BRESKENSCHE COURANT DE 2WENDELMIND. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1012. Woensdag 28 Juni 1905. 14e Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAN te Breskens. Rusland—Japan. Niets wijst er op dat de vage geruchten omtrent het spoedig sluiten van een wapen stilstand als voorlooper van den vrede ernstig moeten worden opgenomen. In tegendeel, de Japansche legerscharen zetten den opmarsch tegen de Russen met groote beslistheid voort en voor die onweerstaan bare massa wijken de vleugels van den tegenstander steeds meer, nog wel niet in wanorde, maar toch met tameljjken spoed. Van Japansche zijde wordt het idee van een wapenstilstand verworpen op het oogen- blik waarop een reusachtige operatie is aangevangen, waarvan men weliswaar bloedige, maar toch groote resultaten verwacht. En van Russische zijde worden troepen gemobiliseerd in het district Moskou en op de Pruisische grens. Dit wijst ook niet op een naderend einde van den krijg in het Verre Oosten, tenzij de mannetjes bestemd zijn voor het onderdrukken van de binnenlandsche troebelen, die weer een onrustbarende wending nemen. Linevitch's kansen staan er voorloopig niet gunstig bij. -Blijkens officieele gege vens hebben de Japanners aan het front reeds belangrijke stellingen bezet. De Russen kwamen na een dag strijdens reeds in slechte positie j Linevitcb toestand zou op het oogenblik gevaarlijker zijn dan die van Eouropatkine na den slag van Moekden. Hij is geheel in de war gebracht door zijn machteloosheid om de bewegingen van bet Japansche leger te ontmaskeren en, als men de geruchten gelooven mag, zou Linevitcb zeer ongerust zijn ten aanzien van den spoorweg ten noorden van Kharbiu. Het doel van den Russischen generalis simus schijnt dan te zijn 't kost wat't kost te Ivharbin stand te houden. De vóór- stelliugen ten zuiden van deze stad zijn bezet met 540(10 man en 200 kanonnen hiervan staan 12000 man met 120 kanonnen aan de Soengari en de rest aan het station. Forten met eenige kilometers lange loopgraven, liggende op een afstand van 30 tot 100 kilometer van Kharbin, zijn opgeworpen, terwijl het terrein op ver schillende plaatsen met mijnen verdedigd is. Rusland. Te Lodz hebben jl. Vrijdag groote straat gevechten plaats gehad die het werk waren van de sociaal democraten, en vooral van den Bond, de vereeniging van Joden, die besloten hadden den dood van 75 hunner kameraden, op Woensdag te voren, te wre ken. Donderdag, de dag van het Corpus Christi, ging rustig voorbij, maar's avonds begon het. Arbeiders vielen patrouilles aan, waarbij twee officieren en zeven ko zakkeu het leven lieten. Een dezer werd doodgeschoten door een meisje van dertien jaar Heel in de vroegte Vrijdag begonnen de oproerlingen barricaden op te werpen in de Joodsche wijken. Eenigen klommen op de daken, vernielden telefoon- en telegraafpa len. Straatjongens wierpen intusscben de straatlantaarns stuk. 's Morgens werden ook de eerste bommen geslingerd in de ka zernes een dezer beide helsche werktui gen doodde en wondde twintig soldaten. Om elf uur begon echter eerst de groote strijd. Kozakken, dragonders en infanterie bestormden het volk. De arbeiders ant woordden met revolvers en wierpen uit ra men en van de daken vitriool op de sol daten. Tegelijkertijd werden een 26 gou- vernements-drankwinkels geplunderd Den geheelen dag duurden de gevechten voort; toen de avond viel was Lodz in volslagen duisternis gehuld, zoodat men nauwelijks de wagens der militairen zag, die de lijken naar de kerkhoven reden. Maar er kwamen handen te kortden volgenden ochtend lagen nog op verschei den plaatsen op straat en in de binnen plaatsen der huizen dooden en gewonden. Laatstgenoemden waren er erg aan toe. daar er geen medische hulp te krijgen was Den geheelen nacht hoorde men nog ge weerschoten. Ook vele onschuldigen zijn natuurlijk bet slachtoffer geworden. In de Konstan- tijnstraat bijv. vuurde een man uit een venster op een patrouille, waarbij een sol daat het leven liet. Diens kameraden vuur den daarop vier salvo's in het huis, het geen vier mannen en twee vrouwen het leven kostte en waarbij twaalf personen gewond werden. Later schoten bij de gasfabriek soldaten een moeder met baar dochter in koelen bloede neer. In de voorstad Baloety heeft een jonge man ook een bom in de kozakken-kazerne geslingerd. Vier kozakken werden gedood en zestien ernstig gewond drie en twin tig paarden kwamen om De dader is ont komen. Het aantal op Vrijdag gedooden werd Zaterdagavond begroot op 224. In het dorp Doly zijn 99, in Zarzelf 125 personen begraven. Het feit, dat de bevolking niet was ge waarschuwd om zich binnenshuis te hou den, is voor een groot deel verantwoorde lijk voor den dood van zoovele onschuldi gen. De Moskousche bladen bevatten eiken dag nieuwe bijzonderheden over de moor den in de fabrieksstad Iwanowowosnesensk, ofschoon van overheidswege alles wordt in 't werk gesteld om het gebeurde te ver kleinen. Een der bladen kreeg een waarschuwing van de politie, maar gaf in antwoord daar op een uiededeeling aan het publiek, dat het zou voortgaan zijn plicht te doen en zich beriep op de woorden van den Tsaar aan een deputatie van journalisten verle den jaar«Schrijft de waarheid en niets dan de waarheid 1" Duitse hland. Een groote uitsluiting dreigt in de Beiersche metaalindustrie. Reeds eenigen tijd bestond een conflict tusschen arbeiders en werkgevers en waarschijnlijk is het dat deze laatsten heden een uitsluiting zullen proclameeren. De strijd loopt over loons- verhooging en vermindering van arbeidstijd in de eerste plaats. De arbeiders verlang den een arbeidstijd van 57 uren per week en een loonsverbooging van 10 pCt., met vaststelling van een nieuw tarief voor stukwerk. Na onderhandelingen verklaarden de patroons zich bereid toe te staan een arbeidsduuh van 58 uren per week, met een daardoor noodige en hiermee geëvenredigde loonsverhooging. De patroons wilden echter van den eisch tot vaststelling van een tarief voor stukwerk niets weten en evenmin ingaan op den eisch der arbeiders om de overeenkomst omtrent de arbeids voorwaarden af te sluiten met arbeiders organisaties. Zij wilden «baas in huis zijn' en vatlen den strijd geheel op als eer machtstrijd. Nu in enkele fabrieken ge deeltelijke stakingen reeds zijn uitgebroken zullen de werkgevers deze beantwoorder met een algemeene uitsluiting in bet metaal bedrijf. Eenige landbouwers in Friesland beb ben aan den Minister van Oorlog verzocb voortaan de jaarlijksche inspectie van mili cien-verlotgangers op een anderen tijd vai het jaar te doen houden dan in den hooi tijd, wijl juist in dezen tijd op bet lan geen arbeidskrachten kunnen gemist wor den. 20. Ik heb haar immers in mijn macht! Zij bemint mij nog steeds. Dit maakt haar des te gevaarlijker. Maar hoe het ook zjj, wees op je hoede voor dien mjjuheer Hiénard. Wees niet bevreesd. De prijs is den inzet waard. Het orkest hief het Russische volkslied aan ten teeken dat de grootvorsten ver trokken. Het was zeven uur. De bezoe kers en de verkoopsters volgden het voor beeld der hooge gasten en weldra was de hertogin, bevrjjd van liaie plichten als gastvrouw en presidente, in staat zich ge heel aan haren zoon te wijden. Wjj kunnen een flinic bedrag in de kas onzer vereeniging storten. Het feest heelt twee-en-veertig duizend franc opge bracht, zeide zjj tot Jean. Dit is voldoende om de arme wee zen g durende een jaar te onderhouden. Dit noem ik weldoen, zoo zijn de glim lachjes en koketteriën ten minste voor een nuttig doel aangewend. Vindt je niet, Jean V Zeg eens, zou je niet, terwijl de bedienden hier weder al les in orde brengen, met mij een rjjtoertje willen maken V Met bet grootste genoegen, mama! Jean besteeg met de hertogin een dier schitterende equipage's, waarvan bij, niet zonder bitterheid, Frégose een beschrijving had gegeven. Zij reden langs het druk bezochte strand, terwijl de frissche zeewind 1 om hen heen waaide. Hoe heerlijk is het bier, nietwaar Jean En wat vind ik het lief van je dat je gekomen bentJe zeide dat je mij iets te verzoeken hadt. Spreek, mijn jongen, wat kan ik voor je doen? Zie, moeder, een mijner vrienden heeft honderdvjjttig duizend franc noodig om te huwen, en ik wilde hem die gaarne ver schaffen. Daar ik ze echter niet bezit, zoudt u mij een grooten dienst bewijzen door mij die som te leenen. Altjjd filantroop Maar van leenen is geen sprake. Het geld is immers jouw eigendom Ik beschouwde mij zelf nooit anders dan als rentuieesteres van je bezit tingen. Heden avond kan je er over be schikken 1 Hartelijk dank, mama Wat zal die goede Frégose verheugd zijn Zoo, heet je vriend Frégose V En wat is zjjn beroep? Beeldhouwer. Maar vooral in het ornamenteeren van edel metaal is hij een meester van buitengewone begaafdheid. In dien u op dit gebied iets wilt laten ver vaardigen, licht u dan tot hem, hij zal u een meesterstuk leveren. Wil je dat ik hem de bestelling zal opdragen van de bokaal, die wij uitloven als prijs voor den roeiwedstrijd Dat is een uitstekend idee. Hij is arm en zonder familie. Hij kent niemand. Wend u tot hem, hij verdient uwen steun ten volle en u zult bovendien meer dan tevreden zjjn over de voortbrengselen zijner kunst. De hertogin keek hem hoofdschuddend aan Wat. windt jij je toch op voor dien jongen. Wat kan je toch innig liefheb ben, wanneer je het wilt! Nadat beiden een poos gezwrgen had den ging zij voort Hoor eens, Jean 1 Indien ik je een vroeg mijn buste te vervaardigen Dan zoude ik het doen, maar op voorwaarde, namelijk dat ik het beeld zo mogen behouden. Ik zon het een plaai geven op mijn kamer, naast het portr< van mijn vader en van den maarschall Daar alleen zou het op zijn plaats zijn, I midden mijner dierbaarste herinneringen Je zoudt het mij dus niet willen a staan Je bent toch vreemd, met gelie andere begrippen als die van allen, mi I welke wij in aanrakiug komen. Daar ben ik trotsch op, mama Alweder zwegen beiden. Hij was gi heel verdiept in de beschouwing van heerlijke zeegezicht en scheen niet eerd te bemerken dat zij zich weder voor villa bevonden, alvorens de paarden sti bielden. Weldra stonden zij in het salo waar mevrouw de Sauvelys, mejnffioi; Mareclral en haar vader, benevens de gra de Saint-Vineent en de markies de Prédf gonde vereenigd waren om hen te ontva gen. Ook de schilder Devienne behoor tot de gasten, die tot het diner waren u genoodigd. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1