Binnenland. eerste schermutseling in Korea, opgevolgd te worden door de vele veld- en zeeslagen, die Rusland zulk een geweldige knak ga ven. Men heeft berekend, dat de oorlog aan Rusland 3 millioen gulden per dag, dus totaal ls/4 milliard heeft gekost, behalve dan de rente der oorlogsleeningen. Maar dan zeker nog eenige honderden millioe- nen door het verlies van schepen, buitge maakte kanonnen, enz. Laten wij zeggen rond 2'/2 milliard. Er zijn gesneuveld of aan verwondingen gestorven 250000 man. Evenveel werden er bovendien nog bui ten gevecht gesteld. Wèl past dus een juichkreet, nu het einde van den strijd daar is. Koninginnedag Gister had ten paleize 't Loo een ga ladiner plaats, dat opgeluisterd wordt door de muziek van het 5e regiment infanterie. Genoodigd zijn de leden van het Civie le- en Militaire Huis van H. M.; de Hof houding van H. M. de Koningin-Moeder en de adjudanten van den Prins; de voor zitters der beide Kamers der Staten-Gene- raal, de ministers, de vice-president van den Raad van State en de Commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland. H. M. ontving van H. M. Koningin- Moeder en den Prins o. a. eenige zeer mooie schilderijen en verschillende voor werpen van kunst en smaak. Den geheelen dag werd druk geteekend in de felicitatieregisters ten Paleize en wer den bloemstukken aangeboden door het personeel van het paleis Soestdgk, de ge meente Apeldoorn en de Yereeniging tot Veraangenaming van het Verblijf. Om 10 uur bracht de Harmonie, uit Apeldoorn, een audade ten Paleize, voor welke hulde H. M. Haren dank bracht aan het bestuur der Vereeniging. Apeldoorn is geheel in feestdos en opge wekt werd den geheelen dag gefeest, voor namelijk door de jeugd. De feestdag begon met een optocht van ongeveer 5000 schoolkinderen naar 't feest terrein, waar de kleinen onthaald werden en van de kermispret volop konden genie ten. Voorts hadden er verschillende kinder- en volksspelen plaats. Hedenmiddag bracht de Koninklijke Fa milie in een galarijtuig met voorrijder en postillions een bezoek aan het feestterrein. Aan de beide Koninginnen werden fraaie bloemstukken aangeboden. Met belangstelling werd een oogenblik op 't feestterrein de feestvreugde bijgewoond waarr.a de Hooge Bezoeksters een rijtoer door het dorp maakten. Hedenavond vuurwerk en feestvoorstel- ling in Park Tivoli. Ook in de legerplaats bij Milligen werd gister door het 10e regiment infanterie de verjaardag van H. M. de Koningin op waar dige wijze gevierd. Igke omstandigheden kunnen brengen. Hoe onaangenaam ook, dienen wij rekening te houden met het oordeel der menschen. Thans is het te laat met deze op merking, gij hadt die vroeger moeten ver kondigen, antwoordde hem de hertogin. Eertijds smeekte je mij, vervol.de jij me met liefdesbetuigingen en al de gesprek ken en gedachten der wereld waren, vol gens je meening, niet waard zich er mede bezig te houden. Hoe is alles veranderd En daar je alleen wilt vertrekken is dit gen bewgs datje mij niet meer lief hebt (Wordt vervolgd). Om 11 uur had een groote parade plaats. 's Middags halftwee had een schietwed strijd plaats met margapatronen voor de onder-officierenvervolgens werden nog gehouden een snelheidswedstrijd, estafetten- loop, touwtrekken, driebeenenwedstrijd, schoenenwedstrijd, alles om prijzen in geld. Zaterdag 2 September heeft nog een feestavond plaats voor de onder-officieren. Tot slot van den dag heeft een taptoe plaats met fakkels en muziek. Met opge wektheid vierde vliet 10e" feest, er heersch- te overal in het kamp een feestelijke stem ming, die nog verhoogd werd door 't voor uitzicht der feestelijkheden voor de vaan deluitreiking op Maandag a. s. De menschen doen hun best het kamp dan een zoo feestelijk mogelijk aanzien te gevendruk wordt gewerkt aan versie ringen, eerepoorten enz., als 't weer dat tot heden veel te wenschen overliet nu maar medewerkt, zal 't Zondag en Maan dag zeer druk in 't kamp zijn en zullen de mannen alle eer van hun werk hebben. Te Arnhem zijn officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heeren K. Eland (liberaal), W. P. G. Helsdingen (soc.-dem.) eu S. de Vries (anti-rev.) In Rotterdam I zijn candidaat gesteld de heeren S. v. d Bergh Jr. (lib.), mr. D. P. D. Fabius (a.-r.), H. Spiekman, (soc.-dem.) In Rotterdam V de heeren W. P. G. Helsdingen (soc.-dem.), P. R. Mees (vrijz. dem Jac. P. van Term (r.-k.) De stemming heeft plaats Donderdag 7 Sept., de herstemming, zoo noodig, Don derdag 14 Sept. BRESKENS I September 1905. Niet zoodra was Woensdagavond door middel vau een bulletin aan ons bureau aangeplakt, bekend, dat de heer J. G. Ger ritsen, burgemeester dezer gemeente, door H. M. de Koningin, bij gelegenheid der herdenking van Haren geboortedag, was benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde, of er was aanstonds eene beweging op straat merkbaar, die van ingenomen heid met deze onderscheiding getuigde. Te acht uur stelde de muziekvereeni- ging »Uit het VolkVoor het Volk" zich op om den heer Gerritsen eene serenade te brengen. Na het uitvoeren van het »Wilhelmus" kwam Z.E.A. naar voren, waar hij door den voorzitter den heer J. de Hullu, in hartelijke bewoordingen werd geluk ge- wenseht met de toekenniug dezer ridder orde, die, naast de beide reeds te voren ten deel gevallen begiftiging van buitenland- schen oorsprong thans door de ingezetenen des te meer op prijs werd gesteld, omdat het gold eene erkenning van verdienstelijk heid door de Nederlandsche regeering. Hij bracht in herinnering, dat het toeval heelt gewild dit jaar reeds voor de tweede maal den burgemeester te kunnen compli menteeren, nl. op 7 Januari toen hjj Z.E. Achtb. kon toespreken als voorzitter der feestcommissie en thans als voorzitter der muziekvereeniging, welke het zich een voor recht achtte den heer Gerritsen te mogen begroeten, niet alleen als beschermheer, maar als burgemeester. Spr. rekende het zich een eer dat zijn eerste optreden als voorzitter der vereeni ging den beschermheer, den burgervader gold, en alzoo in de gelegenheid was als tolk van velen den burgemeester met de te beurt gevallen onderscheiding geluk te kunnen wenschen. De heer Gerritsen verklaarde zich zeer dankbaar voor de hulde hem gebracht bij de toekenning der Oranje-Nassau-orde. Waar deze op zijn borst is nedergedaald als eene waardeering der verdienste voor wat hij voor Breskens heeft gedaan, dan valt deze erkenning mede voor een deel terug, op u, ingezetenen, die in de 25 jaar van rust en werkzaamheid, welke achter ons liggen hebt medegewerkt om in Bres kens te ontwikkelen wat er te ontwikkelen was en, spr. was er van overtuigd om, op dezen weg voortgaande, nog te kunnen ontwikkelen wat nog te ontginnen is. Hij achtte zich ook om deze reden ge lukkig met deze benoeming en met dank baarheid vervuld besloot hij met een vieve de Koningin dat door de vele aanwezi gen gretig werd overgenomen. Na een kort oponthoud van het bestuur ten huize van den Burgemeester, die den voorzitter een doceurtje voor de werkende leden ter hand stelde, en na nogmaals zijn dank te hebben betuigd, maakte het ge zelschap eene muzikale wandeling door het dorp, om zich verder nog wat te prepa reeren tegen den 31 Augustus, den 25en verjaardag onzer geliefde Vorstin. In den loop van den avond bracht ook vHosauna" den Burgemeester eene serena de waarbü hg door den voorzitter, den heer W. Lutegn eveneens van harte geluk werd geweuscht met zgne onderscheiding, waarop de heer Gerritsen even minzaam dank zegde, terwgl zoowel het Bestuur als de werkende leden werden herdacht. Verder werd de avond op aangename wgze gepasseerd met het geven van muziek uitvoeringen der beide vereenigingen en het ontsteken van klein vuurwerk. Aan Tiet postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de mud. Aug. ingelegd ƒ7781.54 terugbetaald ƒ8152.70. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 4258. IJzendijke. Pas een week geleden wer den uit de werkplaats van den rgwielhan- delaar A. van de Sande twee gebruikte fietsen weggenomen. Thans hebben die ven twee nieuwe rg wielen ontvreemd uit het magazijn. Zij hebben zich langs ach ter toegang verschaft door het uitsnijden van een venster. De fietsen stonden ƒ165 en ƒ105 geprgsd. Ook is beproefd in te breken bg den horlogemaker A. de Witte. Door het val len vau een plank werden de bewoners ge wekt en vluchtten de dieven. IJzendijke. Het muziekgezelschap alhier gaf gisterenavond een concert op de kiosk, doch velen ten spijt werd geen enkel na tionaal lied ten gehoore gebracht. Men schrgft uit Oostelgk Zeeuwsch- Vlaanderen Nu op het oogenblik met het smokkelen van vee niets meer te verdienen is, begin nen enkele personen aan de grens hier weer hun geluk te beproeven met het frau duleus invoeren van sigaren. Alle winke liers in de Nederlandsche grensdorpen heb ben steeds een grooten voorraad goedkoope sigaren van 8 tot 9 gulden per duizend, liefst lang van stuk, die door de smokke laars worden opgekocht, over de grenzen gebracht en in de Belgische dorpen als vfgne Hollandsche sigaren" voor 5 a G francs per honderd worden verkocht. Dit smokkelen gaat met minder gevaren gespaard dan dat van vee en geschiedt vaak op klaarlichten dag. De smokkelaarsi die hunne sigaren in oen pak op den rug dra gen, schgnen echter met veel overleg te werk te gaanwant zelden hoort men van aanhoudingen. Toch hadden deze week op de Kruisstraat, een gehucht tusschen de Nederlandsche gemeente Zuiddorpe en het Belgische dorp Moerbeke, een paar ontmoe tingen plaats. Twee douaniers hielden een smokkelaar aan, die driehonderd sigaren bg zich had terwgl anderen een sigarensmok- kelaar, die nog wel per rijwiel was, zooda nig in 't nauw brachten, dat hij zijn rg- wiel en sigaren moest achterlaten en in een bosch een schuilplaats zoeken. Het rgwiel en sigaren werden in beslag geno men, doch de smokelaar was gaan vlie gen". Het Rundvee-Stamboek. Sints de landbouw, een dier belangrgke takken van het volksbestaan, zijn moeilijke crisis doormaakte, is eene wgziging in het tweeledig Jbedrgf gekomen, die een groote rol speelde en nog speelt op hare verdere ontwikkeling. De algemeene malaise op dit uitgestrek te terrein deed uitzien naar andere mid delen, die vrijwel voor de hand lagen doch enkel wachtten op eene doelmalige ontgin ning. Immers toen de graanverbouwing door velerlei omstandigheden niet voldoende meer loonde, is men zich meer gaan toeleggen op de veeteelt. Wel is waar eischte eene goede instal latie groote offers, omdat de veestapel bg- na uitsluitend werd dienstbaar gemaakt aan het bedrgf en zoo al niet verwaarloosd om er voor dat doel het beoogde nut van te trekken, was toch geenszins het oog gericht op wat de stallen zouden kunnen opleveren bij een behoorlijke des- en zaakkundige behandeling van de geheelen omvang der veeteelt. Er werd geprofiteerd van de wgze voor lichting der wetenschappelgk gevormde vak mannen, die aan de nieuwe richting een belangrgke stoot gaven. Spoedig echter werd ervaren, dat in eendracht macht schuilt en zelfs het vrgwel onaf hankelgke land- bouwbestaan niet kon ontkomen aan het steeds meer naar voren tredende vereeni- gingsleven. Langzamerhand werden maatsehappgen van verschillenden aard, doch alle in be trekking staande tot de veel omvattende landbouw, opgericht, ten einde met meer vrucht te kunnen optreden, dan ooit het particulier initiatief zoude knnnen doen. Hoe uitgebreider de kringen dier veree niging werden, hoe hooger de belangstel ling in hun streven steeg. Weldra strekte deze zich uit tot de staats- en de provin ciale besturen, die door krachtigen steun toonden daadwerkelgk te willen bgsprin- gen. Naast het groote Nederlandsche Paar- den-Stamboek, is ook zulk eene vereeniging opgericht ten bate van het rundvee, waar van in de provincie Zeeland eene afdeeling van dien naam is gevormd. Heden zou deszelts vergadering te Oost burg plaats hebben. Den leden die van buiten het district per provinciale boot te Breskens arriveer den, werd door de in den kring vWeste- lgk Zeeuwsch-Vlaanderen" woonachtige le den een rgtoer aangeboden om hen ovor Groede, Nieuwvliet en Zuidzande naar de plaats der bgeenkomst te voeren. Een lltal rgtuigen was daartoe welwil lend beschikbaar gesteld. Nadat de boot de bezoekers had aange bracht werden de traditioneele phaëtons, benevens de meer moderne lichte rijtui-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2