HERIJK. Gemengd, politiebureau, Waar de beide ongelukkigeu druipend stonden, wekt onwillekeurig een glimlach. In haar rede tot opening van het K n- derhuis van het Leger des Heils, die dezer dagen te Naarden temidden van talrijke genoodigden plaats had, heeft Mevr Schocb, om de bestaansreden van het huis duidelijk uit te spreken, deze woorden van Newton aangehaald «opdat van den grooten stapel van ellende tenminste iets wordt afgenomen om het te leggen op den kleinen stapel van geluk." Eigenaardige woorden. Maar is die stapel van ellende dan werkeljjk zoo groot Zie als men, al is het dan misschien wel met zorg of droefheid, of iets anders dat hindert, maar toch wel gevoed en wel gekleed in dit zachte lenteweer buiten staat en niet verder ziet dan de kleurige weien en de groen-omsluierde bosschen, dan is men zoo licht geneigd de grootte van dien stapel gering te schatten of te vergeten en zoo licht geneigd ook te ver geten, dat het ook onze plicht is iets althans af te nemen van dien grooten stapel van ellende om het neer te leggen op dien kleinen van geluk. Maar als men londziet over wat gedurig plaats heeft, als men van die zelfmoorden leest en van zooveel anders t meer nog als men het Leger des Heils vraagt, dat altijd werkt voor ongelukkigen en verdorvenen en uitgestootenen, dan weet men wel, dat de stapel der ellende heel wat boven die van het geluk uitsteekt in de wereld. En dat ook ten opzichte van hulp aan kinderen nog heel wat gedaan kan worden, kan ons ook weer het voor beeld leeren van die vrouw daar te Am sterdam, die haar kind zoo mishandelde, dat de buren er zich mee gingen bemoeien. Hoe heerlpk voor die vele arme verlatene en verstooten kinderen om daar temidden van de gezonde omgeving van het Gooi te kunnen opgroeien met wat kracht en wat moed voor het leven, waardoor ze niet, als misschien hun ouders, zoo gemakkelijk vervallen tot misdaad of dronkenschap of zelfmoord. En welk een ruime gelegenheid voor het Leger des Heils om hier iets op te leggen op den kleinen stapel van men- schelijk geluk. Maar voor ons allen blijft die gelegen heid telkens en overal, al is het op het ineest-alledaagsche gebied. Is het inrichten van een speeltuin voor kinderen als die welke kort geleden haar 25-jarig bestaan te Amsterdam vierde, niet ook een daad, die daartoe behoort? En het nu pas, ook te Amsterdam, ontstane plan om een coöpe ratieve volksbad- en waschinrichting op te richten, kan er even goed als veel, dat weidscher en verhevener klinkt toe gerekend worden, daar het een verlichting van het zware leven van vele arbeidersgezinnen en arbeidersvrouwen bfcoogt. Er is al vaak de lippen voortwandelt. Waar denkt hij aan Aan den dood zijner ouders, die hem, door de erfenis, in staat zal stellen een lustig leven te leiden. Dat jonge, on schuldige meisje? Een boeleerster! Die officier Een eerzuchtige Die priester Een huichelaar! Die bankier? Een zwen delaar Zoo is het hier niet te Darijs al leen, maar overal. Ga naar Londen, Ber lijn, Weenen, Rome, waar gij wilt, overal hetzelfde. In het preutsche, zoogenaamd vrjje Amerika, waar gij u wendt, alom vindt gij dezelfde ondeugden. Waar er twee bijeen zijn zal de een trachten den ander te verleiden, te bestelen of te dooden. En, eens met deze overtuiging gewapend, zult gij allen beschouwen als wilde, ver scheurende beesten en het u tot een ver dienste rekenen ze te verdelgen. (Wordt vervolgd.) heel tvat te doen geweest ovet een dergelijk plan, maar het schijnt er nu eindelijk door bemiddeling van Mr. Treub en anderen van te zullen komen, nadat andere lauden ons hierin al zijn voorgegaan 't Is te hopen, dat er voldoende steun gevonden wordt, om het tot stand te brengen. En daartoe kunnen velen meewprken. Maar hoeveel vooral kan men in het dagelijksch leven in zijn verhouding tot en aanraking met anderen niet opleggen op dien geluks- stapel, die voor velni zoo hitter klein is. Eu wanneer men dan ook niet gis Kaïn iederen plicht tot den naaste van zich af- wendelt met de woorden «beu ik mijns broeders hoeder dau zal men ook, terwijl men iu de volle heerlijkheid van den zomerdag de schoonheid van vreugde van het leven beseft, in zich den drang voelen om iets of veel van de levenskracht, die zich in ons openbaart, te gebruiken om van jen grooten siapel van ellende iets af te neuii 11 om liet op te leggen op den kleinen stapel van geluk. En misschien dat men, dit doende, eens bespeuren zal, dat van ieder steentje dat. men oplegde op den stapel van anderer geluk, iets is afge vallen in eigen binnenste, waar het, zonder dat men het wist, den eigen geluksstapel heeft doen rijzen tot onverwachte hoogte. BRESKENS, 19 Mei 1905. Sluis. In vervolg op ons verslag tan de feestviering alhier, kunnen we nog melden, dat het album uiet de namen van allen die aan het huldeblijk hadden bijgedragen, den heer Hennequin aangeboden werd door de jongejuffiouw Joh. Versluijs, terwijl het was gecalligrafoerd door den heer A. Lombaard Jr., waterbouwkundig ambtenaar van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen te Cadzand en dat deze mede op smaakvolle wijze het wapen der familie Hennequin, dat der gemeente en het insigne van den ju- bilaiis iu dat album had .geteekend. Het portret van de leden der Hoofd commissie werd den burgemeester aange boden door de jongejuffr. L. Grahame ui het bouquet door de jongejuffr. Joh. de de Smit. Voegen we er nog aan toe dat den jubi leerenden burgemeester in den voormiddag van zi]n feestdag door den heer A. Blaas Ez. te Middelburg een prachtig levend bloemstuk werd aangeboden namens de familie Schuurman aldaar. Het feest aan de verschillende scholen en de diverse volksspelen op Dinsdag zijn alle in goede orde en op aangename wijze ge vierd en uitstekend van stapel geloopen. Zuidzande. Alhier is een comité ge vormd ten doel stellende gelegenheid te geven om op een gemakkelijke wijze can- didaten te stellen voor het lidmautschap van den gemeenteraad. Bovengenoemd comité bestaat uit de heeren I. van den Ameele, P. M. Dikken- berg, J. F. Geluk, A. I. Leenhouts, A. Tiersen, F. II. van Vessem, P. J. de Vlie ger. Op de voordracht voor onderwijzer te Benschop, komt o. m. voor de heer J. P. Rosendaal te Sluis. Door Ged. Staten van Zeeland is be paald, dat de herijk van de maten en ge wichten in 1D05 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daar bij vermeld Sluis, met uitzondering van Oud Ileille 22 en 23 Mei. Aardenburg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gemeente Sluis), 24 en 25 Mei. Oostburg, 26 en 27 Mei. Schoondijke, 6 Juni. Droevig ongeluk Zaterdagmiddag 3 uur speelde de 4jarige Maria Walsou, te Dordrecht met andere kinderen op het erf van den heer G. Van Waard aldaar. Toen het laat begon te worden en zjj nog niet teruggekeerd was, werden de ouders onge rust. Men vond haar nergens en meenende dat zij verdwaald was geraakt deed men haar vermissing omroepen. Dit bracht evenwel het kind evenmin terug, zoodat ten slotte aan een ongeluk moest worden gedacht. Met dreggen werd toen de Spui- haven afgevischt en 's avonds halftwaalf werd het lijkje gevonden ter hoogte van het bureau voor vleeschkeur. Men vermoedt dat het meisje, lijdende aan slijmhoest, op het terrein van den heer Van Waard een aanval harer ziekte heeft gekregen en toen in haar benauwdheid rechtuit te water is geloopen. Men leidt dit af uit de omstandigheid dut liet onge lukkige uiei-je is gevonden met een punt van haar schortje tusscheu de tanden. Ongeluk in den Simplou-tunnel. Een ernstig ongeluk kwam Zaterdag middag in den Simplou-tunnel voor. Toen de arbeiders van de namiddagploeg met den diensttrein door den tunnel reden, om zich naar hun werk te begeven, viel er een groot stuk rots van het gewelf en trof drie hunner, Italianen. Twee waren op 3lag doo.d, de derde stierf kort daarop. Het ongeluk gebeurde iu het gedeelte van den tunnel, waarin sedert verscheidene maanden water uit een warme bron staat. De rots is daar zeer zacht en het metsel werk van het gewelf nog niet voltooid. Een ernstig ongeluk had Maandag morgen 0111 11 uur plaats bij het spoor wegstation Engis op de lijn van Luik naar Hoey. Er werd een goederentrein geran geerd. Op een gegeven oogenblik werd een rij goederenwagens onvooizichtigerwijze in beweging gesteld en zij reden met zooveel vaart over een spoor, waarop andere wagens stonden, dat een botsing onvermijdelijk scheen. De stationchef van Engis, Tamenne genaamd, snelde de wagens tegemoet en wilde er op springen om nog te remmen, maar hij sprong mis en kwam tusschen de wagens terecht, waardoor hem de borst werd ingedrukt. Hij was terstond dood. Tamenue was eerst sedert 2 maanden stationschef te Engis. Hij was kort ge leden gehuwd en 35 jaar oud. Voorheen was bij onderchef aan het station Luik- Longdoz. Na een betrekkelijk kleinen brand Zondagnacht te Vriezenveen, bij Almelo in Overijssel, brak daar Dinsdagmorgen op nieuw een brand uit, die het gansche dorp in asch dreigde te leggen. De eerste brand brak uit half een ten huize van A. Teunis, landbouwer, ongeveer in het midden van het dorp, van welke woning een gedeelte was bewoond door den timmerman J. Gooselink. Spoedig werd de naastgelegen woning van W. Bramer aangetast en in een uur tijds lagen beide perceelen in asch. De spuiten werkten uit alle macht en en het mocht dan ook gelukken den brand tot 2 perceelen te beperken. Oorzaak is onbekend van de iuboedels is zeer weinig gered, behalve het vee, hiervan'verbraudi bij Teunis een kalf, bij Goosselink tw geiten en bij Bramer een varken met vi biggen en een geit. Huizen en inboed waren verzekerd. Vervolgens brak nog een brand uit e wel op het Oosteinde van het dorp. Door den hevigen oostelijken wind sloq in een oogwenk de brand van het een huis op het andere over, zoodat in korte tijd 60 a 70 huizen in de asch lagen. D hevige brand belemmerde sterk het blua schiugswerk der brandweer uit Almeloo. I De atgemeem toestand 's Lands nan den Vrije bij de overkomst der Hugenoten vul talais omtrent 1685. O- III. Bovendien hebben de inwoners moeten dragen en lijden uit hun weiden, in de stad liggende, het afhalen en daarna het be- kostigen van het voeren van de kloetelin. gen en zoden tot het maken van de taussi. breen, rondom de stad liggende, dat medi al merkelijke sommen heeft geporteerd (bij dragen.) Zij hebben verder voor den aai leg van nieuwe vestingwerken eenige wt ken lang ten dienste van den lande gepio nierd (gearbeid), «gelijk mede de schuil en wagenluiden vele dagen met hunschui ten moeten afhalen uit het land van Cad zand en van elders de afgekapte boomei en die gebracht te dezer stad tot het ma, ken van de palissaden, alles zonder eenige vergoeding'. Ook waren «ten tijde van de Fransche attaque op Aardenburg en daar na, ten dienste van het land, sommige bjj 1100de en andere door toedoen en disorders van oproerige personen, alstoen doorgesto ken veel dijken en polders, waarbij zij (magistraat) en hun inwoners niet alleen lijk grootehjks zijn geïnteresseerd (belang hebbende) en waardoor de Eeweg en Brug- geweg, zijnde geweest de eenigste toegan gen en passagiën uit Vlaanderen tot hun stad, ten eenenmale onbruikbaar zijn ge maakt, oorzake dat geen wagens noch paarden met provisie van graan, brandhout en andere behoeften ter zeiver sttde kan gebracht worden als tot veel grooter en excessive (buitensporige) onkosten dan voor dezen eu alle levensmiddelen en noodza kelijkheden tot veel hooger prijs daardoor moeten worden ingekocht". Zij hebben, magistraat en inwoners, Op het verzoek van den kommandeur eenige weken lang met en benevens de militie op de wallen wacht gehoudeu, «alzoo gedu rende dezen oorlog weinig garnizoen te (hunner) stede is geweest, waaruit de in woners hun nering, zoo van winkels als ambachtsluiden principaal bestaande (is), hebben moeten stilstaan zonder daarvoor iets te hebben genoten". Voorts w„s hun bij bijzondere beschikking van den Raad van State opgelegd het onderhoud van de arme soldaten-weduwen en -weezen, wier mans en ouders te Sluis kwamen te ster ven, geljjk mede van «verscheidene solda ten-wijven eu kinderen, in garnizoen zijnde, bij ziekte en armoede", wat hun op groote lasten kwum te staan «vermits weinig voor hen te winnen (was) en geen servies (kost geld) aan de soldaten (werd) betaald". Daarbij kwam dat de meeste burgers, die overleden, hun boedel bekommerd na lieten en hun kinderen aan de diaconie of het weeshuis vervielen, «zulks dat hetzelve weeshuis nu (was) belast met omtrent de 80 kinderen, daar zij in voortijden maar hebben gehad omtrent 25 a 30 kinderen, en bovendien de diaconie met omtrent de 60 kinderen, dewelke altezamen van om-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2