BRESKENSCHE COÜRAIT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. DE 2WENDELK0M&. No. 1021. Zaterdag 29 Juli 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.62s, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekbandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Itreskeiis. De Europeesche lucht is bezwangerd met ministerieele crisissen. Ons land doorworstelt er een tengevolge van de uitspraak der stembus. België heeft veel kans ir weldra voor te staan indien de ongunstige stemming over het ontwerp-Antwerpen niet keert, en waar op betrekkelijk nog niet zoo heel vast be hoeft gerekend te worden in weerwil van de geestdriftige gevoelens, die zich open baarden bij de groote onafhankelijkheids feesten, in welke ook de Koning een leven dig aandeel neemt en daarin zelfs meermalen getuigt van de noodzakelijkheid der aanne ming van de zoogenaamde groote doorsteek der Schelde. Intusscben komt een clericaal blad uit Brussel met de mededeeling dat de minister president, graaf de Smet de Naeyer zal af treden, en vermoedelijk worden opgevolgd door de president der Kamer, Schollaert. In hoeverre met deze verwisseling eene Kabinets-crisis zou kunnen afgewend wor den bijaldien de Kamer het ontwerp toch zou afstemmen, zal de tijd moeten leeren, evengoed of die leden der Kamer, die thans hardnekkig tegenover het Antwerpsclie ves- tingplan staan, bij hunne houding zullen kunnen volharden, indien ook ben stukken worden voorgelegd, gelijk de Koning den afgevaardigde, Oud-minister Beernaert,even eens een tegenstander van het ontwerp, er heeft vertoond, die in verband met de bui- tenlandsche politiek de aanneming van het wetsontwerp dringend noodzakelijk zouden maken. Zweden, dat overigens politiesch weinig op den voorgrond treedt, doch in den laat- sten tijd meer de aandacht op zich geves tigd ziet door de scheiding der Unie van de zijde van Noorwegen, ziet zich thans juist naar aanleiding van die scheiding in een Ivabinets crisis gewikkeld. De Rijksdag in buitengewone zitting vergaderd had eene commissie benoemd voor het Unie-vraagstuk, dat thans bij den Rijksdag is ingediend en bleek afkeurend te adviseeren over het voorstel dat de re geering ten opzichte van deze kwestie had voorgelegd. In tegenstelling wilde de commissie on derhandelingen aanknoopen over eene ont binding van de Unie, en stelde verder voor, indien de Unie ontbonden wordt, volledige vrijstelling van Zweden van verantwoorde lijkheden voor Noorwegen tegenover vreem de staten. De Rijksdag verklaarde zich homogeen met het rapport dezer commissie, doch de regeering zag er eene aanleiding in om in haar geheel haar ontslag in te dienen. Over 't algemeen is echter het aftreden van het Kabinet kalm opgenomen. Na dit, een ander, denkt men er wel licht. Van een ander karakter was de ver wachte crisis in Engeland. De regeering had in behandeling doen uemen de toepassing der Iersche Landwet. Waar het Ierland betreft schijnen ver rassingen nooit uitgesloten, en het was zeker uit dien hoofde dat de premier Bal four vooral de regeeringsgezinde leden van het Lagerhuis had opgewekt tot tegenwoor digheid. Bij monde van de oppositie in het Huis bad Redmond en met hem andere Iersche nationalisten hunne kritiek niet gespaard. Er werd, om de gewone metho de te volgen ter uitdiukking van ontevre denheid over de politiek van een speciaal regeeringsdepartemeut eene vermindering voorgesteld van het aangevraagde crediet tot uitvoering dier wet. En zie wat gebeurt? Buiten verwach ting werd dit voorstel aangenomen en leed de regeering eene nederlaag. Het gejuich der liberalen weid als het ware overstemd door het geroep «Aftreden, aftreden 1" der nationalisten. Eindeljjk meende men dan ontslagen te zijn van Balfour. Edoch, de zucht van den premier om te blijven schitteren is zoo sterk ontwikkeld, dat hij alles heeft uitgevischt om toch maar zijn aanblijven te kunnen rechtvaar digen. In de zitting van het Parlement, ditmaal, als blijk van groote belangstelling, zeer dicht bezet, heeft de premier verklaard dat de regeering, zich beroepende op tal van precedenten, waartoe hij zelfs in de ge schiedenis terugging tot 1839, in eene stemming als verleden Donderdag plaats had, geen aanleiding vond om af te treden. Naast de luide toejuichingen der rainiste- riëelen, gaf de oppositie op niet minder luidruchtige wijze van hare teleurstelling blijk. Zoowel in Spanje als in Servië hebben de algemeene verkiezingen plaats voor de volksvertegenwoordiging, van welks uitslag het al of niet aau blij ven der regeeringen afhankelijk zal zijn. Op den loop der wereldgeschiedenis zijn echter zulke even- tueele Kabinets-wijzigingeu niet van invloed en kunnen het dus bij deze korte mededeeling gevoegelijk laten. Van meer politiek belang is de ontmoe ting in de golf van Finland van de twee machtige Europeesche vorsten czaar Nico- laas on keizer Wilhelm. Het geheimzin nige waarin alles wat deze samenkomst aangaat, is gehuld, doet vermoeden, dat men binnenkort eene belangrijke politieke verrassing te wachten heeft. Dat een en ander samen hangt met de aanstaande vredes-onderhandelingen schijnt vast te staan. De binnenlandsche toestand in RusJand is nog allertreurigst. In Warschau, Hoszyze Kalisz en Sosno- wice werden politiebeambten vermoord. Aan den Don zijn zes gemobiliseerde Kozakken-regimenten aan het muiten ge slagen. Zjj weigerden politiediensten te verrichten en gaven hun helman per tele graaf kennis van hun besluit. Deze seinde dit telegram door naar den minister van oorlog, die terugseinde dat de betman de orde moest herstellen. Een nieuwe groote staking slaat voorde deur, nl. van de dokarbeiders. In den loop der jaren zijn een groot aantal vreemdelingen in de handelsdekken aan het werk gezet. De Russische arbeiders hebben nu aan de werkgevers medegedeeld, dat indien de zen de vreemdelingen niet ontsloegen vóór Zaterdag, men zon overgaan tot een alge- iueene staking. De beweging laat zich zoo ernstig aanzien, dat de gezanten en andere autoriteiten reeds maatregelen ge troffen hebben tot bescherming van de vreemde arbeiders. De Gaulois bevat een bericht over een wijdvertakte samenzwering in» Rusland, ge richt tegen de Romanof-dynastie. De vorige week Donderdag werd toeval lig bi-slag gelegd op een aantal revoluti onaire proclamaties, die verpakt waren tus- sclien schilderijen. Een onderzoek bracht der overheid de draden in handen van de samenzwering, waai van het doel was czaar Niaolaas af te zetten en de grootvorsten en hoofden van politie gevangen te nemen op hetzelfde tijdstip zou dit alles plaats moeten hebben. Al de leiders der samenzwering bevinden zich buitenslands. Het koninklijk bezoek te Vlissitigen vermoedeli)k 28 Augustus geldt de onthulling van een tweetal kanonnen van Miclnel Adriaanszoon de Ruijter op de rotonde om na afloop daarvan aan boord te gaan van een der alsdan liggende oorlogsbodems «Gelderland", «Utrecht" of 29. De leer van Cartouche! Het is laag bij den grond en riekt naar modder. Het slaat mij tegen. Wanneer het ooit mocht voorkomen dat iemand, die in je weg staat, van 't too- neel dient te verdwijnen, zal liet je toch wel aangenaam zijn over het oude perso neel te kunnen beschikken. Denk eens aan dien waarden mynheer Hiénard Ditmaal antwoordde Roger niet. Ineeni- ge zinnen bad Rascol het volle daglicht doen vallen op de verschrikkelijke gehei men, die hen beiden verbond. Wie was de gevaarlijkste dier twee mannen Rascol, de stoutmoedige schurk of de koele Ro ger, die voor niets terugdeinsde, doch de uitvoering der misdaden aan anderen over liet. Niettemin bestond tusschen die twee medeplichtigen een groot verschil, zij be hoorden niet tot dezelfde maatschappelijke kringen, waren niet in dezelfde omstan digheden opgegroeid, hadden ieder een ver schillende opvoeding genoten. En toch was dit geheele onderscheid slechts merk baar aan een kleine aanwijzing. Rascol sprak Roger voortdurend met «jij eu jou" aan, terwijl de laatste steeds zorgde op een afstand te blijven. Door het enkele woord je »u" zette hij hem geheel op zijn plaats. Ik zal je nog verdere inlichtingen verschaffen, ging Rascol voort. Het paard, hetwelk je te Ascott hebt laten loopen, werd zeer handig door Lemlett ingehouden. De bookmakers moesten twee duizend pond uitbetalen. Te Spa heeft de dikke Rotter dam, die naar onze gelederen is overge- loopen, tweehonderd-tienduizend franc «ge wonnen", waarvan hij de helft beeft over gezonden. Men wacht hem nu te Dinant. Veilleur werkt te Weenen en is, onder den naam van baron de l'Etourgette, de min naar geworden van de schoone mevrouw Golscheiden, de vrouw van den schatrijken bankier. De kleine Georgine Genoeg, viel hem Roger in de rede. Met al deze kinderachtige schelmerijen wensch ik niet langer mijnen kostbaren tijd te vermorsen, en dat nu ik mij bezighoud met de voorbereidingen van zulk een groot- sche ondernemingLaten wij die beuzel achtige plannetjes voor de anderen over. Gij zult gehoorzaamd worden, mijn vorst. De eerzucht naar het grootsche is schoon en verheffend, maar wij moeten niet met minachting nederzien op het brood, dat ons zoo lang heeft gevoed. De com binatie zal ontbonden worden, maar je zult het betreuren. Het zal nog immer tijd genoeg zijn haar weder op te richten, wanneer het noo- dig is. En ga nu heen, ik moet mij klee- den. En dat is een der belangrijkste werk zaamheden. Verlies voor alles den zorg voor je uiterlijk niet uit het oog. Dit is je bedrijfskapitaal. Toen eenige uren later Roger, in schit terend avondtoilet, de versierde schouw burgzaal van het Casino binnentrad, verge zeld van zijn «oom", den markies de Saint Vincent, zou niemand in den waardigen grijsaard den Rascol van voorheen hebben herkend. Er zou, met medewerking van de eerste Parijsche artisten, een tooneel- voorslelling gegeven worden ten voordeele der armen. Nauwelijks was de Prédalgon- de verschenen of hij was omringd door een schare jonge ledigloopers, die, te dom om door pigen vinding op den voorgrond te treden, zich tevreden stelden met de rol van hovelingen van den Koning van Parijs te spelen. Maar Roger gevoelde maar al te goed dat éeu ademtochtje zijn troon zou kunnen omverblazen. Hij was zich bewust dat hij slechts heerschte over het Parjjs der losbandigheden en der dwaasheden, van het slijk, het schuim, den nevel, en nim mer zou den scepter zwaaien over het ech te Parijs, de stad van het licht, der kun sten en wetenschappen, en van den arbeid. Eu met woede in het hart moest hij het zich zelf bekennen dat hij, nut al het kla tergoud hetwelk hem bedekle, niet anders was dan een avonturier, een gelukzoeker. Hij bemerkte dat de hertogin hem tot zich riep, doch veinsde dit teeken niet te hebben gezien. Het schonk hem in de uren, waarin hjj, na een blik in eigen boezem te hpbben geslagen, tot zelfverwjjting werd gebracht, immer eenige verlichting indien bij haar deed lijden, van wie hij wist dat zij hem hartstochtelijk beminde. Hij wendde zich tot de jongelieden die hem omringden, die hem in alles naboot-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1