H o it i ii g ZAAI TARWE, Gemengd. Ad verten tien Geïmporteerde ruwarige glailarige ESSEX, victoria te bekomen en de gierende wind om getuige te zijn van de intocht der geliefde Vorstin. Eindelijk kondigde een schril en lang gefluit de nadering van het stooinras met zyn dierbaren last aan. Alles drong verder op, zoodat het escorte bereden politie meer ruim baan moest maken. Zoodra de trein stilstond verscheen H. M. aan het venster en stapte uit voorafgegaan door II. D. Kamerheer in buitengewonen dienst, Jhr. Mr. Reigersberg Versluis van Middelburg, die aldaar in den trein had plaats genomen. Niet zoodra had de menigte II. M. in 't zicht ot een luid hoera overstemde plots het gegil van den wind. Begroet door Vlissings Burgemeester door de Stafmuziek van Bergen op Zoom met het Wilhelmus werd even in de Vorstelij ke Wachtkamer vertoefd waar verschillen de autoriteiten aan H. M. en den Prins werden voorgesteld. Daarna trad het hooge bezoek met klein gevolg naar buiten om plaats te nemen in de gereedstaande rijtuigen, die hen naar de rotonde zouden brengen. Een spontaan gejubel steeg uit de men- schen-haag op, welke hulde door H. M. op vriendelijke wijze beantwoord werd door telkens minzaam naar alle zijden te neigen. Zoo ging het in gestrekten draf en met open kap langs den Koningsweg over de Keersluisbrug, Schipbrug, Walstraat, ZeiL markt, Vischmarkt en Beursplein om aan den voet der rotonde af te stappen. Langs dien heelen langen weg stond het zwart van de menschen, wier gejuich zich als in gedeelten overplantte van den een op den ander. En maar immer groette de Koningin terug en had de Prins gestadig werk met het brengen van het militaire saluut. Nabij het beursplein stonden tal van vereenigingen uit Vlissingen langs dien weg geschaard, die allen met hun vaandel salueerden. Na uitgestapt te zijn liet H. M. zich van haren mautel ontdoen en kwam toen met den Prins langzaam de helling der rotoude op. De stedelijke schutterij had zich hier ge posteerd als eerewacht, die bij het passee- ren het Koninklijk echtpaar eerbiedig hare hulde bracht, waarvoor zij wederkeerig een vriendelijk hoofdknikje in ontvangst had te nemen. Onder een dichte slagregen kwamen de Vorsteljjke personen op de rotonde aan, waar zij door de Marine-kapel met het Wilhelmus werden ontvangen. De officieren, adelborsten en minderen der op de reede liggende oorlogsbodems hadden zich om het standbeeld van den grooten Michiel Adrsz. de Ruyter geschaard en maakten het militair saluut voor de Vorstin en H. D. Geniaal. De vorstelijke personen maakten een om megang langs de marine-vertegenwoordigers en de leden van den Raad van Vlissingen met hunne dames, waarna zij plaats na men onder het baldakijn, opgericht vlak voor het standbeeld. H. M. nam thans het woord tot verwel koming van de Java-divisie die na lang durig en inspannend verblijf in de Oost- Indische bezittingen thans behouden in het Vaderland was teruggekeerd. Het was Haar eene behoefte dank uit te spreken voor de toewijding van de marine ten bate des lands, en Zij was er van over tuigd dat in tijd van nood geen vergeefsch beroep op diezelfde toewijding en vader landsliefde zoude worden, gedaan. Zy bracht in herinnering de groote rev- diensten van den grooten zeeheld de Reu ter, wiens nagedachtenis is vereeuwigd in het monument, waar tegenover zy zich thans bevond, maar daarbijjkwara ook in gedachte de zeeslag in de straat, van Messina, waar hij deze onschatbare vlootvoogd het leven liet en een tweetal kanonnen voor ons land verloren ging. Ze zyn door een onzer oorlogsbodems de «Zeeland" opgediept en hebben thans een plaats verkregen naast den grooten De Ruyter, om zijne nagedachtenis des te levendiger te houden. Het was H M. een genoegen om deze toonbeelden van groote geschiedkundige waarde te wyden tot de vreedzame bestem ming als eene monumentale nagedachtenis voor het geheele volk en ook voor het nageslacht. Een driewerf «hoera, leve de Koningin" steeg op uit de op de rotonde verzamelde menigte. H. M. onderhield zich daarna met de verschillende marine autoriteiten, die aan Haar werden voorgesteld, om daarna van de rotonde terug te trekken on Haar rij tuig weer te bestijgen. En weer ging de kap neer ondanks den hardnekkigen watervloed die maar immer neerplaste en de ruggen der menschen doornat weekte. Langs denzelfden weg als de stoet ge komen' was reed men weer naar het sta tion, alwaar andermaal in de Vorstelyke Wachtkamer een korte wijl werd verble ven. In de groote hal hadden velen een stand plaatsje veroverd om straks het Vorstelijk Echtpaar nog eens te zien als het zich naar de «Utrecht" zou begeven. Ook hier mocht het weder eene harte- lyke ovatie in ontvangst nemen bij het doorwandelen der voornoemde hal. Op de «Utrecht" weiden andermaal de officieren voorgesteld, met wie II. M. en de Prins zich onderhielden en ook werd de equipage, die op het dek was opgesteld, door H. M geiuspic eerd. De touweu van de «Utrecht" werden losgegooid en langzaam zette het gevaarte, geëscorteerd door de torpedobooten in be weging om naar de reede te stoomen alwaar H. M. over de overige scbepen, waaronder ook de onderzeesche boot, van het eskader een revue hield. Toen de «Utrecht" op de reede kwam werd van de oorlogsbodems saluutschoten gevuurd. Het scheen echter dat in het aanvan- kelyk plan om te elf uur met het eskader zee te kiezen tot aan den Hoek van Holland, eene wyziging was gekomen, want na de revue keerde de «Utrecht" weer naar de haven terug en werd weer aan de ponton gemeerd. Het is mogelyk dat het storm achtige weder oorzaak dier wijziging is geweest. Nu was het ook niet aanlokkelijk om een zeereisje te maken. Trouwens het weder was in één woord slecht. En of dat nu op de menschen terugwerkte, we weten het niet, maar stemming en geestdrift was als bekoeld door de kille regenstroomen en de afmat- tenden, konden windvlagen. Met de revue was het officiëele van het bezoek afgeloopen. Er zouden in Vlissingen nog muziekuit voeringen en volksspelen plaais hebben Nu het weder in den namiddag aan het opklaren was, zullen die wel zyn doorgegaan. We kunnen hier ons verslag eindigen voor zoover het ons mogelyk was hebben we van de heugelijke gebeurtenis op heden een trouw relaas gegeven. In onze beschrijving zyu weinig namen voorgekomen. De lezer zal er niet by ver liezen als hy toch geen hunner kent. Op onze aanvrage om een perskaart voor de rotonde was men van de zijde der bevoegde autoriteiten zoo beleefd daaraan welwillend te voldoen. Gewapend met dit bewys konden we zoo dicht mogelyk komen te staau by de tri bune toen H. M. de toespraak hield tot de marine, maar het weder belette ten eeuen- male eeuige aauteekeuing te maken. An dere collega's kouden dat evenmin, doch behoorden tot de gelukkigen die langs an deren weg de rede voor üun blad konden erlangen. Toen we op onze herhaalde aanvraag onder bekendmaking der quahteit niet kon den bemachtigen, wat voor de pers bestemd, ja zelfs toen het op bitsen toon en al dus stellig tegen de algemeene bedoeling van H. M. de Koningin in werd ge weigerd, moesten we onze memorie te hulp roepen. Zooals gezegd, waren we heel dicht by de Koningin, en konden Haar goed ver staan, maar men mag niet vergeten, dat men onwillekeurig komt onder de begees tering van zulk eene hooge persoonlijkheid en dan niet elk woord, met hoe klankvol le stem en met welk eene inspanning, om als 't ware het stormgeluid te overstem men, uitgesproken, zóo wordt opgevangen dat zoo'n heele toespraak in dezelfde woord schikking wordt weergegeven. We hebben ons dus moeten bepalen tot den gedach- tengang van het Koninklijk woord. Vraagt men ten slotte iipe de Koningin er uit zag. Dan zouden we zoo zeggen dat ze niet zoo'n bloeiende 'gelaatskleur heeft als weleer, toen we Haar zagen bij de aankomst van Keizer Wilhelm. Maar het kan, dat het verkleumende weder zijn ongunstigen invloed op II. M. heeft doen gelden, iets wat trouwens niet te verwonderen was. In haar licht-rose kleeding waarover ze ze zelfs vóór den opgang der rotonde de lange witte mantel liet afnemen, was het een verschyning, waarbij ge als ontroerd werd, als ze daar voorby u séhreed, vriendelijk neigend. De Prins die voor 't eerst dep Zeeuwsche boden» betrad, was gekleed in admiraals- uniform, die by deze gelegenheid al zeer passend was. De kapelaan M. Swagemakers te 1J- zendijke is benoemd tot kapelaan te Groot- Zundert, en tot kapelaan te IJzendijke de heer G. de Bie, priester van het seminarie. Te Vlissingen heeft de bliksem namiddag ongeveer 3 uur een huis in de Bouwen Ewoutstraat getroffen, waarvan de bewoners afwezig waren. Dikke rookwolken stagen spoedig uit het dak op, weldra gevolgd door hevige vlammen. De brandweer, die nog al lang op zich liet wachten, kon niet verhinderen dat het bovenhuis totaal uitbrandde. Ook van het naastgelegen perceel brandde het bovenhuis geheel uit. Die inboedels waren èn door het vuur èn door het water zeer beschadigd. Een deel ervan werd gered en by de omwonenden in veiligheid gebracht. De perceelen waren bewoond door vier gezinnen. Twee ervan hadden hun have verzekerd. Het eerst werd water gegeven door de handbrandspuit der politie. Omstreeks half vijf was de brand gebluseht. Voorts werd door het hemelvuur ge troffen het dak van een calé van Q op de Badhuisstraat, te Vlissingen. Daar werd een gat in geslagen, doch brand ontstond niet. Te Gouda woedde eveneens een ver schrikkelijk onweer. De bliksem was geen ooger.blik van de lucht. Het regende en hagelde geweldig, zoodat het lage gedeelte der stad geheel onder water liep. Tijdens of direct na het hevige onweer brak er een groote brand uit in de meubelfabriek der naamlooze vennootschap Hollandia, aan de Boelekade, directeur de heer J. van Holst. Zeer spoedig stond het geheele gebouw in lichtelaaie, 't was net alsof uit alle ramen tegelijk de vlammen sloegen. Gauw waren er zes spuiten aanwezig om het hevige vuur te bekampen, doch et- was niets meer aan te doen. Het geheele gebouw met alles wat er in was, brandde uit. Er was een groote voorraad meubelen, die een prooi der vlammen werd. De spuiten konden weinig anders doen dan de naast en achter liggende perceelen be schermen. i Het personeel had juist vóór het uitbreken van den brand het gebouw verlaten. Het fabrieksgebouw was eigendom van den heer J. van der Heyden, en naar we vernemen, was dat voldoende verzekerd. De in voor raad zynde goederen en machinerieën der meubeliabriek echter laag. Op de lijn Jemelle—Luik is Vrijdag morgen een vreeselijk drama afgespeeld. Te Jemelle waren twee Oostersche tapytenkooplieden uit Luxemburg komend, in den trein gestapt naar Luik. In het station Marloie bemerkte de stationschef, dat er bloed uit een der coupés droop. Onmiddellijk opende hij de deur der coupé, doch werd tegelijkertijd bijna omver gesprongen door één'der beide Oostersche kooplieden. Zonder zijn tegenwoordigheid van geest te vdrliezén greep hij den kerel vóór hij kon vluchten en (loot 0111 luilp. 't Bleek dat de andere koopman in 't compartiment lag met een vreeselijke meswonde in den buik, zoodat do inge- wandgp er uit puilden. Men droeg den gewonde uit den wagen, doch weldra gaf bij den geest, na nog gezegd te hebben mijn kameraad heeft mij vermoord. De moordenaar* genaamd Rdergacen- Meuimo-Amed, 35jarig tapijtenkoopman, is terstond naar de gevangenis gebracht. De vermoorde, een 34jarig tapijten- koopman, heette Aamed, Oosterling van geboorte, welke een broeder te Luik heeft wonen. De gearresteerde beweert in den trein in slaap gevallen te zijn en wakker ge worden te zijn doordat zijn kameraad zijn zakken aan 't leeg halen was. Een gevecht is toen ontstaan, waarbij hjj zijn kameraad met een mes gewond heeft. In tegenspraak met dit verhaal echter is, dat men op den moordenaar 560 francs en op den vermoorde slechts 1 fr. 50 vond. fiaiKleltibericik'cii. Rotterdam 28 Aug. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe, puike f8.50 af 9.25 jarige f 9.25 a f9.75, Rogge f5.00 ii f 5.30 Gerst f 7.00 a f7,40 Haver f 6.80 a f7.25 (per 100 KG. Br. bonnen f 0.00 a f 10.00 witte f 00.00 a) 100.00 Konkerwten f 8.25 a f 9.00 Voer- erwten 18.00 a f 8.75, Kanariez. "f 0.00 a f 0.00, Koolzaad f 8.00 ii f 9 00 Zeeuwsche Aardappelen eigenh. f2.00 a f 2.25; dito blauwe fO.00 a f 0.00 Zeeuwsche Uien Groote bruine f 0. kleine fO.00, stroogele f0.per 60 KG. V e e m a r k t. Koeien le qual. 37 c. 2e qunl. 30 c. 3e qual. 25 c. Ossen 1 e 37 c. 2e 30. 3e 25 ct Stieren le 00, 2e 0y, 3e 00 c. Kalveren, le 45, 2e 37 3e 32 c. Schapen le 27, 2e 24 c. Lamm, le 30 2e 29 3e 28 ct. Varkens le 25, 2e 23. 3e 21 ct. Koers van het jreld. België 100 fr. f 47.55 'a t 47.85 Eng. 1 pd. St. f12 00 af 12.06 N.-Amerika 1 Dollar f 2.445. Hoogwatergetij Lireskens. I) AGE N. voorm. nam. Woensd. 30 Aug. Duiiderd. 31 Vrijdag 1 Sept. 12.49 1.33 2.14 l.l'i 1.57 2 38 in balen van 145 Liter. WEl.JKM AN SC1II ITERS. Bukskkns. bij C. P. DE KEIJZER, te Sasput.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 3