ii i<] li ij Gemengd., Burgerl. stand. Hij acht door de destijds uitgevaardigde fooienorder de betrokkenen geriefd. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de heer De Marez Oyens, legt uit, dat de jaren, als postbode doorgebracht, niet kunnen meerekenen bij overgang naar de telegrafie, zuiver 0111 dienstbelangen. In overweging is, de classificatie van de kantoren te doen bcheerschen door liet ge" middeld aantal te behandelen stukken. De klacht omtrent de woningen acht de ruin overdreven. Bij dit ontwerp wordt trouwens de vergoeding voor woning-kos ten" ook honger. De instinmcntiuakers bij de telegrafie verdienen zeker niet minder dan bun col lega's in de vrije industrie. Ook is hun arbeid niet van zoo bijzonder moeielijke soort. Ten opzichte van de gelijkstelling van klerken en commiezen, zegt de Min., op zichzelf .tegen die ineensmelting geen be zwaar be hebben, uiits... voor commiezen ioch een examen blijve. Dan kan overi gens maar ééu korps zijn. Het commies-examen staat voor ieder open. ook voor de klerken, zelfs zijn de zen, hebben zij eenmaal het examen door staan, de administratie liever dan anderen. Dat assistenten reden zonden hebben tot klagen, ontkent de Min. Een assistent ten postkantore heeft slechts weinig verant woordelijkheid te dragen. Het ontwerp is aangenomen. Wo nsdag'werd behandeld: «Bepaling betreffende het merken van boter, afkom stig van aangeslotenen bij een onder rijks- toezicht staand botere'ontrölestation". Het algemeen debat wordt geopend. De heer Hennequin betuigt zijn instem ming met dit ontwerp, dat gunstige resu'- taten zal opleveren. Men ziet terecht in dat algemeene aansluiting in alle provin ciën wenschelijk en noodzakelijk is. Spr. wijst op een punt, waarin hij 't met den Min. oneens is. Spr. toch is vóór vermeerdering van het aantal boterinspec- teurs en hotel-visiteurs. Thans draagt men de taak van visiteurs op aan marechaus sees en veldwachters. Dat is goedkoop, goedkonper dan dat men wetenschappelij ker menschen neemt, maar op den duur verwacht spr. er minder goede resultaten van Nog een ander punt. De boeren kunnen thans bezwaarlijk met hun boter concurreeren tegen de boterfabrieken, door de afstanden. De Min. denke daarom eens aan het denkbeeld van de oprichting van gemeenschappelijke kneederijen. De Min. van Waterstaat dankt voor de instemming. Hij is 't eens met den vori- gen spreker dat de controle zoo scherp mogelijk moet zijn en hij zal dan ook kraehtige maatregelen nemen, vooral wnn- eenige ongerustheid. Ik heb een vriend medegebracht. Dan is het goed. Wacht even op mij, zeide Rascol tot Roger. Toen verdween ook hij achter het gor dijn en Roger hoorde hoe hij met den on bekende eenige woorden van onheilspellen de bcteekenis wisselde. De man, die wij noodig hebben de baron is op Ik heb er genoeg van voor zijn ondeugden te moeten afdokken- en die stomme teef, die Thérèse een dame uit de groote wereld jawel, Saint-Lazare. Een gebrom, dat zonder twijfel het ant woord moest verbeelden van den anderen man, die klaarblijkelijk Rascol tot betere gedachten wilde brengen, liet zich verne men, maar de onbekende scheen daarin niet geslaagd te zijn. (Wordt vervolgd.) neer blijkt dat op de buitenlandscbe markt vervalschte boter wordt aangebracht, die dan toch het rijksmerk draagt. De Min. zal uitbreiding van het personeel overwe gen. Maar nrsschien is 't nog beter door ruimer bijdiagen aan de kleine stations, deze z e I f een scherpe controle te doen oefenen Die controle kan scherper zijn dan de rijkscontrole. Aan de zaak van gemeenschappelijke kneederijen zal de Min. zijn aandacht gaar ne wijden, om daardoor de boter van ver spreide boeren en fabrieken onder rijks controle te brengen. Het omwerp wurdt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. BRESKENS, 12 Mei 1905. Bij het Woensdag gehouden examen voor onderwijzeres zijn o m. geslaagd de dames M Verhage en M. de Vlieger van Zuid- zande, A. M. Vonhout van Oostburgen L. E. Woitliez van Ureskms, die tevens de acte behaalden voor do vrije- en oide-oe- feniiigen. Bij de bed-n gehouden herstemming voor een Notabel der Ned Herv. Kerk alhier werden ui geb acht 59 slemrn n waarvan 32 op den heer J. A. van de Sande- R isendaal en 25 op den heer J. A- Carels, alsmede 1 blanco en 1 van on waarde, zoodat de heer rail de Sande is gekozen. WateHandkerkje Tot Gemeente-secre taris alhier is benoemd de heer M. A. Bicijker te Schoondijke. Met ht-m stond op de aanbeveling de heer E. Beviu klerk ter secretarie te IJ zen- dijke. Sluis. Deze gemeente Qiaakt ziek gerei d hot gouden jlibilé van zijn burgemeester waardig te herdenken op 15 en 1<) Mei a s. N;ta>t de hooid- en subcommissie hebben zich in bijna iedere straat bunrt- commissies gevormd om daarin versieringen aan te brengen. Waarin die zullen bestaan is tot nu toe natuuilyk alleen den ingewijden bekend maar zal spoedig toch publiek moeten worden. Te oordeelen naar de vele werk zaamheden en de begeerte om elkander te overtreffen, kunnen we gerust voorspellen, dat Sluis het zien waard zal zijn te meer, als het. weder toelaat, dat de verlichting tot liaar recht komt. Des Maandags zal het feest o. a. opge luisterd worden door eene vertooning van de Tutnclüb »Me lioburgum'' te Middelburg, terwijl Dinsdag schoolfeest en volksspelen pla .ts lu bben. Indien liet goed weder is, zal Sluis zeker door vele vreenidelingeu bezocht worden, wat de inwoners zeker voldoening zal geven voor de vele moeiten der laatste dagen. Door Ged. Staten van Zeeland is be paald, dat de herijk van de maten en ge wichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daar bij vermeld Breskens, 15 en 10 Mei v.m. Groede, 10 Mei n.m. en 17 Mei. Nieuwvliet, 18 Mei v.m. Cadzand, 18 Mei n.m. Zuidzande, 19 Mei v.m. Retrench muon t, 19 Mei n.m. Sluis, met uitzondering van Oud-Heille, 22 en 23 Mei. Aardeukurg, ook voor Eede, St. Kruis en Oud-Heille (gemeente Sluis), 24 en 25 Mei. Oostburg, 26 en 27 Mei. Schoondijke, 0 Juni. In de Oostenburger Middenstraat te Amsterdam woont het kinderlooze echt paar G., dat een jaar of zes geleden een tweejarig meisje ter verzorging tot zich nam, dat door haar moeder, volgens de huren, mishandeld werd. Eenige jaren ging het nu goed. De pleegouders ver zorgden het kind voorbeeldig en het meisje, dat eerst zwak was, groeide Hink op. Nadat het kind vijf jaar bij haai- pleeg ouders bad doorgebracht, vneg onverwacht de vader, die niet den pleegvader samen op de Landswerf werkte, het kind terug. De pleegouders uloesten natuurlijk aan het verzoek voldoen, zij het ook noode. Een jaar was het kind hij baar ouders terug, toen op straat Dinsdag liet kind naar hare vroegere pleegouders toekwam, huilende en verklarende, dat liet niet te rug wilde, want dat moeder het zoo sloeg. Bij onderzoek bleek het kind werkelijk bont en blauw geslagen te zijn en bad het daarbij pijn in den rug. Het kind ver haalde, dat moeder baar op den grond wierp en dan trapte. De vroegere pleegouders hebben, naar het Af. r. Af. meldt, nu een klacht inge diend over deze mishandeling bij de poli tie, doch de huren moeten een dreigende houding hebben aangenomen tegen de ont aarde moeder, die zich wijselijk niet liet zien, maar door haar man heeft laten zeg gen, dat zij het kind wel geheel wilde af staan. De Duitseiie parapluie-handelaar Jo- yann Kuch heeft op den straatweg van Mors naar Neukirchen na een woorden wisseling den Nederlandsehen parapluie- koopiuan Bernhard Scheller gedood door een revolverschot en een slag met een stuk- ijzer. Koch is voortvluchtig. Schetter laat een vrouw en zes kinderen na. D nsdag kwam hij een rijwielhande laar op de Prinsengracht te Amsterdam een m meer, die zeide K. te heeten ambtenaar aan de Rijksverzekeringsbank zijn in wel plan te hebben een rijwiel ie koopen. Over den verkoop was men het spoedig eens den volgenden morgen zon het karreije bij JK. aan buis bezorgd worden. Torn dit wa- afgesproken, zeide de kooper maar a propos, ik mort nog direct een boodschap doen; zou u mij even een rij wiel willen leenen. De rijwielhandelaar bad daar niets op tegen en meneer K. ging met het rijwiel waarde 62 50 heen, en moet nog terugkeeren. Hedenvoormiddag kwam de rijwielhan delaar aan de Rijksverzekeringsbank en verzocht den heer K. te spreken. In derdaad kwam er een ambtenaar van den opg1 geven naam, maar die zag er heel anders uil dan de kooper van het rijn iel. De rijwielhandelaar bemerkte nu, dat hij opgelicht was. De kooper beeft zijn wan delstok achtergelaten misschien dat deze omstandigheid tot zijne ontdekking leidt. De algemeene toestand 's Lands eau den f rije hij de overkomst der Hugenoten ran Calais omtrent 1685. o- II. En toen eindelijk de zes bange oorlogs jaren vootbjj waren en de vrede een tijd perk beloofde van wederopluiking en her stel, voegden beurtelings «ongemeenedroog te of zeer zware en langdurige regen" met lage marktprijzen vereenigd nieuwe ram pen toe aan de oude. zoodat de opbrengt van den oogst in 1679, 1680, 1681 de landlieden te nauwernood in staat stelde om de helft van hun pachten te voldoen. Waar men in 1681 ook ten platte lan de rondging overal ontwaarde men de tee- kenei van achteruitgang en verval. Men vond het vruchtbare kwartier «zoodanig ontvolkt dat huizen en hofsteden onbe woond (hieven) en onder de voeten (vielen) j en de verdere iuhabitanten (inwoners) wel voir drie vierde parten hun schulden niet machtig (waren) en insolvent (stierven), en anderen hun vee en goederen aan de pro- prietarissen (opdroegen) tot betaling zoo verre strekken (mocht)". Zoo laag daalde de waarde der landerijen, dat sommige «geen vijfde van hun vorige waardij (kwamen op te halen", gelijk het Vrije in April van dit jaar betuigde, «dewijl nu nog over weinig dagen in het land van Cadzand in eene publieke venditie (waren) verkocht goede klei'anden voor achtentwintig, der tig, vier-, vijf- en zesendertig gulden het geniet". Zoo was de toestand te lande; met de steden stond het even kommerlijk gescha pen. Aardenburg, bericht de magistraat in Mei 1681 aan hun Hoog Mogenden, «heeft extra-ordinaris en boven alle andere steden van de Generaliteit geleden gedu rende den koers van den laatsten oorlog, als namelijk met het inkwartieren van ruiters en soldaten, het rooven van hun goederen, het inundeeren van al hun lor den, rondom de stad gelegen, waardoor zij van al hun wegen, passages en toegangen zijn gefrusteerd (vertrokken), ja tot, op de zen tegenwoordigen tijd toe van dezelve nog zijn ontbloot, waardoor de ingezetenen van alle nering en koopmanschappen tot hun sustentatie (broodwinning) zijn nering- loos geworden en tot de uiterste miserie en ruïne zijn vervallen, ook zijn verschei dene fatsoenlijke burgers insolvent gewor den". SIuii, vernemen wij uit het sombere ta fereel, door de stadsregeering in April 1681 aan de Stilten-Generaal vertoond, had tijdens de berenning van haar zusterstad Aardenbnrg, zonder vergoeding, eenige compagnieën soldaten, burgers en matro zen moeten huisvesten en kost verschaffen, welke de Staten van Zeeland hun ter ver sterking toegezonden hadden, en na het vertrek van dezen in 1672 en 1673 in kwartier gekiegen twee Spaansche regi menten infanterie, waaraan de ingezetenen hadden ten koste gelegd omtrent 400 pond Vlaams «Hetgeen wekelijks (zegt de magi straal) naar proportie van ieders geringe gelegenheid in etiquiteit (billijkheid) is omgesteld" met het gevolg «dat vele van dezelve inwoners tot betaling van dien on vermogend zijnde, hetzelve bij executie met het afhalen van hun weinige meubelen is afgevorderd, hebbende (de stad) weinig of geen voordeel van dezelfde regimenten ge trokken, vermits dezelve hunne principale behoeften van brood, wijn en bieren en andere van buiten hebben doen inkomen". (Wordt vervolgd.) Nieuwvliet. Huwelijks voltr. 13 April. 1'. de Maree, 21 j jm. en P. Faas, 19 j-, jd. Geboorten. 24 Maart. Adriana Neellje, d. van A. Louret en P. Tittman. Overlijden. 26 April. Adriaan Tiersen, 72 j., echtg. van Adriana P. Gi-lner.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2