BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. DE 2WENDELMNÖ. No. 1018. Woensdag 19 Juli 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door liet gelieele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25. cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Het Fransche parlement heeft voor een oogenblik weer eens een proefje gegeven van sterke opgewondenheid, bij gelegenheid van de behandeling van een ontwerp tot het verleenen van amnestie aan politieke en andere veroordeelden aan wie een ver blijf in Frankrijk was ontzegd. Een der leden van de nationalistische partij, Lasies, heeft op bijzonder scherpe wijze de officieren-verklikkers gehekeld om daardoor de afgetreden minister van oorlog André te treffen, wien hij geen amnestie zou willen toegekend zien. Op de André gedane beleedigingen ont stond groot tumult, terwijl de huidige mi nister van oorlog verklaarde zijne hand- teekening terug te nemen voor het ontwerp, met andere woorden het ontwerp in te trek ken. In plaats nu van de amnestiewet is een gratiebesluit verschenen. Van eene betere overeenstemming ge tuigt de ontvangst van het Engelsche es kader te Brest. De officieren brachten een bezoek aan Parijs opgewacht doof hunne Fransche col lega's tusschen wie het heel hartelijk toe ging- De Belgische Kamer is nog steeds bezig aan het belangrijk regeeringsontwerp be treffende den doorsteek bij Antwerpen. Op financieële gronden is het verdedigd door den afgevaardigde Segers. Het ontwerp dus beweerde hij dat op het eerste gezicht 250 millioen schijnt te zullen kosten, zal in werkelijkheid slechts een 50 millioen bedragen. Het is een eer voor den minister van financiën dat argu ment nog niet te hebben gebruikt om zijn ontwerp te verdedigen. Dank zij de meer dere waarde der te onteigenen gronden, zullen perceelen aangekocht tegen 1 franc per meter, worden verkocht voor 15 a 25 francs. De regeering blijft eigenares van 1500 hectaren op het toekomstige schier eiland en zal er 220 tot 230 millioen van maken. Men zal dus een grootsch werk tot stand kunnen brengen met weinig uit gaven. De minister van oorlog heeft betoogd dat het voorgestelde plan in de toekomst een kleiner garnizoen voor Antwerpen noo- dig zou maken, daar de fortenlijn op den linkeroever der Schelde zoude ingekort worden. Spanje zit voor een ministeriëele en een parlementscrisis daar de Kamer ontbonden is, voor welke de nieuwe verkiezingen te gen 10 September zijn uitgeschreven, en waarbij eene juiste toepassing van de kies wet aan de bijzondere aandacht van de gouverneurs wordt aanbevolen. Met onze omwandeling in Europa zijn we genaderd tot Rusland, alwaar de bloe dige botsing >n tusschen de naar vrijhejd hakende burgers en de reactionaire overheid voortduren en zelfs van dag tot dag ern stiger en bedenkelijker afmetingen aanne men. Pas hebben we gehoord van den moord aanslag op den politiechef van Moskou verder wordt bericht van nieuwe troebelen te Warschau, van een petoleumoproer te Batoem, van plunderingen te Ivanowo, on lusten onder de bemanning van de oorlogs schepen te Kroonstadt enz. enz. Toch is weer telkens het eind van het lied, dat de autoriteiten zegevieren en de opstandelingen tegen het zoogenaamde wet tige gezag met de kous op den kop er af komen en ernstig moeten boeten voor hun misdaad". Wat is nu hiervan wel de reden? Het kan niet anders zijn dan gebrek aan samen hang, aan te weinig affiniteit van de revo- lutionnaire partijen in de ontzaglijke uit gestrektheid, die Rusland beslaat.. Maar deze moeilijke taak de vereeni- ging van alle groepen die haken naar ver lossing van den knellenden band, hebben zich vrijwillig belast twee vrouwen, ijveri ge propagandisten voor de omwenteling in Rusland, de dames Vera Zassoeliteh en Catherina Brechkofski, die het besluit heb ben genomen tot een groote tournee door- Europa om de fusie tusschen de verschil lende revolutionnaire groepen te verwezen lijken. Een nieuw en zeer ernstig gevaar voor het bestaan der autocratie Een Poolsch blad deelt mee, dat onlangs de officieren van het militaire district Warschau bevel kregen individueel naar Mantsjoerije te vertrekken. De officieren weigerden te gehoorzamen. Zij wilden al leen naar het oorlogsterrein met hun troepen. Vier officieren en twintig onderofficieren werden daarop door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Een detachement van het Lit- hauer-regiment kreeg bevel de officieren te fusileeren, doch het weigerde. Daarop be lastte een afdeeling kozakken zich met deze executie. Doch na afloop van deze voltrekking vielen de Lithauers de kozakken aan en doodden tweehonderd hunner. Met zeer veel moeite kon de rust hersteld worden. De Russische Correspondenz, een te Berlijn verschijnend blad, maakt melding van de toenemende ontevredenheid in de keizerlijke familie over den Czaar, een ontevredenheid, die zich uitspreekt in pogingen om den Czaar tot afstand van den troon te bewegen, hetzij voor goed, hetzij voor een geruimen tijd. Vooral de keizerin-moeder zou het, gesteund door de grootvorsten, daarop toeleggen. Veel moeite zal men niet hebben, zegt het blad, want keizer Nicolaas is zich doorgaans bewust niet tegen zijn taak te zijn opge wassen, en moet meermalen tegen zijn ge malin gezegd hebben, dat hij graag zijn baantje voor dat van prior van een klooster ruilen zou. Waarschijnlijk zou dan ook al lang een paleis-revolutie zijn uitgebroken, als er maar een opvolger te vinden was, dien alle partijen begeeren. Er zijn genoeg liefhebbers, maar zij zijn niet allen ge schikt. L)e keizerin-moeder, Maria Theo- doroWna, zou het wel kunnen opknappen, maar de grootvorsten-partij legt der nDeensche keukenmeid", zooals zij genoemd wordt, onoveikomelijke moeilijkheden in den weg. In een nabij Moskou gelegen woud had een groote revolutionnaire bijeenkomst plaats, die door 30.000 personen werd bij gewoond. De sprekers hielden opwinden de redevoeringen, prezen den moord op graaf Schoeinaloff en riepen de aanwezigen op tegen het absofutisme te strijden De bij eenkomst werd plotseling door de politie gestoord. De arbeiders begonnen eerst met steenen te werpen en joegen zoodoende de politie op de vlucht en daaina staken zij het bosch in brand. Aan blusschen was niet te denken, daar de arbeiders de brand weer terughielden. De brandstichting scheen ten doe' te hebben de politiebeambten, die het bosch door waren gegaan, levend te verbranden Ondertusschen was om mili taire hulp getelegrafeerd en weldra sloe gen de Kozakkeu op de menigte in. Toen dat niet het gewenschte resultaat had, vuurden zij verscheidene salvo's af. Er werden dan ook 50 arbeiders gedood en 200 zwaar verwond één officier en 10 Kozakken beliepen gevaarlijke verwondingen. Zestig personen werden gearresteerd. liet voorval heeft in Moskou een onbe schrijfelijke paniek veroorzaakt Ten opzichte van de nog hangende Ka- binets crisis kan gemeld worden dat de heer Goeman Borgesius ten tweede male op Het Loo met Hare Majesteit heelt geconfereerd, waaruit men meent te kunnen afleiden dat aan dezen de vorming van een ministerie zal worden opgedragen. 26. Blijf je bij me ontbijten Ben je alleen Waartoe die vraag? Hij werd eensklaps ernstig. Omdat de tegenwoordigheid van je zoon misschien onaangename gevolgen kon na zich sle pen. Hoezoo Dat weet gij even goed als ik. Ik sta bij je zoon niet goed aangeschreven. Van af de eerste ontmoeting bemerkte ik reeds een soort vijandschap. Heeft men mij bij hem zwart gemaakt Vermoedt hij dat gij mij genegen zijt Is het een instinctmatige afkeer of een werkelijke, op redenen gegronde haat In ieder geval is het zeker dat hij iets tegen mij heeft, en dat, wanneer hij hier ontbijt, het beter voor mjj is te vertrekken. Hjj ontbjjt bjj eeu zjjner vrienden, antwoordde Elisa met gesmoorde stem. Maar ben je dan zoo zeker van de vijan dige gevoelens van mijn zoon Toen ik hem de hand reikte, gevoelde ik met welk een terugstootende koelheid hij mij de zijne toestak. Toen ik zijn blikken op mij gevestigd zag, bemerkte ik duidelijk- den afkeer die uit zijn oogen straalde. Hij sprak tot mij en zijn stem klonk valsch. Ik ben er volkomen van overtuigd, hij haat mij, en, wat nog ver schrikkelijker is, ik sta machteloos tegen over hem, immers hij is je zoon, denzoon, de zoon van de vrouw die ik liefheb. Do hertogin zonk, door smart bevan gen, op de sofa 'neder. Zij was doodsbleek. Met moeite sprak zij Dit is hetgeen ik altijd gevreesd heb Toen mijn kind ,ver van mij verwijderd was, leefde ik gerust. Thans is hij weder gekomen, juist op het oogenblik dat hij mij een marteling kan worden. En, dwaas als ik was, deed ik al het mogelijke om hem hier te houden, want ik heb hem zoo innig lief en ziju tegenwoordigheid maakt me zoo gelukkig Frédalgonde lachte met bijna onmerkba- ren spot en zeide, op honigzoeten toon Je bent zoo goed, zoo toegevend, Elisa. Je verdient niet te lijden. Indien het noodig is voor je geluk, welnu, dan zal ik mij terugtrekken Err wat zal er dan van mij worden Blijf, Roger, ik kan niet buiten je tegen woordigheid, die mij dierbaar is geworden. Help mij in het beramen der uoodige mid delen, dan zal zich alles wel ten goede schikken. Heb mij lief. Ik heb al je lief de noodig om mijzelf te doen vergeten dat ik een oude, dwaze vrouw ben. Zeg dat je mij bemint en ik zal het als een gunst des hemels beschouwen nog in staat te zijn, jou, mijn Roger, geluk te doen sma ken. Hij viel haar met een kus in de rede. Dwaas ben je, maar alleen omdat jij je kwelt en ook mij leed doet. Welk een veronderstelling, oudEn ik knel je in mijn armen en je bent nog verleidelijker, nog meer Jregeerenswaard dan een jong meisjeBeschouw je zelf, je oogen, je haarlokken, je gestalte, dan zal je niet meer twijfelen. Werp een blik op den spiegel, deze zal de waarheid rnijuer woorden be vestigen. Zij hoorde hem zwijgend aan en bewaar de een diepe stilte toen hij reeds had op gehouden te spreken, alsof zij nog van de echo zijner woorden wilde genieten. Toen wilde zij hein antwoorden, spreken van ge not en liefdesgeluk, maar een onbestemde vrees, sterker dan haar wil, maakte zich van haar meester, en op het oogenblik dat zij den mond wilde openen om te gewa gen van eene gelukkige toekomst, werd zij, in tegenwoordigheid van hem, dien zij be minde boven allen, door een somber voor gevoel aangegrepen en barstte in hevig snikken uit. Tevergeefs trachtte hij haar door lief koozingen, kussen en eeden van liefde en trouw tot bedaren te brengen, zij weende langen tijd, ten prooi aan een angst, aan welken zij geen oorzaak wist te geven. VI. In het kleine, doch sierlijk gemoubeleer- de rooksalon der villa Chryanthème zat de eigenares, mevrouw de Sauvelys, in gezel schap van den markies de Prédalgonde, te genieten van het schoone uitzicht, hetwelk zij, door de geopende vensters, tot ver aan den horizon kon bewonderen. De markies lag achteloos in eeu fauteuil. Zij sprak

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1