ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. EEmNDELKOM. No. 1027. Zaterdag 19 Augustus 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. BRESKEISCHE COURANT ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. Het is nu niet noodig lang stil te staan bij liet onderbandelen over de voorwaarden van Japan om vrede te sluiten. Vermelden we alleen dat de gevolmachtigden druk aan het werk zijn over die voorwaarden en na afhandeling de beslissing zal vallen of de vrede mogelijk is of niet. Het mag een voorrecht heeten, dat de voorwaarden, die bij den eersten aanblik zoo zwaar waren, nogtans kunnen dienen als basis waarop de onderhandelingen zijn aange vangen in plaats er van dat men terstond is uiteengegaan in de overtuiging dat men tot geen overeenstemming zou kunnen komen. Vergissen we ons niet, dan zal het blijken dat Rusland diplomatiek staat in verhouding tot Japan, gelijk Japan in den werkelijken strijd getoond heeft te staan tot Rusland, met andere woorden, dat Japan op dit terrein de mindere zal zijn. Om nog eens terug te komen op de verhouding tussehen oom Edward en neef Wilhelm diene dat de Engelsche vorst Maandag grootendeels bij donker, door Duitschland heen naar Marienbad gespoord is, zonder een oogenblik stil te houden voor een korte ontmoeting met zijn keizer lijken neef. Van een verbetering in de Duitsch-Engelsche betrekkingen is dus niets gekomen. De lvöln. Ztg. zegt naar aanleiding van de mislukte samenkomst dat de Engelsche kranten, toen zij haar als een waarschijn lijkheid voorstelden, niet goed op de hoogte moeten geweest zijn van de plannen van hun souverein, van wien de uitnoodiging had moeten uitgaan. Dit is blijkbaar niet het geval geweest, want daar koning Eduard thans zijne reis aanvaard heett, zonder dat in Duitsche kringen iets bekend is geworden over de aankondiging van een bezoek, heeft het, naar het schijnt, niet in zijn voornemen gelegen, den Duitsclien Keizer op te zoeken, en is het heele gerucht dus op niets uitgeloopen." En vermoedelijk als een weerslag op die minder goede verhouding, lezen we dat de Engelsche vloot, die in de Oostzee op bezoek komt, de Duitsche niet midden in hare manoeuvres zal kunnen verrassen, daar de Keizer heeft last gegeven, om het begin van de oefeningen uit te stellen tot 6 September, wanneer men geen hinder zal kunnen hebben van de vrienschappelijke belangstelling der Engelschen. Pikant is de bijvoeging dat de dienstdoende Duitsche slagvloot den 28sten Augustus, dus in den tijd dat de Engelsche vloot vermoedelijk nog in de Oostzee zal zijn, naar de Noordzee zal stoomen. President Loubet. die een bezoek heeft gebracht aan Valence, heeft daar, voor het eerst in het openbaar, verklaard niet voor eene verkiezing in 1906, als Frankrijks President in aanmerking te willen komen. Hij voegde er aan toe niet te kunnen zeggen, hoe aanlokkelijk hij het vooruitzicht vond, binnenkort het Elysée te verlaten en weer gewoon burger te worden. Hij dacht daarmee bovendien een nuttig en heilzaam voorbeeld aan het Fransche volk te stellen. De Temps acht de houding van president Loubet geheel in overeenstemming met het republikeinsche beginsel. De grondwet van 1875 stelt den president herkiesbaar en in 1875 zal menig staatsman, voor stander van de constitutioneele monarchie, met zijn beginselen hebben geschipperd, als maar de deur open bleet voor het presidentschap voor het geheele leve». Later zijn de republikeinen baas geworden in Frankrijk, maar wijselijk hebben zij het artikel van 1875 niet veranderd. Vooreerst was het onnoodig, wanti ouwen tegen de presidenten aan den dag te leggen, en dan zouden bijzondere omstan digheden de herkiezing wenschelijk kunnen maken. Dit alles neemt niet weg, dat voor gewone tijden het ware republikeinsche beginsel in verzet komt tegen de hand having van de opperste macht in dezelfde hand voor een al te langen tijd, waardoor het presidentschap een soort van verkapt consulaat of stadhouderschap zou worden. President Loubet had zijn waardige loopbaan niet beter kunnen besluiten dan door deze laatste republikeinsche daad, weer een gewoon burger te worden uit vrije verkiezing. Zondag, de dag der volksstemming, over de bekende kwestie der afscheiding van Zweden is het in Noorwegen een plechtige en tegelijk feestelijke dag geweest. Het heele volk, mag men zeggen, voelde het gewicht van de zaak en daarom was het een plechtige dag, en een feest was 't te getuigen hoe blij men is, van Zweden af en eindelijk weer een volkomen vrij land te wezen. De stemming begon om acht uur 's morgens en sloot om tien uur. Dan ging de kerk aan. Om twaalf uur werd de stembus weer geopend, en ze bleef open op sommige plaatsen tot 's avonds 9 uur. In vele districten, met de groote afstanden in Noorwegen, had men ruim tijd noodig om veraf wonenden een kans te geven. En alle man hielp met rjjtuigen om de menschen te vervoeren. De stoombooten hadden ook druk dienst op de rivieren en de fjorden. En er is sterk gestemd. Met de laatste verkiezing werden er ongeveer 250,000 stemmen uitgebracht; Zondag, naar de laatste schatting, tussehen de 360,000 en en 370,000. Eu de uitslag heeft de ver wachting niet teleurgesteld. Tegen 368,200 stemmen, voor de ontbinding van de unie, 184 er tegen. In verscheidene kiesdistricten geen enkele stem tegen in andere een voor. In Kristiania was de stemming feestelijk, maar kalm. Men zag het de dichte drom men, die zich door de hoofdstraten bewogen, aan, dat zij onder den indruk waren, maar geen zenuwachtige onrust was er. En overal de Noorsche vlag. Geen vlag- gestok en die zijn er in Noorwegen vele was leeg. Maar ook uit de vensters, van de gevels en de daken, op kiosken en trams woei de driekleur. Schier alle menschen op straat waren met het rood- wit-en-blauw getooidsommige droegen ellenlange linten of ruikers in die kleuren. Overal zag men plakbrieven met Ja er op. Prentbrief kaarten waren te koop met den eersten regel van het Volkslied »Ja, vi elsker dette Landet< (ja, we hebben dat land lief), en dat Ja groot gedrukt. Een aantal zangvereenigingen waren in de aula der universiteit vereenigd en zongen daar het »Ja, vi elsker». Na vijf uur staat 't zwart van de menschen voor de redactie- bureau's. En zooals 't in Kristiania ging was 't overal, lezen wij in andere telegrammen. Overal muziek en klokkengelui van de kerktorens, feestpreeken en vaderlands lievend gezang. Het is een grootsche uiting van een eendrachtig volk geweest. Het nieuwe ministerie is er. Benoemd is met ingang van 15 Augustus tot Minis ter financiën, den heer mr. Th. de Mees ter, oud-administrateur van de Generale Thesaurie bij het Depart, van Financiën, vice-president van den Raad van Ned.-lndië en met ingang van 17 Augustus tot Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer mr. D. A W. van Tets van Goudri- aan, Harer Majesteits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn tot Minister van Justitie, den heer mr. E. E. van Raalte, Rijks-advocaat en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Binnenlandsehe Zaken, den heer mr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer, der Staten-Generaal 35. Misschien is hij een zwendelaar, mis schien nog erger. Een avonturier, en voor hem duift u mijn toegevendheid, misschien wel mijn vriendschap in te roepen! Alles wettigt het vermoeden dat de naam, dien hij draagt niet de ware is, zijn markiezen- kroon vervaardigd is van klatergoud. U zelf hebt het zoueven gezegd .het komt er slechts op aan den uiterlijken schijn in acht te nemen". Men siert zich op met een denkbeeldigen titel, speelt valsch ten einde zich met weelde te kunnen omrin gen, men neemt liefdesgeschenken aan om dat zij veel waarde hebben, schittert in de salons en weldra is men gekroond als Ko ning van Parijs En wilt u weten waar toe ten slotte zulk een souverein overgaat om zijn hofstoet te kunnen behouden Tot een huweljjk met een schatrijke vrouw De teederheid is berekening, de liefde is slechts een middel, het hart een werktuig, en het einddoel is het geld. Begrijpt u het nu, moeder? Ontzet hoorde zij hem aau. Zij maakte geen enkele beweging om hem het voort gaan te beletten. Toen hij geëindigd had opende zij het venster en ademde met vol le teugen de frissche zeelucht in. Dit scheen haar de uoodige kalmte weer te heb- beu terug gegeven. Eu met volle zelfbe- heerschmg antwoordde zij hem bedaard Ik weet niet wie je die inlichtingen heeft verschaft, maar hetgeen je mij zegt is onwaar en in de hoogste mate bespotte lijk. Je kent hem niet. Juist doordat je zoo scherp overdrijft, maak je het mij ge makkelijk. Terwijl je meende mij met af keer jegens hem te vervullen, heb jij je doel voorbijgestreefd. Ik weet zeer goed dat ik je onmogelijk kan overtuigen, je zoudt, indien ik je verzeker dat Roger een man van eer is, dit aan mijne verblind heid toeschrijven. Denk niet dat ik het heden voor 't eerst heb vernomen. Hoeveel naamlooze brieven heb ik niet ontvangen die ditzelfde behelsden Maar ik weet waaruit deze laster is ontstaan. Lage na ijver van versmaadde mededingers, afgewe zen aanbidders, die door machtelooze woede gedreven, trachten af te breken hetgeen zoo hoog boven hen verheven is. En jij bent het, Jean, die je tot tolk maakt van deze aterlingen! Je hecht geloof aan vreem den en blijft doof voor de verzekeringen van je moederHet eenige wat je hem kunt verwijten is dat geschenk te hebben aangenomen. Waarlijk, ik begrijp niet hoe je daar zulk een beteekenis aan kunt hech ten Een eenvoudig souvenir, waarvan de prijs voor hem noch voor mij eenige waarde vertegenwoordigt, een kleinigheid, zooals de Amerikanen elkander schenken bij hun .Christmas". En geloof je inderdaad dat ik van plan ben met Roger in het huwe lijk te treden Hjj noch ik hebben er ooit een woord van gerept. Maar volgens je eigen beginselen zou je het immers moeten wenschen, daar een huwelijk aan den toestand, dien jij volgens je principe's moet veroordeelen, een einde zou maken. Maar men heeft de klove tussehen ons ver breed, je onverschilligheid van weleer is veranderd in haat. Want, weet het wel, hem te haten, dien ik bemin, is mijzelf te haten. Ik had immer behoefte aan toege negenheid, mjjn eenig kind verliet me en verwijt mij nu dat ik mijne gevoelens naar elders overbrachtIk ben zeker een goede moeder, maar ik ben tevens vrouw. Jjj hebt jouw voorwaarden gesteld, ziehier de mijne je gaat niet voort met de boetpre dikatiën, je staakt je bedreigingen, behan delt mijue vrienden en mijzelf mot de noo- dige achting of de scheiding, die je voor heen zoo aaugenaam was, worde voortaan een noodzakelijkheid. Ik heb genoeg ge sproken, genoeg gesmeekt Langzamerhand was de hertogin in op gewondenheid geraakt. Koel en spottend bij den aanvang, eindigde zij fier, als een aangeklaagde die zich van zyn onschuld bewust is. Jean was diep bewogen, hij boog onwillekeurig het hoofd en antwoordde op droevigen toon U hebt gelijk, moeder, wanneer u zegt dat het een ongeluk is voor een zoon in dien geest tot zijn moeder te spreken. Ik heb u, helaas, niet kunnen overtuigen. Ik had moeten zwijgen en voor mijn ver trek een andere oorzaak opgeven, ik zou gezegd kunnen hebben dat ik heimwee had naar het woelige Montmarte. Maar wat eens gezegd is kan niet meer worden in getrokken. Zoq lang uwe illusiën zullen

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1