BRESKENSGHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. DE SWENDELMNG. No. 1005. Zaterdag 3 Juni 1905. 14" Juarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden /0.50, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrjjdagnamiddag twee uur. Bit blad verschijnt eiken Binsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. OIELEMAA te Itreskeus. Rusland—Japan. De gevolgen van het drama in de Straat van Korea, zijn nog niet in hun vollen omvang bekend, daar de berichten over geleden verliezen tot nu toe zeer vaag zijn en de vervolging ook nog niet schijnt af- geloopen, maar hoe meer wij er van te weten komen, des te grooter blijkt het na- deelig saldo van de Russen in dez.e zoo noodlottige onderneming. Admiraal Rodjestvensky werd gered van het zinkende vlaggeschip, de »Kniaz Soe- waroff", doch zeer waarschijnlijk bevindt hij zich in Japansche gevangenschap, daar bericht werd, dat het schip, waarop hij ontkomen was, bij Foemi genomen word. Alsof de bijna algeheele vernieling van de Baltische vloot nog niet voldoende was, wordt uit Tokio nog gemeld, dat een krui ser van het Wladiwostock-eskader, in zijn ijver om de Baltische vloot tegemoet te stevenen, op een Japansche mijn gestooten is en met man en muis in hooge zee naar den kelder ging. Per saldo zouden de Russen dus van hun geheele strijdmacht in Oost-Azië niets anders overgehouden hebben dan eenige 2e en 3e klas schepen, terwijl alle bevelheb bers, te weten de admiraals Rodjestvensky, Nebogatof en Folkersham zich in Japan sche gevangenschap bevinden. Wel een zeer treurig einde van een zoo hoopvol aangevangen tocht. Naast het ontzagwekkend, verschrikkelijk de wereld verbazend optreden der Japan ners moet de door en door rotte toestand van het Russische bestuur in de eerste plaats meegewerkt hebben tot de verplet- lerende nederlaag in de Straat van Korea. De ontevredenheid onder de bemanning van tal van Russische schepen moet zoo groot geweest zijn, dat vele oorlogsbodems zich zonder slag of stoot aan den vijand overgaven. Ja, zelfs moet zulks vooraf door het scheepsvolk besloten zijn, dat in den aanvang van den strijd de officieren vermoordde en daarna de witte vlag heesch. Gedurende de reis moet het den wel energieken vlootvoogd gelukt zijn met ijze ren hand de discipline te handhaven, maar nauwelijks was de aanval der Japanners begonnen of de gelegenheid bood zich aan om aan het muiten te slaan. Men moet niet vergeten, dat een groot deel van de bemanning samengesteld was uit de meest heterogene bestanddeelen, die geen sprankje vaderlandsliefde gevoelen, maar de eerste de beste gelegenheid zou den benutten om het gevaar te ontloopen. De uitnemende Russische bureaucratie had op deze manier voor het welzijn van het land gezorgd, in het oog houdende er in de eerste plaats zelf het meeste voor deel van te behalen. Zoo was ook be wapening alsmede de ammunitie van infé rieure qualiteit, als gevolg van gepleegde verduisteringen op groote schaal. Stel daartegenover de uitstekende Ja pansche vloot met baar van vaderlands liefde blakende en naar roem hakende eens gezinde bemanning werkelijk, de partij was te ongelijk en het is zeer te betreu ren voor de dappere en de eerlijke Russi sche officieren en matrozen, dat zij op die wijze ter slachtbank gevoerd werden. Van verschillende zijden wordt deelne ming beluigd en woorden van medelijden gewijd aan hen die zijn geslacht of ver dronken. Onze deelneming geldt Rusland, zeggen Engelsche bladen zooals onze ge- lukwenschen Japan. Ongetwijfeld heeft de Russische zeeman denzelfden schitterenden moed en dezelfde toewijding getoond als de Russische solda ten deden in al de tegenslagen van dezen oorlog. De poging om de straat van Ko rea te forceeren, terwijl de vijand in het bezit was van het eiland Tsoechima inliet midden en van de kusten nan weerszijden, was een wanhopig waagstuk, maar er was geen keuze. Voor de meeste Russische schepen, die slechts weinig kolen meevoer den en in open zee niet van kolen konden worden voorzien, was de tocht door den Stillen Oceaan om Japan heen, onmogelijk, maar nu zij niet onder bedekking van den mist konden doorsluipen was het binnen gaan van de straat van Korea, het bin nengaan van een ware vallei des doods. Frankrijk. Dinsdagmiddag om 2.55 kwam koning Alfons van Spanje te Parijs aan. Sedert 's ochtends vroeg reeds had zich een aan zienlijke menschenmassa opgehoopt in de nabijheid van het station in het Bois de Boulogne en langs de wegen, die de stoet moest passeeren. Een haag van militairen en politieagenten hield de ongeduldige menigte op haar plaats, die telkens luide haar instemming betoogde met het te verwachten hooge bezoek. KoniDg Alfons werd op het perron ont vangen door president Loubet, door den minister president, door de voorzitters van Kamer en Senaat en door verschillende andere regeeringspersonen van stad tot land. De koning, die gekleed was in de uniform van kapitein-generaal van het Spaansche leger, werd door den president voorgesteld aan de verschillende autoriteiten, waarna beiden plaats namen in een met vier paarden bespannen calèche. Om 5 uur begaf de koning zich naar het Elysée, waar een diner plaats had, bij welke gelegenheid zoowel de jonge vorst als de president in hartelijke toasten wezen op de uitstekende betrekkingen tusschen beide naburige en bevriende staten. Een ernstig incident, dat nauweljjks opgemerkt is, had plaats toen de stoet zich bevond bij de avenue Malakofl'. Plotseling stortte zich een man in de richting van het rijtuig en, een dolk zwaaiende, riep hij uit: Dood aan den tiran! Weg met de inquisiteurs Onmiddellijk gearresteerd bleek de heet hoofd genaamd te zijn Garnery, van quali teit secretaris van den diamantbewerkers- bond en twee jaar geleden te hebben deelgenomen aan 'een aanslag tegen een juwelier. Verdere manifestaties tegen het bezoek van koning Alfons kwamen niet voor. De Eerste Kamer heeft Woensdag de wijzigingen der Lager Onderwjjswet aan genomen met 27 tegen 16 stemmen. 13. Een koopman kan failliet gaan en zijn schoonvader in zijn val medesleepen. De beeldhouwer zal het aanzien der fami lie verhoogen, roem en fortuin medebren gen. Kwel je maar niet. Ik sta er borg voor dat je haar 1.ebben zult, je aangebe den Clemence. Mijn woord er op daar, ben je nu gei ustgesteld Frégose liet zich overtuigen. Gedurende anderhalf jaar werkte hij met ijver en be minde met getrouwheid. De twee gelief den hadden een middeltje gevonden om elkander te schrijven. In het uithangbord van een melkinrichting, naast den winkel van papa Herbillon, had Frégose ontdekt dat tusschen het paneel en de lijst een ruimte was, waarvan de opening zichtbaar was. Dit uithangbord deed dienst als brievenbus, hij gleed zijn minnebiiefjes in de spleet, Clemence nam ze er uit en ver ving ze door haar antwoord. Op een dag dat hij met een tieurig ge laat het atelier van zijn vriend binnentrad, kon deze terstond raden dat er nieuws was. Wat is er gebeurd Je ziet er zoo ontdaan uit. Spreek Wat is er aan de hand V Clemence is ten huwelijk gevraagd door een pasteibakker. Een pasteibakker, een man die boet seert in deeg Wel, dat is bijna een ar tist. Je schoonvader dwaalt van den goe den weg af! Ja, je schoonvader Ik heb je er immers voor ingestaan dat jij zijn schoonzoon wordt. Ach, spot er niet mee, ik ben te ongelukkig Clemence en jij zijn de eeni- gen die ik liefheb. Familie bezit ik niet. Jij waart het die van mij gemaakt hebt wat ik nu geworden ben. En zij zou vol eindigen wat je begonnen bent. Haar beel tenis vuurde mij aan, de begeerte haar eens te mogen bezitten deed mij met ijver arbeiden. Nu is het uit. Ik ben te arm, de vader zal mij verachten, met mijn ar moedig atelier, hetwelk tot eenig mobilair mijn modellen en schetsen bezit en den voorkeur geven aan dien andere, den wel gesteldeu koopman, die een winkel heeft, met pakhuis en bedienden, belasting be taalt en crediet heeftHij zal hem zijn dochter geven en dit zal mijn dood zijn. Hiénard spotte thans niet meer. Hij zag hoe oprecht de smart was die uit de trekken van zijn vriend sprak. In ge dachten verzonken liep hij door het atelier heen en weder, totdat' hij eensklaps voor hem staan bleef. Maar mijnheer Herbillon zal je toch niet bidden en sineeken zijn dochter te nemen, als gij er niet om vraagt. Hjj kent je niet eens. Wat bewjjst je dat hjj een hekel heeft aan kunstenaars Je moet hem eens den pols voelen. Ga bij hem en zeg wat er op staat. Toen hij zag dat Frégose bij dit voorstel verschrikt opsprong, alsof men hem had opgedragen een bezoek at te leggen bij een machtigen monarch, ging hij voort Wil je dat ik zal gaan Jij, Hiénard Ja, ik, Hiénard Ik zal voor deze gelegenheid eens als je vader optreden. Ik ga onmiddellijk bij dien gestrengen heer Herbillon en hem op bet hart drukken dat het zijn vaderlijke plicht is alleen dienge ne zijn dochter te geven, die in staat is kaar gelukkig te maken. Frégose sprong op, knelde hem in zijn armen zoodat hij den beeldhouwer bijna smoorde. Zeg eens, als jjj begint met mij te worgen, hoe kan ik dan voor jou belangen opkomen De goede jongen liet hein dadelijk los en zeide, terwjjl zjjn gelaat vun vreugde straalde Zoodra jij je er mede bemoeien wilt, ben ik gered. Jj) weet zoo goed je woord te doen, je zult hem wel inpalmen. Hjj zal tot de overtuiging komen dat de ar- tisten nog zoo kwaad niet zjjn, daar jjj immers ook tot hen behoort. Zul jjj je bjj hem voorstellen onder je waren naam en titel Ben je dwaas Hjj zou mjj voor een amateur houden. liet zou toch geen kwaad kunnen. Neen, beste jongen. Jean Hiénard, óp dien naam, dien van rnjjn grootvader, ben ik trotsch. Even mjjn oveijas aan trekken en vooruitLoop je uiede Natuurljjk. Zjj begaven zich op weg. Bevend zag

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1