Binnenland. Gemengd o Al deze drogredenen moeten strekken om der goê gemeente zand in de oogen te strooien, 't Is voor Rusland te hopen dat liet nu tot vrede komt, daar anders de el lende van voren af aao begint. Stond men niet voor een nieuwe editie van een lijst van slachtoffers van oorlogsgeweld, dan ware het te wenschen dat de vredes-onder- liandetlngêu spo dig afgebroken werden om heb geheele Russische volk de oogen te openen voor de daden van ceu regeering die niet meer van dezen tijd is. De oppositie-partijen in Rusland, hoe eensgezind zij ooit mogen zijn in haar critiek op de bestaande misstanden, zijn het volkomen oneens over de middelen, waarmee het gestelde doel moet worden bereikt. De eene partij bepleit het meest bescheiden constitutionalisms, de andere de dictatuur van het proletariaat, een derde zelfs de anarchie. De eene toont zich vol goed vertrouwen in den Czaar, de andere deinst zelfs voor stelseluiatigeu moord niet terug. liet schijnt, alsof de crisis, die Rusland doormaakt, voorbij zal gaan zonder tot een catastrofe te leiden. De revolution- naire gebeurtenissen, die in het buitenland dikwijls een zoo diepen indruk maakten, hebben op den gang van zaken in Rusland bljjkbaar geen beslissenden invloed kunnen oefenen. De machthebbers, volkomen eensgezind tegenover hun verdeelde tegenstanders, staan nog ongeschokt en voorloopig schijnt bet dus wel, dat slechts verbetering zal komen voor zoover de machthebbers zeiven die verbetering noodig achten. Met belangstelling dienen dus de be sluiten en plannen van den Russiscben ministerraad te worden gevolgd. k}e regeering heeft het in de tegenwoordige omstandigheden nog in haar macht naar eigen wensch een nieuwen toestand voor te bereiden. Het gevaar bestaat alleen dat zij die macht niet juist zal weten te gebruiken en dat dan de nieuwe teleur stellingen het cement zullen vormen om de verspreide groepen der oppositie krachtig aaneen te binden. Het aangekondigde manifest van den Czaar zal dus voor de beweging in Rusland van groote beteeke- nis zijn. Rij de Vrijdag in het district Den Hel der gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (va cature-C V. Gerritsen) is gekozen mr. Z. van den Bergh (vrijz. dem Er zijn uitgebracht Ü358 geldige stem men, waarvan op mr. van den Bergh 3420, op den heer A. P. Staalman (chr. dem.) 2938. Het aantal kiezers in het district bedraagt 7G41. BRESKENS, 8 Augustus 1905. lil de gisteravond gehouden vergadering van het bestuur der muziekvereeniging »Uit het VolkVoor het Volk" werd tot voorzitter benoemd de heer J. de Hullu. In diens plaats als vice-voorzitter werd daar op na tallooze stemmingen benoemd de heer A. du Burck nadat bevorens de heer K. C. Soetens was benoemd, doch uit hoofde zijner betrekking als secretaris bedankte. Bij het de vorige week te 's Graven- hage gehouden examen voor de Fransche taal is o.m. geslaagd de heer C. de Klerek te Schoondijke. zijne trekken spreken. De barones heeft mij reeds gisteren gezegd hoe gevaarlijk hij is. Kent mevrouw de Sauvelys hem dan voldoende om hem te beoordeelen V Mijn meening is dat zij hem beter kent dan zij wel bekennen durft, verklaarde Jean. Ik hoopte dat zij nip nog nadere inlichtingen zou verschaffen, maar. hoe groot de vriendschap ook moge zijn welke zij mij toedraagt, kan zij den man, dien zij eens beminde, niet verraden. Opnieuw zweeg Devienne. Terwijl zij voortwandelden waren beiden in diep gepeins verzonken. Eindelijk verbrak de schilder het stilzwjjgen. (Wordt vervolgd.) De opening der jacht op hazen en patrijzen is alleen voor Xeeumc/t-Vlaanderen bepaald op 2 Sept. a.s Als caudidaten voor de provinciale Staten in het district Vlissingen zjjn ge steld de heeren C. A Kalbfleisch (lib.) en dr. 1'. Merckens (a.-rev.) Van lö31 Juli werden langs Veld- zigt (gem. IJzendijke) 7 stuks koeien naar België gezonden. Iemand uit Ter Neuzen heeft de vo rige week np,ééu dag 11 zeehonden ge vangen, wat met het oog op de daarop gestelde premie voor den man een aardig buitenkansje opleverde. Te St.-Philipsland en in den Anna- Jacobapolder is het tegenwoordig heel druk inet het inzamelen van de daar voor een firma te Rotterdam geteelde witte ajuin. Tuasfchen de 200 er. 300 personen vin den daarbij werk. Zaterdag jl. werd door den agent dier firma dan ook ruim ƒ1500 aan arbeidsloon uitbetaald. Zaterdagmorgen was te Ierseke een jongeling, die vroeg naar zijn werk moest, bij vergissing ren uur te vroeg opgestaan. Hij besloot op te blijven stak de lamp aaii en ging zitten lezen, doch viel daarbij in slaap. Toen hij eenigen tijd later wak ker werd. zag hij tot zijn grooten schrik de kamer in brand staan, doordat de lamp was omgevallen De brand kon gelukkig door huisgenooten gebluseht worden, maar had nug al wat schade aangericht, welke echter door verzekering is gedekt. Te Coq-sur-Mer is op een nieuw aan- gelegdrn boulevard, die van Blaiikenbcrghe naar Ostemle loopt, een wielrijder door een auiomobiel overreden. Het slachtoffer, een machinist uit Osten- de, werd een villa binnengedragen en over leed daar kort na het ongeluk. Men meldt uit Brugge aan het II. v. Antio.y d.d. 7 dezer De gemeente Dudzeele, hij Blankenber- glie, waar het Zondag kermis was, zal de-^ zen Moedigen kermisdag niet gauw verge ten. Vooreerst zette, in den namiddag, een afgrijselijk drama de gemeente in rep en roer. De herbergier Roels had 3 Hollandsche muzikanten aangeworven om in zijn lokaal spel te houden. Deze drie muzikanten waren nu in den namiddag met eene vrouw toegekomen en vrouw Roels had hen, in eene bovenkamer eten gebracht. Terwijl de mannen nu aan 't eten waren zag Roels de vrouw naar beneden komen en het huis verlaten. Toen schoot hem te binnen dat, in een niet gesloten kast, op gezegde ka mer, eene som van 22U0 fr. waren ver dwenen. Wat er toen gebeurd is, is moei lijk te zeggen. In alle geval, de man greep zijn geweer, terwijl de drie muzi kanten de vlucht namen. Onmiddellijk daarop verscheen Roels aan zijn venster en loste 4 geweerschoten op de menigte, die op het gerucht van den twist kwaui toe gesneld. 't Eerste schot trof Gustanf Mareyt, 2G jaar, laudbouwwerkman te West-liiapelle, die daar met zijne vrouw voorbijkwam. De kogel kwam terecht in den moud en deed Mareyt doodelijk gewond neervallen. Een gebuur, Constant Engels, 39 jaar, winke lier, vader van vier kinderen, die op den dorpel van zijn huis stond en Mareyt zag vallen, snelde toe om het slachtoffer op te rapen, doch werd op dit oogeublik door een kogel in de borst getroffen en stortte dood ter aarde neer. Twee andere kogels troffen geen doel. De dader werd intusschen door moedige buigers ontwapend en overgeleverd aan de plaatselijke politie, die de gendarmerie ver wittigde, welke in den avond Roels naai de gevangenis van Brugge overbracht. Ma reyt, wiens toestand bedenkelijk is, werd naar 't gasthuis van Brugge vervoerd. Wat den diefstal aangaat, liet geld is verdwenen en de daders blijven onbekend. Roels moet in een aanval van razernij gehandeld hebben, zooniet is het geval niet uit te leggen, want hij heeft geschoten in den hoop. Een verschrikkelijk ongeluk kwam in den loop van den avond nieuwe verslagen heid te Dudzeele verwekken. Een schip per van Heyst, Jan van Dierrndonck, 34 jaar, die naar de kermis was geweest, keur de langs de baan van den buurtspoorweg naar huis. Doof zijnde, werd hij door den tram verrast en vreeselijk verminkt. Naar het gasthuis van Brugge vervoerd, is hij daar gisteren morgen overleden. Vier roovers drongen op het grond gebied van Castelleruiini op Sicilië het huis van den rijken grondbezitter Liberto binnen, terwijl deze afwezig was en maakten zich van zijn heide zoontjes meester. Zij duwden hen proppen in den mond, bonden den oudsten knaap aan handen en voeten en sloten hem in den kelder op, terwijl zij een blief achterlieten, waarin zij van den vader 20,000 eischten als losprijs voor zijn jongsten zoon. Dezen namen ze geblinddoekt mee, voerden hem langs ongebaande wegen naar het district San Giovanni en verborgen hem daar in een grot, die de schuilplaats der roovers was, maar de hond had zijn kleinen meester en de roovers gevolgd, hij wist de grot binnen te slo pen en, terwijl de roovers aan den i ngang van hun hol de wacht hielden, ontdekte het trouwe dier een tweede opening in de grot, welke met zand gevuld was, dat hij niet zijn pooten wegkrabde. Na eenige minuten was het gat groot genoeg om den knaap door te laten. Deze ontsnapte, gevolgd door zijn red der en was zoo gelukkig den weg naar 't ouderlijk huis terug te vinden, waar hij bij nacht aankwam, half dood van angst en vermoeienis. De politie, door het kind den weg gewezen, heeft de grot omsingeld en de vier bandieten gevangengenomen. Te Pont-a-Mousson, in Frankrijk, heeft een öjarige knaap, Eduard Legay genaamd en zoon van een koopman aldaar, een anderen jongen met gevaar voor zijn eigen leven uit den Moezel gered. Die jongen had hem te voren valsch beschuldigd bij dun veldwachter vruchten gestolen te hebben uit een uaburigen boomgaard, wat de aanklager zelf gedaan had, maar toen deze gevaar liep te verdrinken, dacht Eduard niet meer aan dien gemeeneu streek, maar sprong te water en zwom naar den knaap, dien hij juist greep, toen deze op het punt_stond te zinken. De handboogschutterijen »De Bata vieren" en sPrins Hendrik" te Ginneken gingen Zondag 1.1. deelnemen aan den wedstrijd, uitgeschreven door de vereeniging >Ons Genoegen" te Meerselsche Dreef, juist over de Hollandsche grens. Beide vereenigingen wonnen acht personeele prjjzen, voorwerpen voor huishoudelijk ge bruik. Juist was de koopinau J. Gies- bergen van Ginneken met paard en wagen ter plaatse en bood den schutters aan de prijzen op zijn kar te leggen. Hiervan werd gaarne gebruik gemaakt, waarna de terugtocht aanvaard werd. Nadat zij een half uur gereden hadden en te Galder eens aanlegden, bleek dat zij gevolgd waren door een rijksambtenaar, die ben alstoen aanhield en hun gelastte hem naar Strijbeek te volgen. Daar werden de voerman be nevens drie schutters drie uren in bewa ring gehouden, waarna hun werd medege deeld, dat prijzen, paard en wagen in beslag genomen waren en proces-verbaal zal worden opgemaakt. Toen, het was inmiddels middernacht geworden, konden de luitjes nog een afstand van ruim twee uren te voet afleggen om hun respectieve woonhuizen te bereiken. Het staartje zal volgen. Een zeer treurig feit had Donderdag nacht te Zwolle plaats. Toen eenige boerenjongens, die met hun meisjes op de kermis waren geweest, door de Diezerstraat naar huis gingen, bemerkten zij, dat een tweetal spoorwegarbeiders hen naliepen. Op de Diezerpoortenbrug gekomen, werd opgemerkt, dat deze twee personen zich daar tegen een blinden muur posteerden. Daar een deel van het gezelschap, buiten de Sassenpoort wonende, later dien weg weer zou moeten passeeren, en een der meisjes, den toestand niet vertrouwende, beangst was alleen met haar jongen langs deze menschen te gaan, keerde het gezel schap op zijn schreden teiug om gezamelijk haar naar huis te vergezellen. Toen men nu langs de beide mannen kwam, sprak een van 't gezelschap hen toe en vroeg of 't in hun bedoeling lag ruzie te zoeken, of iemand op te wachten. Er ontstond een mondgevecht, dat aldra 11 een kloppartij voerde Na eenigen tijd namen de spoorwegarbeiders de vlucht en toen bleek, dat A. v. Keulen, die op den grond was gevallen gedurende het gevecht, j hevig bloedde uit een wonde aan het dijbeen. Hij werd ingebracht bij Dr. Meulenhoff, apotheker in de Diezerstraat, die ziende, dat de groote beenslagader was getroffen, terstond per telefoon dr. Vitringa waarschuwde, die nu spoedig ter plaatse was en de wonde verbond, waarna de man naar het Sophiaziekenhuis werd getrans- poiteerd, waar Van Keulen Vrijdagmorgen tengevolge van het ontzettende bloedverlies en een hevige hersenaandoening, ontstaan door den val op het achterhoofd, tegen 11 uur is overleden. 't Bleek later, dat nog een ander uit het gezelschap verwond was. De 14jarige G. Stel had een wonde in de zij gekregen en zich ten huize van dr. Klinkert doen verbinden, waarna hij aan het politiebureau kennis gaf van het gebeurde. Vrijdag morgen kwam eeu derde aangifte in ver band daarmede. H. J. B. was blijkens aangifte van zijn vader ook verwond. Hij was zonder ge neeskundige hulp in te roepen gekleed te bed gegaan en stelde zich eerst Vrijdag morgen onder geneeskundige behandeling. Donderdagnacht had intusschen nog de politie de beide verdachten uit hun woning gehaald en met eenige getuigen gecon fronteerd. Zij ontkenden evenwel messen te hebben gehad of te hebben gesneden of gestoken. lil voorloopig arrest gesteld heeft later een hunner, H. N., bekend, dat hij, toen hij door eenige der boeren werd geslagen, met zijn zakmes in het wilde van zich al heeft gestooten en j daarmede eenige personen heeft geraakt. Zelf had hij ook een paar lichte verwon dingen aan zijn hand gekregen in 't gevecht. Als bewijs hoe dringend noodig een voorziening is in de quaestie van schade vergoeding aan onschuldig veroordeelden, kan weer eens blijken uit het volgende, dat Anna De Savornin Lohman in De Hollandsche Lelie schrijft: »Vóór eenige weken riep een ingezetene uit Z., een werkman, mijn hulp in, daar hij gedurende drie maanden onschuldig in hechtenis was geweest en geen schade vergoeding kan verkrijgen, omdat de wet dit niet toelaat. Hij verwees mij voor in lichtingen naar den predikant uit zijn woonplaats en van dezen vernam ik de volgende bijzonderheden De bedoelde persoon, een zeer oppassend werkman, woonde vroeger te Amsterdam en werd daar in preventieve hechtenis gezet wegens het stelen van een handkar. Zijn besliste ontkenning baatte niet. Drie maanden lang moest hij wachten in de gevangenis, vóór hem op zekeren dag de mededeeliug gewerd, dat hij nu wel weer kon heengaan omdat men den waren schuldige had ontdekt. In dien tusschen- tijd had zijn vrouw ten behoeve van haar en haar kleine kindje alles, zegge alles, tot het bed onder haar ljjf, moeten ver- koopen, omdat haar kostwinner in de gevangenis zatonschuldig. Zich als werkvrouw aanmelden baatte haar niet. Haar man »zat" immers. En wie vertrouwt de vrouw van een >uiisdadiger" in zijn huis 'I Toen nu die man, buiten eigen toedoen, d>or een dwaling der justitie, drie maanden lang van zijn vrijheid en zijn eer beroofd, eindelijk onschuldig be wezen, terugkeerde in de maatschappij, was hij broodeloos in den letterlijken zin.' Vergeefs klopte hij aan bij den Minister van Justitie om schadevergoeding. »De wet laat dat niet toe", werd hem geant woord. Publieke liefdadigheid moest zich ten slotte ontfermen over dezen man, die geen schuld heeft aan de maatschappij, maar jegens wien de justitie zondigde

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2