Binnenland. Burgerl. stand. b Gemengd. libeiaal Neujean, dat men op de vader landsliefde van de linkerzijde nooit te vergeefs een beroep beeft gedaan. Maai de vaderlandsliefde moet bedachtzaam en redelijk zijn. liet is van [belang dat de regeering de uitgaven richt naar de hulp bronnen van het land. De regeering eischt van ons dat wij een ontwerp aan zullen nemen, dat meer dan drie millioen kosten moet, zoo hals over kop, dat het veel heeft van zakkerollen. Neujean verweet verder de jegeering dat zij geen gebruik had gemaakt van de 150,000 fr. die haar waren toegestaan om nog technische proeven aan de Schelde te laten nemen. Ook kwam hij op tegen de samenkoppeling van den doorsteek met den aanleg van vestingwerken. Delbeke had verklaard dat hij een legen- stander was van de vergrooting van het staande leger. Neujean haalde het getui genis aan van generaal Brialmont om te bewijzen, dat zonder uitbreiding van het aantal manschappen, het leger aan de ontworpen vestingwerken van Antwerpen, niets zou hebben. En een ontwerp van zoo ingrijpende beteekenis wilt gij laten aannemen tegen de groote vacantie, door een vermoeide Kamer, waarvan geen vier leden goed van de zaak op de hoogte zijn V In twee weken zouden wij een ontweip moeten bestudeeren, terwijl gij jaren noodig hebt gehad om het gei eed te maken Dat noemde Neujean schandelijk, dat was een handelwijze voor iemand die van plan was een schelmstuk uit te halen. Minister de Smet merkte op dat het ontwerp sedert 1808 bekend wu£. Men voerde hem tegemoet, dat het alleen bekend was bij de clerieale afgevaardigden van Antwerpen. Het socialistische Kamer lid voor Antwerpen, Terwague, is in tegen stelling met Neujean een sterk voorstander van het ontwerp, ontdaan van de vesting plannen. Tegen de 108 millioen voor de vestingen kwam hij hevig in verzet. Hij wilde, dat de Kamer tot November met de openbare beraadslaging zou wachten, dan kon ieder op de hoogte zijn. Van rechts zeide Woeste, dat uit de redevoeringen van de heeren Neujean en Terwagne duidelijk gebleken was, dat die heeren goed op de hoogte zijn. Wij zijn dus klaar. De linkerzijde vraagt licht. De regeering zal stroomen licht over de linker zijde gii ten. Neujean is bang voor al te harstochteljjk debat. Waarom zou het debat in November minder heftig zijn dan in Juli De clericaal Ilelleputte is tegen het ontwerp, maar voor de onmiddellijke be handeling. Vandervelde noemde samenkoppeling van nuttige en militaire plannen in een ont werp, een «chantage militariste." Gij wilt forten bouwen met het geld van de prole tariërs en gij wilt dat geen anderen dan proletariërs die forten zullen verdedigen, rend leven te leiden, en daarin is hij vol komen geslaagd. Je weet hoe kostbaar zulk een leven, en vooral te Parijs, is. Welnu, hij bezit een prachtig hotel in de Avenue d'Antin, een stoeterij met de fraaiste ren en luxe-paarden, een stoomjacht, kortom een ware hofhouding En was de erfenis alleen voldoende om hem dit alles te bezorgen? Ja, mijn lieve Hiénard... ten min ste, zoo zegt men. Maar jjj, Juliette, kom, jij weet wel beter. Hoor eens, beste jongen, je weet wel dat ik nooit kwaad spreek van mijn vroe gere minnaars. (Wordt vervolgd.) liep hij de rechterzijde toe. Het slot van de vergadering WaS, dat het voorstel van Terwagne om de discussie te verdagen tut November, met 86 tegen 54 werd verworpen. Daarop werd het regeeringsvoorstel aanvangen met de openbare behandeling 11 Juli bij zitten en opstaan aange nomen. Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat de ontslag-aanvrage van het ministerie, waartoe jl. Vrijdagavond in de gewone vergadering van den ministerraad collectief is besloten, thans in handen is van H. M. de Koningin. Naar het 11 bid. uit zeer goede bron verneemt is Dr. A. Kuyper na zijn aftreden als minister beslist voornemens vier jaren zich geheel terug te trekken uit het open baar leven en rust te nemen. »Ik ga wat reizen en wat leeren," aldus heeft de premier zich uitgedrukt, «en na vier jaren zullen we dan verder zien." BRESKENS, 4 Juli 1905. Aan het gebouw van het prov. bestuur van Zeeland te Middelburg werd Woens dag aanbesteed het wegnemen, vervoeren, herstellen en weder ter plaatste brengen van de aanlegponton van de haven te Bres- keus. Raming f 1200. Minste inschrijver de heer G. W. de Wolfl' te Dordreeht voor ƒ1135. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de tnnd. Juni ingelegd ƒ9909.13. terugbetaald ƒ11162.35. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt het nummer 4230. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Nieuw Dordrecht en te Gallants, oog is beroepen de heer J. P. Scholte, cand. te Oostburg. De kommies le kl. A. Zonnevijlle is verplaatst van Aardenburg naar Oostburg en wordt vervangen door F. Elders van Velden. Te Vlissingen is Zaterdag overleden de heer J. Bos Az., lid der Provinciale Staten van Zeeland. Aan den Weleerw. heer ds. D. Frege- res, predikant bij de Evangelische Gem. te Batavia is op diens verzoek eervol ont slag uit 's lands dienst verleend. Sluis, 30 Juni. Heden vergaderde de Gemeenteraad alhier onder voorzitterschap van den heer J. de Bruijne als waarne mend burgemeester de heer P. Noest was met kennisgeving afwezig. Na voorlezing en goedkeuring der notu len werd medcdeeling gedaan van eenige ingekomen stukken als Kennisgeving van het Kon. besl. van 9 Juni jl., waarbij den heer J. II. Henne- quin eervol als burgemeester dezer gemeen te is ontslagen, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Deze mededeeling werd als kennisgeving aangenomen. Door dit besluit zeide de voorz. zijn niet alleen de raad, maar ook de ingezetenen ter neer geslagen, aange zien zij hunnen buigemeester nog gaarne hadden behouden, en hebben alle pogin gen daartoe zoowel van de gemeentenaren als van den raad niet mogen baten, en is hem tengevolge van dit besluit het voor zitterschap opgedragenhij vraagt daarom den steun van den raad in het algemeen en in het bijzonder die van den heer .1. H. Ilennequin, alsmede die van den secre taris. De heer Hennequin dankte voor de woor den door den heer de Bruijne tot hem ge sproken, hij meent, hoewel geen burge meester meer toch lid van den raad te moeten blijven ten einde de belangen dei- gemeente te kunnen behartigen en zal steeds bereid gevonden worden waar zijn advies noodig is hen in alles voor te lich ten, hetgeen door den raad dankbaar werd aanvaard. Uit een gedane kasopname bij den Gem.- Ontvanger bleek dat aanwezig was ƒ467.095. Een verzoekschrift van J. van Pamel om hem te willen ontslaan van een perceeltje grond aan hem in erfpacht uitgegeven werd met alg. st. goedgekeurddit perceel zal alsnu weer voor den publieken dienst wor den opengesteld. Op advies van Ged. Staten wordt alsnu met alg. st. eene nadere bouwverordening vastgesteld. Wegens vertrek van J. Remijn werd als lid der commissie tot wering van school verzuim bij stemming en herstemming ten slotte bij loting benoemd H. R, Grahame. De voordracht bestond uit de heeren J. de Hullu en H. R. Grahame. Vervolgens werd met alg. st. goedge keurd de wijziging in de begrooting der Godshuizen over 1904, benevens die der begrootiug van het algemeen armbestuur van Heille over 1905 noodig door meerde re uitgaven wegens een aldaar gebeerscht hebbende besmettelijke ziekte. Hierna werd voorlezing gedaan van een verzoekschrift van het hoofd van school C (Heille) oui eene gratificatie van ƒ10 voor zijn zoon die in de vacature van 115 Mei jl als onderwijzer heeft gefungeerd. De heer Hennequin vindt het voor zoo een korten tijd niet noodig en het is hem niet opgedragen. De heer Breesnee achtte het evenmin noodig. De heer Hennequin De jongen heeft examen gedaan, is pas van school gekomen en heeft dat gedaan zonder dat iemand hem dat heeft opgedragen hij is nogtans niet tegen de gratificatie. Dhr. De Bruijne gaat met den heer Hennequin mede, het wordt hier nooit gedaan maar het was nu nogal een lastige tijd opdat tijdstip gaan kinderen at, en komen er bij, zoodat, wanneer daar een persoon alleen maar staat het leeren er ouder lijden zou, en de eisch is waarlijk niet te groot, het is daar niet zooals op school A waar inen hulp van kweekelingen heeft, volgens spreker zouden 13. en W. den raad voor stellen het verzoek in te willigen. Dhr. Hennequin: Na deze voorstelling kan ik mij met het verzoek vereenigen. Hierna wordt met alg. st. besloten de gratificatie toe te staan. Vervolgens werd met alg. st. besloten tot aankoop van een stukje tuingrond bij het huis van het hoofd van school A. De heer Woittiez ƒ159 te geven voor schade vergoeding van schutting en hem ƒ1. per centiare voor koopsom te geven, hij zal van het poortje geen ander gebruik mogen maken dan voor steenkolen en schoonmaken van zijn privaat en mag niet verder komen dan tot aan de put. overigens moet het poortje gesloten zijn. De voorz. stelde voor met den kooper te trachten overeen te komen hem tegen be taling van intrest de koopsom op 1 Febr, 1966 te betalen, daar van den Gem.-Ontv w is vernomen, dat de kas op dit tijdstip nog r< al goed is, en er dan geen leening behoeft d aangegaan te worden, om dat zulks nog w al kosten eischt, met alg. st. aangenomen. r< Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten deuren. w d i f Groede. Iluw-voltr. 22 Juni. I. Miehiel- c sen, 26 j., jm. en .1. C. Huijsheere, 24 j.^ jd. 28, C. van Leeuwe, 27 j., jm. en I. j M. van Hijfte, 27 j., jd. Geboorten 2 Juni. Francois Arij Leen- dert, z. van A. L. Vroon en A. Poisson- nier. 5, Charles Johannis, z. van J. F. 1 1 van den Bossche en L. 0. V erschage. 17, Willem Pieter, z. van J. Neele en P. M. Trihou. 18, Eliza Maria, d. van II. van Acker en I. M. van II alle. 18, Philemi- na Catholina, d. van dezelfden. 21, Mi- chiel Izaak, z. van I. Buijze en A. M. Houdersteijn. Overlijden. Wilhelmina de Hondt, 47 j., (overl. te Vlissingeu), wed. van J. P. de Koning. Te Dieren is Zondagmiddag bij het baden in den IJsel verdronken een 17-ja- rige jongeling L. D. genaamd. Een dolle stier. Een landbouwer te Epraves, genaamd Sadanne, had een stier verkocht aan den veekoopman Vandenberg- he te Jemappes. De levering zou paats hebben aan het station van Rochefort en de verkooper bracht den stier daarheen, terwijl Vandenberghe hem volgde, Eens klaps werd het dier dol en wierp zijn ge leider met een forschen hoornstoot in een greppel, waarna het Vandenberghe tegen den rotswand aandrukte. Sadanne snelde hem te hulp, maar nu keerde de stier zich weder tegen hem en stiet hem tegen een boom te pletter, waarna hij hem nog on der zijn hoeven vertrad. Omwonenden snel den toe en maakten het woedende dier af, maar Sadanne was reeds dood. Vanden berghe is gewond, maar zjjn toestand baart geen ongerustheid. Twee landbouwers waren een her berg op den weg van Melun naar Fontai- neblaeau binnengetreden en hadden hun paarden voor de deur laten staan, toen de dieren schrikten van den hoorn van een motorrijwiel en op hol sloegen, den wiel rijder tegemoet die hen niet meer kon ont wijken. Hij botste tegen een der dieren op en werd met zooveel kracht tegen den grond geslagen, dat hij een schedelbreuk bekwam en nog denzelfden dag overleed. Het paard werd zoo zwaar gekwetst, dat het moest worden afgemaakt. Hel onwctler. Tijdens het lievige onweder dat Vrijdag avond laat boven Rotterdam woedde, sloeg te omstreeks 10 uren, de bliksem rond het aan paal 13 in de Maashaven aldaar lig gende stoomschip Tromp en verbrak met één slag de 4 palen en de 4 manillatros- sen, waarmede dat stoomschip gemeerd was. Juist op dit oogenblik bevond zich de roeier W. B. met zijne roeiboot, waarin ook de vrijman L. D. gezeten was, bijna langszij de van de Tromp, die na los geslagen te zjjn, afdreef, tengevolge van een windstoot, naar een langs den wal liggende ijzeren lichter. De vrjjman L. D. die het gevaar

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2