Maar de kwijnende steun geeft geen lioog denkbeeld van de taaiheid en vasthoudend heid van ons ras, nu wij, na een kort stondige bevliegiug van geestdrift, toen beide in het gedrang schenen, roosje maar laten zorgen, omdat de strijd langzaam en hardnekkig moet worden gevoerd. Van- taaiere constitutie geven vele Afrikaners blijk. Ot heeft men niet gelezen, hoe op Ceylon nog altijd twee Boerenkrijgsgevan- genen waren overgebleven, die weigerden den eed van trouw aan koning Eduard af te leggen Een ervan komt nu in ons land, de andere blijft er nog. Een dergelijke houding door advocaat Ferrcira, den schoon zoon en secretaris van generaal l)e la Reij, is gekenschets als sliet loopen met z'n hoofd tpgen een muur" en wij zijn ook licht geneigd het voor dwaze hardnekkig heid en koppigheid aan te zien. Maar wat zegt men dan van deze woorden van een van heli »Ik ken mij zelf en zou nooit getrouw aan den koning kunnen wezen. Hoe kan ik dan valsch zijn Wij nemen het daarmee gewoonlijk zoo nauw niet als het er spant en het is misschien ook niet de manier om er te komen in de wereld. Maar zijn we daarom wel zoo heel zeker, dat we beter handelen? Me dunkt derge lijke menschen en het volk, dat meerdere zoodanigen telt, heeft nog wel eenig reebt op steun. In de algemeene vergadering d.ir Ned. Zuid-Afr Vereeniging wordt een voorstel behandeld van de af'deeling Leidt 11 dat, zoolaug de steun van Nederland naar het oordeel van het Hoofdbestuur door het Christelijk Nationaal Onderwijs in Zuid- Afrika niet kan worden gemist, er telktn jare in gemeenten, waar afdeelingen der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging zijn, op initia tief van de besturen dier afdeeling een collecte ten bate van dat onderwijs zal worden gehouden. Zou dit geen aanbeve ling verdienen Ik weet wel, dat er kier ook veel noodig is en ieder is zich zelf bij slot van rekening het naast. Bij rampen als 1111 weer de ontzettende biand te Vrie- zenveen, waar 200 a 300 huizen vernietigd werden en een schade van 4 of 5 ton werd beloopen, wordt zeker veel van de mildda digheid gevergd Maar iets kan er toch voor de Afrikaners nog wel overschieten zoo 1111 en dan. Wij, Nederlanders, be zondigen ons toch gewoonlijk al niet aan bijzondere zorg voor werkelijke nationale- en taalbelangen. Als een bijzonderheid werd dezer dagen nog bekend gemaakt, dat aan onzen consul te Pretoria in de Nederlandsche taal kou worden geschreven. Alsof, merkt het blad sNeerlandia" terecht het bield van den stervenden Napoleon, gerekend tot de eersten der moderne beeld houwers te behooren. Opmerkenswaard was liet dat hij zich nimmer er toe leenen wilde voor geld te arbeiden. Tevergeefs had de schatrijke bankier Oppenheimer hem een grooie som aangeboden, wanneer hij zich wilde belas ten met het beeldhouwwerk voer zijn eet zaal. De sckoone lady Olifaunt wilde hem de vervaardiging van haar buste opdragen. Hij ontving de bekoorlijke Engelsclie met de meeste bereidwilligheid, toonde haar zijn geheel atelier, zijn schetsen, teekenin- gen en gipsmodellen, maar toen zij hem met het doel barer komst bekend maakte, verklaarde hjj koel dat hij met het »vak" van liet vervaardigen van bustes niet op de hoogte was en dat zij zich met -zoo iets" tot een ander moest wenden. Zelfs wordt er bijgevoegd dat Lady Olifaunt, om hem tot andere gedachten te brengen, twee uur lang afgezonderd bij hein bleet in zijn atelier; maar zonder twijfel zonder ïesul- taat, de vervaardiging der buste Lat nog steeds op zich wachten. 1Wordt vervolgd.) op, iets anders denkbaar kan zijn 111 een land, waar minstens de helft der bevolking die taal verstaat. Een eng nationalisme met ophemeling van zich zelf en afkeer of haat tegen andere volken, is natuurlijk dwaas, maar een gezond gevoel voor eigen welstand verdient bij een volk als bij een menscli aanbeveling, zoolang nog niet allen één zijn E11 het zou dan ook jammer wezen, wanneer van de opwinding van voor eenige jaren niets was overgebleven dan een tegenzin tegen Engeland. Mij dunkt die konden wij wel een beetje op zij zetten. Een onderlinge waardeering der volken heeft te veel waarde om een wrok te doen blijven, al zal het dan ook velen moeite kosten, onze buren aan de overzijde der Noordzee, die toch bij 011s en anderen al niet gunstig te boek staan, met een vriendelijk oog aan te zien. Trouwens wij zeiven genieten bij l.en ook al geen voortreffelijke reputatie. Een juffrouw heeft in de »üaily Chronicle" nog eens dezer dagen een verzuchting geslaakt over de ouheusehe bejegening der Amster dammers, die haar steeds najouwden. Het is dc oude klacht, die wij Nederlanders ons zeker allen moeten aantrekken, want bij de buitenlanders staan wij als volk niet erg in de reuk van hoffelijkheid. Voor een hel ere kennis van ons land en ons volk vult dan ook het bezoek dat een zes tiental vertegenwoordigers van de Engelsclie land- en tuinbouw-pers ons land brengt, ten zeersie te waardeeren. Maar het meeste profijt kunnen zeker onze export- handel en onze land- en tuinbouw en veeteelt daarvan trekken. De Engelsche journalisten zullen allerlei inrichtingen van landbouw- en veeteelt en zuivelbereiding bezichtigen. Maandag 22 dezer heeft er te hunner eer al een tentoonstelling van tuinbouwproducten plaats gehad te Hoek van Holland, georganiseerd door >West- landia". Daar en in de tuinen zelf, die ze vervolgens bezochten, hebben de heeren kennis kunnen maken met al het heerlijke, dat onze tuinbouwstreek bij uitnemendheid levert en zij hebben kunnen zien op welk een lioogen trap de tuinbouwcultuur daar reeds slaat. Den Westlandschen tuinders, die voornamelijk op Engeland uitvoeren, zal liet bezoek zeker lang niet onwelkom geweest zijn. We moeten anders dezer dagen oppassen met wat uit Engeland komt, nu te Lcitk de pest zich heeft vertoond. En de streng ste maatregelen zijn zeker wensclielijk om mogelijke besmetting te keereu door het wertn van invoer uit de besmette streek. Maar de invoer der zestien journalisten zal wel ongevaarlijk wezen en in hel. be lang van ons land zullen wé dan ook de heeren gaarne ontvangen en welkom heeten. Bij hun bezoek hopen we een volgende maal nog eens stil te slaan. BRESKENS, 23 Mei 1905. Tc laat voor ons v .rig nummer ontvin gen wij uit Sluis de tijding dat de heer .1. li Henneqnin, die Maandag 15 dezer op luisterlijke wijze zijn gouden ambtsju bileum als burgemeester dier gemeente mocht vieren met ingang van 1 Juni a.s. zijn eervol ontslag als zoodanig aan II. M. de Koningin had aangevraagd. Men schijnt geheel onverwachts verrast te zijn door dit bericht. E11 men heeft zich dan ook gehaast om van uit den boezem der ingezetenen, zoo door den leden van den Gemeenteraad, als door de burgerij, een veizoekschrift aan H. M. te zenden om deze ontslagname niet aan te nemen. Het ligt voor de hand dat zulk een ver zoek geen être de raison heeft indien liet verzoek 0111 eervol ontslag geheel vrijwil lig is geschied, doch juist daarom wordt van deze kwestie deze lezing gegeven, dat ecu zekere piessie van hoogerhand aan dit verzoek niet vreemd schijnt. Eu dan zouden we geneigd zijn te ver onderstellen dat de politiek ook in dezen nog een woordje wil meespreken. Sluis, 20 Mei. Hedenavond had alhier eene openbare aanbesteding plaats tot het bouwen van een woonhuis aan de Hoog straat alhier. Ingeleverd waren 4 brief jes, n.l. I). de Smit-Evers, ƒ025, G. Beun, J 495.35, P. Vermcesch, ƒ472 50 en J. H. de Meersseman, ƒ464.80, aan wienhet werk is gegund. Alle inschrijvers zijn al hier woonachtig. Sluis. Door den secretaris is van de pui van het stadhuis eene proclamatie van den Burgemeester voorgelezen houdende, hartelijke dankbetuiging voor al hetgene te zijner eer bij zijne 50-jarige ambtsvervul ling is gedaan. Sluis, 19 Mei. Hedenmiddag kwauide gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat eenige stuk ken waren ingekomen, alsa. kennisge ving van mej. H. M. Ie Grand te Zuid- zande, dat zij hare benoeming als onder wijzeres aan school C heeft aangenomen b. kennisgeving van Ged. Staten waarbij worden goedgekeurd, wijziging begrooting dienst 1905, en dienst 1904 af- en over schrijving; voorts de onderhandsche aan besteding onderhoud der begraafplaats. Alsnu is aan de orde het vaststellen eener verordening, vourtvloeiende uit sommige bepalingen der drankwet, waarbij aan Ho tels is verboden sterken drank enz. op de stoep te veikoopen. De voorzitter achtte deze verordening gewenscht vooral met het oog op de kaai, omdat in den zomer door de vreemdelin gen daarvan nogal gebruik wordt gemaakt, hij stelde aldus voor op de aanhoorigheden vergunning te verleenen van 1 Mei tot 1 October. De heer de Bruijne vond het goed een dergelijke verordening vast te stellen vooral met het oog op het vreemdelingenverkeer. De heer Noest deed de vraag, welk be zwaar er bestaat ook de andere maanden toe te staan, aangezien er voor Mei ook mooie dagen zijn en vreemdelingen komen en er dan geen gebruik zon kunnen van gemaakt worden, hij meende dst daar geen bezwaar tegen kon zijn. De heer Meijer meende, dat in October daardooor de weg zou worden belemmerd, daar het dan den tijd is van het vervoer van suikerbieten. De heer Maenhoudt zeide, dat men ook in April mooie dagen kan hel^ben. De beerde Bruijne was de meening toe gedaan, dat de overige maanden hem niet gewenscht voorkomen. H it voorstel van den heer Noest 0111 uitbreiding der maanden werd daarna met alg. st. aangenomen. Hierna ging de vergadering over in eene geheime zitting. Hoofdplaat, 22 Mei. Hedenmiddag is door Burg. en Weth. ten raadhuixe aan besteed het verzwaren der dijken om de haven aldaar, met het maken eener kei- bestrating, het aanleggen eener grindbaan en andere daarmee in verband staande wer ken. Ingeschreven werd door de heeren 0, J, de Smit te Breskens voor ƒ7085, J. H van de Sande-Monjé, id. ƒ7344, van Male, Scboondijke, ƒ7280, Aug. Ms Biervliet, ƒ0980, J. de lluijsscher, ƒ0950, P. G. van der Hooft. Terueuze ƒ0910, J. Lindenbeig Cz., Wemeldiiig ƒ0890, K. dc Vos, Terneuzen ƒ6860 e A. Tholens, id. ƒ0644. Eén briefje was blanco. Gegund aan den laagsten inschrijver. HElllJli. Door Ged. Staten van Zeeland is be paald, dat de herijk van de maten en ge wichten in 1905 zal plaats hebben in di navolgende genieenten en op den tijd daar« bij vermeld Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruii en Oud-Heille (gemeente Sluis), 24 en 2i Mei. Oostburg, 26 en 27 Mei. Schoondijke, 6 Juni. ee toi kv wi m ve en i# zo er 8' Gemengd, Zondagavond half elf heeft te Kot terdam een moordaanslag plaats gehad O] de 26-jarige Hendrika Nobel. De vrouw leeft sedert 14 dagen gescheiden van haai man, den 24 jarigen los-werkman Matthijs De Jaeger, die op den Honingerdijk woont Ze heeft, met het kind uit hun huwe. lijk, haar intrek genomen bij andere men schen. Zondagavond dan kwam de Jager zijn vrouw bezoeken met de vraag, of zij er weer in wilde toestemmen met hem samen te wonen. De vrouw wilde daarvan ech ter niet weten zij had integendeel plan zoo zeide ze, echtscheiding aan te vragen. Dat verbitterde den man uitermate. Juist op dat oogenblik begon hun beider kind te schreeuwen, dat in een achterkamer in zijn wiegje lag. De moeder ging er heen om hot te sussen, maar nauwelijks had zij zich over het wicht heengebogen, toen de Jager achter haar aan sloop en haar, met een vlijmscherp en puntig broodmes, een geweldigen stoot in den rug gaf, onder 't linker-schouderblad. Onder den uitroep »0, God o, God Hij snijdt me!" zakte de ongelukkige in een De Jager wierp nu het bebloede mes op tafel en vluchtte ijlings weg. Op haar hulpgeschrei schoten eenige hu ren toe vóór zjj het bewustzijn geheel verloor, kon de zwaar gewonde vrouw nog aan hen mededeelen, dat »Thys" haar ge stoken had. Politiehulp bleef natuuilijk niet uit. Onder hevig bloedverlies werd de vrouw per brancard naar het Ziekenhuis overge bracht waar de geneesheeren haar verbon den en vaststelden, dat de linkerlong door het uies was geraakt. De dader moest natuurlijk opgespooul worden. Twee politieagenten posteerden zich voor zjjn woning aan den Honingerdijk. Doch de Jager liet op zich wachten. Eindelijk, om half drie 's nachts, kwam hij aan, maar zoodia hij de politie gewaar werd, maakte hij rechtsomkeert en zette het op een loopen. Maar korten tijd later meldde hij zich vrijwillig op't politiebureau aan, waar hij een volledige bekentenis over zijn gruwel daad afiegde. Automobiel-ongeluk. Te Uennes is een automobiel in volle vaart tegen een boom gereden. In de automobiel zaten een heer en dame, die er beiden uitgeslin gerd werden. De dame was terstond dood' de heer is zwaar gewond.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2