BRESKENS, 27 Juni 1905. Bij de lieden gehouden verkiezing voor drie leden van den Gemeenteraad alhier, zijn ills candidaat gesteld de heeron J. 1'. \Y. Besemer (afir.), J. de Hullu en 1'. de Ilullu, heiden in de vacature-A. van llonte, en N. Valk (aftr.) De stemming zal plaats hebben op Dins dag 11 Juli a.s. en de herstemming, zoo noodig, op Vrijdag 21 Juli a.s. Te Sehnondijke zijn candidaat gesteld de heeren .1. Dhont en .1. Leenhonts, heide aftredend en de heeren .1. A. Oammaert, Iz. de Ilullu en C. Schijve in de vaca- ture-Iz. Risseeuw, die niet meer in aan merking wenschte te komen. Schoondijke, 20 Juni. Ten overstaan vau het bestuur van den Oeueralen Prins Willempolder had hedenmiddag de aanbe steding plaats van le a. In t onder profiel brengen van een gedeelte van den Prins Willem dijkweg over eene lengte van ongeveer 574 M 6. liet aanbrengen van een grindbaan in boven omschreven gedeelte weg te leveren en te verwerken 143 M-' grind, le soort, 72 ,M grind, 2e soort, 72 M3 onderhouds- grind, 2e soort. e. het onderhoud van kunsthaan en ber men tut I Mei 1900. Ingeschreven iverd donr de heeren S de Vuijst te Breskens, voor 1920, A. du Burck, id. ƒ1702, C. J. de Smit, id ƒ1087.50, J. M. 11. vail de Sande, id. ƒ1001, A. v. Male, Schoondijke, ƒ1043 cn 15. den lOx- ter van den Brink te k rabbend ij ke, 1040. 2e. de levering van 500 M8 onderhouds- grind (Pruisische grind) te leveren volgens aanwijs op de verschillende grindwegen der polders. In massa werd ingeschreven door: 15. den Exter van den Brink voor ƒ2100, en verder door: S. de Vuijst, ƒ4.10, A. van Male, ƒ4 24, Hector de Taeye te Eede J4 20, A du I5nrek en II. Brakman, Scli on- dijke, elk 1.18 en J. M. H. van de San- de ƒ4.09 per M". Aan de heide laagste inschrijvers ge gund. Bij Kon. besluit is J. A. van Baal, nadat hij als loteling voor de lichting 1905 voor de gemeente Ooslburg bij de militie zal zijn ingelijfd, voor zijn geheelen mili tie diensttijd van den werkelijken dienst ontheven; en bepaald dat genoemde lote ling niet in persoon aan de militaire auto riteit zal worden afgeleverd maar dat zijn inlijving hij de militie zal geschieden en kel op overgifie van een uittreksel uit den slaat model IV. De landbouwer M. V. te Waterland- kerkje reed dézer dagen naar een trouw partij. Toen bij weer huiswaarts wilde keeren, kwam hij tot deonaangename ont dekking, dat. zijn paard dood lag in den stal. Eenigen tijd te voren had men het nog gevoederd en was er niets aan be speurd. Schoondijke. De eerw. heer B. Nieuw- burg, eand. tot den H. D. te Barendrecht heett het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Oostbury. De bijeenkomst voor kiezers om te komen tot eene candidaatstelling voor den gemeenteraad en aanvankelijk werd bij gewoond door een 4U-tal personen doch allengs slonk tot 19, kan vrijwel eene mis lukking genoemd worden. Toch kon nog een candidaat gesteld wor den in de vacature A. J. de Smit, nl. de heer J. Risseeuw-de Bruijne. Uzondijke, 26 Juni. De heden morgen gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door alle leden bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorz. mede, dat afwijzend wns beschikt op het verzoek van den Raad tot het verkrijgen van dispensatie van het ver bod in de drankwet, dat kinderen beneden 16 jaar zonder eenig geleide localiteiten mogen bezoeken waarin vergunning is voor den verkoop van sterken drank enkel be trekking hebbende op slijterijen waarin te vens winkelnering wordt gedreven, wijl een zoodanige ontheffing op geen enkel artikel in de wet zou kunnen steunen. De voorz. meende uit de beschikking üóg eenigszins te kunnen lezen, dat de onthef fing zou kunnen verleend worden voor elke vergmining-localiteit, doch met het oog dat deze dispensatie elders ook niet is verleend meende de Raad beter te doen in de be schikking te berusten en geene nadere po gingen aan te wenden. Missive van Ged. Staten houdende kennisgeving dat. zij de jaarwedde van den Gemeente-Ontvanger hebben bepaald op ƒ400 c. als voren van de goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrooting van 1904 en d id. tot goedkeuring van de verordening voor den verkoop van sterken drank op den open baren weg (de stoepen van hotels.) Alle vuor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam I. Gemeente-geneesheer. De voorz. deelde mede, dat op de ge dane oproepingen geen sollicitatie is inge komen, zelfs geen enkele aanvraag om in lichtingen is gedaan. De heer Van Dolden is alzoo de eenige sollicitant, te wiens opzichte de meest gunstige information zijn ontvangen van den Burgemeester en de Predikant der Ned Herv. Gem. te Zaanislag en den pastoor te Stojipeldjjk. Tenzij de raad een ver nieuwde oproeping wenscht te doen, stelde de voorz. voor tot benoeming over te gaan. De Raad hiervan de noodzakelijkheid niet inziende, benoemde daarna niet algeiueene slemmen de heer A. van Delden, met ingang van 1 Juli a.s II. Reclames Aanslag Hoofd. Omslag. Ingekomen was een verzoek van N. Weeda oni gedeeltelijke ontheffing van zijnen aanslag in den Hoofdelijken Omslag wegens zijn vertrek sinls II Mei jl. naar Biervliet. De' heer Hendrikse wees er op dat adres sant wel zijn wettelijk domicilie naar Biervliet heelt overgebracht maar feitelijk nog altijd op de hofstede is. en meende dat op dien grond de ontheffing niet ge rechtvaardigd zou zijn. De heer Carpreau zeide dat Weeda's wettelijk domicilie elders is, hij hier niet kan worden aangeslagen. De voorz. achtte de aanslag, doch als forens dim gewettigd, als adressant min stens 90 dagen in deze gemeente verblijft, waaróp dan ook zal gelet worden. Nu kun de Raad niets anders doen dan hem 7 12 van zijnen aanslag, waarop hij krachtens de verordening recht heeft, restitueeren. Dienovereenkomstig werd met alg. st. besloten. Alvorens de reclames in besloten zitting te behandelen, vroeg de heer Carpreau of het niet mogelijk was om door tusschen- komst van het gemeentebestuur de uit- deeling van de post van 6 uur uit België te doen jilaats hebben. Thaus geschiedt dat, zeer ten ongerieve, 's avonds te half 10. 's Middags hebben we een jiost om 1 uur en om half 3, dat desnoods een dezer uitdeelingen vervalt. De heer Hendrikse zou ook gaarne zien dat de post van 6 uur besteld werd, maar om daarvoor, waar wellicht de heer Carpreau en hij, de eenigen zijn, die daarvan profiteeren, de overige ingezetenen op te offeren, die meer zullen hebben aan de bestelling van de beide middagposten uit Holland, zou wat al te ver gaan. De voorzitter zeide dat de inspecteur er niet voor is omdat het te veel dienst vordert voor het personeel. De heer Carpreau wees er op dat vroeger een besteller alle posten deed, en nu zijn er 6, 7 man, en zoo'n enkele bestelling is te zwaar. De voorzitter zal zich in dezen tot de Directeur wenden om hierin tegemoet te komen. Daarna werd de openbare zifting gesloten. Zondagnamiddag had te Oostburg eene druk bezochte vergadering plaats van de leden der Lib. Kiesv. om en corps den heer mr. P. O. J Hennequin, die op zoo schitterende wijze is herbenoemd als lid der Tweede Kamer voor het district Oost burg, met het behaalde succes, geluk te wensehen. Gemengde De Getuige bevat een omstandig verhaal van een vreeselijk bloedbad, door een krankzinnigen slaaf aangericht in de woning van den missionaris D. K. Wielinga, die op het eiland Soemba het evangelie onder de heidenen brengt. Wij ontleencn er het volgende aan Een paar dagen na het vertrek van mevrouw Wielinga naar Java, kwam een, van Memboro gevluchte slaaf aan het huis van den zendeling, om bescherming vragend tegen zijn meester, een broeder van den radja van Memboro. Die bescherming werd den slaaf beloofd en deze bleef, in af wachting van zijn vertrek naar Waingapoe, waar onze posthouder gevestigd is, in het huis van ds. Wielinga verscholen. Kort daarop kwam de radja van Memboro met eenige zieken hij den zendeling en bleef een paar uren praten, zonder dat hij den slaaf opmerkte. Deze schijnt echter, ge durende dat bezoek, in zoodanigen angst te hebben verkeerd, dat hij zijn zinnen verloor. Want toen, kort na het vertrek van den radja, de heer Wielinga bezig was, een ziek kind te verplegen, schoot de slaaf, gewapend met een klewang, uit zijn schuilhoek en sloeg daarmee achtereen volgens Adriaan, Lippus en Thomas, dis cipelen van den zendeling, op het hoofd en in den nek en hieuw den laatste, toen deze op het geraas kwam toeschieten, over het gezicht De zendeling vluchtte bloedende, achtervolgd door den krank zinnige. Toen deze zag, dat hij zijn slachtoffer niet kon inhalen, stak hij de woning van den zendeling in brand, na nog in de binnengalerij twee vrouwen en een man zwaar te bebbeii verwond. Van blusschen kwam onder deze om standigheden niet veel. Ieder was ontzet. Een ouderling, Atne Oedji, waagde een po ging om nog iets te redden. Die poging kostte hem het leven. De slaaf gaf hem een houw in den nek, tengevolge waarvan hij 1Ü miuuten later overleed. Infussehen brandden het huis en ook de, daarneven staande kerk tot den grond af. De zeven gewonden zijn gelukkig beteren de. Ds. Wielinga bevindt zich te Djokja, de andere gewonden liggen in het hospi taal te Makassar. De materieele schade, door de ramp teweeggebracht, bedraagt on geveer tienduizend gulden. Ergerlijk! Dezer dagen was een der dragers bij een begrafenis te Helmond zóó dronken, dat hij bij het laten zakken van de kist zelf in de kuil rolde Op de jongste kermis te Suameer (Tietjerksteradeel) was een negerin van 171/2 jaar te zien. Na een der voorstellingen, des nachts, nam de rijksveldwachter Rienkema, die de zaak niet te best vertrouwde, nog eens een kijkje bjj der. woonwagen van de ne gerin, en toon bemerkte hij, dat zij bezig was zich te wassen. Zij verbleekte heelemaal en, wat meer is, zij veranderde in een zuiver Nederlaud- schen jongen Natuurlijk dat de spulleman er nu spoe dig vandoor ging. Zondagavond is de 20jarige G. U. te Heerewaarden, de oppassende oudste zoon van een groot gezin, bij het baden in de Maas verdronken. Gisteren werd zijn lijk op korten afstand van de ouderlijke woning gevonden. Men schrijft uit Sliedrecht Record V Hoe warm het in het district Sliedrecht Woensdag zul toegaan, ban reeds hieruit blijken, dat honderden kiezers van elders en onder dezen enkelen uit 't bui tenland, zullen overkomen om hunne stem uit te brengen en dat in de hoofdplaats van het district is gearriveerd de heer v. d. H., uit Petersburg overgekomen, om zich van kiezersplicht te kwjjten. Te Kuilenburg, waar men bezig is, voor de kermis de tent voor de hippodro me van den heer W. B. Overmeer uit Bre da op te stellen, viel de 33jarige werkman W. Deener, uit Amsterdam, van een lad der, toet liet droevig gevolg, dat hjj daarna overleed. Hij was de kostwinner voor zijn inol der. Zondagmiddag had op het Hariu vliet hij Hellevoetsluis een treurig ong luk plaats. Drie jongens van de «BuffJ gingen daar zwemmen, toen één hunni zekere Pauw uit Amsterdam, oud 15 ja! in de diepte verdween en verdronk. Een kastelein fe Drogeham heeft 1 iets op gevonden, in zijn huis verhuring! te honden zonder zijn bedrijf te staken. I De notaris zat in een lokaal dat gei gemeenschap heeft met de «vergunning! localiteit", de oproeper stond voor het o! geschoven raam in het vertrek van den nJ taris en de gegadigden stonden buiten. Nu en dan werd er pauze gehouden staan verveelt gauw het publiek gin de herberg in, om te kunnen zitten en iel te gebruiken. De kastelein had succes van zijne uil vinding; hij had een goeden dug. Juweelen-diefstal in het hotel Geel te Londen. In een der meest bekend) groote hotels te Londen, het hotel Cecil heeft inen, bij den ingang van de receptie zaal, twee uitstallingen vail Mappin I Webb, zilversmeden, en van Edwards Co., juweliers. Laatstgenoemde firma ij het slachtoffer geworden van een diefsta en de schade, die zij daardoor lijdt, word op 12.000 geschat. De uitstalling wai opengebroken en tal van gouden en dia! manten broches, diamanten ringen, oor! knoppen met edelgesteenten en andere lijf! sieraden zijn verdwenen, alle kleine voor-I werpen, die gemakkelijk meegenomen konden worden. De politie werd onmid-| dellijk gewaarschuwd en alle logeergasten moesten voor haar hun bagage uitpakken, terwijl alle kamers, ook die van het dienstpersoneel, onderzocht werden, maai er is nog geen spoor van de dieven ge vonden en men is er zoo goed als zekerl van, dat dezen niet meer in het hotel zijn.l Vrijdag vervoegde zich bij den re dacteur van de «Zierikzeesche Nieuwsbo de" een agent van politie met de opdracht namens den officier van justitie, te in- formeeren naar den naam van den schrij ver van een artikel in een der jongste nummers van dat blad, behandelende de weigering aan een gevangen vader om zijn steivend kind te bezoeken. Tegen een verlof daartoe in 't algemeen zou de afgevaardigde, mr. Pompe van Meerdervoort zich hebben verklaard. De redacteur verzocht den agent den of ficier Liede te deelen, dat hij voorloopig weigerde dien naam te noemen en vroeg beleefd eenigen bedenktijd Bjj een tweede bezoek van den agent waarbjj deze mededeelde, dat de bedenk tijd toegestaan werd, maar niet te lang mocht zjjn, gaf de redacteur te kennen, dat aan den officier van justitie kon wor den medegedeeld, dat hij beslist weigerde den naam van den schijjver van het be doelde stuk te noemen. Deze sommatie is zeker een gevolg van een klacht, door den heer Pompe ingediend. Te Oosterbeek is Zondagmiddag een conducteur van de Oosterstoomtram op de hoogte vau Mariëndaal, bjj het controlee ren van den open wagen gevallen en door de drie volgende wagens overreden. De ongelukkige, die nog slechts kort in dienst, overleed spoedig daarna. Zondagavond omstreeks half 10 kreeg in de Heuvelstraat te Tilburg zekere W. de 15., oud 19 jaar, bjj een twist zulk een geweldigen steek in de linkerlies, dat hy binnen weinige oogenblikken overleed. Van zjjne makkers, waaronder de dader zich bevindt, zijn er drie in arrest geno men. Een koffiehuishoudster te Brussel wilde voor een gast een glas spuitwater inschenken, toen de syphon eensklaps met een harden knal uiteensprong en de vrouw door de glasscherven vrij ernstige verwon dingen in het gelaat bekwam.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2