BRESKEHSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. DE EWENDELSIIND. No. 1023. Zaterdag 5 Augustus 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ9.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekbandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTE'N.TIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Hit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAiV te Breskens. Na het glorieuze bezoek aan Antwerpen, is Koning Leopold van België Zondag ook te Brugge geweest. Men had zich ook daar beijverd om den vorst een schitterende ontvangst te bereiden en wederom nam Z. M. de gelegenheid te baat om te wijzen op het groote belang van het aanhangige wetsontwerp. Op toespraken van den gouverneur, baron De Béthune en den burgemeester, graaf Visart de Bocarme, werd door Leopold hen o.m. het volgende geantwoord Nu ge vertrouwen hebt uitgesproken in het hoofd van den constitutioneeleu staat, die sinds 40 jaar, getrouw aan zijn eed, voortdurend het belang van het algemeen in het oog heeft gehouden, verzoek ik u mij te steunen, wanneer ik de aandacht van het volk vestig op de ingediende ont werpen, die nuttig zullen blijken voor zijn voorspoed eu die geen enkel partijbelang rakeii. De Duitschers verkeeren voor 't oogen- blik in eenigszins nerveusen toestand door dat een Engelsch ijskader oefeningen gaat houden in de Oostzee juist ten tijde dat een Duitsch smaldeel hetzelfde gaat doen, tengevolge waarvan de Engelsche oorlogs schepen de oefenende Duitsche waarschijn lijk zeer lastig in het vaarwater zullen liggen, verscheiden oefeningen die anders geheim worden gehouden en de stations voor den kustseindieust en den waarneraings- dienst in oorlog-toestand kunnen zien en tevens de draadlooze telegrafie van de Duitsche oorlogsschepen hinderen zullen. Kortom, middellijk en onmiddellijk zullen de twee vloten elkaar flink tot last kunnen wezen. Van Duitschen kant - zoo heet't verder kan men het plan niet meer wijzigen, want het is de uitkomst van het laatste jaar werk van den admiraalsstaf. Reeds den 31cn Mei is het keizerlijk besluit, waarbij het gebied en den tijd der oefe ningen enz. bepaald werden, openbaar ge maakt. Ongetwijfeld is dat ook de Engel sche admiraliteit bekend geworden, en die moest weten hoe de vloten elkaar nu hinderen zullen. Intusschen zal men zich aan Duitschen kant hiermede troosten, dal de vlootoefeningen dit jaar er nog echter zullen uilzien dan anders, waar twee slagvloten van verschillende nationa liteit tegelijkertijd op hetzelfde gebied zullen oefenen. lil deze hoogst merkwaardige beschou wing vergeet men echter mede te deelen, dat reeds verleden jaar herfst in de Engel sche pers te lezen was, dat in den herfst van dit jaar een Engelsch eskader in de Postzee oefeningen zou houden, een aankondiging die den Duitschen marinestaf toch eveneens onmogeljk ontgaan kan zijn en bijna acht maanden vroeger gedaan is dan. de openbaarmaking van bet bevel van liet Duitsche kabinet betreffende de Duitsche oefeningen. De zenuwachtigheid is misschien ontstaan doordat men van Engelschen kant zegt dat de vlootoefening in de Oostzee een gevolg is van de nieuwe strategie ter zee, sedert kort aangenomen. Het zwaartepunt voor de vloot is nu verlegd naar de wateren van het moederland, en daarom moeten de naburige zeeën bezocht worden, opdat men die leere kennen. Voeg daarbij dat een der oorlogsschepen van het Engelsche eskader, dat voor de Oostzee bestemd is. een bezoek zal brengen aan Antwerpen, als tegenwicht tegen het bezoek van het Duitsche oorlogsschip, dat te Antwerpen heeft gelegen in de week van de groote feesten, dan is de veronder stelling niet te gewaagd, dat om niet uit- gesjuoken redenen een zekere na j ver tusschen beide mogendheden bestaat. Aan den hoogst treurigen toestand in Rusland is ontleend dat uit de streken van Midden- en Oost-Rusland zeer droevige oogstberichten binnen komen. De zomer is al te droog geweest en het uitbljven van regen heeft alle hoop der Russische boeren weer vernietigdeen hongerjaar staat weer eens te wachten. Daarby zijn de beste aibeidskrachten van het land weggehaald, in de dorpen bleven slechts vrouwen en grijsaards eu kinderen achter. De eenige hoop is nog op de regeering gericht, terwijl het gewone verschijnsel van boerenopstanden zich sterker dan bij andere misoogsten vertoont. Men loopt reeds in de dorpen voor het raadhuis te hoop en roept Geeft ons onze mannen terug, ot voedt ons Het spook van de hongerjaren 1891 en 1897 dreigt weer. De waarheid over het gebeurde te Nisch- ny-Novgorod op 27 Juli en volgende dagen wijkt hemelsbreed at van de officieele lezing. In de Berlynsche Post is een brief ge publiceerd van iemand, die getuige geweest is van de laatste troebelen te Nischny- Novgorod. Deze briefschrijver deelt mede, dat de ongeregeldheden begonnen zijn op het Ostrochnaya-plein. Alle intellectueelen, met inbegrip van schooljongens en meisjes, en ieder die er wat goed gekleed uitzag, weiden aangegrepen en afgeranseld. De menigte scheen dol van woede en stortte zich onder 't geroep van: Daar zijn ze! Slaat er op op hen. Een heer werd bij zijn pogingen om een dame te beschermen die bjjna doodgeslagen werd, op de plaats gedood. Toen uit een der huizen een geweerschot gelost was, werd het onmiddellijk door het gepeupel bestormd en omver gehaald. Honderden personen zijn gedood of gewond. De werkstaking op den Wladikaukas- spoorweg duurt nog steeds voort in haar vollen omvang. De stakers houden de treinen naar Rostow aan den Don aan daar staat de handel dientengevolge geheel stil. Men vreest voor ernstige ongeregeld heden. Te Gora-Kalworja bij Warschau hebben twee duizend uitgehongerde reservisten kruidenierswinkels en restauraties aange- vullen en leeggeplunderd. De troepen hebben de orde hersteld. Tot vreugde van de bewoners van het eiland Marken hebben Maandagmiddag II. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en groothertogin Marie van Mecklenburg per stoomboot een bezoek aan Marken ge bracht. Daar het bezoek onverwacht was, werd het kleine gezelschap dames en heeren, allen zeer eenvoudig gekleed, aanvankelijk niet herkend. Zij gingen gewoon hier en daar een winkel binnen, om eenige inkoo- pen te doen. Maar lang duurde het in cognito met. Onze Koningin werd het eerst herkend en als een loopend vuurtje ging het door de plaats, dat H. M. op het ei land was. Toen het gezelschap tot by de kerk genaderd was, was de toeloop van belangstellenden reeds zeer groot. Eerst wilde het meerendeel nog niet gelooven dat de zeer eenvoudig gekleede dame H. M. was, maar toen de burgemeester zich bij het gezelschap voegde, en daarmede kerk en scholen ging bezichtigen, raakte men overtuigd. De menigte groeide steeds aan. Het eerst werd een eenvoudig huisje be zocht en de huisvrouw vroeg er aan H. M. of de juffrouw de boel eens wilde zien, waarop met welwillendheid werd ingegaan. Nadat nog vele buurten waren doorgewan deld, waarbij H. M. zich minzaam met den burgemeester onderhield, werd het tjjd om terug te keeren. Onderwijl hadden reeds velen de vlag met oranjewimpel aangestoken en groeide de menigte steeds aaii. H. M. stapte dap- 31. Onbewust van het net, waarin die snoo daard haar trachtte te verstrikken, gaf de hertogin zich geheel over aan het geluk kotwelk de nabijheid van Roger haar ver schafte. De tooneelvoorstelling was geëindigd en weldra daverde de zaal van het applaus waarmede de vermaarde zangeres Yvetto Guilbert, ontvangen werd. En nauwelijks was ook deze achter de coulisen verdwenen of een gedrang ontstond in de zaal, stoe len werden omvergeworpen, allen spoedden zich naar den uitgang: het was pauze. In den foyer was een buffet aangericht waaromheen de bestiuirderessen en de aan zienlijkste toeschouwers hadden plaats ge nomen. Men zag er de echtgeuoote van den Oostenrjjksehen ambassadeur omringd door een staf van opgesierde bejaarde da mes, die champagne dronken met heeren van den meest uiteenloopenden leeftijd. De komst der hertogin aan den arm van de Prédalgonde verwekte veel opschudding in dezen aristocratischen kring. Met vol doening bespeurde Elisa hoe alle vrouwen haar zichtbaar benijdden wegens het bezit van Roger. Bewees dit niet ten volle het overwicht van hem dien zij beminde boven alle aanwezigen En inderdaad stelde hij allen in de schaduw door zijn schoon, man nelijk voorkomen, zijn schitterende houding, gratie en bevalligheid. Dit krooude hem tot koning over beu, die zich alleen in het stof bogen voor uiterlijke pracht en praal en zich over ware, innerlijke verdiensten niet bekommerden. Hij was juist in een druk gesprek met de ambassadrice gewikkeld, toen Jean Hié- nard en Devienne den foyer binnentraden. Een schaduw verduisterde het voorhoofd der hertogin, instinctmatig naderde zij ha ren minnaar. Doch zij behoefde hem niet te verdedigen. Beide kunstenaars veinsden Roger niet te hebben opgemerkt. Zij groetten eenige bekenden en voegden zich toen in een hoekje bij de barones de Sauvelys en mejuffrouw Mareohal. Hiénard luisterde aandachtig hoe laatstgenoemde deu meesten aanwezigen het masker van het gelaat scheurde olu ze tot hun ware gedaante terug te brengen, zij het ook.zon- der dat de betrokkenen het konden verne men. Die arme Durantin 1 Wat ziet hij er droevig uitHij heeft er ook wel re den voor. Twee jaar geleden kocht hij te Rome een graventitel eu nu wil de kanse larij zjju adeldom niet erkennen En al heeft hij nu gouden kroontjes doen aan brengen op de portieren van zijn rijtuig, op den knop van zijn wandelstok en in de voering van zijn hoed, hij blijft eenvoudig mynlieer Duartin". Het is om medelij den mede te hebben En kijk daar Mevrouw de Trémier in druk gesprek met haar vroegeren «galant" Rabary. Zjj tracht hem nu tot haar schoonzoon te krijgen, want bij bezit een groot fortuin en haar dochter beeft de eerste jeugd reeds achter den rug. Maar het zul haar niet geluk- keé. Rabary heeft nog niet vergeten hoe veel de mama hem heeft gekost en is niet geneigd zich belachelijk te maken door zich voor een schoonmoeder te ruïneeren. Nu, dan blijft het tenminste in de familie, merkte Devienne op. Hé, wie wil zich daar uit het groepje, waarin hij zich bevindt, losrukken om zich bij ons te voegen, ging het onverbiddelijke meisje voort. Jawel, het is mijn hoogge achte papa, wien de prinses von Augsburg, de Oostenrjjksche ambassadrice, door mid del van de overblijfselen harer vroegere schoonheid gunstig wil stemmen voor een harer talrijke beschermelingen. Al is papa niet meer dan een republikeinsch senator, hij is rijk, daarom versmaadt zjj bet niet zeer voorkomend jegens hem te zijn, of schoon zij, de aristocratische, hooggeboren prinses, hem, den plebejer, afschuwelijk vindt. Maar zy keilt hem niet. Papa is stijfhoofdig. Eerder zou Oostenrijk geheel Hongarije moeten afstaan, dan dat zjj hem tot iets zou kunnen overhalen, wat niet zyn volie goedkeuring wegdroeg. Wie zal hedenavond genade in je oogen vinden vroeg haar de barones. Waartoe zou toegevendheid dienen ant woordde mejuffrouw Marechal. Zou een der aanwezigen ons sparen Indien gjj hunne gesprekken, kondet vernemen zoudt gij dra bemerken dat zjj ons niet beter behandelen Kijk, daar is de schitteren de markies de Prédalgonde Hoe bewust

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1