BE 2WENDELE0MS. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 1003. Zaterdag 27 Mei 1005. 14e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. BRESKEISGHE GOURA ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ0.50, franco per poRt door liet geheele Kijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruit betaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht, tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. I>it blad verschijnt eiken Binsdug- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIELHMIX te Breskeus, Rusland--Japan. Uit Tokio wordt aan de Daily Telegraph bericht, dat de spoorweg naar Wladiwo- stock door de Japanners bezet is en de vesting hiermede van het verkeer afgeslo ten wordt. Kodjestvensky's reis zoo wordt er bijgevoegd is door die af sluiting nutteloos geworden. Tegen deze bewering is nog heel wat te zeggen. Als het den Russen gelukt Wla- diwostock te bereiken, is de vesting in geen geval van het verkeer met de buiten wereld verstoken, tenzij de Japanners de Baltische vloot zoodanig kunnen blokkee- ren, dat er evenals te Port Arthur, geen muis doorgaat zonder opgemerkt te wor den. Maar op grond van de gesteldheid van de haven, is een volkomen blokkade niet mogelijk. Doch het bereiken van WTadiwostock is wel niet het hoofddoel van Rodjestvensky's tocht. Het oppertoezicht ter zee in het Verre Oosten, het vernietigen van Japan's zee macht, staat op den voorgrond. Van uit Tokio wordt via Londen echter gemeld, dat Togo geen lust gevoelt zich met de Russen te moten in een for meel en slag, daar hjj niet de risico wil loopen het onderspit te delven. De Japanners zullen er zich toe bepalen de Baltische vloot te treffen in haar kolen- en transportschepen, om den vijand zooveel mogelijk nadeel toe te brengen, zonder zelf de vingers te bran den. Dit zou zeer zeker een streep door de ii. Eens dat Frégose, zyu vriend en kunst broeder, hem vroeg waarom hij zich zoo afkeerig toonde van het winstgevende in de kunst, antwoordde hem Hiénard met de meeste openhartigheid Beste vriend, indien ik het ongeluk had geld te verdienen, zou men mij, den edelman, zoon eener schatrijke moeder, be schuldigen den anderen, die zoo hard moe ten werken voor een bekrompen bestaan, het brood uit den mond te nemen. Indien ik zou verkoopen en een mijner collega's, met meer talenten begaafd dan ik, zou geen kooper kunnen vinden, dan hij zulks, en te recht, wijten aan mijne relatiën. En dit wil ik niet. Ik wensch dat onder kunstbroeders gelijkheid heersch- te. Daar ik het geluk heb twaalf duizend franc rente te bezitten van mjjn vad 'ijk erfdeel, stel ik my daarmede tevreden, zon- lekening van Rusland zijn, dat er nu op uit was den Japanners zooveel mogelijk schade toe te brengen ten koste van wat ook, om later de banden vrij te hebben. Hoe 't met de quaestie betreffende even- tueele vervanging van Rodjestvensky zit, is nog niet recht duidelijk, liet geval wordt gecompliceerd door het bericht van het Petersburgsche Telegram agentschap dat admiraal Birilef benoemd is tot bevelheb ber van de vloot in den Stillen Oceaan, met de rechten van een bevelhebber van een zelfstandig leger. Hieruit zou men wel de conclusie kun nen trekken dat er met. Rodjestvensky iels aan de hand is dat niet in den haak is. Hierover kunnen we spoedig ophelde ring verwachten. De Japanners hebben, zooals gewoonlijk, weer de noodige inlichtingen weten te ver zamelen over de opstelling van hun vijand in Mantsjoerije. Het Japansche hoofd kwartier meldde tenminste naar Tokio, dat do Russische frontlijn zich tot 12 kilome ter westelijk van den spoorweg uitstrekt generaal Mistcheuko's cavalerie bevond zich op den rechteroever van de Liao de lin kervleugel strekt zich uit van de stelling van generaal Kaulbars oostwaarts tot een punt, 75 kilometer van Kirin, waar een divisie staat. De hoogten noordelijk van Kirin zijn goed versterkt. Men weet in het Japansche hoofdkwartier, dat een nieuw Russisch legerkorps onlangs op het oor logsterrein is aangekomen, waarbij een groot aantal rekruten. Wat men verneemt over de zooveel ver beterde tucht bij het Russische leger in der concurrentie aan te doen aan hen die totaal niets bezitten. Ik strijd slechts met hen ter wille der kuust, om den roem dien zij ons kan ver schaffen. Dit zijn mijne beweegredenen, niet uit trots weiger ik de bestellingen van de dames uit de groote wereld voor haar bustes, van de rijke burgervrouwen voor ontwerpen voor pendules, van het gouver nement voor groepen en monumenten. Ver haal dit aan al onze confraters, dan zal niemand mij meer met vragen lastig val len. Voor een hertog bon jij een brave jongen, mijn beste Hiénard, zei Frégose. Ik ben een brave jongen, maar geen hertog. Mijn grootvader, maarschalk Hié nard, die was hertogdien titel verwierf hij zich op het slagveld, als een held. Ik vind dat dien naam Hiénard schooner klinkt dan hertog van Diernstein, dat Duitsche woord hindert mij. Mijn grootvader was als Hiénard, de generaal van het leger der Republiek, een held als hertog van Diern stein, de maarschalk slaande onder het op perbevel van den Keizer, was hij niets meer dan een hoveling, een vorsten vleier. Zoolang mjjn vader leeide bleef ik in de Mantsjoerije doet de slecht genoteerde Rus sische kansen te velde wel iets verbeteren. In de Westiu. Gaz. komt een uittreksel voor van een soldaat van Linewitch' leger. De tucht schijnt er in de laatste maanden ontzaglijk vprbeterd te zijn, zoodat de dis cipline bij dit gedemoraliseerde leger weep geheel hersteld is. Linewitch gebruikt, geen consideratie voor rang, stand of for tuin van zijn ondergeschikten. Overal is soberheid ingevoerd, waarbij hijzelf het voorbeeld geeftzelfs zijn ge neraals hebben moeten inkrimpen en hun kostbare en omslachtige luxe-treinen moe ten afslaan voor den hospitaaldienst. Het kwam onder Koeropatkine wel voor, dal officieren doktoren wisten om te koopen om met ziekte-certificaat naar huis te wor den gezonden. Linewitch laat op dit mis bruik zeer streng letten onlangs snapte hij aldus een luitenant, op weg naar huis; hij liet den officier zijn regiment terugzen den en den schuldigen dokter als waar schuwend voorbeeld ophangen. Generaal Linewitch is niet zuinig met ophangen. In den brief wordt verteld van een soldaat, die zijn geweer verloren had en na den slag bij Moekden nog altijd geen kans had gezien zijn regiment terug te vinden zoo'n dwaas moet maar han gen, meende de opperbevelhebber, en de man hing. Er is in het leger niemand, die Linewitch «vadertje" uoemt, zooals Koeropatkine; maar elk van zijn bevelen wordt stipt nagevolgd En het geheele uiterlijk van het leger wordt er door ge wijzigd. aristocratische kringen verkeeren, omdat ik hem aanbad, ofschoon mijn beginselen niet de zijne waren, want dan zoude hij niet met de dochter van den bankier van Na poleon III, baron Grenétat, gehuwd zijn. Maar hij was een dapper soldaat, en had gedurende den oorlog een roemrijken naam hoog te houden, hetgeen niet gemakkelijk is. Te Gravelotte en in het leger van ge neraal Ohanzy streed hij als de waardige zoon van een held. Toen hij nog geen veertig jaar oud was, kommandeerde hij reeds een divisie wanneer hij soldaten on der zijne bevelen zou gehad hebben in plaats van weerlooze kinderen, zonder schoe nen of kleederen, gewapend met geweren die niet afgingen, dan zouden de zaken een ander Terloop gehad hebben. Hij was met hart en ziel militair, en voerde een andere levenswijze als mijne moeder; hij, steeds in de provincie, aan het hoofd zijner troe pen, zij, schitterend in de l'arijsche salons. Toen hij, vijf jaar geleden, overleed, voelde ik dat ik het dierbaarste op aarde verlo ren had, en zwoer dat ik steeds den naam zou waardig blijven, dien hij gedragen had. Maar, daar gij mij nu toch uwe zaken zoo vertrouwelijk mededeelt, hoop ik niet Men schrijft aan de N. R. Crt Jaarlijks wordt in Duitschland pene zeer belangrijke hoeveelheid paarden ingevoerd, die door Duitsche kooplieden voornamelijk op Belgische en Deensche markten worden aangekocht. In het vorige jaar bedroeg die invoer lf(l,165 stuks, vertegenwoordigende eene waarde van 90.P30.U00 mark of ge middeld cirea 825 mark per stuk. Verreweg de overgroote meerderheid der ingevoerde dieren waren werkpaarden, nl. 102,246 stuks, waarvan 44,234 lichte en ■r-8,012 zware trekpaarden. De lichte werk paarden kwamen meest alle uit Rusland en Oosten rijk-Hongarije. Ons land komt eerst op di' derde plants. Bij de zware trek paarden maken wij nog een meer povere figuur; daar komen wij eerst op de 5e plaats. In het vorige jaar werden in België gekocht 23,927 zware werkpaarden, in Denemarken 22,815 en in ons land slechts 3,409 stuks. Toch is er eenige verbetering op te merken. In 1902 bedroeg onze in voer 2,626, in 1903 2548 en in 1904 weer 3409. dus eene verm entering van omtrent 901' stuks. In aanmerking dient hierbij genomen, dat bij de paarden die uit België naar Duitschland gezonden worden er vele be lmoren, die feitelijk uit ons land afkom stig zijn. De landbouwers uit onze zuide lijke provinciën gaan geregeld met hunne paarden naar de groote Belgische markten waar huuue dieren tegen goede prijzen door Duitsche kooplieden worden opge kocht. onbescheiden te zijn, indien ik u vraag hoe het komt dat gij. wier moeder zoo rijk is, slechts over zulk een klein kapi taal beschikt. Op somberen toon, alsof hem een droef geestige berinnering hinderde, autwoordde Hiénard Mijn ouders waren in gemeenschap van goederen getrouwd. Bij den dood van mijn vader was ik dus tevens de wettige erfgenaam van de helft van bet onmetelij ke fortuin mijner moeder. Mijn deel be stond uit verscheidene millioenen. Ik be schouwde het echter alsof het mij niet toe kwam, doch mijne moeder behoorde en wei gerde de erfenis te aanvaarden. Mijne moeder wilde hierin niet toestemmen, want zij is hooghartig en edelmoedig. Soms zie ik haar voorbijrijden in haar schitterende equipage. De palfreniers verwaardigen zich niet mij aan te zien. terwijl de hertogin, die zeer bijziende is. mij in het geheel niet opmerkt. Dan wandel ik bedaard veulcr en neem den tram om naar buis te gaan dineeren Maar je bezoekt toch zeker je moe der wel van tijd tot lijd. Je hebt toch niet met haar gebroken

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1