ko mende daar ontladen (moeten worden) dat niet alleen een groot transport zou veroor zaken maar in den winter door de kwade wegen ondoenlijk zgn". Aan het verzetten van een berg van moeilgkheden, zoo groot als hun thans in den weg werd geworpen, viel voor de Groe- denaren nauwelgks te denken. Liever wil den zij hem ontwijken en uitkomst zoeken in andere richting. Zij keerden terug tot een soortgelijk stelsel als bereids in 1735 door lieu was voorgesteld, en smaakten liet genoegen daarvoor bij de beide deskundi gen instemming te vinden. Wat het was en hoe Van Dun en Van Doeveren er over dachten, willen wij dezen zelf laten ver tellen «evenwel de noodzakelijkheid ver- eischende dat middelen bij de hand geno men dienden te worden om ten spoeuigste een goede suatie voor de dijkage van de Groede te zien maken, hebben zij ons aan de hand gegeven en een plaats aangewe zen, daar zg vertrouwden dat met het ma ken van de noodige sluizen en delven van watergangen een goede uitwatering te ma ken zou zijn als aan hun gepermitteeid wierd om hun uitwatering door de polders van Oud- en Jong Breskens direct in de Noordzee te mogen brengen, welk project (plan) op de plaats geïnspecteerd hebbende, is ons veel favorabeler (gunstiger) voorge komen als langs het Oostburgsche kanaal, temeer dewijl hetzelve kan geschieden zon der eenig nadeel aan eenige polders of iets anders toe te brengen. (Wordt- vervolgd.) Breskens. Huw.-Aang. 25 Aug. E. M. Jansen, wedn. en M. W. Tittman, wed. Geboorten. 22 Aug. Adriana Catharina Maria, d. van P. J. de Winde en M. (J. Hoogstad. 30, Jacoba Sara, d. van T. van Veen en J. G. de Nijs. 31, Pieter Anth >- nie, z. van J. C. Moujé en S. Guiran. 2 Sept. Johanna Maria Magdalena, d. vau J. Manneke en J. M. M. Boeckhout. 5, Sara Catharina, d. van D. de Visser en W. Gans. 7, Wilhelmina Aiitoinetta, d. van J. Quaars en A. W. A. Jacobs. 7, Janneke Cathaiina, d. van P. M. Jong man en A. de Koster. 7, Jacobus Fran f;ois, z. van P. C. Bruisschaart en E. C. Goeseije. 10, Catharina Wilhelmina, d. van W. de Koster en S. C. van der Vliet. Overlijden. 4 Sept. Cornelia Wilhelmi na van Alten, G.6 j., eclitg. van Abraham Albert Vermeulen. 5, Johannes Josephus van de Saude, 15 j., z. van J. M. H. van de Sande en M. E. Monjé. nanqctsüericiacn. Rotterdam 11 Sept. Nieuwe Zeeuwsche en laajusche Tarwe, puike f8.25 a f 9.10 jarige f 9.25 a f9.75, Rogge f5.0.0 a f 5.40 'Gerst f 7.00 ii f7,60 Haver f6.80 a f7.25 (per 100 KG.) Br. boonen f10.00 a f 12.00 witte f 00.00 a) 100.00 Kookerwten f 8.50 af 9.00 Voer- erwten 18.00 a f 8.75, Kanariez. 'f 0.00 a 1 0.00, Koolzaad 1 8.00 a 1 9 00 Zeeuwsche Aardappelen eigenh. f 2.00 a f2.25; dito blauwe fO.00 a f 0.00 Zeeuwsche Uien Groote bruine f 2. kleine 11.90, stroogele f 1.90 per 60 KG. Veemarkt. Koeien le qual. 37 c. 2e qual. 30 c. 3e qual. 25 c. Ossen le 37 c. 2e 30, 3e 25 ct Stieren le 00, 2e 6q, 3e 00 c. Kalveren, le 45, 2e 37 3e 32 c. Schapen le 27, 2e 24 c. Lamm, le 30 2e 29 3e 28 ct. Varkens le 25, 2e 23, 3e 21 ct. Koers van het geld. België 100 fr. f4760 af 47.90 Eng. 1 pd. St. f 12.01 af 12.10 N.-Amerika 1 Dollar f 2.46. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorin. nam. Woensd. 13 Sept. Donderd. 14 Vrijdag 15 12.57 1 26 1.52 1 21 1 50 2 16 Hartelijk dank aan allen, die mg op mijn 75ste geboortedag hunne belangstelling betoon den. WEI»; J. DE MASIER. Groede, 12 Sept. 1905. ^£>3^ J. VAN der linde, Nieuwe Sluit bij lires keus. J. DE 11ULLU, Bukskkns. van 4 cM. wijdte zijn steeds voor radig aan de Aardewerkfabriek te Schoondijke, voor slechts Iti gulden per 1UOO sinks. Aanbevelend, J. J. HAARTSEN. en 7 jonge KONIJNEN, bij P. BURGERS, Vuurtoren, limkens. xoo goed ais nieuw Te bevragen am liet bureau van dit blad. in de BEWAARSCHOOL te Groede gevraagd, aan te melden bij den Voorzitter den heer J. G. MKIJER, tot 17 September. behoeve de Firma A. J. BOS ZOüN te Vlissingen op Zaterdag 16 September a. s., des namiddags te half 3 uie, aan de haveu te Cuuzand. Tevens zitdag bij A. i.a Gassk, wegens vorige veilingen. Notaris HAMMACIIER. in balen van 145 Liter. WEIJKMAN SCHIPPERS. Bhiskkns,

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 3