Het pidei feest raDBerpieesler IIE MEJ III N. Naar het ons wil toeschijnen zou hij de toepa sing van de hierin vervatte leer. het grondwettelijk recht van den staatsburger wel wat in het gedrang komen. Maar meer nog wordt in het nauw ge dreven de conclusie van den lieer mr. Sy- brandi, die ten vorige jare te Oostburg zeide, dat men er niet van moest, spieken alsof dr. Kuyper en de ministers regeerden, «ijl de Koningin het is die regeert, zoo- dat van criliek op het reg. eringsbeleid van het Kabinet geen sprake kon zijn. Van tweeën dus een. Of de heer Sy- brandi beeft gelijk dat men het Kabinet niet kan critiseeren, omdat het niet dit is- dat regeert, en dan was de critiek op de vrijzinnige Kabinetten ook misplaatst öf de Standaard heeft gelijk voor wat be treft de kwalificatie van een regeen nd Ka binet maar dan heeft de heer Sybrandi het niet bij het rechte eind gehad Overigens meenen we, dat een ambte naar niet dient eene regeering maar den Staat. BRESKENS, 16 Mei 1905. De van wege de Soc. Dem Arb. partij georganiseerde politieke lezing in welke de heer Mr. G. \V. Sannes kandidaat dier partij voor 't district Oostburg alhier optrad niet het on'derwerp over Soc- Dem. politiek, was zeer matig bezocht. Slechts een lótal personen was aanwezig. Spr. ontwikkelde zijn programma en bestreed in zijn tweede deel op krachtige wijze het huidig kabinet. Van de gelegen heid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Te Oostburg woonde een 50-tal hoorders de lezing bij, na afloop waarvan een der aanwezigen vroeg wat spr's partij zou doen bij eene eventueele herstemming waarop Mr. Sannes antwoordde, dat de jong-libe- ralen, dus de vooruitstrevende worden ge steund doch indien bij de herstemming een oud-liberaal ill aanmerking komt, worden de kiezers vrijgelaten. Door het postkantoor Breskens werd gedurende de eerste helft van Mei de na volgende onbestelbare brief verzonden Izaak de Visser, Peram. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur van het waterschap de Sluis aan de Wielingen de heer E. Bonte te Aardenburg. Sluis, 12 Mei. Heden middag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen had de installatie plaats van den heer P. Noest, onlangs tot lid van den gemeenteraad gekozen. Nadat de heer Noest de vereischte eeden had afgelegd, werd hij door den voorziter ook namens den raad met zijne benoeming geluk gewenscht, hopmde dat hij de be- lnngen der gemeente zal voorstaan zooals die hem door de kiezers is opgedragen franc voor hem neder. Hij won alweder, lljj verloor zijn koelbloedigheid en wilde doorspelen, toen hij voelde dat Rascol hem onder den arm nam en wegtrok. Laat je niet medesleepen. In zijn stelsel laat de Hollander maar twee voor- deelige slagen aan zijn tegenpartij. Na den elfden slag is de bank steeds aan de winnende hand. Maar liij blijft natuurlijk niet bij éen programma, dat zou te veel in het oog loopen. Hij is te uitgeslepen daarvoor, die mijnheer Rotterdam Ik ken echter zijn geheel systeem Hij vermoedt het en liaat mij, doch durft zich niet aan een openlijken strijd te wagen daar hij weet dat hij de zwakste is. (Wordt vervolgd.) hierna Ham de lieer Noest zitting. Vervolgens was aan de orde de benoe ming van een onderwijzeres aan school De voordracht bestond uit de da i.es H. M. Ie Grand te Zuidzande en K. Suuiland te Stavenisse. Als leden van het stembureau werden aangewezen de heeren J. Maeuhnudt, E. de Meijer en P. Noest. Met alg. stemmen werd mej. H. M. Ie Grand van Zuidzande benoemd als onder wijzeres aan school met verplicht lier halingsonderwjjs. en wel met ingang van 15 Mei. Een veizoeksclirifi van liet alg. armbe stuur vail li- iIle tut wijziging der begroo ting 1904 werd met alg. st. goedgekeurd. Op het verzoekschrift, van .1. F. van Pamel tol aankoop of in erfpacht verkrij gen van een perceel g.'meentegrond tot liet stichten van een magazijn langs het ka naal, vroeger leeds medegedeeld, stellen B. en W. voor hem dit perceel in erfpacht uit te geven voor den tijd van 29 of 30 jaar tegen betaling van /'12.'s jaars, met verplichting de richting te volgen zuo- als de straat nu loopt. Met «lg. stemmen aangenomen. Ten slotte was nog ingekomen een ver zoek van het hoofd van school A. tot aan koop van een perceeltje tuingrond achter zijne woning gelegen; dit. verzoek is ge- •steld in handen van B. en W. Hierna werd de vergadering gesloten. Sluis, 12 Mei. Tot ontvanger-griffier van den Willem Leopoldpolder" is heden gekozen den heer J. C. Stern, in de plaats van wijlen den heer J. Lansen Croin. Maandag 15 Mei. Zoo was dan eindelijk, na wekenlange voorbereiding, hoopvolle verwachting en ademlooze spanning het lang verbeide oogenblik aangebroken, waarop de lieer J. II. Henneqilin den dag zoude herdenken waarop hij vócir 50 jaren werd geïnstal leerd als Burgemeester van Sluis. De zeldzaamheid van dit jubileum wilde men waardig vieren den Burgemeester en ook Sluis ter eere. In die halve eeuw zijn heel wat belang rijke zaken over dat eerbiedwaardige hoofd heengegaan, en is ook onder zijn bestuur veel tot stand gekomen dat alleszins reden en aanleiding gaf tot feestelijke gedachte nisviering van het heugelijke feit. Reeds den vorigen dag was door den weleerwaarden heer Üs. A. J. Roozemeijer in de voormiddaggodsdienstoefening der Ned. Herv. Gem. de beteekenis van dezen feestdag herdacht en werd de heer Henne- quin bij voorbaat reeds hartelijk geluk ge wenscht met het hooggeschatte voorrecht dat hem te beurt viel. Was reeds lang de stemming onder de dankbare bevolking merkbaar, bij het na deren van den heugelijken dag steeg de geestdrift ten top. En geen wonder. Onder de meest gun stige weersgesteldheid toog men aan het werk om Sluis in epn feestkleed te steken elke straat was keurig en kleurig versierd en tal van sierlijke eerebogen met toepas selijke geschriften onderbraken de lange fi le van mastboompjes en veelkleurige lam pions in hunne onderscheidene vormen. De zou wierp hare gouden stralen in het prachtig versierde Sluis, terwijl het natio nale dundoek vrooljjk wapperde van elke woning. Zoo in feestdos gestoken was Sluis ge r. ed ter feestviering. Het werd in den vroegen morgen ge opend door het luiden der klokken, terwijl intusschen den jubilaris door »Apollo" eene aubade werd gebracht. Van wege den Burgemeester had te om- sqee-ijs 10 uur een bedeeling plaats van krentenbrood en steenkolen aan de armen der g, uieente om ook dezen den gedenk- waardigen dag met opgewektheid te kunnen medevieren. En van 12 tot 1 uur klouk andermaal het plechtig klokgebrom. Middelerwijl spoedden velen zich, naar het zoogenaamd Moleneind om de Stoom tram af te wachten die met eene massa feestgangers, ook eene afdeeling der Tnrn- elub vMediobiirgum" van Middelburg her waarts bracht en die werd verwelkomd bij monde van den heer Beerens. Toen begonnen zich allengs de straten te vullen, en in de meest opgewekte stem ming werd een tocht door de gemeente ondernomen om de versieringen in oogen- schouw ta nemen. Want niet alleen met deze maar ook met de Belgische tram, met de stoombar- ges, per rijtuig, fiets en alzoo meer stroom de het maar aldoor menschen. Wat heerschte er een gulle toon, een feestelijke geestdrift kortom, de stemming zat er in en goed ook. In den voormiddag was door den eere voorzitter der feestcommissie, den heer J. de Bruijne-de Die een telegram van ver knochtheid aan H. M. de Koningin gezon den, waarop spoedig een antwoord per draad werd terug ontvangen. Mede was bij Kon. besluit de heer Hen- nequin bevorderd tot officier van de orde Oranje Nassau, eene onderscheiding, die blijk gaf van de Hooge ingenomenheid van H. M. met deze inderdaad belangwekkende gebeurtenis. Tegen 2 uur begaven de leden van den gemeenteraad zich naar de woning van den jubilaris om hem naar het stadhuis te gelei den teneinde daar de hulde in ontvangst te nemen van de burgerij. Ten stadhuize gingen een 80 in de Sltii- sche kleuren gekleede meisjes ZE.A. voor confetti strooiende op zijn pad. Met het oog op de beperkte ruimte in de Raadzaal was deze hfilde-betniging al leen toegankelijk gesteld voor verschillende autoriteiten en gPnowngde familieleden van den jubilaris. De voorzitter der feestcommissie de lieer J. 1'. Leijssennaar complimenteerde den Burgemeester als tolk der ingezetenen met deze bewoordingen: Ed.Achlb. Heer lliirjemeenter AU Voorzitter der feestcommissie en in die hoedanigheid als tolk der Burgerij van Sluis, kom ik op dit oogenblik tot U om U en de Uwen barteljjk geluk te wenschen met het voorrecht dat U heden te beurt valt. Het is heden 50 jaar dat bet U ge geven werd als Burgemeester te mogen staan aan het h >ofd dezer gemeente. Voor zeker is dit een feit bijna eenig in de ge- schiedrollen van Nederland. Wanneer Gij, Burgemeester terugziet op deze lange afgelegde bane, dan voorzeker zullen daar aan Uwen gezichtskring voor bij gaan tijden van lief, maar ook tijden van leed; docli alles te zamen genomen zijn wij er van overtuigd, dat daar op dit oogenblik in Uw harte leeft de danktoon van den dichter der grijze oudheid, waar hjj spreekt Wat zal ik met Gods gunsten overlaan Dien trouwen Heer voor Zijn gena vee lgelden 'k Zal bij den kelk des heils zijn naaui [vermelden, En roepen Hem metblijd' erkentenis aan I 'k Zal, Heer Uw naam met dankerkentenis Verheffen, U al mijn geloften brengen 'k Zal liefd' en lof voor U ten offer mengen In 't heiligdom, waar 't volk vergaderd is Welnu, Ed.A. Heer Burgemeester hier zijn wij in Uw heiligdom en hier is Uw volk rondom U vergaard. En waar wij er van overtuigd zjjn dat deze danktoon in Uw harte leeft, dan wordt door ons, Uw volk, de stille bede daaraan toegevoegd, dat bet U gegeven worde nog menig jaar te mogen staan aan het Hoofd dezer Gemeen te I Dat de Heere God U gezondheid, lust en krachten schenke bij de verdere ver vulling van Uw gewichtige taak, dat Hij U verstand en -wijsheid geve om al Uw volk te richten niet rechtmatigheid. En, Burgemeester 1 waar ik daar zooeven sprak van Uw heiligdom, dat is deze zaal, waar in zoovele uren van Uw leven weiden doorgebracht aan de behartiging van de belangen der gemeente, waar zoovele ver gaderingen door U werden voorgelicht en geleid, daar, zeg ik, heeft de Burgerij het niet ondoelmatig geoordeeld U, Jubilaris voor deze zaal ten geschenke aan te bie den eene eenvoudige gaskroon, die daar ter Uwer eer en tot een blijvende gedachte nis aan het zeldzaam feit van heden is op gehangen Wel is waar Burgemeester 1 stond de feestcommissie in deze voor een zeer moeilijke keuze, teneinde iets passends te vinden bij den stijl van dit oud, eer biedwaardig gebouw. Dat ze daarin ech ter eenigszius heeft kunnen slagen, moet ze dank weten aan de belangrijke voor lichting van den heer Van der Zee te 's Gravenhage, en vooral aan de heeren Frederiks en Buijtaert, respectievelijk ar chitecten te Middelburg in Zeeland en te Temscke in België. Dit gedenkstuk nu, Burgemeesteris aangekocht ja, voorzeker uit de ruime en milde bijdragen der meer gegoeden, maar toch ook met het penningske der minder bedeelden, zooals U blijken zal dit liet al bum, dat U hierbij zal aangebeden wor den dat de namen bevat der gevers en geefsters, volgens alphabetisehe orde ge rangschikt. Doch, Burgemeester schooner dan deze kroon de Raadzaal siert, siert U de kroon der grijsheid Wel is waar roept deze kroon U en ons allen stilzwijgend, doch desniettemin onverbiddelijk zeker toe, dat hier aan alles een einde komt. Wanneer dan ook, Burgemeester Uw taak hier ten einde spoeden zal, God geve dat het nog spade zij dan is het onze vurige bede dat Ge na een wel volbrachten ar beid moogt ontvangen de kroon des levens en dat U alsdan door den Engel des lichts en des vredes mogen worden in gefluisterd, deze heerlijke woordeu »Wel, Gjj getrouwe dienstknecht I ga in, in de vreeze Uws Heeren! Zoo zjj het! Daarna de jonge juffrouw Maria Batse- laar, die juist heden haren twaalfden ge boortedag herdacht, naar voren om den geachten burgemeester te feliciteeren met deze dichtregelen U brengen w'onze hulde Uit aller kinderen naam, Op dezen bljjden feestdag Voor U en ons te zaarn. 't Is heden vijftig jaren Dat gjj aan 't hoofd hier stond, Als onze Burgervader, Ileil u, uit 's harten grond

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2