BRESKEVSCHE COURAET ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. BE SWENDEMING. No. 1030. Woensdag 30 Augustus 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België /0.02s, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAA' te Itreskens. De toestand in Rusland en de vredes onderhandelingen tusschen Rusland en Ja pan zijn zoo wat de eenige punten die nog steeds de algemeene aandacht trekken. Ten opzichte des eersten komen er al lerlei berichten los over den oproerigen geest in het leger. Zoo vertelt men, dat men bij reservisten te Moskou een menigte revolutionaire geschriften heeft ontdekt, en tevens een kas om propaganda te maken. Tien man zijn in hechtenis. Naar 't heet, zullen er in 't najaar geen oefeningen van Moskousche reservisten gehouden worden, omdat de regeering hun geen wapenen toe vertrouwt. Uit Petersburg wordt gemeld, dat een aantal soldaten van het le regiment garde- huzaren, die de keizerlijke lijfwacht te Tsarskoje Selo vormen, de ouderofficieren uit de ramen van de kazerne hebben ge gooid. Naar 't heet, omdat die onderof ficieren hen op soldij en rantsoen bestolen hadden. De soldaten sloten verder de ka zerne en wilden niemand toelaten, ook den bevelhebber van het regiment niet. Ook aan de zijde van Pruissen is het allesbehalve rustig en zjjn have en goed in de Oostzee-provincies geenszins veilig. Ten einde nu gewelddadige aanvallen te keeren hebben de landedellieden vrij willige politiemachten aangeworven. Tal van gewezen officieren, onderofficie ren, jagers enz. hebben zich voor dien post aangemeld. Voor graaf Orlowski zijn te Koningsbergen 75 man aangeworven en eenige dagen geleden naar Rusland ver trokken, baron Heydecker heeft 100 man aangenomen die eerstdaags volgen. Elk hunner heeft reeds een revolver en patro nen ontvangen, in Rusland krjjgen zij nog een karabijn en een paard. De Russische landheeren hebben uitslui tend gewezen soldaten aangenomen, en ook eenige oud onderofficieren. Als loon krijr gen zij 50 mk. in de maand, vrij kleeren en den kost. Elke 15 man staan onder een aanvoerder, die 10 mk. in de maand krijgt. Zelfs huisvaders hebben dienst^ge- nomen. Dat de toestand inderdaad verontrustend is en de maatregel uit zelfbehoud is in gesteld, kan voldoende hieruit blijken, dat in de drie ot vier laatste maanden in de straten van de steden van Koerland en Lijf land vier moordaanslagen op ambtenaren, vier aanvallen op particulieren, zes aan slagen op pulitie-agenten, en drie op ko zakken-patrouilles voorgekomen zijn, waar bij in twee gevallen bommen geslingerd zijn. Te Riga is een poging gedaan om een werkplaats waar patronen gevuld wor den, in brand te steken. Uit de steden drong de oproerige beweging op het platte land van Lijfland en Koerland door, waar eveneens anarchistische woelingen werden waargenomen. Sedert April heeft de be weging zich snel ontwikkeld. In de Lu- thersche kerken begonnen betoogingen, die in Mei en Juni voortduurden en zich eiken Zondag herhaalden. Einde Juli nam de beweging een zeer dreigend karakter aan, de drijvers voorzagen de boeren met wa pens, welke zij blijkbaar in groote hoe veelheid bezaten. In het district Mitau verwoestten de veldarbeiders op een dag negen kantons en staken de gebouwen van drie kantonnale regeeringen in brand, na dat zij verschillende stukken, bescheiden en het portret des Keizers op straat had den geworpen. Volgens de jongste amb telijke berichten, nemen de pogingen om spoorlijnen te vernielen toe. De oproerige benden bestaan meest uit boerenknechts die door de drijvers met een of twee te gelijk van de landgoederen worden wegge- truond. Zij kennen hunne leiders niet, die over het volk een schrikbewind oefenen en tot misdrijven dwingen. Men denkt dat Riga het middelpunt van de beweging is. En wat betreft den loop der vredes-on- derhandelingen, kan men niet op vooruit gang bogen. 't Is waar, het ligt in den aard der zaak dat de behandeling van de verschillende voorwaarden en vooral van die, waaromtrent geene overeenstemming is verkregen, zeer omzichtig moet geschieden. Nadat de tot Zaterdag verdaagde confe rentie was bijeengekomen werd zij, na een debat van anderhalf uur andermaal ver schoven en thans tot gisteren. Het blijkt hoe langer zoo meer dat Rus land diplomatisch de overwinning zal be halen op Japan. Zoodra de eisch der Japanners om eene vergoeding van oorlogskosten werd volge houden is de toegeefelijkheid der Russen opgeheven. Het vermoeden ligt voor de hand dat Rusland daarin een zeer benepen toestand van de Japansche financiën ziet, en daar deze als een zeer belangrjjk onderdeel van het onmisbare oorlogs-materieel mag wor den beschouwd, acht Rusland dit misschien nog een niet-onwelkome gelegenheid om bij het eventueel afbreken der vredes-on- derhandelingen en het daaruit voortvloeien de voortzetten van den grooten krijg, de kans te haren gunste te zien keeren. Japan zal dus moeten toegeven, en alzoo het pleit, waarom het streed, verliezen, bij al de overwinningen die het deed. Hierin toont Rusland een machtsontwik keling welke verre die van Japan over vleugelt. Wat zegt op majestieusen toon Rusland over den eisch van Japan DitJapan's verzekering dat het afziet vau een oorlogsschatting, is kinderachtig. Al wat Japan doet, is de kwestie van Sachalin te koppelen aan die van de oor logsschatting, en een vergoeding van zijn oorlogskosten te eischen onder den naam van koopsom. Meent Japan het ernstig met den vrede, dan kan het Sachalin hou den, en vrede sluiten op de reeds overeen gekomen grondslagen. De waarde van dat eiland zou den grondslag moeten vormen van de voorgestelde transactie, Japan ech ter vraagt een prijs die overeenkomt met zijn oorspronkelijkeu eisch tot vergoeding der oorlogskosten. Misschien zou Japan daarvan wel wat laten vallen, uiaar Rusland kan geen krijgs- schatting betalen onder welke vermomming ook, en het kan in dit voorstel geen bewijs zien van Japan's oprechte verlangen naar vrede. Japan heeft verkregen wat het verlangde uit een nationaal oogpuntnu laat het echter de beslissing afbangen van een geld kwestie, en het wil den vrede slechts laten koopen. Rusland daarentegen heeft vrije- 'Ük gegeven al wat het geven kon zonder zijn waardigheid en eer aan te tasten. Wat Japan vraagt, is slechts een som gelds, maar dat is voor Rusland een zaak van eer. Het is voor Japan heel wat gemakke lijker, dien eisch in te trekken dan het voor Rusland zijn zou, er gevolg aan te geven. Rusland heeft nederlagen geleden wegens gebrek aan organisatie en omdat het niet voorbereid was op een oorlog, voorts ook wegens hinnenlaudsche onlus ten, maar de Russen zijn nog een mach tig en onoverwonnen volk, dat met geest drift zijn vertegenwoordigers zal steunen in hun vast besluit om 's lauds wapen schild onbevlekt te bewaren. Zoo men dus wil dat de pogingen onzer Amerikaansche vrienden met succes bekroond worden, dat de arbeid der conferentie niet nutteloos zal blijken, er, dat er een eind komt aan het bloedvergieten in het Verre Oosten, dan behoort Japan ruiterlijk te verklaren dat voorgoed en onvoorwaardelijk zijn eisch terugneemt tot betaling der ooi logskostèir, in welken vorm ook. Een ander punt in den komkommertijd voorgevallen, willeu we even bezien. 38. Sedert hij van Deauville was terugge keerd had hij nog niets bizonders omtrent zjjn moedpr vernomen. Wel had bjj in de nieuwsbladen gelezen dat de hertogin den jachttijd op haar landgoed Champschevrier zou doorbrengen, doch verder geen nadere inlichtingen omtrent hare overige plannen vernomen. Eveneens hadden hem de cou ranten ingelicht dat de Prédalgonde weder te Parijs was, waar hij zich bezig hield met wedrennen en automobilen-sport. Maar dit alles raakte slechts het uitwendig ver toon van den Koning van Parjjs. Omtrent diens intiem leven, het eenige waarin Jean belang stelde, zwegen zij. Hij was daarom van oordeel dat de eenige die hem zou kunnen inlichten, zonder twij fel de barones de Sauvelys was, bij wie hij inderdaad vernam dat het eenige doel van den markies was om een winstgevend huwelijk aan te gaan en waartoe geen mid del hem ondienstig zou zijn. Van toen af vatte Jean het voornemen om den gewaanden Koning te onttronen, een plan waarin ook mejuffrouw Marechal zich vrjjwillig liet betrekken. Hiénard stelde zich in verbinding met den rechercheur Amoretti, die trachtte den markies te ontmaskeren als valsch speler. IX. Zooals het gewoonlijk met dergeljjke geruchten het geval is, behelsden de in lichtingen welke de barones de Sauvelys aan Hiénard had verschaft, slechts ten deele waarheid. Roger had indeidaad het plan geopperd gedurende den winter een zee tochtje te maken langs de Afrikaansche kust, echter niet omdat de hertogin zijn huwelijksaanzoek had afgeslagen. Hij was te voorzichtig om zoo onoordeelkundig te werk te gaan. Tegen het einde van Sep tember had hij van haar een brief ontvan gen, hem uitnoodigende haar op het land huis te Champchevrier te bezoeken. Hij had Elisa in geen maand gezien. Dit deed hij om haar liefde nog meer te prikkelen, daar hij, na het vertrek van Hiénard, zeer goed had ingezien dat zij haren zoon nog altijd innig liefhad en begreep dat hij alle krachten moest inspannen om het veld te behouden in den hardnekkigen strijd, dien hij met Jean Had te voeren. Van af dit oogenblik zette de markies zich aan den arbeid. Hjj ving aan Elisa vol teederheid te beklagen, ten einde een vergelijking tusschen zijn goedhartigheid en de ruwheid van haren zoon in zjjn voordeel te doen overhellen. Hij toonde zich medeljjdend en beminnelijk en sprak steeds met zjjdelingsche afkeuring over de harde behandeling welke de hertogin te verduren had. Hij verbreedde de klove tusschen moeder en zoon en overtuigde haar dat Jean nu voor goed met haar ge broken had en dat baar niemand overbleef om lief te hebben dan hij, Prédalgonde En de zwakke vrouw liet zich gemakkelijk door zijn verleidelijke gesprekken mede slepen. Wat zou er, zonder jou, Roger, van mij worden Wees mij alles, minnaar en zoon tegelijk? Zweer mij nimmer te zul len verlaten. Mijn leven is nu innig met jouw bestaan saamgeweven 1 Roger toonde nu wat hij vermocht. Met veel tact legde hij den meest mogelijken eerbied aan den dag, alsof de achting voor haar die zij liefhad en de zorg voor haar eer bij hem nog zwaarder wogen dan de hartstocht. Deze waardige houding vestig de bp hunne omgeving een nog vastere veronderstelling dat de huwelijksplannen tusschen de hertogin en den markies wel dra zouden worden openbaar gemaakt. Niettemin achtte hij het na ontvangst van haren uilnoodigingsbrief noodig haar nog naar hem te doen smachten zijn ant woord bevatte alle mogelijke uitvluchten. Intusschen had een voorval plaats, hetwelk, hoe schijnbaar nietig ook, ernstige govol- gen na zich sleepte. Juist in dagen, terwijl hij fiets reed in het Bois-de-Boulogne, ontmoette hij Juliette, bekend uit den aanvang van ons verhaal. Zij sprak hem aan en daar zij zich op een weinig bezochte plek bevonden, zag Roger er geen bezwaar in met haar een eind weegs op te rijden. Waar ga je heen, Roger V Naar de wedrennen te Longchamps. En jij? Naar de buiten-sociteit van de Cycle-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1