Binnenland. antwoord, dat Rusland dit voorstel aannam. Zoo meldt het Petersburgsche Telegram- agentschap, de spreekbuis van de Russische regeering. Een bericht dus, dat als officieel kan beschouwd worden. Hiermede echter is niet vervuld de wensch van president Roosevelt dat er een wapenstilstand zou gesloten zijn vóór dat de onderhandelingen geopend worden. Daarom heeft Roosevelt Washington Maandag maar verlaten om troosten koelte te gaan zoeken op Long- Island. Van den met veel vertoon aangekondig de!! opmursch der Russen in Mantsjoerrje is nog niet veel te bespeuren voorloopig trekken zij tenminste voortdurend terug voor den niet te keeren aandrang der Japansche kohorten. Op het oogenblik is Dyama bezig den Russiscben linkervleugel in de richting van Kirin terug te werpen. Vermoedelijk brengen de Japanners hunne tegenstanders waar zij ze hebben willen om op het aangegeven punt en op liet aangegeven tijdstip we hebben al gezegd dat de kereltjes uit het land der chrysanten egeeren met de regelmaat van een uurwerk hun slag te slaan. Te St. Petersburg geeft men een doekje voor het bloeden Die terugtrekkende be weging van Linevitch is een strategische list Linevitch seint van den 2l3en Den 25en deed de vijand een aanval op onze cavalerieposten, ten zuiden van den spoor weg. De vijand, die versterkingen van infanterie en cavalerie kreeg, dreef onze voorposten in noordelijke richting voor zich uit. In de nabijheid van Hailoengtchcn werd den 24en een onzer cavalerievoorposten in het dal van de Tsinkhe door de Japanners verdreven. Wij zouden vrijwillige jagers ter versterking, doch dezen kwamen bij Saintslntay onder vijandelijk artillerievuur. In de bergen van Korea is Japansche infanterie gezien. Den 22en viel de vijand de sotniën van onze voorhoede aan, die na het gevecht terugtrokken. Rusland. Op alle werkplaatsen in het industrie- distiict Sosnowice is Woensdag het werk gestaakt en in alle mijnen en fabrieken ligt de arbeid stil. Overal werden roode vlag gen geheschen en groot e betoogingen en 'optochten voorbereid. De beambten en opzichters zijn allen over de Oostenrijksche ot Duitsche grens gevlucht, een militaire bezetting wordt voorbereid. De uitslag der gehouden stemmingen en herstem min gen voor leden van de Tweede Kamer der-Stuten-Generaal heeft tot resul taat als in onderstaanden staat is aangege ven Hij is de gevierdste, de elegantste, de Maar laat ik hem in eenige woor den afschilderen, voegde zij er vroolijk, op spottenden toon bij. Hij is »de koning van Parijs!" En mag ik ti vragen wie lieui als zoodanig heeft bekroond 'i - De menschel jke dwaasheid was het spottende antwoord. De intendant opende de deuren van het salon en verklaarde op plechtigen toon dat de tafel gedekt was. En alsof, hetgeen hij zooeven vernomen had, sleehls op eene officieele erkenning wachtte, zag Jean hoe zijne moeder glimlachend den markies na derde, en hem, zonder dat deze er om vroeg, haren'arm aanbood. (Wordt vervolgd.} Gekozen op li Juni. 10 Juni. 23 Juni S3 Të 2 s 10 8 13 11 2 2 22 Samen 15 33 12 Totaal 48 52 Er blijkt uit dat het ledental der rech terzijde is geslonken van 58 tot 48, terwijl de linkerzijde is geklommen tot 52. In de nieuwe Kamer zullen nu niet meer zitting hebben de volgende heeren, die van de tegenwoordige Kamer lid zijn: de Vis ser, Amsterdam II, Cremer, Amsterdam IV, den Tex, Amsterdam VI, Byleveld, Am sterdam IX, Sluis Enkhuizen, Lieftinck Franeker, Seret Gorinchem, de Vries Gou da, Friesen Grave, Krap 's Gravenhage I> Pijnacker Hordijk 's Gravenhage III. Mer- ckelbach Gulpen, Staalman Helder, Hayma kers Helmond, Mackay Kampen, Melchers Leeuwarden, Helsdingen Lochum, Mees Rot terdam IV, van Lüben Seis Sliedrecht, Mut- saers Waalwijk, v. d. Kun Zevenbergen en Poinpe van Meerdervoort Zierikzee. Als nieuwe leden zullen in de Kamer zitting nemen de heeren Lely Amsterdam II, IJzerman Amsterdam IV. de Beaufort Amsterdam VI, Blooker Amsterdam VII, van Deventer Amsterdam IX, Duijnstee Dru- ten, Tak Franeker, Pierson Gorinchem, van Doorn Gouda, Kooien Grave, Limburg 's Gravenhage I, Jansen 's Gravenhage III, Ruys de Beoreubrouck Gulpen, Gerritsen Helder, Regout Helmond, Reijne Kampen, Thomson Leeuwarden, Jannink Locliem, Plate Rotterdam IV, Loeff Waalwijk, van Vu uren Zevenbergen en Patijn Zierikzee. Gisten n (2b Juni) reeds is een bui tengewone ministerraad gehouden, waarin besloten is aan 11. M. de Koningin bet ontslag van liet ministerie aan te bieden BRESKENS, 30 Juni 1905. Bi] de jl. Dinsdag plaats gehad hebben de verkiezing voor leden van den Gemeen teraad zijn gekozen bij enkele candidaat- stulling te Biervliet: W. de Blaeij, L Lij baart en E. Ongenae, allen aftredend. Gronde: 1. Becu, H. G. Hamtnacher uil J. A Risseeuw, allen aftredend. St. Kruis L. J. de Smet. Iz. de Broijne en A. Herweijer, allen aftredend. Nienwvliet: II. Brakman, A. J. deHul- lu en M. Lucieer, allen aftredend. Oostburg: M. M. Meijer, .J. A. Weisfeit beiden aftredend en Iz. Risseeuw-de Bruij- ne in de vacature wijlen A. J. de Smit. RelranchemeiitI'. Brevet, Abr. Risseeuw Jz. en Iz. Risseeuw Jz., allen aftredend. SluisJ. de Bruijne-de Die en J. F. Maenhout, beiden aftredend Verder moeien stemmingen plaats heb ben, wijl meerdere candidaten zijn gesteld dan er plaatsen te vervullen waren, Ie Aardenburg: J. van den Berg Hz., dr. J. L. J. de Glopper, 1'. F. van den He mel, allen aftr. en M. G. de Hondt. BreskensJ. 1'. W. Beseiuer, aftr., J. de Hullu, P. de IIullu, beiden in de vaca ture wijlen A. van lloute en X. Valk aftr. Cadzand P. van Cruijningen, A. Ris seeuw J.Az. beiden aftr. en Iz. de Brujjne Adrz. en J. A. Leenliouts in de vacature I. de Hullu die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Schoondijke Jac. D'iont en J. Leen liouts, beiden aftr. en .1. A. Oanimaert, Iz. de Hullu, P. Risseeuw en C. C. Sehijve, in de vac. Iz. Risseeuw .Jacz., die niet meer in aanmerking wenschte te komen. IJzendijkeJ. Til. Hendrikse, Iz. Leen liouts, beiden aftr. en G. A. F. Oortvriendt. Zuidzande Adr. Luteijn, aftr., en in de vacatures Abr. Luteijn en Joz. D. Risseeuw, die hebben bedankt, J. F. Geluk, J. Goed- hals-Moens, F. de Koene, A. Lergner, J Salome, Joz. Verpliinke en P. J; de Vlie ger Luteijn. IJzendijke, 28 Juni. De heden gehouden classikale vergadering werd bijgewoond door 19 predikanten en 22 ouderlingen. Tot leden van het classikaal bestuur werden herbenoemd de heeren dr. W. II. Weedu te Cad/and als assessor, ds G. van Dis te Zaamslag en A. Risseeuw J.Az. te Gad zand en als secundi resp. de heeren ds. II. van Essen te Nienwvliet,'ds. A J. Roozemeijer te Sluis en Abr. Luteijn te Breskcns. Wegens lertrek van ds. E. K. Groene- veld werd gekozen als secundus van den scriba de beer ds. H Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent. Als quaestor en zijn secundus werden herbenoemd de hoeren II. C. van Riet te Retranchement en ds. H. Akersloot van Houten Roos. Achtereenvolgens werd met algemeene stemmen gunstig geadviseerd tot eene in voeging in de eerste alinea van art. 55 van liet Reglement op de vacaturen, als mede tot enkele toevoegingen aan art. 2 van liet Reglement voor de Diaooiliën; op het door de synode voorloopig aangenomen Algemeen Reglement op de organisatie van bet. beheer der kerkelijke goederen in de gemeenten der Ned. llerv. Kerk werd 111 beginsel gunstig geadviseerd met 35 stemmen. Voor een gedaan voor.-tel om adhaesie te betuigen aan het concept Alg. Reglement, bedoelende reorganisatie van de Ned. llerv. Kerk en bij de Alg. Synode ingezonden door de heeren drs. Slotemaker de Bruijne en Blanson Heukemans, verklaarden zicli 21 der aanwezigen. Ten slotte verklaarden zich 38 leden voor eene adhaesie-bctuiging aan bet ver zoek der b.h. Van der Slee c. s. te Deventer aan de synode gedaan tot opname van een wetsartikel in het kerkelijk Reglement waarb|j bet lidmaatschap der Tweede Kamer onvereenigbaar wordt verklaard nat het predikambt in de llerv. Kerk. Als lid en voorzitter van de Gezond heidscommissie, zetel Oostburg, is met in gang van 1 Juli a.s. voor het tijdvak 1 Juli 19051 Juli 1910 herbenoemd, de heer mr. F. J. N. van Dam, Kantonrech ter te Oostburg. Dinsdagavond is bij het hevig on weer de schuur van den landbouwer Iz. Verplanke te Biervliet door het hemelvuur getroffen waardoor de schuur met het wa genhuis geheel in de aseh werd gelegd. Behalve een paar konijnen kwam geen vee om. Bij het gehouden examen voor rijks ambtenaren zijn o. m. geslaagd I. Ris seeuw van Biervliet en A. I. Cambier van Aardenburg. Tot brievenbesteller te Sluis is be noemd L. van d n Ende te Stftppeldjjk. Bij de Dinsdag gehouden terkooping van 3 perceeleu bouwland in den Grooten Jonkvrouwpolder, in de gemeente IJzen dijke, ter grootte van 19 58.09 H A. is kooper geworden de lieer J.Th. Hendrikse te IJzendijke voor f 18409. De aanleg van de suatie van Groede bil de Nieuwe Sluis. 1750. O II. De nieuwe Sluis, meer westwaarts nabij Scherpbier verplaatst, was omstreeks tach tig jaar lang in gebruik geweest, toen «door de opslikking van het kanaal de Marolleput" ook zij haar dienst begon te weigeren. «Al vóór het jaar 1732(hooren wij ergens die van de Groede getuigen) zijn zij merkelijk belemmerd geworden om liet water uit hun polder kwijt te raken" en moesten er «vele moeiten en kosten (worden aangewend) met bet fortneeren van een kom binnen den polder, het maken van schuttingen in liet kanaal om liet wa ter te bepalen als anders." De vraag rees wat men nu zou doen, wederom liooger westwaarts vluchten of geheel van stelsel veranderen. Het. laalste kwam de Groedenareu ten slotte meest ge raden voor zij vatten het plan op hun water in noordelijke richting af te leiden dwars door den Wulpenpoldcr naar de Noordzee, waar dan «een koiu of water houder" zou worden geformeerd «om de geul in het strand en vroon open te hou den", en richtten in Mei of Juni 1735 een request aan den Rand van State, waarin zij machtiging verzochten oni dit «hoe eer der zoo beter in liet werk te (mogen) stel len". Zou in ouzen tijd de uitvoering van een dergelijk ontwerp voornamelijk of ge heel een quaestie van geld zijn, zooals toen de zaken stonden kwamen er nog andere lectoren in het spel. Wat het bezit van deze streek voor de Republiek van zoo groote waarde maakte was haar strategische, krijgskundige betcc- kenis als voormuur eerst tegen Spanje, na derhand tegen liet gestadig op buit van oorlogsroem en wingewesten beluste Frank rijk. Uit dit oogpunt beschouwde de boo- ge overheid al wat met Vlaamsche polder zaken in verband stond, en liet bijvoor beeld telkens als hier octrooien van bedij king werden aangevraagd, zorgvuldig na gaan of niet misschien door de beoogde indijking de defensie schade stond te lij - den. Zou in het geval, dat ons nu bezig houdt, het Zwin bij Sluis niet aan diepte verliezen, cu bijgevolg, afgezien nog van de belangen der scheepvaart, deze gewich tige vesting niet verzwakt wolden als het plan der Groedenaren werd ten uitvoer ge legd Die overweging heeft den Raad van State, destijds zooveel als ministerie van oorlog, er ongetwijfeld toe gebracht het advies in te winnen van den kommandeur van Sluis, graaf Willem Maurits van Nas sau. Den 15 Juli 1735 ontving de Raad een brief van dezen, waarin hij zijn gevoelen' bloot legde. Hij had, dus schreef lij, een inspectie in loco gedaan en bevonden dat het kanaal van den mond aan bet gat van Coxië tot aan het veer van Scherpbier, waar de Sluis der Groedsehe Watering lag, zijnde een groot uur gaans lang, nog met schepen bevaren wordt en bij laag water niet droog loopt en de schorren aan de wederzjdsclie oevers laag liggen en met geuieene (gewone) watertij ondervloeien en over zulks een considerabele boezem van water heelt, waardoor de vaart van Sluis, genaamd het Zwin met het vallende water door de ebbe geschuurd en ten deele nog open gehouden woidt; dat tegenwoordig

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2