Bi nu onland. (jremengdo actionnaire »clan" het hoofd zal buigen, tenzij het dien autoeraten gelukt de schuld op den czaar te werpen en deze te laten bloeden voor alle ongerechtigheid door de bureaucratie begaan Over het lot van de bemanning der >Po- teiukin" is tot heden nog niet beslistzeer waarschijnlijk echter zal geen uitlevering aan Rusland volgen. Dit zou het dood vonnis zijn voor de muiters, evenals de opvarenden van de torpedoboot 267 er niet zonder kleerscheuren zullen afkomen, die toch ten slotte verkozen hebben naar Se- bastopol te vertrekken, waar ze gevangen genomen werden en op een transportschip zijn overgebracht. Te Ivanovo (tusschen Moskou en Nischni Novgorod) zijn de werklieden overgegaan tot het plunderen van winkels, het vernie len van telegraaf- en telefoonlijnen. In den nacht brak op verschillende plaatsen brand uit. De straten zijn overvol. Ko zakken patrouilleeren. De bevolking ver keert in den grootsten angst, zoodat velen de stad verlaten. Deze oproerige werklieden zijn reeds vijf a zes weken in staking. De honger dreef hen tot het plunderen. De chef van politij heeft doen weten, dat het voortzetten der wanordelijkheden zeer streng gestraft zal worden. De agenten der stoomboot-maatschappijen te Batoem hebben 't werk gestaakt. Uit TiHis wordt geseind, dat een bom geworpen is van het dak van een café. Een commissaris van politie en een in specteur werden gewond, een agent gedood. In de stad heerscht een paniek. De bla den verschijnen niet. Deze week heeft de Koninklijke familie een bezoek gebracht aan Delft, bij gelegen heid dat H. M. de Koningin de Polytech nische school, die is veranderd in eene Technische Hoogeschool als zoodanig heeft geopend. Ten opzichte van de Kabinetscrisis kan worden gemeld, dat II. M. de Konin gin in den laatsten tijd met tal van staats lieden heeft geconfereerd. BRESKENS, 14 Juli 1905. Bij de Maandag gehouden herveiling van het woonhuis bewoond geweest door wijlen A. van Houte, is kooper geworden de heer J. A. Ilooitman Jr. alhier voor /lluO. Ten onzent heeft zich het/elfde geval voorgedaan als te Schoondijke, dat alle candidaten eeu stemmencijfer behaalden boven dat der volstrekte meerderheid. Dat men met dit buitengewone geval niet bij zonder op de hoogte is, bleek ook hieruit dat sommigen meenden in dit geval niet degenen gekozen waren die de meeste stemmen hadden, doch zij die het oudste in jaren waren. Deze parelen zullen dan eerst waar de hebben, wanneer jij ze zult dragen. Zij drukte hem in de armen en keek hem met een dsnkbaren blik aan, alsof hij haar een genoegen had gedaan aan te ne men hetgeen zij hem had aangeboden. Hij verwaardigde zich dan ook even van ver rukking te glimlachen. Ik zal mij gaarne met je geschenk versieren, daar het jou aangenaam is, maar je inniger liefhebben dan ik je reeds be min is mij onmogelijk. Met hernieuwde lief koozingen dankte zij hem voor dit gezegde. (Wordt vervolgd.) Ter geruststelling kunnen we echter meedeelon dat wel degelijk ligt meest aan tal stemmen beslist. We willen, nu we toch aan het schrij ven zijn over de technische verkiezing, nog op iets de aandacht vestigen. En wel op dit. Zij die bij het allezen der briefjes tegenwoordig waren, hebben gehoord dat er 2 briefjes van onwaarde werden verklaard omdat alle vier de blok jes voor de namen der candidaten waren zwart gemaakt. De vier leden van het stembureau overtuigden zich er van en be slisten dus terecht. Toch behoeven de aanwezigen zich daar bij niet neer te leggen. Zij kunnen zelfs verzoeken dat ook aan hen zoo'n twijfel achtig briefje worde vertoond. Dit recht is ontleend aan een art. van de algemeeue maatregel van bestuur voor de stemmingen. c Hoe kan het publiek dat weten Wel door vertoon van die bepalingen Toen de opening der briefjes van de Kamer-stemming plaats had, lag zulk een boekje open op de tafel ter plaatse waar het publiek was geposteerd. We dachten onmiddellijk dat 't daar voor het publiek bestemd lag met het oog op die bepalin gen waarop het voor de kiezers van belang kon zijn. Nauwe'ijks echter werd dit door een wel wat voortvarend lid van het stembu reau opgemerkt, of op een toon waaruit de ingenomen positie moest spreken, werd het boekske opgeëischt. Als het daar niet lag met een publiek doel, hoe kwam het er dan en als het er niet mocht blijven liggen, dan was het aan den voorzitter, die belast is met de orde, en niet aan eeu lid van het stembureau, om het van onder den neus der aanwezi gen weg te laten halen. Vrage: is het met recht of ten onreeh te geschied Heden middag werd aan de kinderen der Openbare Scholen alhier een school feest gegeven ter gelegenheid van het Zil veren ambts-jubileum van den Burgemeester. Op de lommerrijke weide van den heer Weijknian kon elk zich naar hartelust vermaken, lieten af en toe een toepasselijk liedje liooren en weiden ruimschoots op allerlei lekkers onthaald. Die der Nieuwesluis vierden het feestje te hunnent. Dinsdag 11 Juli deden de leerlingen der openbare school te Kruisdijk een rij toer naar Kadzand. Het weder, dat des morgens zeer triestig zag, bevestigde de waarheid van het spreekwoord: veen droe ve morgen een blijen dag". Te half één van Kruisdijk afgereden, kwam men te ongeveer 2 uur aan het bad huis. Het weder was in dien tijd zoo kostelijk geworden, als men 't maar wen- schen kon. De schooljeugd had nog nauwelijks de zeelucht geroken, of zij was de rijtuigen uit en op het strand. In ininder dan geen tijd waren schoenen en kousen bij velen, groot en klein, uit en werd er een voet bad genomen. Na zich ruim anderhalf uur aan het strand vermaakt te hebben, keerden allen naar den dijk terug, waar broodjes en cho colade zich weldra goed lieten smaken. Vele kinderen hadden des middags van blijdschap niet kunnen eten. De voorraad was evenwel van dien aard, dat op een koekje niet gezien behoefde te woiden. Allen verlieten dan ook ten hoogste vol daan de tafel. Na nog een half uur vertoefd te hebben, werden de paarden voorgespannen en in opgewekte stimming ging de tocht nu door Ivadzand, Zuidzande, Nieuwvliet en Ciroede terug naar de school waar men te ongeveer acht uur aankwam. Te Zuidzande Ai Groede werd een o-jgen- blik halt gehouden. Dat gedurende den rit menig vroolijk lied^werd gezongen en meni- gen vreugdekreet werd geslaakt, behoeft wel niet gezegd te worden. Allen keerden hoogst voldaan huiswaarts en velen der kleinen werden door de thuisgeblevenen met blijde gezichten opgewacht. Met een woord van hartelijke» dank aan allen, die bereidwillig hebben medegebol- pen om dit uitstapje mogelijk te maken, eindig ik. In 't bijzonder zij die dank gebracht aan hen, die paarden en rijtuigen ter mijner beschikkiug stelden. Nog dit. Toen de jongens bezig waren den inwendigen uiensch te versterken, zei een kleine kleuter van zes jaar: »ik zou hier wel alle dagen willen weuneu". A. BEERENS, li. cl. s. Zaterdagnamiddag te halfzeven werd te Vlissingen van de werf der Koninklijke Maatschappij De Schelde de onderzeesche torpedoboot te water gelaten, welke in het begin van het vorige jaar aldaar op stapel is gezet. Reeds even na vier uur begon de Vlis singsehe burgerij zich te verzamelen op de punten van waar men het afloopen zou kunnen zien en vooral bij de beide bruggen over de haven was een groote menigte samengepakt. Ook de schepen, welke bi) de werf van De Schelde in reparatie liggen, waren dicht bezet met kijkers, terwijl een aantal genoodigden op het terrein van de weif bijeenkwamen om het altijd aantrek kelijke schouwspel van het te water gaan van een vaartuig bij te wonen. Het werk werd door het prachtigste weer begunstigd en het vreemdsoortige vaartuigje maakte eigenaardigen indruk, zooals het daar op de helling stond, gereid om af te loopen in het element, waarin het nog zoo vele duikingen zal moeten doen. Het gevaarte ziet er ujt als een reus achtige visch niet een gecompliceerden staart, want achteraan bevinden zich de schroef en de horizontale en verticale roeren voor de besturing der boot in het verticale en horizontale vlak. Boven op den rug van het zeemonster verheft zich een zware rugvin, gevormd door een lichten bovenbouw van staalplaten, waarop een dekje is bevestigd, waarop de bemanning als de boot aan de oppervlakte vaart en de weersgesteldheid het toelaat, een luchtje kan scheppen, want in de boot is het altij d min of meer benauwd. Ongeveer halfzeven werden de laatste beletselen losgemaakt, die de boot nog bonden aan de helling, waarop zij l'/a jaar had gerust en gedurende Welken tijd de ingewikkelde weiktuigen en toestellen werden opgesteld, welke voor de behande ling van het vaartuig onmisbaar zijn. Eerst langznam maar daarna sneller gleed het gevaarte naar beneden onr met een mach tigen plons in het water neer te ploffen, onderduikende, totdat alleen de kleine witte commandotoren boven water uitstak, om daarna weer als een eend op te duiken en met het achterschip te loopen in een rijs- bed, zijnde een kolossaal dik vlot van rjjshout, in bossen gehouden en tot een zwaar vlot vereenigd. Dadelijk schoten nu verschillende vletten toe om met kabels het monster te vangen, dat zich gewillig wegsleepen liet naar de vlotbrug, waar de laatste hand aan de voltooiing zal worden gelegd. Bij het gehouden examen voor roeier der dranken zijn o.m. geslaagd de koiu- miezen J J. de Vuijst te Sas van Gent, W. van Liere te IJzendijke, P. J. Ie Grand te Sluis en L. C. van Splunter te Kouter. Landweer. liet jaarlijksch onderzoek der verlof gangers bij de militie thans belioorende tot de landweer van de lichtingen 1903, 1904 en 1905 is bepaald op 2 November te IJzendijke voor die der gemeenten IJzen dijke, Schoondijke, Biervliet, Waterland kerkje en Hoofdplaat3 November te Oostburg voor die der gemeenten Oostburg, Zuidzande, Nieuwvliet, Groede en Bres- kens, en 4 November te Sluis voor die der ge meenten Sluis, Retranchement, Cadzand, Aardenburg, St. Kruis en Eede. Middelburg, 14 Juli. In de heden ge houden zitting van de Provinciale Staten van Zeeland is benoemd als lid van Ge deputeerde Staten de heer nir. P. Diele- uian 'a.-r.) te Middelburg met 23 stemmen. Op den heer mr. H. C. Moolenburgh, (lib.) te Zierikzee, waren 14 st. uitgebracht. Eu als buitengewoon lid der Ged. Sta ten is herkozen de heer mr. A. A. de Veer met 22 st., tegen 12 op den heer J. H. C. lleijse, 1 op mr. P. C. J. Hennequin en 1 blanco. Uitslag Gemeenteraadsver kiezingen. Breskens. Van de 305 kiezers stem den er 210, met 208 geldige briefjes. Herkozen werden de heeren N. Valk met 143 en J. P. W. Besemer met 133 st.. In de vacature-van lloute werd gekozen de heer J. de Hullu Sr. met 123 st., ter wijl er 113 waren uitgebracht op den heer P. de Hullu. IJzendijke Uitgebracht 272 geldige stemmen, waarvan op den heer G. A. Cort- vriendt 142 tegen 130 op den heer Iz. Leenhouts. Volstrekte meerderheid 137, zoodat de heer Cortvriendt gekozen is. 5 briefjes waren van onwaarde en 4 blanco. Op de lijn SittardMaastricht, even voorbij 't station Beek-Elsloo, waren spoor wegarbeiders aan de rails aan het werken toen eensklaps een extra-goederentrein kwam, van welks aankomst zij niet ver wittigd waren. Een paar stukken rails waren niet vast geklonken, en nauwelijks 'reed de goede rentrein daarop of de rails vlogen weg de locomotief kantelde en rolde in een greppel, terwijl de twee volgende goede renwagens geheel versplinterd waren, zoo dat de materieele schade groot is. Dinsdagavond had aan de Hembrug een droevig ongeval plaats. De heibaas Michels uit Utrecht, die de leiding had van het heiwerk voor de nieuwe Heuibrug en in dienst was van den aan nemer, den lieer Van flattum, nam Maan dagavond ongeveer 6 uur voor een oogen- blik de bediening van de handel der loco mobiel op zich, waarbij bij plotseling werd aangegrepen door de poeli (het touw, waaraan het heiblok hangt en dat om den ronsel loopt) waardoor hij eenige malen in de rondte werd geslingerd met het treurige gevolg, dat de man aan de bekomen ver wondingen heel kort daarna is overleden.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2