»Zeeland" en naar Den Helder op te stoomen. Het bezoek zal dus betrekkelijk kort zijn. Te 10 uur komt het koninklijk paar te Vlissingen aan, daarop naar de rotonde ter onthulling van de kanonnen en te 11 uur gaat het aan boord. BRESKENS, 28 Juli 1905. In eene Woensdagavond gehouden ver gadering van het Bestuur der muziekver- eeniging »Uit het VolkVoor het Volk", heeft de heer A. du Burck medegedeeld, wegens drukke bezigheden ontslag te ne men als voorzitter van het Bestuur. De heer Jac. P. van de Sande Jacz., te Heusdeu (N -Br.) vroeger te Breskens, is door den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid als buitengewoon Op zichter aangesteld bij de werken aan den mond van het kanaal 's Hertogenbosch- Drongelen, onder de gemeente Waalwijk, behoorende tot de werken voor de verleg ging van de uitmonding der rivier Je Maas. Schoondijke. Onder voorzitterschap van den heer P. van Houte, had Dinsdag de jaarvergadering plaats van de »Volkshiblio- theek". Uit het verslag bleek, dat het aantal gelezen boeken wederom is toege nomen, zoodat dan ook het leesgeld (ii 1 cent per nummer) aanmerkelijk hooger was dan vorige jaren. De bibliotheek heeft eene tamelijke uit breiding oudergaan en telt nu ongeveer 1100 boekdoelen. 200 catalogussen werden gedrukt» die a 5 cent per sink aan de lezers verschaft werden. De rekening sluit met e„n goed slot. van ƒ7.11, wijl de inkomsten 78.00s de uitgaven 08.89'' bedroegen. Als bestuurslid werd herkozen de heer Joh. Risseeuv- Tot bibliothecaris werd gekozen de heer P. Leenhouls, in de plaats van den heer Joh. Risseeuw, die als zoodanig had be dankt. Een 15jarige jongen te Vlissingen, die lijdende was aan toevallen, is bij het watei scheppen in een sloot gevallen en levenloos opgehaald. Zondag werd onder Hulst een man, die op eene in beweging zijnde tram wilde springen, aangereden en zoodanig tegen de straatsteeneu geworpen, dat hij weldra over leed. In de volgende maand zal het Grand Hotel des Bains te Vlissingen publiek ver kocht woiden. Ter viering van haar 10-jarig be staan heeft de Schiet- en Tooneelvereeni- ging »Onder Ons" een nationale schietwed strijd uitgeschreven oji het Rjjks-cylinder- gewerr en (ie Buks, welke zal worden ge houden op 29 en 50 Juli, Ij, 12, 13 en 14 Augustus a. s.. in de zaal »de Oude Vriendschap" te Vlissingen. Voor deze gelegenheid zijn banen inge richt volgens een geheel nieuwe constructie welke zeker tot de beste van ons land be lmoren. sten, fatten, die hem vleiden en lachten om zijn onbeduidenste gezegden. Zij juich ten hem zelfs toe wanneer hij hen belee- digde. Eens voegde hij hun toe Wanneer ik vandaag een radjjs in mijn knoopsgat zou dragen, zoudt gij morgen allen met bloemkoolen rondloopen. Zij lachten. Toen liet hij er op volgen Gij zijt nog grooter dwazen dan ik ben. Zij boezemden hem afkeer in, hij walgde van het leven dat hij leidde. En niettemin was dat het leven hetwelk hij vrijwillig had gekozen en dat hij wilde vervolgen in al de schitterende weelde, zij het ook ten koste van een mis daad. De graaf de Saint-Vincent fluisterde hem zacht in het oor De hertogin wenscht je gaarne te spreken. Dan moet zij maar wachten, zoodoen de heeft zij tenminste iets om zich bezig te houden. (Wordt vervolgd.) Omtrent de arrestatie van den ver- moedelijken dader van den diefstal van den Frans Hals ir. het Mauritshuis, schrijft de M. Crt. De vorige week heeft te Middelburg vertoefd een jonge man van ongeveer 24 jaren, tenger, keurig net gekleed en met een Vlaamschen tongval. In een café, waar hij veel in en uit liep, sprak hij over logies te bestellen en noem de zich Nijs. Dieuzeltden naam gaf hij ook op in een ander hotel aan de Loskade, waar hij logeerde. Vorige week Woensdagavond zei hij in dat café, dat hij 't zoo curieus vond, dat men den dief /an het schilderij in het Mauritshuis te 's Gravenhage r.iet had kunnen opsporen, niettegenstaande een be looning van ƒ500 daarvoor was uitgeloofd. Hij gaf verder op antiquair te zijn en vooral zijn werk er van te maken, horlo ges te verkoopen. Hij informeerde zoo terloops of er op het Raadhuis ook schoone schilderijen wa ren en of de surveillance er goed was. Verder zeide hij iemand te wachten, die Fransch sprak, naar hem vragen zou en wien, als hij kwain, men een gereserveerde kamer moest geven, terwijl men de kisten en koffers, die voor den Fransckinan moes ten komen, op die gereserveerde kamer moest zetten. Tijdens hij in dat café vertoefde, verzond hij een brirt poste restante A. N. C. Brus sel eu plakte daarop een viertal eigenaar dig gerangschikte postzegels. L) zelfde jongeman is ook in Vlissingen geweest, waar hij in zijn logement opgaf Cannivere te heeten. Vermelding verdient ook, dat hij bekend bleek te zi|ii niet een zekeren Vermeulen, een tJollandschen antiquair, die veel in schilderijen handelt, die ook dezer dagen te Vlissingen vertoefde en meermalen in Middelburg verblijft.. De aandacht van de politie werd op den vreemden gast gev. stigd, en een inspecteur van politie in civiel, vond aanleiding om nader kennis met den vreemdeling te moe ten maken. Dit geschiedde en hetgeen deze hoorde, en opmerkte, gaf aanleiding dat de Belg Zaterdagmorgen naar het politiebureau geleid Wat daar bleek, had tot gevolg, dat de persoon in quaestie, onder verdenking schul dig of medeplichtig te zijn aan den dief stal van den Frans Hals, naar Den Haag is overgebracht en ter beschikking is ge steld van de Haagsche politie. Een brief, aan Canniverre gericht, werd do"r hein in ontvangst genomen. Alles duidt er op, dat de man in ver binding stond met anderen, en zijn onze inlichtingen juist, dan zijn die anderen in de buurt geweest. Het gerucht wil zelfs, dat de bende ge tracht heeft in Rozendaal te vergaderen en ook te Dordiecht In eerstgenoemde plaats schijnt dit niet gelukt te zijn, in Dordrecht mogelijk wel. Uit den Haag meldt men betreffende den aangehoudene De vreemdeling, die als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal van de »Fruns Hals" uit het Mauritshuis te Mid delburg werd aangehouden en naar hier is overgebracht, is een 25-jarige Belg, met een niet vlekkeloos verleden. He man heeft reeds gevangenisstraf ondergaan en wegens frauduleuse huudelingen was hij op 't oogenblik voortvluchtig uit zijn geboor teland. Evenals te Middelburg heeft hij ook hier ter stede in het begin dezer maand, omstreeks het tijdstip dat de diefstal in het Museum werd gepleegd, onder verschillen de namen, als Vermeulen, Ganniière en Nijs in tweede-rang logement verblijf ge houden. Geconfronteerd o. a. met personeel van het Mauritshuis is de aangehoudene beslist herkend als een der twee gesignaleerdeu, als verdacht van den diefstal. De aangehoudene ontkent niet in het museum te zijn geweest, doch zegt alleen als kunstliefhebber voor zijn genoegen het Mauritshuis te hebben bezocht. Hij be weert van den diefstal niets af te weten, ook ontkent hij in gezelschap van een an der persoon te zjjn geweest. De politie meent echter in den aange houden vreemdeling een persoon te zien behoorende tot een dievenbende die het voornamelijk op schilderjjen en antiqui teiten gemunt heeft. De man is dan ook ter beschikking van de justitie gesteld en is thans overgebracht naar het Huis van Bewaring. Groede, 27 Juli. Ten overstaan van notaris llammacher had heden ten behoe ve van de erven van wijlen den heer J. de Vlieger de toewijzing plaats van bouw landen als volgt: Perceel 1, 5 gein. 91 roeden, J. Ph. Risch Gtoede, ƒ2969, perc. 2, 4 g. 133 r. aan denzelfden voor ƒ2500, perc. 3, 3 g. 278 r. aan C. Manneke alhier voor ƒ2120, perc. 4, 4 g. 280 r. aan Abr. Brakman Sluiskil, voor ƒ3060, perc. 5, 6 en 7 te samen groot 11 g. 229 r. aan J. B. Becu te Breskens voor ƒ5725, perc. 8, 9 en 10 te samen groot 14 g. 298 r. aan J. de Vlieger alhier voor ƒ5310, perc. 11 toten met 15 groot 22 g. 177 r. aan den zelfden voor ƒ9000, perc. 16 en 17, groot 6 g. 275 r. aan J. B. Becu Jr. alhier voor ƒ3660.— Pij kon. besluit is met ingang van 1 Aug. aan den kapitein ter zee P. A. R. Hennequin eervol ontslag verleend uit den zeedienst, en hem een pensioen verleend van ƒ3075 'sjaars. IJzendijke, 28 Juli. De hedenmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad werd door 6 leden bijgewoond de heer Iz. Leenhouts was afwBzig. Het Secretariaat werd waargenomen door den klerk ter Secretarie E. Bevin. Na lezing en goedkeuring der notulen, deed de voorzitter mededeeling van de in gekomen stukken, als a. proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger, waarbij, conform de stukken, aanwezig moest en bleek te zijn 1905 60. b. brief van het bestuur van den Grooten Jonkvrouwpolder benoorden, dat de ingelanden in hunne vergadering van 27 Juni hadden besloten niet in te gaan op het vei zoek van het gemeentebestuur om voor gezamelijke rekening over te gaan tot den aanleg en het onderhoud van een voetpad naar den Liniedijk. De heer Hendrikse meende dat dit verzoek had behooren gedaan te zijn aan den Zuiddiepe-polder. Het belang dat de Groote Jonkvrouw er bij heeft, is zeer gering, terwijl het grootste gedeelte van zoo'u pad zou loopen over den dijk van de Zuiddiepe. De voorz. verklaarde geheel te goeder- trouw te hebben gehandeld, in de vaste meening dat de bewuste dijk aan den eerst bedoelden polder behoorde. Daarom gaf hij in overweging zich tot Zuiddiepe te wenden, het «elk werd goed gevonden. c. brief van hetzelfde bestuur dat er bij ingelanden geen bezwaar beslaa( tot afwatering van het waler uit de sloot aan den Boulevard door den watergang in de blikken wei, op voorwaarde dat de ge meente zelf zorgt vior de buizen eu het onderhoud van de slooten. De heer Hendrikse was van oordeel dat er toch geen overlast van het water is en dat, als het water uit de vest weggetrok ken wordt, de stank zal verergeren. De vooiz. wees er op, dat juist het stil staande water de stank veroorzaakt, en dat het voorts geen keukenwater is hetwelk in de vest uitloost, maar het water uit de mestvaalten komt. De aanleg kan voor ten groot gedeelte door den gemeente werk man geschieden zoodat de kosten niet zoo hoog zullen loopen het is geschat op on geveer ƒ50, voornamelijk voor de cement ijzeren buizen. Zonder hoofd, stemming goedgekeurd. (I. brief van den directeur van het post kantoor dat door hoogere autoriteiten is beslist, de postbestelling na aankomst van de tram te 5 uur uit de richting België, niet kan plaats hebben. Voor kennisgeving aangenomen. II. Het onderzoek der geloofsbrieven van da heeren J. Th. Hendrikse en G. A. F. Cortvriendt her- en gekozen raadsleden gaf der commissie geene aanleiding lot op- of aanmerking, weshalve ze, bjj monde van den heer Carpreau adviseerde tot goedkeu ring en tot toelating dier heeren. Dienovereenkomstig werd besloten. III. De gem.-rekening over 1904 werd gesteld in handen der heeren Carpreau en Hendrikse. Dhr. Carpreau had nu reeds 3 achter eenvolgende keeren van deze commissie deel uitgemaakt en wenschte dat nu maar eens aan een ander opgedragen te zien. Diensvolgens werd aangewezen de heer De Jaeger. Dhr. Hendrikse die toch altijd de reke ning doorloopt, had geen redeu om deze opdracht thans niet te accepteeren. IV. Op verzoek van den gem.-ontvanger ter restitutie van een postje ad J 8.75 werd gunstig besloten, en zal worden voldaan uit den post onvoorziene uitgaven. V. Ter goedkeuring werd voorgedragen de begrooting der Gezondheidscommissie te Oostburg, met een balanscijfer van f 1545 in ontvang en uitgaaf, in welke eerste wordt bijgedragen door de gemeenten waarvoor de commissie is ingesteld tot een bedrag van ƒ1145, en waarvan het aandeel voor .deze gemeente J 121.27 bedraagt. Dhr. Hendrikse vroeg naar de resultaten der commissie. De voorz. wees op het gioote woning- onderzoek dat onlangs hier is aangevangen. Dhr. Hendrikse kan zich daarvan weinig voorstellen dan een paskwil als we zien dat bijv. de woning van Cornelia Deij onbewoonbaar werd verklaard eu zij er nogtans nog altijd in woont. De voorz. merkte op dat dit een juri dische kwestie was. Maar het nu aange vangen woning-onderzoek op groote schaal zal ongetwijfeld zijn nut afwerpen. Er zijn tengevolge van dien nu reeds enkele woningen verlaten die geheel zullen worden afgebroken omdat ze niet aan de eischen der wet voldoen. Op den duur zal er dus in de volkshuisvesting een veel betere toestand intreden. De begrootiug werd goedgekeurd. VI. Bij het voorstel tot het doen van buitengewone reparaties aan de muziektent en de school No. 1, deelde de voorz. mede voor eerstbedoelde eene begrooting te hebben laten opmaken, waaruit blijkt dut voor eene goede herstelling 145 is ge raamd. Door de heer Hendrikse geviaagd naar de onderdeelen dezer begiooting, zeide de voorz. dat daaronder is begrepen het zinken dak, houten plafond, beschildering van het ijzerwerk en het opknappen van het boven- grondsche fondament. De heer Hendiikse betreurde het aller eerst dat de kiosk geheel buiten het politie-toezicht staatde jongens gooien er er steenen op zoo groot als een vuist. Het dak is van den aanvang af niet goed ge legd, en het plalond heeft vebl kans naar beueden te komen. Naar spr. van een deskundige gehoord zal de reparatie, wil ze afdoende zjjn 500 kostenvolgens de raming van de Smidt Zou die herstelling maar een lapmiddel zijn. Oui af te zijn van het onderhoud der ingemetselde gedenksteentjes, gaf hij in overweging deze er maar uit te nemen, en bovendien om een tweede raming te maken die eene radicale herstelliug beoogt. De voorz. zeide dat De Smidt hem ver zekerd had voor ƒ145 de herstelling zeer goed te kunnen laten doen. llij had er geen bezwaar in een tweede uitvoeriger raming te laten opmaken. De gedenksteentjes kunnen beveiligd worden met een vlechtwerkje. Dit punt werd alzoo aangehouden. Betreffende de school was voor houtwerk ƒ41.50, metselwerk ƒ160 en schilderwerk ƒ50 geraamd; op minder ruime schaal zou de raming ƒ143 zijn. De heer Hendrikse zou voor een flinke herstelling zijn liet geld der raming aan de school besteed is geen luxe-uitgave. Een wenk van den heer Carpreau om voor de uitvoering van dit werk een week langer vacantie te geven, oordeelde de voorz. niet noodig omdat het voor het onderwijs hinderlijke van het werk tijdens de vacan tie kan worden uitgevoerd, terwijl de heer Hendrikse daar zeker niet voor te vinden was omdat niet de 14 dagen het onderwij zend personeel al een lekker leventje ge noeg had.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2