BRESKENSCHE COURANT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. de mmssm. No. 1001. Zaterdag 20 Mei 1905. 14' Jaarg, Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABO N NEMENT. Per 3 maanden U.5U, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België ƒ0.025, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVEIITEN T I N. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel 'meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. BIELEIIA.Y te Ureskens. Rusland—Japan. Evenals in den tijd, die aan den slag bij Moekden voorafging, zegt een Peters- burgsch telegram aan de Times, weet Ova- ma ook thans weder de tactiek, die hij wil toepassen, zoo te omsluieren, dat de vijand niet de allergeringste aanwijzing krijgt van hetgeen ophanden is. Volgens inlichtingen van den generalen staf trekken de Russische verkennings-eo- lonnes ten N. W. van Tieiing langzamer hand achteruit bij het voortrukken van eer. talrijke Japansche legermacht. Bovendien steunen groote troepen Tsoen- goezen op de westflank de Japansche strijd krachten in die richting. De zandstorm is gevolgd door een soort zondvloed die de wegen bedorven heeft. Een particulier telegram bericht, dat de vreemde attachés Kharbin hebben verlaten om te gaan jagen en visschen men leidt daaruit af dat ei voorloopig nog geen veldslag in 't zicht is. Een officier van den generalen staf gaf als zijn meening te kennen dat er nog wel een maand zou verloopen alvorens een slag werd geleverd. De Journal ontving van zijn correspon dent te Kharbin bericht over den toestand aldaarde stad levert een toonbeeld van buitengewone levendigheid, de hotels zijn overvol zelfs het station is vol en er zijn officieren, die in de open lucht moeten slapen. De hospitalen in de stad zijn zoo goed als leeg, daar alle zieken en gewon den doorgezonden zijn naar Chita, Irkoetsk en Cherbani.sk. Er hebben voortdurend troepentransporten plaats en tal van reser visten komen uit Rusland aan. Inmiddels wordt uit Tokio aan de Daily Telegraph gemeld, dat in 't noorden van Korea groote activiteit ontwikkeld wordt4000 Russen trokken de Toemen over en de voorhoede bevindt zich nu te Kiljoe. Tor pedobooten van het Wladiwostock-eskader worden van tijd tot tijd opgemerkt bij de kust. De Possietbaai is door de Russin versterkt tengevolge van den opmarsch van het Japansche leger. Japan heeft nu een dei de, in strenge bewoordingen gesteld protest naar Frankrijk gezonden naar aan leiding van het rapport uit Parijs, dat de Russen Honkohe verlieten. Het is beslist bewezen, dat de Baltische vloot de haai weer binnenkwam en nog daar geankerd is. De toestand wordt zoodanig beschouwd, dat van de zijde der mogendheden, die het verlangen van Japan moeten erkennen om den oorlog binnen bepaalde grenzen te houden, beraadslaagd zal moeten worden. Rusland. liet Petersburgsche Telegram-Agentschap meldt Maandagavond te 11 uur wierpen onbe kende personen in de buurt van het Gri- sernbergpark te Riga een bom naar den commissaris van politie en twee politie agenten. De commissaris en een politie agent werden zwaar gewond. De tweede politieagent bleef bij den aanslag onge deerd, maar werd, toen hij den dader ver volgde, door dezen door revolverschoten gedood. De bij den aanslag gewonde po litieagent is ook aan zijn wonden bezweken. Algemeen Overzicht. Als men in den zachten zonneschijn van deze eerste mooie voorjaarsdagen naar buiten loopt, waar overal de levenskracht tot irissche schoonheid uitbloeit, dau is het soms of ook binnen in ons de wondere heerlijkheid van een jonge lente baar bloe sems van levenslust uitstrooit en of de geurigheid van dien bloei in ons een wonder behagen wekt naar werken en weuseben en drootnen. En 't schijnt ons of nooit zorgen of bekommernissen de vreugde van te mogen leven zullen kunnen storen en of het leven zelf, kwam het ook met armoede of rampen of smart, ons altijd geno.ig zou zijn om een stille dankbaarheid te voelen voor zijn geluk. Des. te pijn lijker treffen dan berichten, hoe mensehen, wanhopig, de hand aan eigen leven sloegen, als was de last van dit leven hun te zwaar. Een oogenldik is het, alsof men de moge lijkheid ervan niet begrijpen kan en on willekeurig denkt men, dat de nienscben, wanneer ze hier hadden gestaan en om hun hoofd als een streeling den lente-adem hadden gevoeld en ginds het zonlicht de jong-groene blaadjes hadden zien kleuren met gelig goud, dat ze dau krachtiger zouden geweest zijn om het leven aan te durven in het bewustzijn dat wat hun ook gebeuren mocht, toch, zoo wonderveel heerlijks daarin blijven zou, en ze van hun werken en gedachten nog altijd hun levens lot zouden kunnen opbouwen tot een schoonheid, die zooal geen vreugde dan toch rust geeft. Maar het is moeilijk anderer daden te beoordeelen, waarvan men de geheimste motieven nooit bevatten kan, omdat altijd anderer zieleleven voor ons een gesloten boek blijft. Zou de heer E. te Zuften, die eerst zijn vrouw en daarna zichzelf doodschoot, dat alleen gedaan hebben om niet langer te behoeven op te worstelen tegeu financiëele moeilijkheden? A\ elk een vernietigden druk moeten dan deze niet op 's mans wezen hebben geoefend, 't Is waar, zulke zorgen kunnen zwaar drukken en dat voortdurend tobben kan de beste kracht van een mensch vaak langzaam opslorpen. Maar dat ze ooit zoo drukkend kunnen zijn, dat men het gansche leven met zijn velerlei schoonheid daarvoor prijs geeft Dat valt soms moeilijk te begrijpen. Toch hebben ze zeker al heel wat op hun geweten. In Amsterdam hebben ze ook al de zelfmoord van een vrouw tenge volge gehad en de krankzinnigheid van haar man, die als debitant van de Staats loterij wat zonderling-royaal met de loterij briefjes had omgesprongen. Waarschijnlijk wel om een andere reden heeft een jong paartje van 18 jaar te Dordrecht getracht zich van het leven te berooven. Maar hun pogen was vergeeiscli, omdat de Oude Maas, waarin ze waren gesprongen, op die plaats te weinig water hield en, nadat ze er druipnat waren uitgekropen, de politie er bij was, voor ze het op een andere plaats konden probeeren. Een jong verliefd paar, dat zich in een lentenacht het leven wi[ benemen, is zeker een geschikt onderwerp voor een tragede, maar de afloop op het Verbaasd staarde Roger om zich heen en vroeg zich af wie nu eigenlijk de eer lijke lieden en wie de schurken waren. Zij, die daar speelden, behoorden die tot de bestolenen of stalen zij zelf V Hoe de dieven van de slachtoffers te onderschei den? Die overpeinzingen legden het zwij gen op aan zijn geweten. Neen, ik ben thans geen schurk, ik beging geen diefstal toen ik dien Hollander zijn geld afhandig maakte. Ten huize van Mevrouw Lascart, toen ik eerlijke lieden wilde bedriegen, be ging ik een laagheid, toen was ik een schelm, een afzetter. Hier is mijn optre den dat van een wreker van ongerechtig heden. Alles wel beschouwd, heeft Ras col mij tienduizend franc geleend en mij drieduizend doen winnen. Maar wat zal hij daarvoor van mij eischen De stem van Raseol stoorde hem in zijn overpeinzingen. Zet uu uw dertien duizend franc op den volgenden slag en laat dan, bij de twee daaropvolgende, inleg en winst staan. Het is nu het juiste oogenblik om dien Hollander eens een flink lesje toe te die nen. Roger gehoorzaamde en toen hij bij den bankhouder in het gelaat staarde zag hij aan diens blik dat deze gevoelde dat hij verliezen zou, alsof zijn stelsel was verra den. Tot driemalen toe won Roger, tel kens zijn winst bij den inzet voegende. Dit maakte dat hij met honderd-vier-dui- zend francs van de speeltafel opstond, ter wijl de Hollander voortging met spelen om de bres zooveel mogelijk te herstellen. Een llinke aderlating, zeide Rascol tot hem. Maar die mijnheer Rotterdam zal nu reeds zijn verlies wel gedekt heb ben. Kijk maarDe bankhouder strijkt zijn geld op, de tegenpartij is verslagen. Wij hebben niets meer te doen. Geef mij uw flesjes. Rascol wisselde die tegen bankbiljetten in. Toen wendde hij zich weder tQt Ro ger. Hier, mijn jonge vriend, is vijftig duizend franc voor de eerste noodzakelijke uitgaven. Weldra stond hij met den verbaasden Roger weder voor het traliehek met het groene kleed. De onzichtbare was daar nog steeds, men hoorde papier kreukelen onder zijn vingers. Hij werkte. Aan wel ke bezigheid? Welnu vroeg hij Rascol, die zich bij hem voegde, liep alles goed van stapel Honderd vier Niet kwaad. Hebt gij het deel voor de barones afgezonderd Zie hier. Na eenige oogenblikken trad Rascol, maar thans in zijn ware gedaante, weder te voorschijn. De zijdelabrikant Brunei, uit Lyon, was in het kabinet achtergela ten. Op straat aangekomen, hield hij Ro ger staande. Waar gaat gij heen Wacht u thuis iemand Thuis zeide Roger op bitteren toon. Bezit ik een thuis Een armoedig ge meubileerde kamer, waar ik de ellendigste uren mijns levens heb doorgebracht en die ik met afkeer binnentreed! Dit zal anders worden. Van morgen af. zult gij een schitterend leven leiden. Gij ziet nu reeds dat ik in staat ben mijne beloften gestand te doen. Hedenmiddag bezat gij geen sou, thans zijn uwe zakken gevuld met een flinke som. Zoo zal het steeds doorgaan. Tegen welken prijs Tegen den prijs eeuer algemeene ge hoorzaamheid Maar, stel u gerust, die gehoorzaamheid zal nimmer in slavernij ontaarden. Wij samen zullen Parijs be- heerschen, ik als de leider, gij als uitvoer der. Kwel u niet met gemoedsbezwaren, de wereld, die wij aan onze belangen wil len dienstbaar maken, is zoo verdorven, dat zij zulks niet waard is. Onder Parijs loopt een net van afvoerbuizen, die het slijk, den modder, al den stoffelijken afval weer heenleiden. Welnu, ook boven den grond dient zulk een net aangebrachtDe ondeugd, het verderf, een zedelijke kanker heeft alles aangetast. Op straat ontmoet gij een vrouw, eenvoudig gekleed, met kuisch «elant en s'emmig uiterlijk: zij komt zooevvu uit de armen mui haar min naar, dien zij lot de srrootste dwaasheden verleidt. Gij ziet een jongmensch, die schijnbaar gelukkig, met een glimlach op

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1