Gemengd. eens warm kan wezen, krijgen ze nu weer wat te doen. Ik bedoel do militairen, want de anderen zullen er altijd wel do handen hebben uit te steken om aan den kost te kouien, al nemen ze het daar ook niet zoo zwaar op als in onze noordelijker streken. Al de kleine afhankelijke staatjes van Zuiil-Cetebes schijnen in eerbied voor ons gezag te kort te gaan schieten. Boni en Goa zijn er mee begonnen en de anderen hebben dit voorbeeld gretig ge volgd en zich om onze eischen niet langer bekommerd. Er wordt nu een mi litaire expeditie uitgerust en een eskader oorlogsschepen is er al heen om den invoer in die rijkjes af te sluiten. Een der schepen, de «Hertog Hendrik", was er niet erg for tuinlijk op zijn reis en liep aan den grond. Maar het is 1111 weer vlot gekomen. En de in'nheer, die den minister van marine zoo bereidwillig aanbood het wrak te koopen. kan dus thuisblijven. Misschien is hij er iji deze warme omstandigheden niet eens rouwig 0111, dat hem dit reisje bespaard blijft. Maar voor je broodje moet je anders wat over hebben, üu genikste dief, die een schilderij van Frans llals uit het Mauritshuis te 's Gravetïhage heeft meege nomen, heeft er blijkbaar ook heel wat moeite voor gedaan. lederen dag schijnt hij do vier groote draadnagels, waarmoe het sckilderjj in de lijsten bevestigd zat, ei« eindje verder omgebogen te hebben, tot hij eindelijk de kans schoon zag om liet onder z'n jas te steken en ermee naar buiten te wandelen. De lijst heelt hij laten hangen en wat bij met het schilderij verder doen zal is niet bekend, maar men vermoedt, dat .liet niet in zijn bedoeling ligt hut in zijn salon op te hangen en nog minder liet een vriend cadeau te doen. Er is daarom aan alle kunstkoopers en kunstliefhebbers van den dielstal bi richt gedaan en naar alle politie-autoriteiten geseind eu misschien dat liet dus na een lange reis weer in het Mauritshuis terug keert. Want zulke zaken worden van rei zen niet mooi. Dat heeft die brief ge toond, 'die na een iris van 8 jaren nog goed en wel, misschien wel minder irisch, weer bij zijn eigenaar 111 Winschoten te rugkwam. Nu ze eenmaal leergeld betaald hebben, willen ze ook in onze musea in richtingen gaan aanbrengen, zooals die in huitenlandsche musea bestaan, waar iedere aanraking van een schilderij dadelijk een elcctrisch belletje doet klinken. Als dat zoo doorgaat heelt deze sinjeur nog juist in tijds z'n slag geslagen. En 't schijnt een goeie slag le zijn, want liet schilderij heet /'1200Ü waard. Zeker een kunstken ner-dief. lil elk geval is liet beter aangelegd dan door dien m'nheer in Rotterdam die 's nachts door een tuimelraam een bezoek in een .kaaswinkel kwam brengen. Een beele kaasstelling met tOebeliooren tuimelde daar bij 0111 en natuurlijk sliepen m'nheer en mevrouw kaaskooper zoo vast niet, of van al die rollende kazen worden ze wakker. Wat kan je nu in 's hemelsnaam 's nachts ook in een kaaswinkel uitvoeren V Je kunt, toch begiijpcn, dat je daar alle kans loopt kazen zooal niet op je hoofd, dan toch op je teenen te krijgen. En kazen stelen lijkt nog zoo'n gemakkelijk werkje niet. Ze zijn te groot'om in je zak te steken en je kunt toch bezwaarlijk een paard en wagen nï- s i mmxmKrnsnmtTiicmwKrMisEsm Dat is juist mijn wenseb. Dan zul len uwe gelaatstrekken de gewone, leven dige uitdrukking vertoonen. Op dit oogenblik diende de 011de Firruin den markies de Prt'dalgönde aan. De her togin beval hem den bezoeker binnen te leiden. Zij zag dat liet gelaat van haren zoon verduisterde en dat hij aanstalten maakte 0111 te vertrekken, alsof hij niet wenschte in aanraking te komen met den aangedien- den bezoeker. Blijkbaar was diens tegen woordigheid hem onaangenaam. Ga je mij verlaten V Ik heb met Devienne afgesproken met hem te ontbijten. Maar jo zult toch wel bij mij komen om te dineeren,' hoop ik V Zeker, mama. (Wordt vervolgd.) huren om ze te vervoeren. Dat geeft te veel drukte in den nacht en 't loont de kosten ook niet. Neen, dan doe je beter een schilderij mee te nemen daar heb je nog eens wat aan. En je behoeft dan ook geen revolver en dergelijke fraaiigheden in je zak te hebben, die je gevaarlijk maken voor je lUedemenschen". Maar er zijn nog andere «gevaarlijke" menschen dan die niet revolvers gaan. In Zeeland is er weer een ontdekt, 't Is ecu christelijk onderwijzer, die behekst is en toch muur vrij rondloopt als was hij een doodgewoon inensch. Voor de kinderen en naar 't schijnt ook voor des onderwijzers dorpsgenooten om kippevel te krijgen. Ook die m'nheer, die er in z'n "clicht- kuust alle Zutfensche raadsleden doorhaalt is gevaarlijk in z'n soort, althans voor dergelijke publieke peisoonlijkheden. Of z'n verzen nog misschien een nawerking zijn van de verkiezingen? We hebben er genoeg gehad, verkiezingen meen ik, om nu de naweeën ervan te ondervinden. Laatst weer de gemeenteraadsverkiezin gen. Maar nu is liet ook uit. Dat geloot ik tenminste, want buitengewoon ben ik er niet van op.de hoogte. En nu krijgen we dan de nawerking, pleizierige en on- pleizierige. Aan een onzer gekozen Ka merleden is al een geheel compleet fijn afgewerkt costuuiu van lid der Staten Ge neraal ter Overname aangeboden, 't Is nog maar tweemaal gedragen en de tegen woordige eigenaar heeft er dus niet veel I pleizier van gehad. Als hij er nu maar zuini;.,' op geweest is. «Matige taille", dus dat komt, nogal goed uit. De meeste men sehen zijn matig, dat wil zeggen van taille, van etun en drinken niet altijd. Er zijn nog allerlei andere nawerkingen van de verkiezingen. Glazenmakers-reke ningen, omdat je bij de buren de ruiten hebt. ingegooid, zooals te Losser; straf rechterlijke vervolgen als te Oudenbosch, omdat er allerlei liefelijks van tegenstan ders is verteld en ministeriëele crisis als te 's Gravenliage, omdat nou ja, om dat (ie meeste kiezers het met de minis ters niet. eens bleken te zijn. Er zijn nog wel meer nawerkingen en uitwerkingen en andere werkingen tenge volge van de verkiezingen, maar daar zal ik me verder niet over uitlaten. BRESKENS, il Juli 1905. Bij het heiig on weder van Zondagna middag is de bliksem geslagen in de tele graaf geleiding alhier, waardoor enkele diaden stuk sloegen. Ook de rouiisie van de stoomtram werd getroffen zonder echter groote schade te veroorzaken. Bij het te Breda gehouden examen voor apothekers-bediende is o. oi. geslaagd uiej. S Verhagen (e Sluis. IJzenciijke, 9 Juli. Hedenmiddag woed de boven deze gemeente een kort, ma r hevig onweer. De bliksem sloeg daarbij in l.et huis van P. v. d. B., vermeldde den schoorsteen gedeeltelijk, alsmede oeiiige ornamenten op deu schoorsteenmantel. Van ue- inabschen die in het huis aan wezig waren werd gelukkig niemand ge troffen, hoewel do kamer voor een oogen blik een vuurzee gelijk was. Er lieerschte een sterke zwavelgeur, terwijl het kwik van den spiegel grootendeels ontleed werd. Op oen uader te bepalen datura zul- leri naar Vlissingeii worden gezonden, ten einde tegenwoordig te zijn bij het bezoik, dat 11. M. de Koningin voornemens is te brengen aan de uit Oost-Indië thuisvarende divisie, onder bevel van den schout bij- nacht J. G. Snethlage, de monitor «Rei- nicr Claezen", de stooiuschoener «Zeehond", de pantserschepeu «Piet Hein" en «Evert- sen" en 2 groepen torpedobooten. Het stafmuziekkorps der Kon marine zal geëmbarkeerd worden aan boord van het vlaggeschip. li. X. Te IJzéndijke is Zaterdagmiddag een 8-jarig meisje doodelijk door een zonnesteek getroffen. N.JÏ.Ct. Uitslag Gemeenteraadsver kiezingen. Aardenburg. Aantal kiezers 303, geldi ge stemmen 273. Herkozen de heéren J. van den Berg Hz niet 156, dr. J. L J. de Glopper met 218 en P. F. van den He mel met 108 stemmen. Cadzand Aantal kiezers 159, geldige stemmen 132. Herkozen A. Rissceuw l.Az. niet 95 en P. van Cruiningen met 92 st. en gekozen in do vacature-de IIiillu de heer 1. A. Leen- houls met 82 st. Schoondijke. Aantal kiezers 299, geldi ge stemmen 219. Herkozen de heeren J. Leenhouts niet 181 en Jac. Dliont niet 177 st. Gekozen in de vacature- Rissceuw de heer J. A. Cammaerl met 121 stemmen. Op den heer 0. 0. Schijve waren 112 st. uitgebracht. Eigenaardig dat alle candidaten een steinmencijfer boven de volstrekte meer derheid behaalden. Zuidzande. Aantal kiezers 107, geldige stemmen 100. Herkozen de lieer Adr. Luteijn met 120 stemmen. Herstemming voor de vacaturen Luteijn en Risseeuw tusschen de heeren J. P. Sa lome, met 82, J. F. Geluk met 55, A. F. Lergner niet 51 en J. Verplanko met 47 stem men. In het «Mauritshuis" te 's Gravenliage kwam men tot de ontdekking, dat een schilderij was gestolen. Onmiddellijk werd het museum voor het publiek gesloten en den aanwezigen be zoekers verzocht het gebouw niet te ver laten. De politie weid aanstonds gewaar schuwd, stelde een nauwkeurig onderzoek in en deed eenige personen, die niet dadelijk bereid waren inlichtingen ie verschaffen, louilleeren. Zij vond in het ingestelde Onderzoek echter geen aanleiding een der aanwezige bezoekers aan te houden. Het gestolen schilderijtje is van Frans li als. Het stelt voor een mansportret, mét groot en zwarten hoed op het hoofd terwijl duidelijk zichtbaar is een rijk ver sierde kanten kraag. Hel portret is zóó geschilderd, dat liet «den bezoeker aan kijkt. Het schilderijtje, dat in 1898 voor liet museum werd aangekocht, is door ombuiging van de spijkers van de lijst van den wand genomen. Vóór het tijdstip, waarop do verdwijning werd ontdekt, is het schilderijtje nog door verschillende bezoekers gezien. Er zullen ten spoedigste reproduction van verspreid worden, In de kolenmijn Gendekien no 4, nabij Anderlues had Vrijdagmorgen om 9 uur een ontploffing van grauwvuur plaats in een galerij, 650 meter diep. Een aardstorting volgde daarop, zoodat de arbeiders, in die galerij werkzaam, voor een deel werden afgesloten. Onmiddellijk wendde men krachtige pogingen aan om 'ben te redden, die men tot laat in den namiddag voortzette. Reeds zijn 14 lijken boven gebracht en 5 gewonden, waarvan één zoo ernstig, dat er geen hoop meer voor hem bestaat. De meeste omgekomenen zijn vaders van gezinnen. Men weet nog niet met zekerheid, waaraan de ramp moet worden toegeschreven. Vrijdag is aan den Zeilweg le Haarlem een zeer droevig ongeval gebeurd. De ruim 50jarige metselaar P. van Buren is, terwijl bij op het dak aan een in aanbouw zijnde villa aan het werk was, daar af gevallen en met zijn hoofd op de staven terechtgekomen, tengevolge waarvan hij onmiddellijk overleed. De man was de kostwinner van een vrij groot gezin. Dezer dagen is in de nabijheid der kust van Tunis een Fransche onderzeesche boot gezonken, waaromtrent uien de na volgende bijzonderheden verneemt. De Farfadet zoo heet de boot bevond zich bij den ingang van de haven van Sidi-Abdallaeh. Zij zou juist onder duiken, toen de kommandant bemerkte, dat er een deur niet heelemaal sloot. Hg opehde de delir met de bedoeling om dicht te klappen, maar dat ging niet mei Bijna was de deur dicht toen het wal kwam opzetten. Het water sloeg de de heelemaal open, en de kouiuiandant we uit het schip gespoeld. Kort daarna kwam er nog een paar mannen bovendrijf De voorkant van de Fafardet was vol wat geloopen, zoodat de boot met den 1« naar beneden de diepte inging, en zo uiet den achtersteven naar boven bh het schip rechtop in den modderig bodem der zee staan Achterin was Farfadet watervrij gebleven, achterin b vonden zich nog 13 man. Dadelijk zi alle pogingen in het werk gesteld om Farfadet weer naar boven te krijgen, h moest vlug gebeuren, anders zouden mannen in het achterruim stikken do gebrek aan versche lucht. Kort na duikeling van het vaartuig leefden d manschappen nog. Zij beantwoordden i signalen der duikers, die hielpen bij li reddingswerk. In welk een vreeselijkf toestand van hoop en angst moeten diel menschen hebben verkeerd. Woensdap middag tegen drie uur is de Farfadet oi dergedoken. Het ministerie van marii te Parijs werd geregeld op de hoogte g( houden van den stand van zaken. Ui avonds om 10 uur luidde het: de 1 manschappen van de Farfadet zijn nog ni gered. En om 1 uur 's nachts opnieu een telegram de manschappen van d Farfadet zijn nog niet gered. Vrijdag morgen kreeg men aan het ministerie vu marine de boodschap, dat de manschappe nog niet gered waren, maar dat zij no leefden. Om 12 uur gisteren zat de Fat t'adet nog met de kop in de modder, niaa de duikers kregen geen antwoord mee van de 13 menschen in het achterschip Er is een bericht van gisteravond hal acht, dat men er 's middags eindelijk ii geslaagd was het achtereind van de Farfude boven water te krijgen, dat de manschappet nog leefden en dat de lucht in het achter schip is ververscht. Nauwelijks stak d( Farfadet echter even uit het water, of eei van de kranen waarmee hij was opgetakeh brak en daar ging het schip weer de diepte in Dc laatste berichten zijn, dat het schip onherroepelijk verloren is en alle hoop d< bemanning te redden opgegeven moet worden. Men meldt uit Den Haag Den dag na het hier te lande ontvangen bericht van liet loopen van het pantser schip Hei tog Hendrik op een rif in zee, ontving Int departement van marine hier te lande van een aannemer reeds een bod om liet wrak te koopen. Zooals men weet, zijn de pogingen om liet schip weer vlot te brengen, inmiddels met goed gevolg geslaagd. Omstreeks 0 uren Vrijdagavond is in den mond dér Koningshaven te Rotter dam nabij de aanlegplaats van de veerdienst Heen-en-weer, een roeiboot waarin zeven personen gezeten waren, overvaren door de sleepboot Broedertrouw V. De boot zonk en allen geraakten te water. Vier hunner werden zonder letsel te bekomen gered door de bemanningen van sleep bootjes die ter hulp snelden, een werd bewusteloos opgehaald maar door toepassing der bekende voorschriften slaagde men er in het bewustzijn op te wekken. Nog een ander werd vrij ernstig aan het hoofd verwond opgehaald. Nadat een geneesheer hem hulp verleend had, was verder gevaar geweken. De zevende man echter, de bootwerker O. Bis niet weder gezien Er wordt vermoedt dat lig verdronken is. Men meldt uit den Haag De vorige week bracht een heer, later herkend als éigenaar van een groot magazijn te 's Gravenliage, den strand- boulevard nabij de Pier in opschudding. Hij vloog plotseling aan op eene Franpaise, voormalig artiste der Fransche opera, met wie hij een hevigen twist voerde. Hij pakte haar aan, duwde en stootte haar en rukte haar eensklaps eene portemonnaie uit de hand, waarmede hij het op een loopen zette over het Gevers Deynootplein heen. De Franpaise en anderen zetten hem achterna.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2