Gemengd. De gemiddelde prijs van zware werk paarden is 1150 mark. Wellicht is het minder algemeen bekend, dat Dnitschland om de nationale paardenfokkerij aan te moedigen een invoerrecht heft zoowel op trekpaaarden als op paarden die tot ande re doeleinden gebezigd worden. Voortrek- paarden, die eeue waarde hebben van min stens 1000 mark bedraagt het invoerrecht 50 mark, op die van minstens 1500 mark staat een invoerrecht van 75 mark en op die van 2500 mark heft men 120 mark. Op andere paarden bedraagt het invoer recht 72 mark of 120 mark naar gelang de waarde minstens 1200 mark of 2500 mark bedraagt. Hoe ook de regeering de fokkerij van zware trekpaarden in eigen land bevordert bljjkt o. a. uit den aankoop den vongen herfst van 65 trekpaarden voor militaire doeleinden in de Rijnprovincie, waar trots de dure pachten en hooge dagloonen nog met klimmend succes de fokkerij zich uit breidt. Worden daardoor de geldelijke be langen der fokkers van het Rijnland be voordeeld, tevens door de erkenning dei- deugdelijkheid hunner producten voor 's legers behoeften wordt niet minder de fok kerij aangemoedigd. BRESKENS, 26 Mei 1905. IJzendijke. De heer J. de Zomer die benoemd is tot onderwijzer aan de chris telijke scholen te Axel en te Oohgens plaat, heelt laatstgenoemde benoeming aan genomen. IJzendijke. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft thans een definitief be roep uitgebracht op den heer J. L V. van Zillingen Molenaar caud. te Groningen, die de toezegging reeds te voren heeft aange nomen. Groede, 22 Mei. In de heden gehou den vergadering van ingelanden van het Waterschap Groot en Klein Baarzande werd de rekening over 1904/5 goedgekeurd in ontvang op ƒ6036.145 en in uitgaaf op ƒ5496.485, alzoo met een goed slot van ƒ539.66. De begrooting werd vastgesteld tot een balanscjjfer van ƒ6090.88. Op de voordracht ter benoeming van een gezworen werden geplaatst als le candi- daat de heer A. A. Becu, aftredend, als 2e en 3e, de heeren J. B. Govacrt en A. B. Geeraert. Als afgevaardigde in den dijkraad der Waterkeering van het Calnmiteus Water schap Oud en Jong Breskens werd herko zen de heer Joh. Risseeuw te Schoondijke- Te Stoppeldijk zakte des nachts de vloer van een kelderkamertje, waarop een bed stond, in. De twee zich in het bed bevindende personen, een man van 87 en een van 50 jaar, vielen naar beneden. Me' moeite wist de 50jaiige zoon zich uit zijn netelige positie te verlossen, doch eer hij Ik? Wel neen! Ik heb de grootste moeite haar te verhinderen hier te komen. Je kunt je voorstellen welk een indruk het hier in de buurt zou maken, ik zou alles nog eens zoo duur moeten betalen Wau- neer zij schrijft dat zij mij noodig heeft, breng ik haar een bezoek. Dat gebeurt niet dikwijls, maar beiden is dit voldoen de. Zij is steeds omringd door mensehen, die ik niet kan uitstaan, fatten en leegloo- pers die ik liever niet wensch te onlnioe ten. Neen, dan babbel ik liever niet jou, Frcgose, omdat je gezelschap mij aange naam is, omdat ik weet dat, wanneer je mij verlaat, niet naar een kameraad zult loopeu om den draak met mij te steken. (Woidt vervolgd.) zijn vader kon helpen was deze reeds door verstikking gestorven. ■«■jmaimiMriitn—wmi in laamnmmnmm In den nacht van Zaterdag op Zon dag brandde te Gemert voor de derde maal eene boerderij af. Zeven koeien, een paar kalveren en het werkpaard werden een prooi der vlammen, benevens heel de verdere inboedel. Hoegenaamd niets is kunnen gered wor den, want toen de wed. Pennings ontwaak te, lag reeds stal en schuur in puin en sloegen de vlammen om het woonveitrek, waar zij met 7 kinderen ter ruste lag. Assurantie dekt voor nauwelijks een der de deel de schade. Oorzaak is onbekend. Maar dat er ai diie boerderjjen telkens des Zoudagsuachts afbrandden, tegen 12 uur, telkens aan het achterhuis begonnen en dat in een maand tjjds, het doet sterk vermoeden dat hier misdaad in het spel zou zijn. Naar de »Tel." meldt is in de Oran je Nassau-kazerne te Amsterdam het ge- lieele kok-per-oneel en de sergeant-mena gemeester, T. Jaustna, ziek geworden, door het eten van rauw varkensgehakt. Na 2 dagen in het hospitaal geweest te zijn wa ren allen hersteld behalve Jansma, die de ziekte verzweeg en daardoor is overleden. De Vorst. In de laatste nachten heeft het ook in onze provincie vrij sterk gevroren. Dit verschijnsel alsmede de hevige winden der laatste dagen zijn oorzaak, dat vele bloesems der vruebtboomen zijn bevroren of afgewaaid, zoodat van het vroege fruit over hel algemeen slechts een schrale oogst te wachten staat. Dinsdagmorgen heerschte onder de tuin ders om Beverwijk een paniek. In den afgeluopi n nacht waren zoo goed als alle in bloei staande aardbeien-planten bevroren, waardoor de eerste pluk geheel verloren is en van de tweede bitter weinig zal terecht komen. Men ging zelfs zoover van te spreken van een ramp. In den omtrek van Oudewater en Numans- dorp hi-eft het zoo hard gevroren, dat ge- heele akkers met aardappelen zijn bedorven en de vruebtboomen veel hebben geleden- In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft het ook in de omstreken van Breda hard gevroren. De aardappe'en, die reeds zoo mooi boven den grond stonden, zijn grootendeels afgevroren en de bloesem der asrdbeien heeft veel geleden. De vorst heeft mede veel aardappelen in het Westland vernield. De schade is zeer grootin sommige tuinen is alles afgevroren, zoodat geen be schot meer te wachten is, daar de planten reeds te ver ontwikkeld waren. Een van elkander 2000 mijlen verwij derd bruidspaar is onlangs in Amerika door middel van de telegraaf getrouwd. De bruidegom bevond zich op Fort Mac kenzie, in de staat Wyoming, de bruid in een dorp in den staat Kentucky. Beide wa ren vergezeld van een priester en hunne vrienden, toen zij zich naar het telegraaf kantoor begaven, waar de gebruikelijke vragen en antwoorden telegraphisch gewis seld werd li. De bruidegom is soldaat en kon geen voldoend lang verlof verkrijgen, om voor het huwelijk naar Kentucky te reizen, terwijl de bruid anderzijds, vol gens de zeden van het land, zich niet naar hem mocht begeven, alvorens de huwelijks band was gesloten. Dubbele mooid te Parjjs. In de rue Houdon te Parjjs is een moord gepleegd op een koffiehuishoudster, madama Laurent, en baar 7U-jarigen knecht, Pierre Planet. Diefstal was de drjjfveer tot de misdaad, want er werd uit haar woning een bedrag van 48.U00 aan effecten vermist. De effecten wartfc bekend en de politie tele grafeerde overal heen, met het gevolg dat te Londen twee Fransehen werden aange houden, die trachtten de gestolen papieren te gelde te maken. Zij zjjn een 28-jarige koetsier, Gaston Thiriot en een 19-jarige kantoorbedieude, Jean Sauzot genaamd. Voor de politie van Scotland Yard bekenden zij medeplichtig te zjjn aan den moord, maar als den eigenlijken moordenaar noem den zij een kleermaker, Louis Mury ge naamd, wonende in de Passage de Clicby te Parijs. Dit had ook de arrestatie van dien kleermaker tengevolge, die thans te Parijs in voorloopige hechtenis is. Hjj ontkent echter alle schuld en beweert de beide te Londen gearresteerden in het ge heel niet te kennen. Men hoopt hierom trent voldoende licht te krijgen als de vermoedelijke medeplichtigen door de En- gelsche justitie uitgeleverd zijn, hetgeen binnenkort zal gebeuren. E;n dronken inbreekster. Mathilde Ilugord, een 34-jarige vrouw te Parijs, staat bekend als een inbreekster, die haar mannelijke wakgenooteu" naar de kroon steekt. Zij is al eenige malen veroordeeld wegens inbraken, waarbij zij groote ver metelheid en list aan den dag legde, doch thans heeft zij zich, in de rue de Reuilly, al zeer onnoozel laten vangen. Zjj brak daar op een nacht in bij een rentenier, terwijl deze uit was en maakte zich van al het aanwezige geld meester. Tot haar ongeluk vond zij in het buffet ook een flesch Bordeaux, die zij leegdronk, vervol gens een flesch sherry, die denzelfden weg ging, maar de wijn deed zijn uitwerking gevoelen en toen de rentenier later thuis kwam, vond l ij de inbreekster vast slapend op zjjn bed liggen. De a/gemeene toestand 's Lands eau den Vrije bij de overkomst der Hugenoten van Calais omtrent 1685. o- IV. (StO t.) »En wanneer dezelve schippers om de voornoemde reden onwillig zijn (zegt de magistraat), zoo woiden dezelve daartoe gedrongen, ja zelfs degene in lading zijnde worden wegens de militairen ontladen tot hun groote schade en verlies". Tot zoo diep verval was de stad door dit alles gekomen dat in geval van publie ke verkooping huns inziens zeer weinige huizen den prijs van 2000 gulden en daar boven zouden kunnen opbrengen, »zulks dat al dezelve huizen wel de twee deelen van drie in waarde verminderd (waren), bo ven dat ook vele van dezelve, die van wei nig prijs en valeur zjjn, ledig staan en on bewoond, en andere voor niet bewoond om te voorkomen de tolale ruïue, vermits ver scheidene familiën in den laatsten oorlog zjju getransporteerd en door de neringloos heid en dat hun de negotie verhinderd wor dende elders gaan zoeken". Wanneer wjj in aanmerking nemen het geen wij van Sluis hoorden, dat lil. de winkelnering en de ambachtsbedrjjven er hoofdzakeljjk van het garnizoen moesten bestaan, dan kunnen wjj beseffen hoe nood lottig voor het nog zooveel minder hulp bronnen bezittende Oostburg de opheffing van het garnizoen in 1673 moeit wezen. Dientengevolge was de stad, geljjk de re geering het in 1676 ergens uitdrukte »niet alleen ontbloot geworden van de voornaam ste en bestgegoede inwoonden maar zjju ook de huizen, die aldaar toen stonden, meest bljjven ledig staan en vervuld met arme arbeiders en daardoor vervallen, dat een groot gedeelte zjjn onder de voet ge vallen, en diegene, welke nog overig ble ven, met klei en stukken van steenen zoo aan den anderen gehouden, geljjk dezelve nu meest nog worden onderhouden, heb bende de ingezetenen zooveel maeht niet dat zij bekwame en behooilijke reparatie kunnen laten doen, ja brengen de huizen, welke eenige luiden nog hebban binnen Oostburg, zooveel jaailijks niet op in huur, dat zjj hun reparatie daaruit kunnen vol doen, laat varen de renten of cjjuzen daar van betalen, zulks zjj alle jaar nog geld van huis moeten brengen, en zoo wanneer gausch de stad Oostburg mocht, worden verhuurd en toebehoorde aan één eigenaar, zoo zoude dezelve geen driehonderd gulden jaarljjks van komen te profiteereu". Van een jammer, zoo groot en zoo al gemeen, viel in den eersten tjjd geen ge nezing te hopen. Wat zou ook de gesla gen wonden zoo spoedig hebben geheeld De koophandel Maar die werd door de politiek der hooge regeering tot kwjjning gedoemd, zóó zeer dat de mugistraat vun Sluis in 1681 de bittere klacht uitspreken moest, dat in weerwil van de vertoogen, bij herhaling aan de Staten-Generaal ge daan, aan »hun inwoners (werd) verhin derd te jouisseeren (genieten) hun oude rechten en privilegiën, tegen het recht der volkeren, zoo van de negotie ter zee en de zoutziederjj als anderszins". De land bouw Zeker het was een vruchtbare grond, die van het Sluische Vrjje, doch de lage marktprijs der granen bleef maar steeds voortduren en, ais moest de zwaar gekas- tjjde bevolking den beker der beproeving tot op den bodem ledigen, op den 26 Ja nuari 1682 werd polder bjj polder door een stormvloed overstroomd, sommige,zoo- als de Tienhonderd en Zwarte, Oud- en Jong Breskens, de Elisabeth bjj Breskens, om weken of maandenlang onder het zoute water bedolven te bljjven, dat de te velde staande gewassen volslagen bedierf, het in de schuren opgestapelde graan grooteljjks beschadigde, wat reeds gedorschen was weg spoelde, en voor korter of langer reeks van jar.n de velden onvruchtbaar maakte. 's Gr. Dr. J. d. H. 31S" Mtaatsloterif. Collecte Zeeland. Trekking Dinsdag 23 Mei. ƒ70. 23 3750 5151 5165 5266 6256 7142 7260 11852 NIETEN. 1211 1274 1724 1745 1757 1831 1837 1839 5169 5213 5238 5255 6207 6212 6301 6323 7150 7220 12348 17151 17176 Trekking Woensdag 24 Mei. 200 5170 100 1846 ƒ70. 38 1696 1737 2226 3738 3747 11836 16730 NIETEN. 51 56 1063 1270 1285 1299 1771 1788 1793 1832 1836 5174 5244 5246 5293 6246 6251 6278 6289 6409 7157 7237 7247 7263 7265 8340 9396 11833 17167 17183 Trekking Donderdag 25 Mei. 1000 7245 100 21

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2