RESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. Wmmmm. No. 1007. Zaterdag; 10 Juni 1905. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.30, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.826, bij vooruitbetaling. (jj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit lilad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DIELEMAX te Breskens. Rusland—Japan. Zelden heeft Rusland een zoo ernstig leeld gegeven van verwarring als op den juidigen dag. Waar van hoogerhand senerzjjds beloften worden gedaan van groote concessies aan de geknevelde en naar rrjjheid hakende bevolking, worden tege lijkertijd door diezelfde autoriteiten zulke gestrenge maatregelen genomen om het verlangen naar vrijheid te onderdrukken, dat meer en meer blijkt dat langs minne lijken weg geen schikking meer kan komen tusschen volk en overheid, maar dat alleen een geweldige omverwerping van de be staande staatsorde ten slotte rust kan brengen in het groote land. Alleen reeds de maatregelen, genomen door de handlangers van de autocratie, in verband met het onderdrukken der pogin gen tot het verkrijgen van vrede, do n zien dat de regeering dwars ingaat tegen den algemeenen wensch naar beëindiging van de slachting in het Verre Oosten. Het eerste gebruik, dat de vreeseljjke Trepot gemaakt heeft van zijn dictatorale macht is het verbieden geweest van de bij eenkomst te Moskou van Zemstvo-afge- vaardigden, welke bijeenkomst ten doel had de noodzakelijkheid van onmiddellijken vre de uit te spreken. Ook den journalisten, die gingen kam pen voor het sluiten van een spoedigen vrede heeft generaal Trepof den mond ge snoerd. Het beste bewijs voor de voortzetting van den noodlottigen krijg is wel, dat het gerucht gaat over 't aftreden van graaf Lamsdorf, die sbeschuldigd" wordt met minister Witte, den dag na de ramp in de Straat van Korea, van gedachten te hebben gewisseld over mogelijken vrede. President Roosevelt heett nog niet ge heel afstand gedaan van zijn pogingen om de besprekingen in goede richting te stu ren, maar, gezien de neiging van den czaar en de »kliek", is er al weinig kans op slagen. En wat Frankrijk betrett, dit land heeft het op het oogenblik zoo druk met de Ma- rokkaansche quaestie en bet aftreden van den minister van buitenlandsche zaken, dat er wel geen tijd zal overblijven om den bondgenoot te bewerken. Duitschland. Dinsdagmiddag had het huwelijk van den kroonprins met hertogin Cecilia Van Mecklenburg te Berlijn plaats. Tegen vier uur werd het burgerlijke hu welijk voltrokken door den minister van het keizerlijke Huis, Von Wedel, in de Keurvorstenzaal van het paleis tegenwoor dig waren de keizer en de keizerin, de groothertog van Mecklenburg-Schwerin, de groothertogin-moeder en de broeders en zusters van het bruidspaar. Daarna begaf de bruiloftsstoet zich naar de slotkapel, waar de leden van het corps diplomatique, de buitengewone gezantschap pen, de generaals en admiraals,'de minis ters, de Staatssecretarissen en de presiden ten der volksvertegenwoordigingen reed3 bijeengekomen waren. De kroonprins droeg de uniform van het eerste garderegitnei t met het lint van de Mecklenburgsche orde, 15. Frégose verbleekte. Mijn God Jij zelfs twijfelt er aan dat ik dit geld ooit zal verkrijgen Dan is er geen hoop, dan ben ik verloren. Met deze woorden wierp hij zich op de kana- pé en bleef onbeweeglijk, in smartelijk gepeins verzonken. Je overdrijftBemint Clemence je werkelijk Ja, maar zij zal haar vader gehoor zamen. En deze wil niets hooren van een schoonzoon, die hem tot last zou kunnen zijn, of zijn dochter, indien deze weduwe mocht worden, in benarde omstandigheden zou achterlaten. Hij wil niet dat Cle mence zal huwen met een kunstenaar, die geen cent bezit. Tegen mijn persoon heeft hij hoegenaamd niets, zegt hij. Waar, in 's Hemels naam, verkoopt men geld, met mijn toekomst als borgstelling Waar woont de woekeraar die mij honderdvijftig duizend franc wil leenen, met mijn hoofd als onderpand Dien kan je alleen bij Shakespeare vin den en Shyloek is nog maar een lam ver geleken bij die hyena's, de financiers van den tegenwoordigen tijd. Dus niemand zal het mij willen ver schaffen Natuurlijk niet. Ieder zou je uitla chen. Kom, laat die droomen varen. Keer tot je atelier weder, koel je woede op een flink brok steen, beitel er dagelijks twaalf uur achtereen op los, je zult er rust en kalmte bij wedervinden. De liefde is niets dan schijn, klatergoud, slechts de ar beid is in staat het ware genot te schen ken. Somber en zwijgend hoorde Frégose hem aan. Eindelijk antwoordde hij Dit had je eerder moeten zeggen, bij den aanvang mijner liefde. Kon ik dan vermoeden dat jij het zoo ernstig zoudt opnemen Een nuffig, burgerlijk winkelmeisje! En ware zij nog schoon 1 De vrouw die men bemint is steeds de schoonste van allen, zeide Frégose op terwijl de bruid getooid was met de slui er en myrtenkrans. De keizer ging gearmd met de moeder van de bruid; de keizerin werd begeleid door den groothertog van Mecklenburg-Schwerin. Bij het binnentreden der kapel leidden de geestelijken het bruidspaar naar het al taar, dat in een halven cirkel door de kei zerlijke familie en de overige vorstelijke personen werd omringd. Na de trouwre- de beantwoordde de kroonprins de vraag van den opperhofprediker met een luid, vastbesloten ja de bruid zacht maar be slist. Tijdens het wisselen der ringen wer den in den Lustgarten kanonschoten afge vuurd. Daarna begaf de plechtige stoet zich naar de schilderijenzaal van het paleis, waar de gelukwenschen werden uitgespro ken. Op de huwelijksplechtigheid volgde een défilé in de witte zaal, waar de keizer en keizerin met het bruidspaar onder een bal dakijn hadden plaats genomen. Aan beide zijden van den troon stelden de vorstelijke personen zich in een lange lij op. In ononderbroken reeks trok nu de schitterende stoet der gasten voorbij, eerst de dames van bet corps diplomatique, daar na de rijkskanselier vorst Yon Bülow, de staatssecretaris Yon Richthofen de gezan ten en verder in eindelooze rij de overige gasten. Na het défilé begaven de vorsteljjke per sonen zich naar het souper aan de tuanr- schalkstafel in de ridderzaal. Aan weers zijden van het bruidspaar zaten de keizer en de keizerin, en daarnaast de andere zachten toon. Maar haar vader weigert immers Want de eisch om van jou, die geen cent bezit, zulk een som te verlangen, staat ge lijk met een weigering. En daar het meis je niet den moed heeft zich te verzetten, zo rals je daar zelf hebt verklaard, wat kan je er dan aan doen Frégose naderde zijn vriend, de tranen stonden hem in de oogen. Je hebt gelijk, ik kan niets. Vaar wel, ik duid je niet euvel hetgeen je me daar gezegd hebt, hoezeer het m(j ook griefde. Ik heb ongelijk, ik bezit immers het geld niet om mijn geluk te koopen 1 Nu was het Hiénard die verbleekte. De berusting en kalmte van zijn vriend ver ontrustten hem. Hjj vroeg zich af of bij niet gedeeltelijk de verantwoording had te dragen van het ongeluk dat dien armen jongen trof. Had hij hem niet hoop in gesproken, niet in eigen persoon de toe stemming gevraagd bjj den vader van diens geliefde Hij, die niet beminde, ontkende het bestaan der ware liefde, terwijl zjjn beste vriend er misschien door zou sterven. Met een stem, die geheel vry was van de spotlende ongeloovigheid, waarmede hjj vorstelijke personen. De keizer dronk op de gezondheid van het hooge paar met een lange, buitenge woon harteljjke toespraak, die een diepen indruk maakte op de aanwezigen. In de Marinezaal en Koninginnekamer dineerden de gezanten met hun dames, de rijkskanselier vorst Von Bulow, de buiten gewone gezantschappen, enz. In andere zalen van het paleis zaten de overige gasten van den keizer aan, ten getale van ongeveer 1700. Het slot van de feestviering bestond in een iakkeldans in de witte zaal, in tegen woordigheid van deü keizer en de keize rin, vorstelijke personen en diplomaten. Eerst maakten de jonggehuwden een ommegang, voorafgegaan door den opper hofmaarschalk Von Eulenberg en twaalf pages die fakkels droegen. Daarop volgde een rondgang van het bruidspaar met den keizer en de keizerin, terwijl door de andere vorsteljjke personen nog twee rondgangen werden gemaakt. Tot slot van het schitterende feest ge leidden het keizerpaar en de vorsteljjke personen in een plechtige» stoet de jong gehuwden naar hun vertrekken. Door de regeering zjjn eenige wjjzigin- gen voorgesteld in de Muntwet 1901, ten einde het zilveren 5-centstuk te vervangen door een bronzen. In de Memorie van Toelichtiug wordt er op gewezen, dat het zilveren 5-centstuk tengevolge van zjjn te geringe afmetingeu zooeven liud gesproken, zeide hjj thans Kom, malle kerel, moet je alles in ernst opnemen Denk je dat ik je in den brand zal laten Je hebt geen bankier noodig, ik weet wel iemand die je die honderdvijftig duizend franc zal leeneu. Wie dan? riep Frégose uit, wiens gelaat eensklaps ophelderde. Ik! Jjj, Hiénard? Maar hoe zal je in het bezit komen van die som? De beeldhouwer keek zjjn vriend ernstig aan, en zeide toen Ik zal mjjn moeder verzoeken of zjj bet mg wil geven. Voor jou wil ik dit doen, maar wees er verzekerd van dat ik het nimmer voor tnjj zelf zou gedaan hebben. Toen hjj bemerkte dat zjjn vriend hem wilde bedanken en reeds de armen uitstrek te om hem met aandoening aan zjjn borst te drukken, hield Hiénard hem tegen. Keg mij niets, betuig mjj geen dank. Laat mjj alleen. Ga myn goede Frégose, neem de hpop mede in je harten je zult zeer gelukkig zjjn. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1