BRESKENSCHE COURANT. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. BE 2WENDELMNQ. No. 1000. Woensdag 17 Mei 1905. 14* Jaarg. Buitenland. Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden y'U.ÖO, franco per post door het gelieele Rijk y'0.55, voor België y0.625, voor Amerika y'ü.82®, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENT1ËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschuilt elkeu Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever C. DlELEMAiN te Breskens. Rusland—Japan. Nog altijd zijn de beide vloten in het Verre Dosten niet slaags en evenmin is het te land tot een nieuwe ontmoeting ge komen. Het lijkt wel of Oyauia op Toga wacht en de Japanners de Russen tegelij kertijd ter zee en in Mautsjoerije willen vernietigen. Maar, zoover is het nog niet het is een leeljjke streep door de rekening der Japanners dat Rodjestvensky niet da delijk doorgestoomd is naar het noorden was het Togo en Kaoiimoera een lichte taak geweest den ltussi-chen schepen, die door de lange reis veel geleden hebben en aan voorraden groot gebrek haddeo, eens flink er van langs te geven. Maar nu de Russische admiraal uan de Eran-cb Cliiuee- sche kust op collega Nebogulof gewacht heelt in zich dieu tijd ten nutte heeit ge maakt zijn mannetjes rust te geven, zijn schepen een goede beurt te geven en de noodige koleu en levensmiddelen in te ne men, nu schreeuwen de Japanners moord en brand en verbergen hun teleurstelling achter schimpen op Frankrijk, dat de wet ten der neutraliteit schandelijk zou ver kracht hebben. Tegenover de Japansche beschuldiging, dat de heele reis van Rodjestvensky een tu8schen Rusland en Frankrijk opgemaakte zaak zou zijn, betoogen de Fransche bla den, dat er volstrekt geen overeenkomsten zijn aangegaan en dat Frankrijk zich strikt gehouden heeft aan de ueutraliteitsbepalin- gen, bij het begin van den oorlog afge kondigd. Zoodra door Japan tegen de aanwezig heid van Rodjestvensky's vloot is gepro testeerd, is door de Fransche autoriteiten tot den Russischen admiraal het verzoek gericht om de Fransche watereu te verla ten. Het is onjuist, dat hem daar voorraden ziju verschaft. De aanvulling had plaats in volle zee, meestal door Duitsche sche pen, buiten de drie mijlen grens. De Japansche gezant te Londen heeft nu verklaard, dat hij voor de complicaties niet vreest, zoolang Frankrijk voornemens is de strikste neutral teit in acht te nemen. En daar Frankrijk verzekert zijn kolonia len ambtenaren de meest besliste orders te hebben gegeven en belooft op de uitvoe ring daarvan toe te zien, aebt hij het waarschijnlijk, dat de Japansche regeering met die verklaring genoegen zal nemen. Te meer, daar Frankrijk het voornemen te kennen heett gegeven over de ïieutrali- teitsquaestie een Geelboek uit te geven. Oostenrijk—Hongarije. Boedapest was Vrijdag in staat van op roer. Het onoordeelkundig optreden van de politie tegen de stakende schrijnwerkers deed de andere werkliedenvereenigingen zich solidair verklaren en had tengevolge het proclameeren van de algemeene sta king. Alle arbeid en verkeer w.aren stop ge zet, geen tram, geeu rijtuig reed uit en lal van botsingen hadden plaats met de poli tie, die er met de sabel op sloeg, waar door tal van manifestanten werden gewond. De politie moest echter teu slotte hel veld ruimen en toen werden telegrafisch troepen ontboden. Bij haar nadering ont ruimden de stakeis de stad en trokken zich terug naar de voorsleden. Men is er in geslaagd de staking te doen proclameeren onder de boerenknechts in den omtrek, zoodat gebrek dreigt in de hoofdstad als hel niet spoedig tot een op lossing komt van het conflict. De candidaatstelling voor de Lden van de Tweede Kamer zal ingevolge de in de wet vastgestelde termijn plaats hebben op den len Dinsdag der maand Juni, alzoo op den (jen dier maand. De stemming is door de regeering be paald op Vrijdag 16 Juni en de herstem ming zoo nuodig op Woensdag 28 Juni d a. v. De zittingen voor bet hoofdsteuibureau ter vas.stelling van den ofliciëelcn uitslag is voor wat het district Oostburg betieft door den Commissaris der Koningin be paald op 17 en 20 Juni des middags te 12 uur. De minister van binnenlaiidsche zaken heeft den Commissarissen aangeschreven den burgemeesters van de hootdplaatsen der kiesdistricten te verzoeken hein tele- giatisch de uitslag van de stemmingen te zeuden ingeval er eeue benoeming plaats heeft en eveneens dit te doen bij de her stemmingen. Ten opzichte der candidatuur van den heer uir. R. J. H Patijn hem van vrijzinnige zijde aangeboden in het distriet Zierikzee schrijft de S/.nnintrd lil liet district Zierikzee doet zich het geval voor, dat uien van Links een can- didaat stelt, die ambtenaar is op liet De partement van Financiën. legen die candidaatstelling beslaat op zich zelf geen bezwaar. De heeren De Stoers en Idsinga waren ook Departementale ambtenaren, toen zij zich candidaat lieten stellen legen het toenmalige Kabinet. Doch anders komt de zaak te staan, in dien zulk een candidaat bij zijn optreden den strijd niet slechts over de beginselen aanbindt, maar ook rechtstreeks liet Kabi net aanvalt. Immers boe kiesch men dit ook doe,het wordt op die wijs altoos een openlijk op treden tegen het bewind, dat men dient en 1 oe kan dan bet vertrouwen ongeschon den blijven tusschen den Minister en zijn ambtenaar, indien straks die candidaat op het bureel terugkeert.? Waarbij nog dit komt. Een hooggeplaatst ambtenaai weet al lerlei, wat het publiek niet weet. Nu zal zulk een candidaat natuurlijk er niet aan denken, om wat geheim moet bljjven, mede te deelen. Maar toch kan hij niet igno- reeren wat hij weet, en dat geeft allicht aan zijn spreken een bepaalde wending althans zoodra hij zich niet bepaalt tot een candidatuur van beginselen, maar ze omzet in een candidatuur die togen het Kabinet is gericht. Ons komt dan ook voor, dat mr. l'atijn ten deze niet gelukkig was en geen voor beeld gaf dat navolging verdient. Jjj verveelt me!... Ik word bedro gen... Ik zal eens een fliuke doorspoeling houden allemaal Roger begreep niet alles, hij was met liet »argot" niet goed vertrouwd. Maar hij had geen tijd tot nadenken, want een deur die in het hek was aangebracht werd geopend en een heer in avondtoilet van ongeveer vijftigjarigen leeftijd, gedecoreerd en met een gedistingeerd uiterljjk trad op hem toe, zeggende kom, mijn vriend, volg mij- Verwonderd (herkende Roger de stem au Rascol, ofschoon hij hem in den per soon die voor hem stond te vergeefs zocht. 0, het is waar ook, ik heb er u niet op voorbereidmijn beste jongen, hier heet ik mijnheer Brunei, zijdeWcrikant te Lyon. Herinner het u goed, teneinde u niet te verspreken. En nu naar boven Is er veel volk, Bournier Ja, het is zeer vol, antw jordde de man, zonder zich te vertoonen. Weldra bevonden zij zich in de anti chambre waar drie livrei-bedienden heil in onberispelijke houding opwachtten. Een hunner outdeed hen van hunne overjassen, waarvoor hij hun een nummer ter hand stelde. Een ander opende een breede deur, die toegang gaf tot het eerste salon, waar uit een gegous van stemmen tot hen op steeg. Wel, Brunei, is u daar Dus alwe der te Parijs Hoe gaat het Rascol schreed bedaard voorwaarts, ge volgd door Roger. Hij groette, drukte de handen, welke hem vriendschappelijk wer den toegestoken, toen sprak hij, met cene stem die evenzeer veranderd was als zijn gelaat Hedenavond aangekomen. Juist den tijd gehad om van kleeding te veranderen en daar ben ik Mag ik u een mijner jeugdige vriendeu, een s adgenoot, voor stellen Mijnheer de markies de Prédal- gonde Wees welkom, mijnheer! Is mijn heer lid van de club vroeg een grijsaard, wien een kleine, staande knevel het voor komen van een oud-militair gaf. Hij zal liet worden, generaal, indien u hem, met mij, wilt voorstellen. Met het meeste genoegen Be schouw u als een der onzen, mijnheer de markies. Het verbaasde Roger in de hoogste ma te dat. hij zoo zonder moeite in dien kring was binnengeleid alsof het een café was. Maar hij had genoeg in de wereld verkeerd om dia te raden dat hij zich bevond in een der meest beruchte speelclubs »Philadel- phia genaamd. Hij wist dat daar soms in éenen nacht fortuinen weiden verdobbeld. Terwijl Rascol zijn metgezel van de speeltafel wegvoerde en met hem het sa lon heen en weder wandelde, zeide hij tot hem Binnen eenige minuten moet gij aan het spel deelnemen. Volg in alles stipt mijn aanwijzingen. De eerste zeven sla gen zullen allen in het voordeel van den bankhouder uitvallen. De achtste zal uit komen met zeven op het liukerbord. Zet duizend francs op dien slag. Dan volgen weder twee ten gunste vau de bank, de derde in haar nadeel. Dan zet gij het dubbele in. liet gehecle spel is dus vooraf berekend? vroeg Roger, in de hoogste mate verwon derd. Het is het stelsel van den Hollan der. Vooruit! Zonder eenig gewetens bezwaar, gij speelt tegen een dief, voegde Rascol er niet een ironisch glimlachje bij. Roger voegde zich bij de spelers. De bankhouder was een groot, baardeloos man vuil ongeveer vijftig jaar. Ik hoop dat deze bank voor mij een gunstiger uitslag zal hebben, sprak hij. Komt, mijne Heeren, het spel heeft een aanvang genomen. Inderdaad scheen het spel een gunstige wending te hebben genomen. Achtereen volgens won hij zeven slagen. De flesjes lagen in hoopjes voor hem opgestapeld. De schaapjes keeren naar den slal terug, mompelde hij vergenoegd. Bij deii achtsten dag zette Roger een flesje van duizend francs in. De bankier maakte zes, de tegenpartij zeven. Geheel dus volgens de aankondiging van Raseol. Toen volgden twee slagen in het voor deel van den bankhouder. Daarna legde Roger inzet en winst, dus twee duizend

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1