DE SWENDELMN&. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1019. Zaterdag 22 Juli 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. BRESKENSCHE COUMIT. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, hij vooruitbetaling. Bp alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAA' te Breskens. Het is niet slechts den schijn alsof de binnenlandsche toestand van Rusland die op het oorlogsveld in Oost-Azië overtreft in omvang en belangrijkheid, maar het is inderdaad werkelijk zoo. Men zou meenen dat daar nu reeds een wapenstilstand is ingetreden, die men on vermijdelijk acht nadat de vredes-onder- handelaars van beide partijen te Washington hun belangrijke arbeid om over vredes voorwaarden te spreken, zullen hebben aangevangen. Hoewel men in dezen meent op den goeden weg tot beëindiging van de groote slachting te zpn, zullen nog velerlei moeilijkheden moeten worden overwonnen, die buiten het eigenljjke terrein van de vredes-beweging liggen. Het is waar, mag inen zeggen, dat er eindeljjk eon gevolmachtigde is aangewezen die den Keizer te Washington zal ver tegenwoordigen, maar als men weet, dat de gedelegeerde Witte, bjj den Keizer alles behalve een witten voet heeft, en over geen enkel punt zal kunnen beslissen zonder den Keizer daarover te hebben ge raadpleegd, waarljjk, dan is men geneigd te vragen of deze gevolmachtigde niet louter een tusschenpersoon zal zjjn tusschen de Japansche gevolmachtigden en den Czaar. En als de Japanners daarvan den lucht krijgen, valt de heele vredes-beweging in elkaar. Toch wordt verondersteld dat de kansen op vrede betrekkelijk gering zjjn sints de Japanners een inval in Sachalin hebben gedaan, daar men deze operatie ter hoogste plaatse als zeer ongepast had beschouwd, nadat Japan er in had toegestemd over den vrede te onderhandelen. De oorlogspartp '3 sterk in Rusland en zoo maar niet ten eenenmale vernietigd. Daarvan getuigt alweer het bericht, dat in Mantsjoerije op voortzetting alle Russische generaals sterk zouden aandringen van den oorlog. Zij spreken hun vertrouwen uit in het leger, dat veel sterker zou zijn dan men veelal meent en gelooven, dat de krijgskans nog keeren zal. Linevitch zou 140.000 man versterking ontvangen hebben, zonder dat dit eenig gerucht maakte buitenlands, dank zjj een nieuw stelsel van mobilisatie. Evenwel maken Rusland's versterkingen in Europa den indruk van alleen te moeten dienen om in de oogen van Japan voor nog lang niet uitgeput te schijnen en den oorlog nog met wie weet hoeveel succes te kunnen voortzetten. Nog wordt uit Kirin in Mantschoerjje geseind dat Japansche spionnen getracht hebben de groote kruitfabriek, bjj die stad gelegen, in de lucht te laten springen. Reeds was de schildwacht door een bajonet steek gedood en maakten de spionnen zich gereed de lont uit te leggen, die het geheele zaakje moest .opblazen", toen een patrouille hen bemerkte. Een der spionnen werd gedood in de schermutseling, die ontstondde anderen werden opgehangen. Aan de Matin wordt geseind, dat de Russische troepen in de laatste maand in Noord-Korea langzamerhand noordwaarts zijn teruggedrongen en op het oogenblik nog slechts twee stellingen bezet houden, n.l. Foemen en Mosjaw, ten zuiden van de Toemen. Uit de laatste berichten van het oorlogs terrein blijkt, dat de troepen, komende van Wladiwostok, in grooten getale naar het zuiden zijn getrokken. Men gelooft, dat de Russen stand zullen houden te Nokiel'ók, ten N. van de Toemen, ten einde daar hun strijdmacht bijeen te trekken en zoo krachtig mogelijk den opmarsch dei- Japanners te verhinderen. Ziedaar zoo wat van alles omtrent den oorlogstoestand. Zien we nu hoe het erin Ruslandzelve uitziet. Allereerst hebben in Tiflis inlandsche werklieden, die gestaakt hadden, getracht de werklieden uit de Russische wijk, die geweigerd hadden zich bij hen aan te slui ten, te vergiftigen door rattenkruid te wer pen in den betel, waaruit den werklieden thee gegeven werd. Was de aanslag ge lukt, dan zouden 1000 werklieden er het slachtoffer van geworden zijn. Nu kwam de misdaad aan het licht, omdat de dosis vergift te sterk was. Toch zijn nog 20 werklieden gestorven of ziek geworden door de vergiftigde thee. Maandagnamiddag hadden ernstige on lusten plaats te Kroonstad. De oproerige marinetroepen plunderden de openbare ge bouwen. Het aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. De czaar heeft grootvorst Nicolaas Con- stantinovitch, onder geleide van een deta chement gendarmes, doen weghalen uit Sebastopol. De czaar heeft den grootvorst voor zijn leven van alle titels beroofd. De grootvorst zou, onder de mishandeling der gendarmes, zinneloos geworden zijn. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de Petit Journal wordt de binnenland sche toestand met den dag erger en koes tert men groote vrees in de omgeving van den czaar. Alle dagen doen jammertijdingen de ron de. Men beweert, dat grootvorst Nicolaas Constantinovitch een ongehuwde broer der koningin van Griekenland vermoord is met een dolksteek. Naar aan de Königsberger Hartungsche Zeitung gemeld wordt, werd te Lessau, in Koerland, baron Bistrom door oproerlin gen doodgeschoten en baron Hahn-Platon enkel gered, doordien een molenaar voor hem kwam staan, zoodat het schot den molenaar erg verwondde. De adelsmaarschalk te Mittau zou ook vermoord zyn. Uit Warschau wordt gemeld In Lodz kwamen een aantal manschap pen van het Jekaterinburgsche infanterie- regement in opstand tegen hun officieren. Er ontstond een bloedige vechtpartij, waarbij één man werd gedood en een groot aantal gewond. De muitende soldaten moesten ten laatste het onderspit delven en werden geboeid naar de vesting Iwangorod gebracht. Voor weinige dagen is het dorp Beroeik in Boelgarije door een 80 man sterke Grieksche bende in brand gestoken. De inwoners zijn deels gedood, deels gewond, deels gevlucht in het gebergte. Op het eiland Kreta, waar het sedert geruimen tijd aan het gisten is, is in de laatste dagen een opstand uitgebroken die vrij ernstige afmetingen heeft aangenomen, en op een ernstig gevecht dreigt uit te loopen. Uit Italië zulleu in verband daarmede eerstdaags 300 infanteristen naar het eiland worden gezonden, om het Italiaansche contingent op dezelide hoogte te brengen als dat der overige mogendheden. Een nieuwe mijnramp had plaats in de New Boston Pit, behooreude tot de Haydock- kolenmijnen, op St. Helena. Op een diepte van 200 meter had een instorting plaats gehad, waardoor het werk gestremd werd en Zondagmorgen om 5 uur daalde de onder-directeur der mijnen, Samuel Cook, met veertien mijnwerkers af, om den weg weer vrij te maken, opdat Maandagmorgen het werk hervat zou kunnen worden. Tot een uur toe, werkte men zonder ongevallen voort, toen eensklaps, zonder eenige voor afgaande waarschuwing, het gewelf over een lengte van 12 nieter instoitte op de ongelukkigen, waarvan de onder-directeur en 7 mijnwerkers geheel bedolven werden. Eén der mijnwerkers, hoewel gewond, wist zich los te werken en snelde naar de kooien, waar hij alarm maakte. Er werd onmid dellijk een reddingsploeg georganiseerd, die in de mijn afdaalde. Nadat het puin een weinig was weggeruimd, wat geruimen 27. Zij raakte hem even licht aan met den punt van haar parasol. Het scheen alsof hjj uit een droom ontwaakte. Ja, barones. Hadt gij liever dat ik u dit alles niet had medegedeeld Neen, ik hoor u gaarne spreken, uw stem klinkt zoo welluidend. Ik zeg het u omdat ik belang stel in uwe toekomst. Heel aardig, dank u! Roger, gjj zyt heden een weinig af gemat, wat vermoeid. Is zulks soms het gevolg van uw ontbjjt, in gezelschap der hertogin Och watIk heb den nacht in de club doorgebracht, zaken gaan voor alles, nietwaar? Roger, gij volgt een verkeerden weg. Kan mynheer de Saint-Vincent niet in al uwe behoeften voorzien Mijn oom Hij beschikt over hon derd-duizend franc rente, en ik heb wel het vierdubbele noodig. Dat bezit ik niet, dus moet ik het mij op de een of andere wijze zien te verschaffen. Daarom speelt gij dus En steeds met veel geluk. Maar wanneer de fortuin u eens den rug toewendt? Dat zal ze niet doen, antwoordde Ro ger koel. De barones zag hem bezorgd aan. Wilt gij weten wat men tegenwoordig begint te mompelen Men vindt dat gij te veel wint, men verbaast zich over de standvas tigheid van de fortuin te uwen gunste. Sommigen trachten daar een oorzaak aan te geven. De baron keek haar even met een on- heilspellendeu blik aan, doch sprak met de zelfde onverschilligheid Laat hen het mij zelf komen zeggen, ik zul ze goed ontvangen Dat zullen zij niet. Zij spreken ach ter uwen rug! Roger, wees op uw hoede! Gij weet hoe zeer ik n genegen beu. On danks uw harteloosheid en baatzuchtig ka rakter, is van de groote liefde, die ik u eens heb toegedragen, zooveel toewijding overgebleven, dat gij op mij rekenen kunt als een trouwe vriendin. Hoor naar mij en verander uwe levenswijze, het is nog tijd 1 Neen, het is te laat. Niets kan ik meer veranderen. Mijn levensweg is afge bakend. Maar hoe zult gij dan handelen met Elisa Elisa? Wel, antwoordde hij bedaard, terwijl hij uit het venster staardewel, ik za' haar huwen. Dit antwoord had de barones niet ver wacht Haar gelaat veranderde van uit drukking en op een verwijtenden toon zei- de zij hem Die vrouw van zes- en veertig jaar? Die er uitziet als een dertigjarige. Maar Roger, zijt gij het dan reeds met haar eens Dat niet. Wij hebben er zelfs nog niet over gesproken. Maar ik heb nage dacht. Het huwelijk is het eenige middel om haar niet van mij te scheiden. Gij bemint haar dus Ik Och lieve, gij schertst Dit zeide hij met zulk een geringschat ting dat de barones er van huiverde. Lachend ging hij voort Een zonderlinge vraag, of ik haar liefheb Gij weet zeer goed dat ik niet in staat ben ware liefde te gevoelen. Gij, die zonder te vleien durf ik dat gerust te ver klaren zoo hoog staat boven de meeste vrouwen die u omringen, hebt mij zelfs niet kunnen boeien. Ik ben een eerzuch tige, en wel een van de minste hoedanig heid, want het doel, waarnaar ik streef is niet eer of roem, maar geld, het lage, vuile geld, hetwelk schijnbaar door elkeen wordt veracht, maar hetwelk ieder aanbidt. Welk een genot kunt gij er toch in scheppen u in mijn oogen zoo te verlagen, vroeg zij hem zuchtend. Hetgeen gij mij daar zegt, wist ik bereids, maar ik trachtte het te vergeten ten einde mij zeil niet te moeten dwingen u mijn vriendschap te ont zeggen. Ach Roger, geloof mij, gij kunt mij vertrouwen schenken. Alsof ik zulks niet doeMaak n niet deelgenoot van mijn geheimste plan nen Indien ik naar den raad van mijn heer de Saint-Vincent zou luisteren, ware ik niet zoo openhartig jegens u.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1