extra puike AARDAPPELS, GemengcL Burger 1. stand. Rechtzaken. Advertentiën. Te bekomen: sliet schorre te doen opmeten en begroo ting van de kosten van dat werk te for- meeren", dreven vervolgens schouw over de watergangen, sluizen en het kanaal zelve, en ontwaarden bij die gelegenheid sdat het kanaal zoo considerabel (was) aangeland, niettegenstaande dat continued met de spui geschuurd (werd) «lat de bo dem reeds zóó hoog lag, dat altijd twee voet water op den bodem van de sluis van de Groede bleef staan" tot groot nadeel van de eigenaars der laagste landen, »dat jaarlijks vergrootte naarmate dat het ka naal kwam te. verlanden", weshalve, zoo schreven zij in Dec. 1749 aan den Raad van State, »het zeer noodzakelijk (was) dat ten spoedigste een middel tot behoorlijke uitwatering voor de Groede in het werk gesteld (werd), hetgeen met het leggen van den voorgeslagen dam en sluis (bij Coxië) te vinden zou zijn, indien al de geïnteres- seerdens (belanghebbenden) van de polders, ten wederzijdschen het kanaal gelegen, be nevens de eigenaars van de 324 gemeten schorre, die binnengedijkt zouden moeten worden, van één gedachte zoo over het werk als over de kosten te vinden, die volgens gemaakte begrooting zou bedragen 62213 guldens als de buitenste zeesluis ^an de Watering van Cadzand binnen werd gedijkt en buitcnvalleude 53818 guldens". (Wordt vervolgd.) Vrijdagavond 6 uur'werden de inge zetenen van Huisen (bij Arnhem) die om den Zandweg bij de Kloosterlaan wonen, opgeschrikt door een vreeselijken slag, die eenige seconden aanhield en gevolgd werd door een hartverscheurend alarm. Van een in aanbouw zijnd groot café, dat reeds onder dak was, bleken de zolde ring en de geheele 2e verdieping ingestort, zoodat er geen steen op den anderen gebleven is. Een 6tal personen waren op en bij het dak aan den arbeid. De aannemer-archi tect sprong bijtijds in de kalkkuileen jonge man sprong van het dak en kwam een achttal meters ver op de klinkerbe strating terechttwee loodgieters vielen mee'met en op het instortende dak. Geen van vieren had eenig letsel, maar een metselaar had zijn been gebroken. Toen van alle kanten het volk kwam toegestroomd, bleek dat nog een metselaar vermist werd. Alle toeschouwers waren als verlamd van schrik, zoodat niemand bijna zich aan een onderzoek waagde. Maar een pater van het klooster met drie soldaten vatten moed en weldra zagen zij tusschen de puinmassa een stuk van een bovenarm en een gedeelte van het hoofd. De man, een braaf oppassend huisvader, 60 jaar oud, met name Maakgoed, was stervende en gaf na eenige oogenblikken den geest. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur gebeurde er in de gemeente-zweminrichting te Dordrecht een ongeluk. De löjarige J. Kien was daar, niettegenstaande her haalde aanmaningen zich te gaan aan- kleeden, reeds ongeveer 2 uur in het water en speelde daar met eenige andere jongens krijgertje. K. schiet nog eens in het water, maar kouit niet boven. Zijn makkers be merken dat hij zoo lang weg blijft en vermoeden dat er iets niet in orde was. Zij doken naar hem, maar konden hem niet vinden. De zwemmeester was inmid dels er bij gekomen en zocht ook met een stok in 't waterhij stiet tegen een voor werp aan. Op die plnats werd gedoken en werkelijk brachten twee jongens Kien naar boven, bewusteloos echter. Vier minuten was hij toen onder water gebleven en de zwemmeester paste direct de kunst matige ademhaling toe en liet oen dokter halen. Onder die behandeling had de drenkeling nog eens den mond geopend, doch daarna gaf hij geen enkel teeken van leven meer, ook niet toen achtereenvolgens de doktoren gedurende ruim 20 minuten beproefden het leven op te wekken. Zjj konden daarna slechts den dood constateeren. In het Belgische gehucht Hovi woont de 76-jarige weduwe Soufflet met een dienst bode op een kleine boerderij. Toen laatst genoemde, na een afwezigheid van één uur, terugkeerde, trof zij een afschuwelijk schouw spel aan haar meesteres lag onder den schoorsteen, met het bovenlijf op den haard en brandde als een fakkel. De meid moest vluchten, want zij liep gevaar in den rook te stikken. Zij riep de buren en toen het huis min of meer gelucht was, dootde men de vlammen, maar men vond slechts een verkoold en onherkenbaar lijk. Veronder steld wordt dat de ongelukkige door een duizeling is bevangen en zoodoende op 't vuur gevallen. Dr. Schneider, de lijfarts van den sjah van Perzië, heeft Maandag in een hotel te Luik een handkotfer in bewaring gegeven met juweelen er in van een waarde van zoowat J' 30,000 en geldswaardige papieren ook tot een bedrag van f 30.000. Die ;handkoffer is verdwenen en de politie is tot dusverre niet gewaar kunnen worden, waar die gebleven is. Een paar dagen geleden trok het de Dordrecht de aandacht der politie dat de 20jarige L. S., wonende aan de Loverstraat aldaar, een sujet, dat ter zake van diefstal uit den militaren dienst is weggejaagd en sedert zijn terugkeer daar ter stede getracht heeft in zijn onderhoud te voorzien door samenleving met vrouwen van verdachte zeden, wat hem in het begin dezer maand reeds een paar malen met de politie in aan raking bracht, groote verteringen maakte, olschoon lip geen cent verdiende. Nieuws gierig hoe hij aan dat geld kwam en vermoedende dat dit wellicht afkomstig kon zijn van den diefstal, die in den voormiddag van 11 dezer bij den melkver- kooper C. B. aan den Smitsweg onder Dordrecht werd gepleegd, hield de politie hem in den nacht van Maandag op Dinsdag aan en bracht hem naar het hoofdbureau. Uit het inmiddels voortgezet onderzoek bleek, dat het vermoeden in zooverre onjuist was, dat S. niet schuldig is aan genoemden diefstal, maar zich uit de woning van zekere vrouw M. S., aan de Riedijkstraat eenig geld en gouden voor werpen had toegeëigend, welke laatste hij reeds had verkocht. Van de opbrengst had hij zich o. a. een nieuw pak kleeren aangeschaft en een deel verbrast, zoodat nog slechts enkele guldens in zijn bezit werden gevonden. Deze werden in beslag genomen, evenals het nieuwe pak kleeren, dat hij moest uittrekken en verwisselen voor zijn gewone plunje. Na verhoord te zijn is de verdachte onder behoorlijk ge leide per as naar het Huis van Bewaring overgebracht, ter beschikking van de justitie. Te Weenen is een bergbeklimmer midden in de stad het slachtoffer zijner liefhebberij voor die sport geworden. Het was een 2öjarig student, die al verscheidene stoute bergtochten had onder nomen en die zich nu, naar het schijnt, in de nachteljjke uren voor nieuwe tochten oefende door met behulp van een bergtouw tegen de muren van hpt huis, waar hij woonde, op te klauteren naar het dak. Bij de laatste klimpartij echter is een raamlijst der derde verdieping, welke hij tot steunpunt koos, gebroken en men vond den ongelukkigen jonkman 's morgens ver pletterd op de binnenplaats liggen, met het touw om het lijf en brokken van de vensterslijst er bij. Het dorp Hok, in het Hongaarsche comitaat Eszerem, is het tooneel geweest van een misdaad, die aan vijf menschen het leven heeft gekost. Een boer, Bojo Mihalkovitc.il genaamd, had zijn dienst meisje Milena, 18 jaar oud, afgerost omdat zij een kom gebroken had en daarover besloot zij zich te wreken. Met dat doel verschafte zij zich vergift, vermoedelijk rattenkruid en wierp dit in de soep van het gezin. Nauwelijks had den dien avond Mihalkovitch, zijn vrouw en zijn drie kinderen een bord van de vergiftigde soep gegeten, of zij voelden hevige inwendige pijnen, waarop Milena, verschrikt over haar eigen misdaad, het huis uit en naar haar ouders vluchtte. Den volgenden morgen werden de buren van Mihalkovitch, daar zij niemand te voorschijn zagen komen, ongerust en gingen zien wat er was voor gevallen, wat zij gemakkelijk doen konden, want de meid had, toen zij weg liep, de deur opengelaten. In de woonkamer wachtte den buren een ontzettend schouw spel. De vijf menschen, waaruit het boeren gezin bestond, lagen dood en moesten onder vreeselijk lijden gestorven zijn, want hnn gelaatstrekken waren verwrongen. De gendarmerie, die terstond gewaarschuwd werd, hield nog denzelfden dag de jonge giftmengster aan en deze legde een volle dige bekentenis af. Terwijl men haar naar de gevangenis bracht, wierpen de vrouwen van het dorp zich op haar en wilden haar lynchen. De gendarmes moesten de sabels trekken om Milena tegen de woede der menigte te beschermen. Schoondijke. Huw.-Voltr. 27 Juli. I'. J. Steurrijs, 23 j jm. en A. P. Porreij, 20 j-, jd. Geboorten. 3 Juli. Adriana Maria, d. v. C M. Quist en J. A. Weeda. 9, Pieter, z. van P. Risseeuw en J. Saloraé. 16, Ma ria Maria Louisa, d. van D. Rubbens en J. S. Senesael. 21, Marinus, z. van W. Kanse en M. de Bliek. 30, Pieter Wil lem, z. van J. A. van de Walle en J. M. Verplanke. Overlijden. 3 Juli. Jannis de Visser, 61 j., echtg. van Dina Fr. Haak. 4, Isabel la Ludovica Scherbijn, 87 j., wed. van Jo hannes Fr. Termont. 10, Cornelis Bruijs- schaert, 31 j., z. van Cornelis en Eliza beth Huijsheere. Groede. Huw.-voltr. 13 Juli. G. de Hondt, 41 j., wedn. en M. M Lauret, 32 j., jd. Geboorten. 17 Juli. Sara, d. van P. de Kramer en J. L. Brokké. 28, Francina Johanna, d. van J C. de Seijn en S. P. Tollenaar. 29, Willem Jannis, z. van J. P. Neele en Eliz. Verkeij. 8 Augustus. Cathelientje, d. van I. van Belois en J. Lucieer. Overlijden. 3 Juli. Suzanna Beerens, 75 j., wed. van Iz. Porreij. 9, Virgini Calon, 78 j., echtg. van Petrus I. Janssens. Breskens. Geboorten. 6 Aug. Williel- mina Neeltje, d. van J. C. Leenhouts en E. S. Deuninck. 8, Jacob, z. van J. Jo- rens en M. Erasmus. 14, Catholijntje, d. van I. Risseeuw en M. de Hullu. 15, Jo hannes, z. van J. Albregtse en J. Ver sprille. 14, Jaunis, z. van E. C van de Woesteijne. Overlijden. 13 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. geslacht van G. J. Boeckhout en J. E. de Jonge. 14, Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. geslacht van E. C. van de Woesteijne. 15, Isaac van de Sande, 86 j., wedn. van Maria Beerens. Aardenburg. 11 Juli. Maria Adriana Catharina, d. van J. de Kraker en M. 0. Lourens. 22, Prosper Alphons, z. van E. J. van der Ven en J. M. Lens. 29, Cla ra Antonia Anna Paulina, d. van Th. C. van der Stadt en J. M. Hermans. 31, Prudent René, z. van I. de Deijne en M. C. Cherlet. Overlijden. 3 Juli. Simon, z. van S. Aal- bregtse en A. Luteijn. 21, Suzanna Jozi- na Quaars, 31 j., echtg. van J. A. Merk. 25, Abraham Looijsen, 77 j., echtg. van P. van Wujjckhuyse. 25, Franciscus Ber- nardus Cjuataert, 67 j echtg. van S. C. Jacques. Eede. Geboorten. 7 Juli. Clara Maria, d. van I'. F. Snouwaert en J. M. Buijck. 9, Florent Clement, z. van Ed Staelens en M. Th. van Canneyt. 13, Triphon Jo seph, van L. van Hooruweder en F. M. Hooft. 14, Willem Anthony, z. van J. Kouwe en J. M. Provoost. Overlijden. 8 Juli. Amandus de Taeije, 72 j., wed. van R. Neijt. 21), Cordula Martejjn, 23 j., d. van Ed. Marteijn en R. van Maele. 28, Maria Anthonia van Can neyt, 68 j., echtg. van C. L. de Coster. St. Kruis. Huw.-voltr. 6 Juli. H. J. Daeninck, 50 j., jm. en S. M. de Backere, 33 j., jd. Geboorten. 3 Juli. Pieter Jacobus, z. v. P. Beun en El. J. Beerens. Overlijden. 25 Juli. Sara Magdalena Pe- lis, 84 j., wed. van J. de Graaf. Arrondissements-Reehlb. Middelburg. Zitting van Vrijdag 18 Aug. J. H-, 23 j., landbouwersknecht te Schoon dijke is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gev. straf. Predikbeurten. Zondag 20 Aug. Nkd. Hkkv. Kurk. Biervliet Breuken s Groede Hoofdplaat Nieuwvliel Schoondijke li. 2 u v. 91/, n. 2 u n. 2 u v. 9i;2 v. 9 u 11. 2 u II'aterlandkerkje v. 9l/2 IJzend'jke 11. 2 u Ev. Lirnt Groede v. 9 u. ds. Meeuwenberg. ds. Meeuwenberg. Geen dienst, ds. Koning, ds. Noest, ds. van Essen, ds. Noest, ds. Meuter. ds. van Essen. Gsm. ds. Stellwag. Koers van het geld. België 100 fr. f 47.55 ii f 47.85 Eng. 1 pd. St. f 12.00 af 12.06 N.- Amerika 1 Dollar f 2.445. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 19 Aug. 3.20 3.44 Zondag 20 3.55 4.19 Maandag 21 4.34 4.58 Dinsdag 22 5.20 5.44 Maiidelsbericnten. Dordrecht 17 Aug. Jarige Zeeuwsche en VI. tarwe f 7.50 a f 8.00j; nieuwe f 7.60 a f 8.10 goede f 7.30 a f 7.50 Nieuwe Z. en VI. Kogge f 5.80 a f 0.20,. Nieuwe Z. en VI. winter- gerst f 4-50 a f 5.00 'Nieuwe zomergerst f 0.00 a f 0.00. Lange Haver f 3.70 a f 4.20, dikke f 4.30 a f 4.80. Paardeboo- nen 1' 0.00 a f 0.00. Duivenbooneii f 0.00 Witte boonen f00.a f 00.Bruineboo- neu f 00.00 a f 00.00 Kookerwten fO.OO a a-f0.00 Mestingerwten f 6.30. a f 6.80, Kanariezaad f 0.00 a f 00.00. Koolzaad f f 8.00 f 9.00 Heden overleed 11a een lang durig, doch geduldig lijden, onze ge liefde dochter en zuster Johanna Jacomina Aarnoutse, in den ouderdom van ruim 40 jaar. Uil alter naam, Wed. P. J. AARNOUTSE KK KINDKHKN. GiioKiiz, 17 Augustus 1905. Algmeene kennisgeving. Ondergeteekende betuigt ook langs dezen weg zijnen har- te/ijken dank aan de landbouwers voor hunne hulpvaardigheid hem betoond bij het aanvoeren der materialen voor zyu nieuw gebouwd huis. P. J. CRUSON, Gediplomeerd Hoefsmid, Breskens18 Aug. 1905. per mud en per kilo, bg P. LQURET, te Grokdb,

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 3