HERVEILING en TOEWIJZING 2 Sent rti URE. Gemengd, Advertentiën. ssns partij Bouwland, gen bestegen en werd bet sein tot den afrit gegeven. Kennismakingen werden aangeknoopt' of vernieuwd naar gelang men reeds bij vori ge gelegenheden elkander had ontmoet bij tentoonstellingen, vergaderingen of andere bijeenkomsten, die uit den aard der zaak tot meer aanknoopings-punten leidden dan voorheen. De rijtoer te beschrijven, kan voor onze lezers als weinig belangwekkends gevoe gelijk achterwege bljjven. Zelfs voor de gasten leverde deze niets importants opde velden zijn reeds kaal, voor zoover zij niet als in waterbeken zijn herschapen. Te Groede en Zuidzande werd even stil gehouden. Na te Oostburg te zijn aangekomen zet te men zich aan een rjjk voorzienen disch, keurig aangerecht en toebereid door mej- Mabesoone. Dat de spijzen en het dampende vocht zich na het watertochtje en den langen rit goed lieten smaken, behoeft geen nader betoog. Het had ook dit voordeel, dat men niet aan den arbeid zoude gaan met een hongerige maag, maar zich ter dege kon kloek zetten tot afdoening van de lan ge rjj van werkzaamheden die de agenda bevatte. Nadat de voorzitter, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen had geopend, werden de no tulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hij bracht voorts hartelijk dank aan die leden der vereeniging in dit district, die de daarbuiten woonachtige leden zoo har telijk hadden ontvangen, en waarvoor den heer Roggeband als commissaris in dezen kring speciaal hulde toekwam voor de goe de en aangename regeling en voor den rij toer hen aangeboden. De geringe opkomst is niet gelegen in de weinige belangstelling maar in de moei lijke correspondentie die de afgelegen dee- jen onzer provincie zoo moeilijk doet be reiken. Hij deelde mede dat er sprake is van eene reorganisatie van de vereeniging die stel lig zal meewerken tot meerdere bloei van het Stamboek, die samenhangt met een eventueel te verwachten, grooter rijks subsidie. Vervolgens werd het verslag omtrent den toestand der vereeniging over 1904 door den secretaris uitgebracht waaraan het vol gende is ontleend De heeren B. Giljam en C. Kostense werden als leden van het bestuur herkozen. Het aantal leden ving aan met 330 23 nieuwe leden traden toe, terwijl 4 leden wegens bedanken en overljjden aan de vereeniging ontvielen. Er werden aangeboden en ingeschreven 73 stieren van inlandsch ras, 2 van ge kruist ras en 10 koeien, samen 85, tegen 65 in 1903. Daarna werd door den afgevaardigde ter algemeene vergadering, gehouden te Alk maar, de heer J. J. Mol mededeeling ge daan van wat daar is verhandeld. Hem werd dank betuigd van de accu ratesse van het verslag. Voorts werd in behandeling genomen de rekening over 1904 in ontvang ƒ4085.05 en in uitgaaf ƒ3969.72 bedragende. De commissie van onderzoek dier rekening, bestaande uit de heeren J. J. Mol, J. D. Elenbaas en F. van Hoorn, verklaarde bjj monde van eerstgenoemde dat het nazien der bescheiden en de vergelijking van de cijfers tot geene aan- of opmerkingen had geleid en mitsdien adviseerde tot goedkeu ring. Dienovereenkomstig werd besloten en de rekening tot de voormelde cijfers vastge steld en alzoo het goed slot op ƒ115.33. De voorzitter bracht dank aan den Pen ningmeester voor de accuratesse van zijn beheer en aan de commissie voor hare be moeiingen in zake het gedane onderzoek. Alsnu werden mededeelingen gedaan van de rekening der Provinciale- en Rijks-sub sidies over 1904. De heer Kostense rapporteerde dat van de 3000 die prov. subsidie «2850 was bestemd voor de keuringen, ƒ150 voor keu- rings kosten, terwijl de rekening der rijks subsidie in ontvang 6370 en in uitgaaf 6174,895 bedroeg. De begrooting voor het dienstjaar 1906 werd ingediend aanwijzend een balanscijfer van 3900.voor inkomsten en uit gaven. De heer VV. Kakebeeke wees op een paar punten der begrooting, nl. de cursus sen in veekennis die gegeven zullen wor den in de kringen Hulst, Zuid-Beveland en Walcheren en beval de ruime deelname ten zeerste bij de desbetreffende leden aan, terwijl hij mede in ernstige overweging gaf gebruik te maken, van het melk- en boter-onderzoek, waartoe voor 't oogenblik nog geene liefhebbers zijn gevonden. De heer Dorst vice-voorzitter, die na het vertrek van den heer d'Escury het presi- deum had overgenomen sloot zich ten sterk ste daarbij aan. Als lid der commissie belast met het na zien der rekening over 1905 werd, in plaats van den heer J. J. Mol, die aan de beurt van aftreding doch niet herkiesbaar was, benoemd de heer J. J. Blok te Rilland met 20 stemmen de heeren J. Wellemans en J. Gideonse verkregen resp. 8 en 2 stemmen. Wegens periodieke aftreding van het be stuur werden met schier algemeene stem men herbenoemd, de heeren Collot d'Escury voornoemd, L. J. Dorst en C. J. Hocke Hoogenboom. Eveneens werd als commissaris van het Hoofdbestuur wegens zijne periodieke af treding herkozen de heer W. Kakebeeke. Besloten werd andermaal een provinciaal crediet voor de ondersteuning der Veefok kerij gedurende de jaren 1907, 1908 en 1909 aan te vragen ten bedrage van 3000 's jaars onder dezelfde voorwaar den van voorheen, nl. het verstrekken van premiëu voor stieren in [de provincie ge boren en hoogstens 9 maanden oud, en met bepaling, dat alleen premiën voor vrouwe lijk fokvee zullen worden uitgereikt als het rijks-subsidie wordt verhoogd. Als plaats voor de volgende Atdeelings- vergadering werd op voorstel van het Be stuur aangewezen de gemeente Goes, al waar tevens de eerstvolgende hoofdbestuurs vergadering zal plaats hebben. Voor de te Utrecht te houden algemee ne vergadering werden geen vraagpunten opgegeven. Na de afhandeling der agenda vroeg de heer Louter of de uitkeering der premie voor bekroonde stieren afhaukeljjk is van een wetteljjke bepaling tot aanhouding tot een volgend jaar. De heer Kakebeeke zeide dat bet gere glementeerd is overeenkomstig den wensch voortgesproten uit de leden. De heer Louter keurde dat af voor 2- of 3-jarige stieren en stelde eene mildere bepaling voor, Dit werd bij meerderheid van stemmen aangenomen. De heer Kakebeeke deelde mede, dat bij de wijziging van het Regle ment voor 1907 hiermede rekening zal worden gehouden. Bij de klacht over de verplichting tot dekking van 40 koeien voor een stier, die men voor een premie in aanmerking wilde laten komen, werd door den heer Kosten se gewezen op het groote nut van eene fokvereeniging. De heer van der Meulen van Sluis acht te dat voor dit district onmogelijk wegens de uitgebreidheid. De heer L. J. Dorst brak een lans voor de verplichte stierenkeuring. Meerderen zagen daarin weinig heil. De heer Verhage wees op het verwaar- loozen der inschrijving van Koeien bij aan gifte. De heer Kakebeke antwoordde hierop dat de aangifte moet geschieden bij hem, se cretaris,-die dan kennis geeft aan den in specteur Zegers, waarna de opname en in schrijving stellig volgt. Daarna werd de vergadering met de ge wone plichtplegingen gesloten. Ter hoogte van Willemstad is op het Haringvliet de schippersknecht R. Jus- tema door een stortzee overboord geslagen en jammerlijk verdronken. Te Opsterland is het tweejarig zoon tje van het echtpaar v. d. M. in een pot met pas gesmolten vet gevallen en aan de bekomen verwondingen bezweken. Te Gieten en Rolde zijn gevallen van besmettelijken buikloop voorgekomen in laatstgenoemde gemeente met doodelij- ken afloop. - Een geduchte hagelstorm heelt te Montmélian en omgeving gewoed en daar aanzienlijke schade aangericht, vooral aan de tabaksplanten. Het slechte weder houdt aan. Een verdronkene, verleden week uit de Samber opgevischt te Montignies, werd door eene vrouw herkend als zijnde haar echtgenoot, Serafien Demersman, mijnwer ker, van Peroncbamps. Sedert lang leelden de twee echtgenooten gescheiden van elkan der. De begrafenis had plaats en aangifte van het sterfgeval werd gedaan in den burgelijken stand. Maandagmorgen ont ving vrouw Demersman het onverwacht be zoek van haren man den ware. Een zekere geljjkheid had haar bij de herken ning bedrogen. Beide echtgenooten vielen in elkanders armen en een verzoening had plaats tusschen den levenden doode en zijne vrouw. Onder wetteljjk opzicht, blijft de man dood en de vrouw weduwe, totdat de akte van overlijden zal veranderd wezen. Iutusschen wonen man en vrouw samen en betoonen zij elkander hunne beste ge voelens. Terwjjl de 87-jarige Bougien Mulder te Termunten (Gr) eergisteren alleen thuis was en water wilde krijgen uit een vat, had zij het ongeluk daarbij het evenwicht te verliezen en er voorover in te vallen, met het gevolg, dat toen hulp kwam op dagen, de levensgeesten reeds geweken waren. Te Cattenbroek, bij Montfoort, zjjn de meid, de knecht en een der kinderen van een veehouder de V. ernstig ongesteld geworden ten gevolge van het eten van appelmoes, die in koperen pan was toe bereid, Te Stadspolder (Gron.) had Zaterdag middag aan de boerderij van de wed. Kleffens een ernstig ongeval plaats. Men was daar bezig met dorschen met de dorsch- machine. De machinist, Lindemulder, die de machine bediende, had bel ongeluk met zijn rechterbeen in de dorsmachine te komeii, op de plaats waar het koren in de machine wordt gedaan. Het been werd den man bijna afgesneden. De eerste geneeskundige, hulp werd verleend door dr. Schünfeld van Ulrum, die dadelijke opname in het zieken huis is het rechter been geamputeerd. De ze operatie beett echter niet mogen baten. De ongelukkige is gistermorgen aan de bekomen verwonding overleden. Predikbeurten. Biervliet Breskens Groede Hoofdplaat dHeuwrdiel Scioondijke Zondag 3 Sept. Ned. Herv. Kerk. n. 2 u ds. Val. v. 9>/2 n. 2 u n. 2 u v. 91;2 v. 9 u v. 9 u Doop. ds. G. Koning. Geen dienst, ds. Homburg, ds. Noest, ds. van Essen, ds. Homburg, ds. Meuter. ds. Val. Walerlandkerkje v. 9l/2 IJzendijke v. 9 u Evangelisatielokaal Schoondijke. nm. 2 u. dhr. Lensvelt. Ev. Luth. Gem. Groede v. 9 u. ds. Stellwag. Hoogwatergetij lireskens. DAGEN. voorin. nam. Zaterdag 2 Sept. 1.55 2.19 Zondag 3 2.37 3.01 Maandag 4 3.18 3.42 Dinsdag 5 3.59 4.23 Handelsberichten. Dordrecht 31 Aug. Jarige Zeeuwsche en VI. tarwe f 7.50 a f 8.00nieuwe f 7.30 a f 7.60goede f 6.70 a f 7.20 Nieuwe Z. en VI. Rogge f 5.00 a f 5.50. Nieuwe Z. en VI. winter- gerst 14-30 a f4.80 Nieuwe zomergerst f 0.00 a f 0.00. Lange Haver f 3.70 a f 4.20, dikke f4.30 af 4.80. Paardeboo- nen f 0.00 a f 0.00. Duivenboonen f 0.00 Witte boonen f00.a f 00.Bruineboo- nen f 00.00 a f 00.00 Kookerwten a fO.OO a fO.00 Mestingerwten f 0.00. a f 0.00, Kanariezaad f 0.00 a f 00.00. Koolzaad f f 8.00 f 8.80 Koers van het geld. België 100 fr. f47.55 a f47.85 Eng. 1 pd. St. f 12.00 af 12.06 N.-Amerika 1 Dollar f 2.445. des namiddags te 3 ure, in de herberg van Ed. Dokns, te Uzendijlcevan te Groedesectie E no. 561, groot 3,6920 Hectaren, waarvoor in de vei ling van 26 Aug. j. 1. is geboden f4800.-. Notaris Hammacher. S, ROUKEMA, Breskens,

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 3