BRESKEVSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. DE SWENDELKONINS. No. 1015. Zaterdag' 8 Juli 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond hij den uitgever C. DIKIJDI W te Breshens. De toestand in Rusland Uit Odessa wordt bericht, dat de tor pedobooten »Sinctaiwiy" bevel kreeg de Potemkin" te zorken en door middel van torpedo's te doen zinken. De ïPobjedonossetf" heeft zich Maan dag op genade of ongenade overgegeven. Aan boord van dit schip was de stem ming niet zóó revolutionnair dat het ge raden was in de aangenomen houding te volharden. De leiders van de opstandsbe weging zijn door de officieren uitgezocht en naar den wal gezonden. De werkelijke toestand op de muitende schepen was zoo geheel anders dan van de zijde der overheid gemeld wordt. Uit goede bron wordt bericht, dat er geen oogenblik sprake is geweest van over gave van de Potemkin en dat het schip zelfs ongestraft de vloot tot een gevecht heeft uitgedaagd, dat de bevelhebbers van de andere schepen niet zeker waren van hun manschappen en onverrichterzake naar Sebastopol terugkeerden, de machines hun ner schepen onbruikbaar maakten, aan of ficieren en manschappen verlof naar den wal gaven en een ander schip in de haven voorzichtigheidshalve ontwapenden. Admiraal Krieger, zoo wordt gemeld, onderhandelt intusschen in Odessa met de bemanning van het pantserschip Georgy Pobjedonnossef, die overgeloopen was naar de muiters van de Potemkin. De Potem kin had eveneens, waarschijnlijk echter slechts ter verkrijging van levensmiddelen en brandstoffen volgens het gerucht zijn er 50 gewonden aan boord onderhan deld met den commandeerenden officier nadat het schip vergeefs had getracht van Eugelsche schepen kolen te koopen en toen door een sterk bewapenden kotter kolen heeft laten halen, heeft het de reede ver laten. Volgens een bericht van de Times uit Petersburg zouden de muiters op de Potemkin het eens zijn geweest met de op standelingen in Odessa en staat het schip thans onder bevel van een staf van bur gers, die, naar men zegt, vertegenwoordi gers van het revolutionnair comité zijn. De correspondent van de Daily Express te Odessa, die de havenwijk bezocht heeft, hangt een verschrikkelijk tafereel op van den toestand. De slachting moet erg ge weest zijn. De Kozakken en de infanterie schoten zonder ophouden de gewonden moesten blijven liggen, wie opstond werd zonder genade neergeschoten. Ooggetui gen vertelden den correspondent dat een aantal mensehen, door de vlammen opge jaagd, voor de militairen op hun knieën vielen, genade smeekende een paar salvo's waren het antwoord. Waar een troepje zichtbaar was, werden de machine-kanon nen er op gericht. Honderd mannen en twintig vrouwen, die de brandewijnpakhui zen geplunderd hadden, hadden zich te sla pen gelegd op een hoop steenkolen. De militairen richtten twee mitrailleuses op de slapenden en doorboorden ze met kogels. 't Ergste is dat, volgens den correspon dent, de troepen gemakkelijk gevangenen hadden kunnen maken. Maar alles werd neergeschoten, schuldigen en onschuldigen. Den volgenden ochtend kwam een troep menschen, die zich 's nachts verborgen ge houden hadden, van de haven naar de stad. De troepen lieten hen eerst naderen, maar vlak voor het paleis van den gouver neur, en terwijl men hen gemakkelijk in hechtenis had kunnen nemen, werden 200 menschen door het iiiaximvimr weggemaaid. De plaatselijke commandant liet aan de bewoners door middel van plakkaten be. kend maken, dat het door de aanwezigheid van het pantserschip gedreigd hebbend ge vaar geweken was. Hij noodigt de be woners uit hun dagelijksche bezigheden te hervatten. Op een aantal gVoote fabrieken werd 't werk hervat. De gouverneur-generaal liet het verkeer weder toe in alle stadswijken, uitgezonderd op den Nicolajef-boulevard. Aan 20 000 werkloozen wordt arbeid verschaft bij de opruiming in de haven. De autoriteiten zullen binnenkort het aan tal der dooden en gewonden bekend ma ken. Zondagnacht verwoestte een troep van drie duizend man de meubels in een aan tal huizen van de Mjassnija-straat te St. Petersburg. Kozakken onderdrukten het oproer. Een officier der politie en vier Kozakken werden gewond. Twintig per sonen werden gevangen genomen. De Vrijdag tengevolge van de staking in Kroonstadt uitgebroken troebelen, van welke werd gemeld, dat er geen botsingen tusschen arbeiders en troepen bij plaats hadden gevonden, zijn feitelijk door mili tairen, die van maxims gebruik maakten, onderdrukt. Er vielen een aantal dooden en gewonden. Op het linie-schip Alexan der II' werd een muiterij onder de be manning dadelijk onderdrukt. Op de Poe- tilofwerken legden 12000 arbeiders het werk neder. Onder de opgeroepen reservisten te Kit-ff bevinden zich slechts weinig Israëlieten. Er liep een gerucht, dat een aantal Is raëlieten die onderricht waren van de op handen zijnde mobiliseering, uit de stad waren gevlucht; daardoor ontstonden on lusten in verschillende stadsgedeelten en werden brandewijnwinkels en koffiehuizen geplunderd. Verschillende politieambtena ren werden door reservisten ontwapend en gewond één reservist doodelijk gekwetst. De orde is hersteld. Frankrijk. Zonder dat de groote trom geroerd is, als het ware onopgemerkt, is Dinsdag het ontwerp betreffende de scheiding van kerk en staat, het ontwerp, dat in den beginne de gemoederen in heftige beroering bracht, er doorgegaan. Met 341 tegen 233 stem men werd het ontwerp in zijn geheel aan genomen, nadat de laatste twee artikelen, die niet de minst belangrijke waren, ge- ruimen tijd in beslag namen. Hoe het Vaticaan zich nu zal houden en hoe de stemming van de streng clericale plattelandsbevolking zal zijn, moet nog af gewacht worden. Vermoedelijk zal het wel niet een sisser afloopen, daar alg imeen er kend wordt, dat de wet geen anti-gods dienstig karakter draagt en zelfs tegenover de dienaren der kerk zeer milde bepalin- gen. 23. Ilij was overtuigd dat zij meer wist dan zij hem vertelde. Maar hij was nu vol doende ingelicht om niet te begrijpen dat de ïKyning van Parijs" niets anders was dan een avonturier, en dat hij, bij andere personen, de verkregen informatiën wel zou kunnen aanvullen. Kijk Daar komt mijn Amerikaan aan, riep Juliette uit. Hij dweept met de kunst en de kunstenaars. Wil ik je hem voorstellen Een ander maal. Ik zie daar een mijner vrienden. Tot ziens 1 Bonjour, oude jongen 1 Hiénard had den schilder Devienne op gemerkt die naar hem toe kwam. Nadat beide artisten een tijd lang hadden gespro ken over hun geliefkoosd onderwerp, de schilder- en beeldhouwkunst, vroeg Devien ne zjjn jongen vriend wanneer hij van plan was te vertrekken. Hedenmiddag, na het diner. Je zoudt verstandiger doen indien je nog «enigen tijd hier bleef. Waarom De schilder aarzelde een oogenblik alvo rens hij antwoordde Je weet dat ik voor jou een meer dan gewone vriendschap heb opgevat. Dit schenkt mij den moed je een vaderlijken raad te geven blijf in de nabijheid der hertogin. Vraag mij niet met welk oog merk ik je dien raad geef, maar volg hem op. Kijk goed uit je oogen. Zonder twij fel zal je dan alles begrijpen. Bijna hetzelfde heeft men mij gister avond ook gezegd. Wie? De barones de Sauvelys. Zij zon mij misschien wel zeggen hetgeen jij me verzwijgt. Devienne kon een glimlach niet onder drukken. Dat weet ik niet, ik ben er trou wens ook niet zoo zeker van. Je hebt zelf goede oogen, zoek 1 De geheele badplaats kent het geheim en het verwondert mij ten hoogste dat het dametje, waarmee je zooeven sprak, het je niet heeft medege deeld. Maar misschien wilde ook zij je niet krenken. Dat is best mogelijk. Maar, indien je mij niet bekend wilt maken met een zaak die toch mijn dierbaarste belangen schijnt te raken, doe mij dan ten minste het genoegen mij eenige inlichtingen te verschaffen omtrent een heer, die mij, van af het oogenblik dat ik hier ben, onophou delijk voor de voeten loopt. Ik bedoel den markies de Prédalgonde, bijgenaamd »de koning van Parijs". x. Dat heer De markies is zonder twijfel een schavuit van de ergste soort. Zijn koningschap dankt hij aan eenige ge makkelijke overwinningen op harten, die niet anders verlangden dan zich zoo spoe dig mogelijk over te geven, verder aan eenige dwazen, die er trotsch op zijn met zulk een gevierden >held" te mogen ver- keeren en een dozijn of wat bruingetinte Zuid-Amerikaansche gelukzoekers, die te Parijs schatten verteren, welke zij, de He mel weet op welke wijze, in hun wereld deel bijeengegaard hebben. De nieuwsbla den van den zooveelsten rang hebben den titel opgevangen- en verspreid, en, dank zjj de dwaasheid der menigte, Vond hij gretig ingang bij de groote massa. Die koning van Parijs draagt een kroon van klater goud, maar zulks verhindert niet dat Zij ne Majesteit een ware hofhouding voert, den goedgeloovigen lieden de oogen uit steekt met zijn pracht en praal en hen zoo listig mogelijk hun geld aftroggelt, wan neer zij zoo dom zijn zich met hem aan het spet te wagen. Niet dat hem iemand ooit op valsch spelen heelt kunnen betrap pen, maar steeds is hij aan de winnende hand. Nog voor korten tijd heeft hij te Baden de bank doen springen, waarop hij met een winst van zes maal honderd-dui zend franc te Parijs terugkwam. Wanneer je hem aan het werk wilt zien, ga dan hedenavond naar het Casino. Sla hem aandachtig gade, bestudeer hem goed en handel dan naar goedvinden. Ik zal je raad opvolgen en nog eeni- gen tijd hier blijven. En wanneer ik je noodig heb, hoop ik op je te kunnen reke nen. Wanneer vertrek je In het begin der volgende week. Dan ga ik naar Dieppe. Beide mannen reikten elkander de hand. Hiénard sloeg den weg naar de villa zyner

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1