Binnenland. Gemengd. kwam Ook Duitschlanil met ijzer en bloed en ontnam ons zulk een groot deel van ons land en ons volk dat ons land een van de kleinste werd. Wij zijn slechts een klein volk, maar wij hebben ons land, onze nationaliteit en onze onafhankelijkheid lief en wij willen haar roet alle middelen handhaven. Maar wij weten dat het 't beste is, ons strikt onzijdig te honden en nooit er aan te den ken, ons in verschillen van meening tus- scken de groote Eoropeesehe mogendheden te mengen. Onze burgers, onze «arbeiders, onze boeren wenschen onzijdigheid en vriendschappelijke!) omgang met onze bu ren in het Noorden en Oosten. Want even als tegenover Engeland, heelt de tijd ook onze gevoelens jegens Duitschland verzacht) en wij wenschen nu openlijke en ondub belzinnige vriendschap met het groote en zeer beschaafde Duitsche volk. De uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer op 7 Sept. is als volgt: Rotterdam I. Aantal kiezers 7357. Gel dige st. 575U. Volstrekte meerderheid 287G. Herstemming tusschen de heeren rnr. D. P. D. Fabius (a.-r.) met 2331, en S. v. d. Bergh Jr. (I. u.) met 1899 st. De heer 11. Spiekman (s. d.) had 152(1 st. Rotterdam V. Aantal kiezers 5 31. Geldige stemmen 3G95. Volstrekte meer derheid 1848. Herstemming tusschen de heeren P. R. Mees, (vrijz.-dem.) met 1829 en Jac. P. van Term (r -k.) met 1372 st. De heer W. P. G. Helsdingen (s.-d kreeg 494 st. Arnhem. Aantal kiezers 0754. Geldi ge stemmen 5017. Volstrekte meerderheid 2509. Herstemming tusschen de heeren K. Eland (1. u.) met 2198 en mr. S. de Vries Cz. (a.-r.) met 1859 st. De heer W. P. G. Helsdingen (s.-d.) kreeg 900 st. BRESKENS, 8 Sepetmber 1905. De heer P J. Wernelsfel'ler, machimst- lichl wachter hij den Stoom mist hoorn aan de Nieuwe Sluis alhier is als zoodanig be noemd te VPssingen. In zijne plaats is te Nieuwe Sluis be noemd de heer J. van der Wal, machinist 2e klasse hij de Eon. Marine-reserve. Biervliet, 5 Sept. In de heden gehou den raadsvergadering warden geïnstalleerd de herkozen raadsleden de Biaey, Lijbaart en Ougenae en werd als wethouder her benoemd de heer de Groote (als bijzonder heid kan gemeld worden dat deze laatste reeds 38 dienstjaren telt.) In diezelfde vergadering werd door den burgemeester der gemeente aangeboden een gedenkplaat aan de op 31 Aug. gehouden festiviteiten bij de viering van de 25ste jaardag van H. M. de Koningin. Vindt ge Lucienne niet veranderd Zij komt mi] zoo gejaagd, zoo zenuwach tig voor. Wat zou daarvan toch de oor zaad kunnen zijn Ik kan het li niet zeggen, hertogin. Lucienne is een verstandig meisje, ging Elisa voort. Zij doet niets zonder een g gronde reden. Hebt ge haar gedrag jegens de Prédalgonde wel opgemerkt Voorheen zoo afkeerig, is zij thans buiten gewoon beminlijk in haren omgang met hem. Ja, zelfs kan men spreken van ko ketterie, zjj werpt zich bijna om zijn hals (Wordt vervolgd). Door de feestcommissie was nl. op 31 Augs. het volgend telegram aan H M. ver zonden »De feestcommissie te Biervliet, gevormd ter herdenking van Uwer Majesteits ge boortedag, veroorlooft zich onderdanigst Uwe Majesteit hare eerbiedige gelukwen- schen aan te bieden en de hoop nit te spreken, dat Uwer Majesteits dierbaar le ven nog ontelbare jaren moge gespaard blijven tot heil van ons geliefd Vaderland", waarop de volgende dankbetuiging is ont vangen vllare Majesteit de Koningin draagt mij op hoogst derzelver dank te betuigen voor gelukwenschen, adjudant van dienst, Schimmelpenninck". Door de zorg van den voorzitter der feestcommissie, de heer Groen, arts alhier, wien hier openlijk een woord van hulde moet worden gebracht voor de onvermoei de zorgen, die hij aan alles besteed heeft en aan wien het voornamelijk te danken is, dat het hier gevierde nationaal feest, zoo uitnemend geslaagd is, zijn deze telegram men in eene nette lijst geplaatst, voorzien van de handteekeningen van de verschil lende commissieleden. Deze gedenkplaat werd door den Raad aanvaard en zal in het Gemeentehuis eene plaats verkrijgen, terwijl besloten werd aan de feestcommissie eene dankbetuiging te zenden. In ons vorig nummer vermeldden wij abusievelijk dat tot onderwijzeres aan de school te Kruisdijk (gem. Groede) bij lo ting was benoemd uiej. Verhage, terwijl in tegendeel mej. M. de Vlieger te Zuidzande door het lot als de benoemde is aangewe zen. Rzo. Ooslburg, 5 Sept. De hedenavond gehou den zitting van den gemeenteraad werd bjjgewoond door 5 ledende lieer mr. Van Dam was afwezig en het nieuw gekozen lid, de heer J. Risseenw-de Bruijne had kennis gegeven wegens onsteldheid de vergadering niet te kunnen bijwonen. Weshalve kon alleen worden overg gaan tot installatie van de heeren M. M. Meijer en J. A. Weislelt, die na de voorg schre ven eeden in handen des voorziters te heb ben afgelegd door dezen als volgt werden toegesproken. vMijnheeren Meijer en Weisfeit! Het doet mij genoegen u weder op de oude plaats te zien zitten. Ik meen de tolk van de overige heeren te zijn als ik u welkom aan deze plaats heet en felici teer u van barte met het vertiouwen dat de kiezers u opnieuw hebben gegeven. Gelijk een meer gebruikelijke term in de Courant luidt, hoop ik, dat we de zaken weder op den ouden voet mogen voortzet ten." De beer Meijer zeide daarop: «Mijnheer de voorzitter! Sprekende ook uit naam van mijnheer Weisfelt betuigen wij u onzen dank voor de welwillende woorden tot ons gericht. Wij beloven de belangen der gemeente, zooals wij dat steeds gedaan hebben, we der naar belmoren te zullen behartigen. Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Aan de orde kwam: I. Benoeming Wethouder wegens aftre ding als Raadslid van den heer Meijer. De heer Meijer meende dat, wegens on voltalligheid van den Raad, thans niet tot eene benoeming kan «orden overgegaan. De voorzitter betwistte deze meening; de heer Rissceuw iB nog wel niet geïnstal leerd als lid van den gemeente raad, doch tot zijne toelating is besloten en behoort dus tot den Raad. Naar die leer zou er, als het een raadslid eens niet beliefde zich te laten installeeren gedurende G jaren, een onvoltallig college zijn. Hierna werd tot stemming overgegaan en de heer Mejjer herbenoemd met 4 stem men, tegen op den heer C. J, Kense. De heer Meijer verklaarde, desgevraagd de herbenoeming te aanvaarden onder dank betuiging voor het opnieuw in hem gesteld vertrouwen. II De verordening op de heffing van het vergunningsrecht werd op grond van in eene der vorige zittingen reeds aange voerde argumenten herzien en tot verlaging van den grondslag besloten. III Op verzoek van A. de Priester werd wegens zijn vertrek ontheffing van zijnen aanslag in den hoofdelijben omslag verleend voor den tijd van 8 maanden. IV. Na de gedane oproeping voor tele grambode in de Beurs hadden zich 5 sol licitanten aangemeld, nl. J. F. Duste, (schoenmaker), H. Masclée. J. Adriaansen (schoenmaker), H. J. Fierens en W. Ver- planke. De voorz. zeide dat deze benoeming krach tens art. 145 der gemeentewet, niet door B. en W., maar door den Raad moet ge schieden. Bij de eerste stemming werden uitge bracht 2 st. op Duste en Fierens en 1 op Verplanke. Daarop kondigde de voorz. een nieuwe vrije stemming aan omdat geene volstrekte meerderheid was verkregen. De heer Meijer meende dat het regle ment van orde en de gemeentewet in zake stemmingen na eene eerste onbesliste stemming, eene herstemming voorschrijven. De voorz., hoewel niet overtuigd, omdat het hier nooit aldus gebruikelijk is, stelde thans eene herstemming aan de orde, die als gekozene aanwees J. F. Duste met 3 st., tegen 2 op Fierens. De benoeming is geschied voor onbe- paalden tijd. Uit dien hoofde zal voorloo- pig geene schriftelijke instructie worden gegeven, doch alleen mondeling worden meegedeeld waaraan de bode zich heeft te houden. Ter herkenning zal hem een band om den arm worden verstrekt. In erfpacht werd uitgegeven aan R. J. Ver- sluijs 20 M2, D. Ekkebus 1G8 M2 en I. de Smit 35 M2 gemeentegrond a 2 ets. per M2 ingaande met 1 Januari as. en geldig tot 31 Dec. 1934, om alsdan saaien te kunnen vallen met de andere op dien datum ver vallende erfpachten. Na goedkeuring der begrooting voor de schutterij ad ƒ19 57 als aandeel voor deze gemeente, werd de zitting gesloten. Hoofdplaat. Herkozen als wethouders de heeren J. J. Pateer en P. L. de Meijer. Schoondijke. Herkozen als wethouder de heer Joh. Risseeuw. Hoofdplaat. Met ingang van 1 Oct. a.s. is de heer Th. Plasschaert onderwjjzer aan school No. 1 alhier, benoemd tot onder wijzer met verplichte acte Fransch te Bus- sein (N.-H.) Sluis, 5 Sept. De hedenmiddag gehou den zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door 6 leden de heer L. Bree- snee was met kennisgeving afwezig. Door den voorzitter, de heer Dommisse, werd voorlezing gegeven Van een namens H. M. op 31 Aug. ontvangen dankbetui ging voor den op dien dag ontvangen ge- lukwensch, Mededeeling werd gedaan van ingeko men missives van Ged. Staten tot goedkeu ring van genomen raadsbesluiten (subsidie Armbestuur en onderhandsche verhuring der straatverlichting te Heille.) Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Alsnu werd overgegaan tot installatie van de herbenoemde raadsleden J. de Bruij- r ne-de Die en J. F. Maenhout, die na de voorgeschreven eeden te hebben afgelegd door den voorzitter geluk werden gewenscht met het voorrecht dat hun opnieuw te beurt was gevallen met de belangstelling die de kiezers in hen hadden gesteldhij hoopte dat zij de belangen en de welvaart van Sluis zullen helpen bevorderen. Daarna werd als wethouder herbenoemd de heer J. de Bruijne-de Die met 5 st., tegen 1 blanco. De voorz. achtte het een voorrecht den heer De Bruijne geluk te kunnen wenschen met deze herbenoeming die eene schitte rende mag genoemd worden. Eene ge makkelijke taak is het niet, zooals hem wel zal gebleken zijn bij de tijdelijke waarneming van het burgemeesterschap. Hij hoopte dat hij de belangen der ge meente zal blijven behartigen. De heer de Bruijne verklaarde zich be reid deze herbenoeming aan te nemen. Hij dankte den voorzitter voor de tot hem ge richte woorden. Hij zeide verder veel voor deze gemeente te gevoelen en hoopte voor de belangen der gemeente te bljjven zor gen. Tevens bracht hij zijn dank aan zijne medeleden voor de op hem uitge brachte stemmen. De voorzitter verheugde zich over de weder—aanneming der betrekking door den heer De Briijjne en hoopt dat God hem kracht zou geven om zich aan de gemeen te belangen te blijven wijden. Goedgekeurd eene voorgestelde wijziging in de gem. begr. 1905 wegens de aankoop van een stukje tuingrond. De rekening der Godshuizen werd goed gekeurd in ontvang op /G748.29 in uit gaaf of ƒ5889.34. De schuterij begrootinil met ƒ20.53 als aandeel dezergemeente werd eveneens goed. gekeurd. Ingekomen was een adres van D. de Smit-Evers tot het in gebruik mogen ne men van de aan de gemeente toebehooren- de reep (touwwerk) ten dienste van de re stauratie van den toren te St. Anna ter Muiden. Naar aanleiding van het voorstel van den voorz. om het verzoek toe te staan tegen eene geldelijke vergoeding, merkte de heer Hennequin op, dat zulks niet kan zonder toestemming van Ged. St. De heer Noest moest dit beamen voor zoover het onroerende goederen betrof, maar op roerende goederen slaat deze be paling niet terug. Het verzoek werd ten slotte ingewilligd en de bepaling van het bedrag der vergoe ding overgelaten aan B. en W. Na het gebruik zal op voorstel van den heer Noest door een deskundige worden onderzocht ot de reep nog in bruikbaren toestand is. Daarna werd de zitting gesloten. Een treurig ongeval had te Roer mond plaats: Eenige kinderen speelden bjj een staan- den wagen, waarop een grooten beerton

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2