BRESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. BE 2WENDELMIN&. No. 1004. Woensdag 31 Mei 1905. I4e Jaarg, Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMEN T. Per 3 maanden ƒ1).50» franco per post door het geheele Rijk /0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. AD VE R T E N T 1 N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief'. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. Dl ELK.NV\ te llreskens. Rusland—Japan. De geslonken belangstelling in den groo- ten worstelstrijd in Oost-Azië is voor een oogenblik als 't ware opgeschrikt door een telegram uit Manilla de opzienbarende tij ding bevattende dat de Russische en Ja- pansehe vloten ten zuiden van Formosa slaags waren geraakt bij welke gelegenheid de Japanners zonden geslagen zijn, er welde een zucht van verlichting op uit de horst der velen, die Rusland de eindelijke over winning gunnen in den bloediger) en taaien strijd in het Verre Oosten. Togo en Ka- mimoera overwonnen, de Japaifschj eska ders mogelijk vernietigd, dit beteekende niet alleen de suprematie ter zee van de Russen in het Verre Oosten, maar de spoe- ge nederlaag van het Japansphe leger in Mantsjoerije, dat verstoken van allen aan voer uit het moederland, weldra zou moe ten capituleeren. Om nog niet eens te spreken van de aanstaande bezetting van heel Japan Het was werkelijk te mooi om waar te zijn na het échec, dat Rusland in Oost- Azië in de afgeloopen zestien maanden had gejeden. Eu zie, al spoedig kwam een tweede telegram uit Manilla berichten, dat het gerucht-iu-quaestie niet bevestigd was. We zijn aj zoo dikwijls teleurgesteld door tijdingen in strijd met de waarheid, dat de blijkbare tegenspraak van bovenge noemd bericht niet zoo erg treft. Het schijnt iutusschen wel, dat Rodjest- veusky noordwaarts bljjtt stevenen. Of liet bierbij tot een ontmoeting met de Japan- sclie vloot zal komen, of dat Togo er zich toe zal bejialen den tegenstander zooveel mogelijk afbreuk Ie doen door torpedo- aanvallen en hem te treffen in zijn tians- portschepen, om zoodoende zijn vloot niet bloot te stellen aan mogelijken ondergang, wat een ramp zou zijn voor Japan, moet de tijd leeren. He\ lij lit om laatstgenoemde reden niet onwaarschijnlijk, dat hij een beslissende ontmoeting vermijdt en Rodjeslvensky des noods naar Wladiwöstock laat gaan. Uit Mantsjoerije komen berichten over herhaalde gevechten op kleine schaal, met afwisselend succes voor heide partijen. Dat Oyama zoo lang wacht met offensief op te treden, komt Linevitch ten goede, die daar door zijn strijdmacht aanmerkelijk aan weerstandsvermogen kan doen winnen. Iutusschen verscheen gisteren morgen een belangrijke tijdingeen groote zeeslag heeft plaats gehad itr de straat van Korea waarbij de Russen niet minder dan 2G schepen verloren deze strijd waarin het Japansclie eseader de Russen overwon, koslte hem nogtans 1 kruiser en 10 tor pedobooten. II. M. de Koningin met II. D. Geniaal en groot gevolg zijn Donderdag op het be paalde tijdstip 12.01 van het Loo te Am sterdam aangekomen voor het traditioneele jaarlyksche bezoek. Bij bet overschrijden der gemeentelijke grenzen door den trein, werden de gebruikelijke 51 eere-saluutseho- teii van de IJzijde gelost. Het perron was als gewoonlijk aan weers zijden op eenigen afstand voor het publiek afgezet, en slechts enkele personen, onder wie vertegenwoordigers der pers binnen de afsluiting toegelaten. Het Koninklijk Echtpaar werd bier op gewacht door de beide hoofdbeambten der Spoor, benevens enkele autoriteiten, en den burgemeester, in ambtsgewaad. Zoodra do burgemeester bet Vorstelijk Echtpaar verwelkomd had en na korte be groeting der aanwezigen, had H. M. bou- quetten te aanvaarden door een paar snoe zige, in 't wit gekleed.', jonge meisjes aan geboden. Hierop ging de Koninklijke Stoet, voor afgegaan door den burgemeester, naar de Koninklijke wachtkamer, vvaar weder en kele militaire en civiele autoriteiten ter begroeting aanwezig waren. Na een zeer kort onderhoud met enke len der aanwezigen nam het Vorstelijk Echtpaar plaats in het onder den afgeslo ten doorgang gereedstaande, met 2 paar den bespannen statie rijtuig, zoomede do leden der Hofhouding in een vijftal 0|ien rijtuigen met 2 rijtuigen bespannen. Voor op reed H. M. de Koningin en achter liet gevolg een afdeeling huzaren. Hare Majesteit zag er zeer welvaiend uit. Zij was gekleed in een zalmkleurig costuum en hoed van dezelfde kleur. Z. K. 11. de Prins was in admiraals uniform. Op het stationsplein gekomen hief de menigte, die al lang stond te wachten, lui de hoera's aan, (evenzoo langs het met vlaggen getooide Damrak en op den Dam) die door Koningin en Prins buigend wer den beantwoord. Op het Stationsplein bood een kleindoch ter van den heer Nierstiasz, de jongejuf frouw Often, H. M. een bouquet aau. Op hetzelfde plein stonden de leden der Piins Hendrik garde met de muziek in fraaie uni form, die bij het passeeren Vau het Vor stelijk Echtpaar volksliederen speelde. Klein, maar Dapper" was daar mede aanwezig. Het weder is prachtig, zeldzaam mooi. Aan bet Paleis werd het Koninklyk Eelitpaar verwelkomd door den Commissa ris der Koningin in Noord-Holland, Je Commandanten der stud en der marine, de dames du paluis en andere leden van het gevolg van elders, waarop weldra het be kende raam in de Mozes zaal openging en de Koningin met den Prins op het balcon verscheen om de menigte, die nu een oor- verdoovend gejuich aanving, toe te wui ven, waarbij de stuluiuziek van bet korps, dat te 11 uur de eerewaeht betrokken had, liet allegde. Des namiddags, na den lunch, gaf de Koningin in tegenwoordigheid van den Piins audiëntie aan militaire autoriteiten, daarna aan het eersle gedeelte van een lange reeks civiele grootwaardigbeidsbe- kleeders uit stad en land, alsleden van liet consulaire korps, de Commissarissen der Koningin van de verschillende provin ciën, stedelijke tn gewestelijke besturen, burgemeesters en gemeentebesturen. Met zeer enkelen werd een kort gesprek ge voerd, wanneer daarvoor een bjjzondere ge legenheid bestond. 12. Het was, ondanks de schijnbare lucht hartigheid waarmede hij sjirak, duidelijk te bemerken dat Hiénard» diep gebukt ging onder het leed, hetwelk het lichtvaardige gedrag zijner moeder hem berokkende. Het was bem daarom vooral onmogelijk haar te bezoeken, wijl het hem walgde in aan raking te komen met den minnaar van het oogenblik. De eenige verontschuldiging voor de levenswijze zijner moeder vond hij in de schandelijke voorbeelden dér wereld, waarin zij verkeerde. De eenigen, welke daartoe behoorden en met wie hij nog in dezelfde vriendschap voortleefde, waren De- vienne, de beroemde schilder, en de beeld houwer Rothière. Wekelijks dineerden zij met hun drieën, hetzij hij een der hunnen of by Hiénard thuis. Vooral bij Rothière stond bij in hooge achting, deze verklaar de dikwjjls dat z(jn jonge vriend tot een der beste beeldhouwers van Frankrijk kon gerekend worden. Ook was hij lid geble ven van de aristocratische club si'Epatant", doch hoofdzakelijk om de schermzaul te bezoeken, daar by verzot was op deze li chaamsoefening. Het liefst echter verkeerde hij met Fré- gose, met wien hij kennis had gemaakt toen deze nog ornamenten boetseerde voor fabrikanten in pleisterwerk. Hiénard ont dekte spoedig dat er in dien armen drom mel veel aanleg en kunstzin school en had hem gedurende een jaar gehuisvest, gevoed en ontwikkeld, totdat er uit zijn bescher meling een artist was gegroeid, die vooral in de bewerking van edel metaal uitmunt te. Frégose had, op het salon van het Champ-de-Mars een handspiegel ingezon den, waarvan het ornament, in goud be werkt, voorstelde Arethuse veranderd in een fontein, en daarmede veel succes be haald allen waren van oordeel dat hij veel beloofde voor de toekomst. Hiénard had hem de middelen verschaft om de grond stoffen voor dit kunstwerk aan te koopeu en verder alle onkosten voor zijn rekening genomen. Toen Frégose zijn meesterwerk voor vijfduizend franc had verkocht, wilde hij hem het voorgesehotene terugbetalen, doch Hiénard wees dit van de hand, hem den raad gevende een atelier in te richten en nog een jaar met ijver te arbeiden en te studeeren. Later kunnen wij dan wel afrekenen, voegde hij er by. Frégose volg de dien raad op en verkreeg weldra een flinke positie, daar men hem met bestellin gen overlaadde. Zijne dankbaarheid jegens zijn weldoener groeide aan tot verafgoding, hij zou zich voor hem laten dooden. Tusschen de twee vrienden bestond zoo wel in voorkomen als in karaktei een groot verschil. Hiénard was groot, blond en stoutmoedig in zijn optreden, Frégose daar entegen klein van gestalte, bruin en be deesd. De eerste wond zich dikwijls op en sprak veel, de tweede was bedaard en stil. Hiénard was tot nu toe onbekend geble ven met de ware liefde en stelde zich te vreden met gemakkelijke overwinningen, geloofde nimmer aan vrouwenecden en ver wisselde van minnaressen met de grootste luchthartigheid Frégose beminde, met al bet vuur eener eerste liefde, de dochter van een rijken koopman in ijzerwaren. Zijn grootst genot bestond daarin den winkel van den vader zjjner aangebedene te be zoeken, zicb daar langen tjjd op te hou den, voorgevende gereedschap voor zijnatelier aan te koopen, doch uitsluitend om een liefdevollen blik te wisselen met zijn Cle- mence, die ook hem niet ongenegen scheen te zijn. Natuurlijk had hy zijn vriend tot veitrouweling gemaakt van zyn liefdes droom. Welnu, Frégose, hoe staat het met je liefde? Waarom zoo treurig vandaag? Heelt de papa je verrast toen je met die jonge dauie in druk gesprek stond of zyn er kapers, iu den vorm van een medemin naar, op de kust Dat geloof ik niet, maar ik heb haar in geen drie dagen gezien, ik vrees dat zy ziek is. Och kout, wij zijn in Juli, zij zal met haar uiama naar buiten zjjn. Is de oude beer Herbillon in zijn magazjjn Daar kan je bem altijd vinden. Hy is een echt man van zaken En de moeder Thans onzichtbaar, evenals de doch ter. Daarom ben ik ongerust. Je bent dwaa=, Frégose. Waarom zou dat jonge meisje, dat er zoo gezond uitziet als een viscbje, ziek züu Wattf»

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1