COURAVT. VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD be wwmrn. No. 1009. Zaterdag- 17 Juni 1905. 14' Jaarg. lluiten land. FEUILLETON. A D V E R T E N T I N. Van 1 tot en niet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte'. Bij abonnement lager tarief. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. T*™13=::VnKEa3ar Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Ureskens. minmimmi ■.win m ■m ..1.1 .«TT.'mailriTHTTTrih-wiwii-tiiim—runr-ramn mum irnii—iMi—uw Rusland Japan. We hebben in ons vorig nummer kor- telijks melding gemaakt van de ophanden zijnde vredesonderhandelingen waartoe President Roosevelt de eerste stappen heeft gedaan. De Parijsche Eclair beweert dienaan gaande nu reeds in staat te zijn de voor naamste voorwaarden van Japan en het standpunt van Rusland daartegenover be kend te maken en geett dan liet volgende overzicht Japansche voorwaarden. 1. Betaling van een oorlogsschatting van ongeveer 2400 inillioen gulden. 2. Teruggave van Mautsjoerije aan China onder Japansch protectoraat. 3. Militaire bezetting van Korea dooi de Japanners en Japansche controle op liet bestuur van Korea. 4. Afstand van Port Arthur en Saclialin aan Japan. 5. De Mantsjoerijsche spoorweg wordt aan Japan afgestaan de waarde er van wordt in mindering van de oorlogsver goeding gebiaelit. Overgaaf van de geïnterneerde sehe- p'ii vermoedelijk zal de waarde ervan eieneens in mindering van de oorlogsver goeding komen. 7. Beperking van de Russische oorlogs vloot in de Stille Zee tot ei<n zekere ton- nenmaat. 8. Bezetting van Wladiwöstok door Japan als onderpand voor de betaling van de oorlogsschatting. amaa—imiwjiWij.'VeMWilWBa—a—mi1 voren ingewilligd. Van welken aard Het betreft een geldelijke aangele genheid. Ditmaal scheen zij zichtbaar verheugd. Zij nam bet hoofd van haar zoon tusschen haar inet kostbare ringen versierde handen, en kuste hein herhaaldelijk op beide wan- br,,n' Wat doe je mij daar een genoegen mede! Nu kan ik je tenminste in iets van nutte. Dit doet je oude moeder goed. Dud U oud Ik weet niet hoe u liet aanlegt, maar ik vind dat u steeds jonger wordt. Ik ken dames van dertig- jarigen leeftijd die een vergelijking met u niet zouden kunnen doorstaan. De hertogin bloosde van genoegen. Vindt je y 11, ben toch inderdaad zeer lijdende. Onduldbare hoofdpijnen kwellen mij hevig, het scheelde weinig of ik zou heden mor gen het feest uitgesteld hebben. Maar ik hen volstrekt niet koket, ik zul mij in het geheel niet schamen mij als moeder te vertoonen van een grooteu, dertigjarigen zoon, integendeel En dat geld, het geen je n itidig hebt? Heb je verteringen gemankt, Jcan ABONNEMEN T. Per 3 maanden U.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.l>25, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Rusland verklaart zich ten opzichte van het eerste punt tegen eene schadeloosstel ling, omdat het de voorkeur verdient alsdan den oorlog voort te zetten. Teruggaaf van Mautsjoerije aan China kan er meedoor, maar dan toch niet noorderlijker dan Charbin. Met de derde voorwaarde kunnen zij zich vereenigen. De afstand van P ut Arthur en Sachalin kan desnoods geschieden, tloeh Rusland behoudt zich nog eenigsziiis eene gereser veerde positie voor. Eindelijk kan Rusland alleen toestaan dat alleen het zuidelijk gedeelte van den spoorweg in Mautsjoerije en Japan kan afgestaan worden. Terwijl de overige voorwaarden i an Japan voor Rusland onaannemelijk zijn. En in verband met de vredesgeruchten komt van den oppeibevelhebber van het Russische leger, generaal Linewitch een telegram aan den Keizer van dezen inzond Nadat ik gehoord had van de goede diensten van president Roosevelt en Uwe toestemming tot het openen van vredes onderhandelingen, heb ik onverwijld een oppersten krijgsraad belegd, waaraan al de Shels van legercorps n, die op dat oogenblik in Int hoofdkwartier aanwezig waren, deelnamen. Na overleg gehouden Ie hebben over de beweegredenen tot den vrede en de respec tieve posities van beide legers, heb ik de eer onder Uwer Majesteits aandacht te brengen dat al mijne kameraden en ik ons eenstemmig en nadrukkelijk verklaard hebben voor eeu voorzetting van den oorlog tot den dag waarop de Almachtige onze dappere troepen met de overwinning zal kronen. Het is geen oogenblik om over vrede te spreken na de slagen van Moekdeli en Tsoesjima. De vijand zal, ju den roes zijner overwinningen, stellig voorwaarden stellen die tegen de eer van ons vaderland indruiscken. Toch /is er geen reden ntn hem die toe te staan, want wij zijn niet tot dien uitersten nood gekomen. De raiup van Tsoesjima is stellig een treurige gebeurtenis, maar staat in geen betrekking tot ons dapper leger, dat in een schitterenden toestand verkeert en brandt van begeerte om zich op den vijand te wreken eu een voordeel te behalen, dat, naar ik hoop, niet ver meer is. De steilin gen van onze troepen zijn uit stekend versterkt. Het regenweer heefr, mij totdusver belet aanvallend op te treden, maar than*, nu onze verliezen van Moekden geheel en al goedgemaakt zijn en onze legers met nieuwe legercorpsen uit Europa versterkt zijn, voel ik mij in slaat om met succes het lioot'd te bieden aan 's vijand» pogingen. Ik hoop in den loop van deze maand een aanvallende beweging te. kunnen ondernemen, die het aangezicht der dingen geheel en al zal veranderen. Ik herhaal het U nog eens Uwe Majesteit kan algeheel vertrouwen stellen in de kracht en macht van onze troepen, en onze posit'e heeft in geen enkel opzicht een hachelijk karakter, dat de sluiting van een vrede noodzakelijk zou kunnen maken op voor Rusland ongunstige voorwaarden. Het tflegr am is gedagteekend van 10 dezer uit Goentsjoeling en geteekend door Linjewilsj Ivoeropatkin, Kaulbars, Batjanof aanvoerders van legercorpsenSacfjarof, clief van den grouten stafen de generaals Rennenkampf, Zaroehajef, Bilderling, Lwof, Samsonof, Danilof, Korf e a Frankrijk. Terwijl Frankrijk en Duitscblaiid met elkaar onderhandelen, omdat zij het er niet eens zijn over de meest passende wijze om Marokko te beschaven, komt er uit Ma rokko zelf een bericht om Europa er a. n te herinneren, dat men liet weliswaar on eens kan zijn over de vr.tag hoe, maar dat er moeilijk tweedracht kan bestaan over de vraag, of er ook iets te verbeteren valt in Marok ko. In den nacht van G Juni is te Magazan de vice-consul van Oostcnrijk-Hongarije en van Denemarken, de Engelschman Mad den, vermoord. Magazan ligt aan de kust van den Atlunt ischen Oceaan, eenige hei derden kilometers zuidelijk van Tandzjer. Het is een brutale moord geweest. Vier Marokkanen zijn door een raam liet huis van den vice-consul binnengekropen. In de slaapkamer vonden zij den hnisl eer slapende. an alle zijden doorstaken zij zijn lichaam met dolken en ten slotte maak ten zij hem at met een revolverschot door den slaap. Mevrouw Madden kwam op 't gerucht af Zij vief in doodsangst op de knieën voor de booswichten en smeekte om haar leven. E"n revolverschot was het iintwoo d, hét schot miste en zij vluchtte naar een andjr vertrek. Daar viel zij in zwijm en bleef zij gtruimen tijd liggen- O. Geelt mijne moeder een feest, heden middag Ja, mijnheer Jean, een weldadigheids feest, ten voordeele eener stichting, waar van mevrouw de hertogin presidente is. Een faney-fair, mijnheer Jean En het zal veel winst afwerpen, want de piinsen zijn er ook bij tegenwoordig Welke prinsen De prinsen van Or leans V O neen, die zouden zoo r.iet de aan dacht op zich vestigen. De Russische prin sen, de grootvorsten Terwijl zij de trap bestegen had Jean gelegenheid door een venster eeu blik in den tuin te werpen. Een vrooltjke menigte bewoog zich tusschen de perken, wandelde om de muziektent, vermaakte zich, lachte, terwijl de tonen van een orkest het geju bel der gasten trachtten te overstemmen. Een kozak, gekleed in een roode uni form, met tallooze gouden versierselen over laden, stond onbeweeglijk te midden van een groep kinderen, die heni vol bewonde ring aanstaarden. Dat is alles heel mooi, zeide de beeld houwer, heel mooi maar op een afstand. Wil mijnheer Jeatt zich dun niet on der de feestvierenden hegeven Neen, Firtnin Binnen twee unr zul len al die lieden vertrokken zijn, dan eerst zal ik mij vertoonen. En dank jé wel, Firmin, je kunt nu wel gaan De dienaar boog en wilde reeds vertrek ken, toen eensklaps de hertogin voor hen stond. '/ji\ zag er, ondanks haar bijna vijf- tigjaiigen leeftijd, nog jeugdig, zelfs be- geereuswaard uit. Een begin van zwaar lijvigheid wist zij zoodanig binnen de per ken te houden, dat liet de volheid barer vormen nog meer tot haar vecht deed ko men. Haar eerste beweging was haren zoon te omhelzen, maar zij matigde zich weldra, ten einde haar toilet en het kapsel niet in wanorde te brengen. Met een glim lach reikte zij Jean de hand. Wel, mijn jongen, jij hier en je hebt me niet eens te voren gewaarschuwd Je komt alsof je verschijning geheim moet blijven Dat vind ik niet aardig van je. Maar, moeder, bet plan is plotseling bij me opgekomen. Ik wilde 11 niet sto ren in uwe genoegens. En daarbij hebt tl, naar ik zie, meer dan driehonderd men sehen te ontvangen Kom, mama, neem uwe plichten als gastvrouw waar, voeg u weder bij hen, wat ik tt bidden mag Door jou, mijn jongen, vergezeld Maar ik ben in reiscostuum Kleed je dan aan. Hij fronsde het voorhoofd. Ik geloof dat ik beter gedaan had in een hotel mijn intrek te nemen, zeide hij. Mijn zoon, zeide de hertogin eenig- zins geraakt, dit huis is je eigendom, je korft hier handelen naar eigen goedvinden, mij bij te staan in mijne plichten als gast vrouw of te veinzen dat je mijn gasten niet kent Maar nu je eenmaal hier bent zou het je immers zou weinig moeite kos ten mij een genoegen te bereiden U hebt gelijk, mama, antwoordde Jean glimlachend. Daarbij moet ik u ont zien, want ik heb u een dienst te verzoe ken. Een dienst Dien is je reeds van te

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1