Binnenland. De Berljjnsche correspondent van het Amsterdamsche Algemeen Handelsblad is door de Duitsche Regeering aangezegd bin nen veertien dagen het land te verlaten. Deze verbanning berust op het motief dat de heer Catz van Aalten aldus is zijn naam »een lastige uitlander" zou zijn, die door zijne felle critische artikelen Duitschland te zeer compromitteert. Een Duitsch blad zegt in het algemeen over de groote Nederlandsche pers dat deze danig den kam opsteekt omdat de buiten- landsche pers, die de Hollandsche bladen niet kan lezen, de critiek niet kan afslaan, doch dat de regeeringen door de consula ten op de hoogte gehouden worden van de uitingen in de pers. De heer Catz is te voren gewaarschuwd dat voor hem als 't ware het sein is geweest nog tartender op te treden. BRESKENS 29 Augustus 1905. Ijzend ijke, 26 Aug. Ten overstaan van het bestuur van den Clarapolder had heden de aanbesteding plaats van den aanleg van een keiweg ter lengte van 3205 M. met Quenast en Lessines-keien. Ingekomen waren 28 briefjes waarvan het hoogst werd ingeschreven door C. de Wilde te Kattendjjke voor 27.750 en het laagst door Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 24.000. Raming 26.855. Het bestuur besloot de besteding te vernietigen en de uitvoering mitsdien niet te gunnen. Oostburg, 25 Aug. De hedenavoud ge houden zitting van den gemeenteraad werd bijgewoond door 5 leden, de heer Mr. F. J. N. van Dam was met kennisgeving afwezig, terwijl er eéne vacature is. Na de lezing der notulen werd door den heer Van Peenen opgemerkt, dat aan A. van Mazijk niet voor 4, maar voor 8 maanden ontheffing is verleend van zjjnen aanslag in den hoofd, omslag. Daarna werden ze goedgekeurd. I. Ingekomen waren eenige Staats- en Provinciale bladen, onder welke laatste bjj een exemplaar was aangekondigd de verzetting van de jaarmarkt te Pauluspolder, gem. Stoppeldijk. Alles voor kennisgeving aangenomen. II. Goedgekeurd werd de rekening van het Alg. Burg. Armbestuur met een ont vang tan 205.075 en een uitgaaf van 155.66 alzoo met een batig saldo van 49.415 de hoeren Van Peenen en Meijer onthielden zich als leden van genoemd bestuur van medestemmen. III. Van hetzelfde bi s'.uur is ingekomen de begrooting voor 1906, met een gelijktijdig verzoek tot het verleenen van een subsidie uit de gemeentekas a 155. De voorz deelde mede dat er een post op deze begrooting staat van 10 ten behoeve van S. v. Uxem. Spr. was ook bjj den predikant der Herv. Kerk geweest om de huisvesting voor rekening van het Diaconie-armbestuur te doen nemen, maar dat bes uur kan daar niet in komen om dat haar levensgedrag van dien aard was dat zij voor zoo'n ondersteuning niet in aanmerking kon komen. Thans verstrekt het 10. De heer Weisfeit meende dat een riiinder goed levensgedrag volstrekt niet bewezen isbij beschouwde het al erg genoeg om buiten te zitten. Verder vroeg bij wat de burgemeester doen zou als zich nog eens zoo'n geval mocht voordoen. De voorz. zeide dat hij als hoofd der politie verplicht is een daklooze onder dak club Je bent nu een mau van de groote wereld geworden. Het verwondert mij dat dat je mij nog herkend hebt. Niemand zou zich in je vergissen. Je bent gemakkelijk te herkennen. Hij volgde haar, terwijl hij geen oog afliet van de bevallige wielrjjdster. Zoo waren zjj weldra voor Café Madrid aange komen. Zjj stapten af. Opgewonden door de snelheid van den rit keek Juliette den markies met schitterende oogen aan. (Wordt vervolgd). te brengen, gelijk hij dan ook in 't onder havige geval heeft gedaan. Doet zich nog eens zoo'n geval voor, welnu dan zou hij weer zien. De begrooting werd goedgekeurd mte inbegrip van het subsidie uit de gemeentekas. IV. Bij het verzoek van het bestuur der muziekvereeniging ^Harmonie" om een subsidie uit de gemeentekas ad ƒ75, wees de heer Weisfeit op het ruime gebruik dat door sommigen gemaakt werd van de in strumenten bij het spel voor den dans. De voorz gaf te kennen dat men zulks bezwaarlijk kon keeren en dat er velen zijn met een eigen instrument. De heer Weisfeit meende dat juist die- geuen niet voor den dans gaan spelen. Het verzoek werd met alg. stemmen in gewilligd. V. Gemeente-rekening 1904. De voorz. vroeg of iemand bjj het circuleeren der rekening eenige aanmerking had bevonden. De heer Weistelt wees op de hooge on derhoudskosten van de dokterswoning. Hij vindt dat een onderhoud van ƒ100 bij een huur van ƒ250 geen evenredigheid is. De voorz. zeide dat de opgave na op name van de noodige werken geschiedt door den gern.-opzichter. De heer Meijer zeide dat wel ƒ100 is geraamd, maar dat bedrag daarom niet is uitgegeven. De secretaris noemde bet cijfer van uitgaaf als 95.30. De heer Weisfeit zou nu dit jaar niet voorstellen tot verandering, maar voor een volgend jaar behield zij zich dit voornemen voor. De voorz. gaf te kennen dat met den gegeven wenk rekening zoude worden gehouden. De secrelaris zeide zoo juist de opgave van den gem.-opzichter te hebben ontvan gen en waarin het bedoelde onderhoud voor 1906 is geraamd op 163.88. De heer Weisfeit verwonderde het, dat men de 250 die aan huur wordt ontvangen maar niet opgebruikt. Hij gelooide stellig dat men te veel- eischend was. Op zoo'n wijze zou het aanleiding geven om het onderhoud voor rekening van den dokter te laten. De voorzitter zeide dat deze ingezonden opgave alvorens de geur.-begrooting vast te stellen eerst nauwkeurig zal worden nagegaan en daaruit als minder hoogst noodzakeljjk zal woiden geschrapt. Daarna werd de rekening in ontvang op 19.123.75 en in uitgaaf op 17.214.923 en alzoo met een batig -aldo van 1708.82 voorloopig vastgesteld De beide wethouders hielden zich bui ten stemming. VI. De geur.-begrooting voor 1906 werd aangeboden en zul eveneens bij de leden worden rondgezonden. VII. Werd vastgesteld eene verordening ingevolge de drankwet tot het verstrekken door een vergunning-houder van sterken drank op den openbaren weg bedoelende ten hoogste 2 M. van zijne woning verwij derd. VIII. Op voorstel van het Dag. Bestuur werd de oude vuilnis-verzamelplaats aan den openbaren dienst onttrokken ten einde de grond in erfpacht te kunnen uitgeven ter plaatsing van een stal. Eene te dezen opzichte gedane vraag om die grond te koopen achtte de voorzitter en ook (Je raad niet gewenscht. IX. De post vBrandweer" der begroo ting over 19U5 was tengevolge van buiten gewone uitgaven bij deu brand van Smit met ƒ21.30 en door de aanschafliug van nieuwe slangen uiet ƒ25.20 overschreden. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Wetli. werd goedgevonden deze bedragen van den post «onvoorzien" af- en op den ondrrhavigen post over te schrijven. De voorz. deelde nog mede een adres van de heeren J. 11. Weijkman en C. J. Schippers te Breskens en andere geregel de beursbezoekers te hebben ontvangen, waarin, onder dankzegging voor de wel willendheid van den Raad tot plaatsing van een lessenaar voor het gereedmaken van telt grammen, wordt gevraagd tot aan stelling van een besteller der telegrammen op de marktdagen omdat voor hen de be zorging van telegrammen door de verwij - derde stand van het telegraaf kantoor groote stoornis en schade kan veroorzaken. De voorz. zeide dat inderdaad op de W oensdagen vele telegrammen worden ver zonden en ontvangen en er wel termen zijn tot inwilliging van het verzoek. Spr. was echter van meening dat gedu rende Juni, Juli en Augustus dit aantal aanmerkelijk tuinder is en gaf er daarom de voorkeur aan een besteller te nemen voor den tijd van 9 maanden in plaats van 12. De heer Weisfeit achtte de inkomsten van de Beurs voldoende genoeg om de aanstelling van wege de gemeente te doen, waartegen, naar hij meende, Ged. Staten wel geeu bezwaar zouden maken liever zag bij voor een vol jaar de besteller aan gesteld. Het voorstel van de meerderheid van Burg. en Weth. tot aanstelling voor 12 maanden werd aangenomen met alg.stemmen. Daarna kwam ter sprake de belooning. De heer Weisfeit weet niet hoeveel telegrammen er verzonden worden op Woensdag. Wist men dat dan kon men nagaan of 5 ets per telegram het bedrag dat voor de gewon etelegrambestelling ook wordt gegeven voldoende was. De heer Meijer zeide dat, afgescheiden van de bezorging van veel of weinig tele grammen, de bode toch 2 uur vast ver bonden zal zijn. De heer Weisfeit vroeg of soms B. en W. een idee omtrent de belooning hadden. De voorz. deelde mede dat het Dag. Bestuur gedacht had 50 ets. per keer te stellen. Dit werd met eenparige stemmen goed gevonden. Ten opzichte van een te benoemen bode was men er algemeen voor eene oproeping te doen. De heer Le Grand gaf terloops in overweging om, terwijl alles vlug moet gaan, aan eventueele sollicitanten, die fiets rijden de voorkeur te geven. De voorz. vond dit idee zoo kwaad niet en meende dat het in gedachten kan worden gehouden, als B. en W., die deze benoeming rnpeten doen, voor eene keuze komen te staan. Bij de rondvraag wees de heer Weisfeit op het groote misbruik dat gemaakt wordt door automobilisten eu voornamelijk door motortietssrs met het wild rijden ze vliegen als 't ware door Oostburg. De voorz zeide dat er aan de uiteinden der straten staat aangekondigd dat het verboden is vlugger te rijden dan 8 K. M. per uur. Ook is de snelheid geregeld bij de rijkswetmaar hoe gaat dat. Als men iemand wijst op zijn te snelle rit. dan is hij terstond gereed met te vragen of het zoo maar te constateeren is dat hg te hard rijdt. Evenwel hij wil er gaarne de aandacht der politie nog eeus op vestigen. Daarna werd de zitting gesloten. Sluis, 28 Aug. De heden gehouden ver gadering van den Gemeenteraad werd bij gewoond door alle leden, behalve de heer Maenhout. Ingekomen zijn missives van Ged. Sta ten houdende a kennisgeving der ontvangst van de verordening op den kleinhandel in sterkeu drank en o goedkeuring van het besluit tot regeling der jaarwedde van de onderwijzeres te Heille. Op de voordracht ter benoeming van twee leden in het college van zetters bij 's rijks dir. bel. wegens periodieke aftre ding van de heeren J. F. Maenhout en P. Beun Johz. werden achtereenvolgens als le candidaat J. F. Maenhout en als 2e S. van der Meulen en in de vac. Beun als le P. Beun Johz. en als 2e J. P. Bal. De gem.-rekening werd voorloopig vast gesteld in ontvang op 21.456.571 '2 in uitgaaf op ƒ20 889.81 en mitsdien met een goed slot van 566.7ti1/2. De gern -begrooting voor 1906 werd aangeboden tot een balanscijfer van 20.722.831/2 en 315.695 voor onvoor ziene uitgaven. Voorts werd aan B. en W. machtiging verleend tot onderhandsche aanbesteding van de straatverlichting te Heille en St. Anna, waarvoor le Hamers zich bereid verklaarde a ƒ34.50 en 2e Kommers voor ƒ40.— Een verzoek van dr. Brand tot vermin dering van zijnen aanslag in den Hoofd. Omslag van de 36e naar de 34e klasse werd, nadat daarover in comité-generaal was beraadslaagd, ingewilligd. Een voorstel van den voorzitter om H. M. de Koningin bij H. D. jaardag van wege den raad een telegrafische gelukwensch toe te zenden, werd met alg. st. goedgevonden. Daarna werd de zitting gesloten. Cadzand, 28 Aug. Gisteren hield de Postduiven-vereeniging »üe getrouwe Duif" alhier een wedvlucht met jonge duiven van Etampes (Frankrijk) afstand 333 K M. Do duiven werden in vrijheid gesteld des mor gens te 6.54 terwijl de eerste arriveerden te 11.25. De le, 2, 3e 4e, 5e, 6e, 8e enlOeprjjs werd behaald door W. Brevet, de 7e 9e en door Gebr. Contant en de lie door A. van Dale. Het Nederlandsche eskader te Vlissingen. II. De hoopvolle verwachting over een gunstige weersgesteldheid is hoe langer zoo meer gebleken ijdel te zijn. Deden de zware onweders gepaard niet hevige slagregens het vermoeden wekken dat het weer zou uitbuien, het is integen deel nog verergerd. Het deed herinneren aan het bezoek van H. M. in 1894 aan Vlissingen toen de regen eveneens onop houdelijk in dikke droppels neerviel en alle versieringen totaal waardeloos maakte. Deze zouden daar nu niet van ie lijden hebben, omdat er geene zijn aangebracht althans niet noemenswaard. Op de ponton ter plaatse waar de vUtrecht" ligt gemeerd, was eene tribune opgericht in verbinding met de trap naar de Utrecht, doch van elke decoratie, waaraan geen draadje droog was, eene beschrijving te geven, het zou eene sine cure zijn. De vlaggen dip allerwege ontplooid waren, geleken meer op eene natte wasch, dan als dienst te moeten doen tot opvroo- lijking en huldebetuiging. De regen sloeg zoo meedoogenloos neer, dat inderdaad de moed er uitging. Geen wonder ook. De hoop dat zulk een hevige bui de laatste zou zijn om opgevolgd te worden door schrikkelijk weer, vervloog telkens, we zouden kunnen zeggen, ze werd als weggevaagd door de dreigende wolkgevaarten, die voortdurend uit het zuidwesten opduikten en in wilde jacht werden opgezweept door den aanwakkeren- den wind. Men was in den vroegen morgen druk in de weer om de laatste hand te leggen aan de versieiing van het station waarvan de gewone toegangswegen als in tuinpaden waren herschapen. Kolossale potten met frissche planten onderbraken de eentonigheid van de wel niet naakte, maar de toch veel op éen groot reclame-bord gelijkende muren. Bij den opgang van de rotonde op lie Beursplein was een reuzen-eerepoort opge richt van wege het Ned. Loodswezen, waar in op rechtmatige en hartelijke wijze huid werd gebracht aan H. M. Na onze omwandeling paste een gedul dig wachten zoo op een vleugje droog weer, als op de Vorstelijke bezoekers, die te 11) uur zouden arriveeren. Tegen het naderen van dat tijdstip kwa men elegante equipages aangereden om de autoriteiten ter begroeting aan te brengen, ter^vjjl ook de hofrijtuigen zich voor het statiun opstelden. Een compagnie soldaten van het in Vlis singen liggend garnizoen, onder comman do van een kapitein werd opgesteld op het perron om als eerewacht voor het Vorstelijk echtpaar te fungeeren, terwijl de staf- muziek ter begroeting aanwezig was. Dat het hoogst ongunstige weer ook op het bezoek zijn ougunstigen invloed deed gelden, laat zich denken. En toch stonden aan het station een dicht opeengepakte menschenmassa, de komst van den specialen trein afwachtende. Inmiddels werden als 't ware de sluizen des hemels weder geopend en viel de regen in kletterende stralen op de menigte neer. Maar men trotseerde de kille waterstroomen

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2