Binnenland. Gemengd. Bovendien heeft juist Rusland dadelijk in een wapenstilstand toegestemd, zeker geen bewijs, dat iu de allernaaste toekomst een mooie slag door den opperbevelhebber in Mantsjoerije zon zijn te slaan. Er zijn dan ook geen aanwijzingen, dat liet opstellen der vredesvoorwaarden eenige vertraging zou ondervinden en dat de 011- derteekening lang op zicli zal doen wach ten. liet JlanJelsblatl dringt aan op een nauw keurig onderzoek inzake de stranding van de «Evertsen". «Ons gebeele volk is diep getroffen door die gebeurtenis, en meent dat die schip breuk op eigen kust ten aanscbouwe van een Britscbe vloot een smaad op onze ma rine werpt. In elke marine, moet elk schip kunnen ongelukken plaats hebben, doch evenals bij de stranding van een lian- delsstooiuer de Raad van Tucht voor koop vaardijschepen onderzoekt of «gebrek aan zeemanschap" den bevelhebber verweten kan worden, evenzoo behoort bij de oor- logstnurine in een dergelijk geval onderzocht te worden of de bevelvoerder, aan wien het leven van honderden mannen en een kostbaar schip was toevertrouwd, bet ver trouwen van zyn volk waardig was. Misschien waarschijnlijk wordt de zaak reeds onderzocht. Maar dan behoort spoedig bekend te worden gemaakt, dat men «doende" is. Want het vertrouwen niet in den éénen bevelhebber, niet in enkele officieren uiaar in de gebeele marine wordt geschokt, wanneer uien meent te zien dat zulk een ernstige gebeurtenis niet behoorlijk onderzocht wordt, dat men het zoo erg niet vindt. Naar men verneemt, zouden de ernstigste grieven tegen de verantwoordelijke perso nen zijn le. de keuze van de ankerplaats; 2e. dat het schip tijdens liet booze weer niet voldoenden stoom op had 3e. dat niet eerder een tweede anker was "uitgebracht. Wij kunnen natuurlijk niet beoordeelen of die grieven juist zijn Maar zijn wij wel ingelicht, dan is voor de keuzo van de ankerplaats althans geen der officieren van de «Evertsen" verant woordelijk, doch is de «peiling", waarin men ten anker moest koiuen, uit Den Haag of Amsterdam voorgeschreven. Het blad vertrouwt dat, mocht dit laatste juist zijn, dit op een grondig onderzoek geen invloed 7.al hebben. BRESICENS, 5 Sepetmber 1905. De liedennamiddag te 4 ure gehouden zitting van den gemeenteraad werd bijge woond door 0 leden'. Allereerst weid overgegaan tot instal- houd een andere wending en vroeg hem ol lrjj een partij écarté met haar wilde spelen. Kom, beroemde kaartspeler, laat ik eens beproeven n uw geld af te winnen Indien u wilt. Zeg liever als ik kan men zegt dat li onoverwinnelijk zrjt bij het spel. Tot groote verbazing van allen en niet bet minst van de gastvrouw zetten zij zich tegenover elkander en waren weldra in een vertrouwelijk gesprek verdiept. Beiden put-, teil zich uit in geestige gezegden, zonder elkander, als naar gewoonte, door schei pe uitvallen te kwetsen. Vooral Lucienne scheen veel behagen te scheppen, zoowel in het spel als in bet onderhoud. Na een uur ongeveer stond zij op. (Woidt vervolgd). leering der lieeren J. P. W. Besenier, N. Valk en .1. de Huliti, die achtereenvolgens de eed op de Grondwet en de Zuiverings eed in handen des voorzitters aflegden en daarna zitting namen. De voorzitter wensclite hen geluk met liet vertrouwen der kiezers en sprak de hoop uit dat zij zullen medewerken om de behingen der gemeente te bevorderen Daarna werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Als wethouder wegens periodieke aftre ding werd herbenoemd de heer H. Weijk- iiia.ii, die deze herkiezing onder dankzeg ging voor het in hem gesteld vertrouwen aannam. De rekening der gemeente werd voorloo- pig vastgesteld in ontvang op ƒ12894.145, in uitgaaf op 11727.27 en alzoo tot een batig saldo van 1166.S75. Goedgekeurd werd de rekening der Wil- lielmina Bewaarschool in ontvang ƒ851.175 en iu uitgaaf ƒ841.765 bedragende met in begrip van 't gemeentelijk subsidie a 370. De begrooting dier vereeniging werd eveneens goedgekeurd tot een bedrag van JS 0.41 ui ontvang en uitgaaf. Eveneens erlangde de rekening van liet Alg. Burg. Armbestuur 's Raads goedkeu ring. De ontvangsten beliepen 251.61 en ue uitgaven ƒ191.345, alsmede de be- grooting voor dat bestuur tot een eind cijfer van ƒ273.205. Na aanbieding der gem-begrooling voor 1900 werd de zitting gesloten. Gioede, 5 8ept. Ill de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werden de beeren 1. Becu, H. G. Hammaeher en J. A. li sseeuw herkozen raadsleden als zoo danig opnieuw geïnstalleerd en beëedigd na, een gelukweusch van den voorzitter, na men zij zuting. De beeren liisseeuw eu Hammaeher wer- ueu mede herbenoemd als wethouder, wel ke betrekking zy, ouder dankzegging voor het iu hen opnieuw gestelde vertrouwen andermaal aanvaardden Achtereenvolgens werden vastgesteld de geiueente-iekeuiug over 1904, en die van het Alg. Buig. Armbestuur. Aau het Dcpariemeut Groede der maat schappij tot Nut van 't Algemeen werd voor de Nuts-Bewaarschool ecu subsidie tuegekend van /175 en aan het muziek gezelschap «Eendracht maakt Macht", eeue toelage van J 50. Uit de voordracht ter benoeming van eeue onderwyzeres aau de school te liruis- dyk alfahelisch gesteld bestond zij uit de dames Geib te Middelburg, Verhuge en De Vlieger beiden te Zuidzaude, werd by loling tusschen beide ^laatstgenoemden be noemd tuej. Verhage. Iu beginsel werd nog besloten tot uit- keeriiig van 10 cent per uur aan liet perso neel der brandweer bij brand. Tot hoofdonderwijzer aan de chr. school le Groene is, uit het opgemaakte viertal, benoemd de heer G. A. de liu, eerste onderwyzer aau een chr. school voor M. U. L. (J., acliler Sint lheter, Utrecht. l.lzeiitlijke, 3 Sept. Door het pasgevortn- tle syinpbouie-gezelsehup te IJzenUyke werd hedenavond in de zaal van den heer F. de Witte een conceit gegeven, dat in alle deelen wel geslaagd mag heeten. Onder leiding van den heer P. J. Del- laert, kapelmeester van het IJzendijksch muziekgezelschap, werden een 9 tal mu ziekstukken ten gtlioore gebracht, welke door krachtig applaus bleken in de smaak te vullen. Bu.ten de symphonic om, maar toch deel uitmakende van liet programma wer- djn een drie-tal luimige voordrachten ge geven, niet minder goed ontvangen en uit gevoerd. Gerekend de ruime zaal, was de opkomst niet groot te nemen. Een 80 li 90 toe schouwers waren aanwezig. Na afloop van het concert werd nog eens eventjes een dansje gewaagd, zoodat Maan dag al enkele uren oud was, voor men aan scheiden dacht, 't Is te hopen, dat het gezelschap ons nog meermalen op zoo 'n concert vergast. Bij de matige prijzen (50 en 30 cent) zullen dan zeker meerderen opkomen. IJzendijke, 5 Sept. De hedenmorgen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd bijgewoond door alle leden. Na opening der vergadering legden de heereu J. Th. Hendrikse en G. A. F. Cortvriendt de vereischte eeden als lid van den Gemeenteraad af. De voorzitter wenschte in de eerste plaats den heer Hendrikse bij de hernieuwing van zijn mandaat, geluk met het vertrouwen der kiezers, feliciteerde voorts ook de heer Cortvriendt en beval de belangen van de gemeente in beider aandacht aan. Daarna werden de notulen gelezen die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat hij de gehouden aanbesteding van steenkolen behoeve de gemeente deze wa ren aangenomen voor binnen de gemeente a ƒ12.24, eu aan de Klakbaan ït ƒ13.14 per 1000 K.G door F. J. Termont. De petroleum werd aangenomen door P. Bonte a ƒ7.80 per 100 K.G. Aangaande de aanbesteding der herstel lingen aan de muziektent deelde de voorz. mede, dat de uitvoering daarvan slechts ten deele is gegund, ui. het sniidswerk aan Groosman voor ƒ30. Het vertweik waarbij tevens was inbe grepen het metsel- en timmerwerk kon wegens te hooge inschrijving niet worden gegund. Het laagst was ingeschreven voor j 208.25, terwijl de raming slechts ƒ185 was (we meenden dat deze iu 't geheel ƒ155 was Daarom was het Dag. Bestuur van oor deel de metsel- en timmerwerken afzonder lijk te doen aanbesteden, en met het verf- werk, waarvoor het wel wat laat wordt, te wachten tot het volgend jaar. De heer Hendrikse vroeg of het dan niet te duur zou worden. De voorz. verzekerde van niet Over de raming is verschillend geoordeeld de een vond haar goed, bij een ander was ze veel te laag. De bijzondere kwaliteit verf die moest gebruikt worden om knoeien te voor komen scheen ook invloed op de inschrij ving gehad te hebben omdat als 't ware maar 1/10 kon gebruikt worden van de mi nimum hoeveelheid die men kon inslaan. Volgens anderer meening was meer hout werk noodig dan waarop de raming was gebaseerd. In elk geval is die inschrijving niet ge gund en vroeg het Dag. Bestuur machti ging een herbesteding te houden als te vo- ten reeds gezegd. Met alg. st. werd die machtiging ver leend. De begrooting der schuttery werd met het aandeel dezer gemeente it ƒ23.30 goed gekeurd. Als wethouder werd herbenoemd de heer F. J. Gallon met 0 st. 1 briefje was blan co De lieer Galon verklaarde onder dank zegging voor het hernieuwd vertronwen deze herbenoeming weder te aanvaarden, waarmede de voorz. hem geluk wenschte. Daarna zeide devoorz. van Constant Tem merman een mondeling verzoek te hebben ontvangen tot liet verharden van een on begaanbaar voetpad iu den l'assageulepol- der. Dit pud, zeide de voorz., is vroeger al eens opgenomen, maar daar het weder toen droog was, was ook het pad niet zoo kwaad, doch nu niet den regentijd is het inder daad onbegaanbaar. B» en W. wenschten daarin wel tege moet tekomen nu ook Temmerman het ver voer der steenen voor zijn rekening heeft genomen. De heer Hendrikse was ook overtuigd van de noodzakelijkheid dezer verbetering toch meende hij dut het meer de Eiland- polder aanbelangde, maar in elk geval moet zoo iets niet uitgaan van de gemeen te maar ook van den betrokken polder, die zich tot de gemeente om steun kan wenden. Er staat slechts een huisje en als daarvoor van wege de gemeente wor^t verhard, dan zullen er massa aanvragen komen die de gemeente, de billijkheid be trachtende, niet kan afslaan, Destijds is ook zoo gehandeld met een pad in den Oranjepolder, waarbij de gemeente voor 2/3 in de kosten tegemoet kwam. Hij zou er voor zijn om langs den weg waarheen het verzoek gekomen is, te kennen te geven, dat adressant zich tot den polder wendt. De lieer Carpieau was van gelijk gevoe len. De heer De Jaeger betoogde dat het geenszins het belang van den polder gold, maar dat van de massa menschen die van dat pad gebruik maakten het behoort dus wel ter dege van de gemeente uit te gaan' Zoo ook is op gelijke wijze gehandeld met het pad in de Zevenhofstêestraat. De heer Hendrikse betwistte dit. Op die wijze zou men buiten de gemeente ook wel voor straatverlichting moeten gaan zorgen. De voorz. zal adressant met 's raads ge voelen in kennis stellen. Eindelyk wees de heer Hendrikse in verband met het heerschen van diphteri- tus in verschillende gemeenten, op het feit dat in Aardenburg een Lignes-desinfector is aan geschaft die daar uitstekend voldoet, ook voor alle besmettelijke ziekten. Met het oog op de volksgezondheid stel de hjj voor dat de voorz. eens een 'onder zoek zoude instellen om te komen tot aan schaffing van zulk een toestel ook voor deze gemeente de kosten a ƒ130 zullen wel niet zoo'n bezwaar zijn. De voorz. zeide dit onderzoek toe. Daarna werd de zitting gesloten. 1 Nov a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. G. Gerritsen met ingang van dien datum werd benoemd tot schoolopzie ner in het toenmalige arrond. Oostburg. Een 19-jarige meisje, C. M. V. ge- heeteu, dat Vrijdag haar dienst in Middel burg verliet om te Vlissingen in betrek king te treden en met de tam daarheen vertokken was, sprong op den Prins Hen- drikweg, nabij de plaats harer nieuwe wo ning, uit de in beweging zijnde tram. Zy viel, kreeg een slag van de treeplank te gen het achterhoofd en bleef op de plaats dood. Tjjdens het vuurwerk op den Amstel te Amsterdam bezweek van de Rijnaak «Ideaal" van schipper Houthakker, uit Mij drecht, liggende in den Amstel, waarop honderden menschen naaf het vuurwerk stonden te kijken, een gedeelte van liet luik. Ongeveer 60 personen vielen in het 2.80 Meters diepe ruim. Een vreeselijk gegil en gejamer vervul de de lucht. Negen personen werden allen met been breuken naar verschillende ziekenhuizen gebracht. Onder hen bevindt zich een fa milie van vader, moeder en dochter. Verscheidene anderen liepen minder ern stige verwondingen op, en konden, na in het ziekenhuis verhonden te zjjn naar hun woningen terugkeeren. De oorzaak van het ongeluk is natuur lijk deze, dat de schipper niet op een zoo zware belasting van het luik, dat in ge wone omstandigheden slechts als afsluiting van het ruim dienst, had gerekend en niet de voorzorg had genomen, om, evenals an dere schippers van Rijnaken, die ook plaat sen verhuurder, wel hadden gedaan, de luiken voor deze gelegenheid etra met balken te stutten. Donderdagnacht werd in de Molen straat te Hillegom, waar 't kermis is, in 't café van den heer M. Schreuder door Austazio Silioli Gimilijoli, oud 43 jaren,

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2