Binnenland. de diplomatieke komedie komen dergelijke dingen niet voor. Uit zou alles nog niet zoo erg zijn, als ■Marokko op zich zelf stond maar dit is niet het geval. Die Marokkaansehe poli tiek kan ernstige gevolgen hebben. Wan neer de Engelsch-Fransche entente de vuurproef doorstaat in Marokko, dan strekt dat natuurlijk tot aanhaling van den vriend schapsband. Frankrijk schijnt het. land te zijn, dat bestemd is een toenadering te b.'- werken tusschen Engeland en Rusland. Rusland spreekt ook weer een woordje mee in de weekgeschiedenis. Immers in Odessa staken de bakkers, waardoor een stad van meer dan een half miHioen in woners met hongersnood wordt bedreigd- Indien de staking langer dan een week duurt, voorziet men hoogst ernstige gevol gen. Het eigenaardige is, dat de gouver neur, de burgemeester en het hoofd der politie zeggen, dat de stakers volkomen in hun recht zijn. Met het oog op een dreigende slaking van de machinisten der marine wordt de haven door een half bataillon infanterie bewaakt. In de Derikassofstrzat is een man aan gehouden, die een bom hij zich had. In de Semskajastraat is een geheim wapen magazijn ontdekt. Overigens is de stad rustig. Algemeen Overzicht. Het valt moeilijk te ontkennen, dat de betoogingen, die de arbeiders ter vieiing van den lsten Meidag telken jaren op touw zetten, in alle landen in kracht en omvang toenemen. Bepaalde de deelneming zich aanvankelijk tot een bepaalde partij onder hen, langzamerhand heeft zij zich ook tot andere partijen uitgestrekt, zij het dan ook nog minder in ons land dan toch vooral in andere straten. Een voorbeeld hiervan levert zeker wel Weenen, waar de betooging in grootte die van ons land verre overtreft en waar toch de arbeidende klasse voor een overgroot deel tot de Christelijken be hoort. Het is er mee gegaan als met de werkstakingen. Oorspronkelijk gebruikt, althans in hunnen tegenwoordigen vorm, door socialisten en anarchisten als verweer middel, zijn zij langzamerhand voor de geheele arbeidersklasse het middel geworden om zich tegen de werkgevers te verzei ten of dezen de eischen, door hen gesteld, af te dwingen. Daarin heb je ongelijk, viel haar Melanie in de rede. Hij heeft je reeds vele diensten bewezen en zou het zonder twijfel nog wel willen doen. Maak hem niet tot je vijand. Wanneer je gaarne met dien mijnheer wilt soupeeren, zeg het dan eenvoudig. 'n Oogenblikje, hernam Rascol. Wij hebben nu wel iets anders Ie doen. Je moet een weinig geduld hebben, lief kind. Toen wendde hij zich tot Roger. Gaat n mede? Ja! Dan wensehen wij den dames goeden avond. En jij, mijn duifje, keer terug naar je til, op dit oogenblik is er geen doffer tot je beschikking. Ilij nam den arm van zijn jongen met gezel onder den zijne en voerde hem mede. Eerst toen de deur achter beiden gesloten was, vond Juliette haar vrijheid tot spre ken weder. Zij nam een cigarette uit het zilveren kokertje, terwijl zij zeide Ik weet niet waarheen Raseol dien jongen brengen zal, maar ik ben overtuigd dat de weg eerder naar Mazas zal leiden dan naar de Fransche Bank. ^Wordt vervolgd.) Men ziet dit nu weer in Hilversum, waar timmerlieden van alle godsdienstige en politieke geloofsbelijdenissen samen één lijn t ekken om door middel van werk staking de patroons tot betaling van hooger loonen te nopen. Maar beter bewijs nog vindt men hierin, dat de werkstakingen, zelfs in een klein land als het onze. niet meer van de lucht af raken en er zelfs gewoonlijk meerdere op verschillende plaat sen tegilqk in gang zijn, zooals nu weer behalve te Hilversum, o. a te Maastricht, in Twente en te Groningen. Uit is een ernstig teelten en wel waard er onze aandachl en opmerkzaamheid meer dan eens op te bepalen. Er hapert bljk- baar ets aan de verhouding tusschen weikgerers en werknemers en aan het ge heele oeconomisehe leven, dut telkens slokt, want het zal toch wel niet aangaan die overal en telkens voorkomende werkstakin gen maar alleen aan door niets gerecht vaardigde ontevredenheid van den kant der werklieden toe te schrijven. Nu hapert et- wel aan alles wat en dat zal ook wlI zoo blijven, maar, wanneer de stoornissen in het maatschappelijk leven zoo menigvuldig en zoo overal voorkomen, dan schijnt dat te wijzen op een maats happelijke kwaal. Een kleine verzwering in het menschelijk lichaam is niets bijzonders en zal zeker niet de bijzond tre aandacht van den dokter tot zich trekken, maar wanneer de verzwe ringen zich nn hier dan daar onophoudelijk verloonen, dab wordt het iets anders en rijst de vraag, of zij hun onrz iak niet hebben in eén blijvende en ernstiger kwaal. Vo u- de dokters van het lichaam der maatschappij, de oeconomeu, politici en de vele anderen, kundigen en onkundigen, die er meer zijn, is het dus zaak, goed en opuierkzaaoi toe te zien en oorzaken der ziekte en middelen tot hare genezing na te speuren Voor ons, die alleen hebben te overzien, nat telkens weer aan ernstigs en kluchtigs, aan droevigs en vroolijks op het tooneel van het ons omringende leven wordt ver toond, is het ajleen een teeken, waarbij we een oogenblik nadenkend hebben stil te staan. Maar er is gedurig nog meer, dat onze aandacht vraagt. Er is nog pen ziekte-verschijnsel in het maatschappelijk leven, maar een, waarmee de tncnschheid zich al eeuwen lang heeft beziggehouden, zonder dat het tot nu toe veel schijnt ge holpen te hebben. Het is de misdaad, die ook overal en telkens haar terugstootend hoofd opheft en haar slachtoffers kiest onder alle klassen der samenleving. Gro ningen en Yollenhoven hebben er nog kort geleden de voorbeelden van gezien in de daar gepleegde moorden. Maar al is zij zoo oud als du wereld, zij weet telkens nieuwe gestalten aan te nemen, waarin zij minder herkenbaar schijnt. Er zijn mis daden, die gewoonlijk niet als zoodanig worden beschouwd en betiteld en waarvan toch ieder na eenige overweging het be- slist-misdadige zal inzien. We bedoelen den verkoop van bedorven waien en in 't bij zonder bedorven vleesch, die, wanneer ze zoo stelselmatig plaats heeft, als dit blijk baar hier en daar geschiedt, wel degelijk, als gericht tegen het menschelijk leven, als ernstige misdaad moet beschouwd worden. Uezer dagen heeft men kunnen lezen, hoe -zoowel te Zwolle als te Steenwijk vleeschvergiftiging is geconstateerd, tenge volge van het eten van bedorven vleesch, waarvan enkele gezinnen blijkbaar het slachtoffer waren geworden. Maar te Am sterdam schijnt een dergelijke kuur geregeld op de inwouers te worden toepgepast en het is vei wonderlijk, dat men van niet tlie r slachtoffers leest. Van uit Sloterdijk heeft daar een g"rege!de invoer van be dorven vleesch plaats. De politie blijkt machteloos het te keer te gaan en de Sloter politieagenten zijn tengevolge van de daar heerschende verordening niet in staat er iets tegen te doen. Het zijn mis daden van den nieuweren tijd, althans in dezen omvang, en waarbij de bedrjjverwel niet direct bedacht is op het vernietigen van auderer leven en het hem genoeg is, wanneer hij zijn zakken maar kan vullen, maar waardoor toch vele mcnschenlevens ernstig gevaar loopen. En het wordt wel tijd, dat wetgeving en justitie zich daarmee eens ernstig gaan bezig houden. Er is nog iets, ook eeu uitvinding van onzen tijd, dat nu wel niet bepaald als misdaad kan gequalificf erd worden, maar er toch wonder veel van weg heeft en dat in elk geval berekend schijnt om de menschen geheel tegen hun zin meer geld afhandig te maken, dan hun lief is. In Amsterdam bestaat een vennootschap, die certificaten verkoopt, waarin den koopers na betaling van een zeker aantal tuaandelijksche termjjnen de eigendom verzekerd wordt van een tweetal premieloten, benevens aanspraak op een twintigste deel van alle prijzen, die ge durende den in die certificaten vermelden tijd mochten vallen op de mede daarin genoemde loten. Een der voorwaarden is, d.tt de kooper na betaling van den laatst-n termijn den aan het certificaat geheehten coupon hij den directeur moet inleveren, waarna die coupon zal worden overgelegd aan de eerst volgende vergadering van commissarissen, waarin alsdan tot afgifte van de in eigen dom verkregen premieloten zal worden be sloten. Dit lijkt niet kwaad, maar de aar digheid ervan is, dat die «eerstvolgende vergadering"' nooit wordt gehouden en de menschen dus met de certificaten in hun handen ten eeuwigen dage kunnen blijven zitten wachten op de aangifte van de pre mieloten, die zij in eigendom verkregen. En liet mooiste ervan is dat er niets aan Ie doen valt, want een termijn voor die vergadeiing is niet bepaald en de vennoot schap kan die dus steeds blijven verschui ven. Onderwijl hebben de koopers de prettige gedachte, dat de vennootschap zich toch houdt aan de verplichtingen, im mers als voorwaarde voor de afgifte der premieloten moet eerst de vergadering van commissarissen gehouden worden. Hoe is ie Door den Hoofd-Commissaris van Politie te Amsterdam, wordt, zeker niet zonder reden, aan een en ander publiciteit gege ven. De protestmeeting te 's Gravenhage 1 De Zondag te 'sGravenhnge in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gehouden protestmeeting tegen de aanhan gige ondenvijs-novelle, uitgeschreven door de vereeniging «Volksonderwijs", in samen werking met onderscheidene onderwijzers- oorporatiën, werd bijgewoond door honder den leden en afgevaardigden dezer ver- eenigingen uit alle oorden des lands. Ook waren aanwezig vele Kamerleden behoo- rende tot de linkerzijde. Na een inleidend woord van den president van «Volksonderwijs", den heer Zelvelder, traden achtereenvolgens als sprekers op mr. J. A. van Gilse uit Arnhem, en de voor zitter van het Nederl. Onderwijzersgenoot schap, de heer L. C. T. Bigot. Op de bekende gronden critiseerden zij den aanval der Regeering op de openbare school, betoogeude dat de onderwjja-novelle verlaging van het peil der volksontwikke ling tengevolge zal hebben. Mr. Van Gilse uitte nog de verwachting, dat H. M. de Koningin in het gezicht der verkiezingen de wet niet zal teekenen, maar eerst de natie uitspraak zal lateu doen. Onder daverend applaus werd een motie aangenomen, waarin ter wille van de alge- meene volksontwikkeling, van godsdienst vrede en van verdraagzaamheid geprotes teerd wordt tegen de aanneming van de onderwijsnovelle door de Tweede Kamer en verklaard wordt dat bij die aanneming door de voorstander» van de openbare school de aan hen opgedrongen heropening van den schoolstrijd, hoewel noode, wordt aanvaard, in het besef van hun goed recht en bovenal ter wille van de algemeene volksontwikkeling, den godsdienstvrede en de nationale eenheid. Van vele Kamerleden enz. waren ad- haesiebetuigingen ingekomen. Werd vóór enkele dagen melding ge maakt van het feit, dat II. M. de Konin gin zich in den laatsten tijd zoo weinig in het publiek vertoont, thans deelt men tot veler genoegen mede, dat hierin verande ring is gekomen en H. M. de laatste da gen Haar dagelijkschen rijtoer, weder als vroeger het paleis aan de voorzijde verlaat, tot groote vreugde van hen, die niet nala ten elke gelegenheid aan te grijpen, waar bij zjj de geliefde Koningin bjjna van aan gezicht tot aangezicht kunnen zien. Ook Zaterdag weder reed H. M. uit, vergezeld van Z. K. H. den Prins, die zelf mende, en maakten zij een rjjtoer in de richting Hoog-Soeren. BRESKENS, 9 Mei 1905. Schoondijke. In de Vrijdag jl. gehouden raadszitting, die door 5 leden werd bijge woond de heeren de Sinidt en Iz. Ris- seeuw wareu afwezig deelde de voor zitter mede, dat waren ingekomen de vol gende stukken a. goedkeuring van de helling op den hoofilelijken omslag; i. mededeeling, dat de rijksbijdrage voor het onderwgs was vastgesteld op 2010c. goedkeuring van de verordening op het vergunningsrecht d. rekening en verantwoording van de ge zondheidscommissie e. de huurwaarde vau de woniug van het hoofd op school B was vastgesteld op ƒ150. Met 3 tegen 2 stemmen werd eenejaar- lijksche subsidie van ƒ30 verleend aan de teekenschool te IJzendjjke, mits de provin cie subsidie geeft en voor niet langer dan 5 jaar. De heeren J. Leenhouts en Joh. Risseeuw stemden tegen. Mede werd besloten tot eene wijziging in de politie-verordening, behelzende het verbod om tnet fietsen of motors op de klinkerpaden te rjjden, terwjjl de motor in de kom der gemeente geen grootere snel heid mag hebben dan 8 K.M. per uur. Gevolg werd gegeven aan een verzoek van den inspecteur om de bouwverordening te wijzigen en aan te vullen. Het raadslid J. Leenhouts had eene wij ziging voorgesteld in de toelating van leer lingen op de beide scholen. Dit «erd verworpen met 4 tegen 1 stem, die van voornoemden voorsteller. Als leden van het stembureau werden benoemd de heeren Anth. Lutejjn en Jac. Dhont voor de verkiezing van een lid der 2e Kamerde heeren Anth. Luteijn en Joh. Risseeuw voor de verkiezing voorden raad. Na omvraag werd de vergadering geslo ten.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2