BRESKEISCHE COURAIT ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. de mmum No. 998. Woonsdag 10 Mei 1905. 14e Jaarg'. Buitenland. FEUILLETON. ABONNEMENT. Per 3 maanden ƒ11.50, franco per post door het geheele ltijk /'0.55, voor België ƒ0.625, voor Amerika ƒ0.825, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENTIE N. Van 1 tot en niet 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. DlKl.liJl t.X te Kreskens. Parjjs is de afgeloopen week het middel punt geweest van vorstelijke bezoeken. Koning Edaurd die er vertoefde bleef er zelfs nog langer dan zijn aanvankelijk voornemen was. Hij heeft er zich zelfs laten fotografeeren en meer o n het inci dentje dat er zich bij voordeed, dan wel om het onschuldige van de zaak zelf ver melden we 't. Toen de tnenschen den fotograaf het hotel waar de Koning vertoefde, zagen binnengaan, bleven ze staan, zoodat heter allengs zwait zag van de dichte massa. Onder de nieuwsgierigen was ook een man met een lange jas, met zakken die heel verdacht bol stonden. Engelsche speur- agenten, die tot beveiliging van den vorst overal rondwaren in den omtrek in den omtrek van het vorstelijk verblijf, hadden het verdachte individu weldra in 't vizier. Zij waarschuwden de Fransche politie en deze maakte zich van den verdachte mees ter. De ongelukkige werd geheel betast en uitgeschud. De oorzaak van het bol- staan der zakken bleek te zijn gelegen in het overmatig getal citroenen, dat deze nieuwsgierige bij zich droeg. Citroenen zijn een ondeugdelijk middel om iemand in de lucht te laten vliegen. De verdach te werd weer losgelaten. Hij mocht de citroenen houden en is in zijn eer hersteld. Des avonds dineerde de koning met ko ning Leopold van België en met de groot hertogin van Mecklenburg in een restau rant. Deze groothertogin is op dit oogenblik zoowel in Parijs als in Duitschland op ve ler lippen en zelfs in de pers het voorwerp van menige vinnige op- en aanmerking uit oorzaak, dat het geheele uitzet voor hare dochter, de toekomstige kroonprinses van Duitschland te Parijs is besteld en vervaardigd, met uilzondering van een ga la-japon die een geschenk is van de Prui sische Kroon. Over deze achteruitzetting van de Duit- sche confectie-nijverheid heeft de groot hertogin al heel veel moeten hooren. De keizer en v oral de keizerin schijnen vergeefs moeite te hebben gedaan haar in dezen van gedachten te doen veranderen. Intusschen heeft de groothertogin de harten der Parijzenaars gestolen. »De Temps", een der Parijsche bladen roept zelfs uit: Er zijn geen Alduitsche begin selen bestand tegen de natuurlijke begeerte van een vrouw om zich elegant te kleeden. En nu is het een door de heele wereld erkend feit, dat de Parijsche modistes de beste zijn. De droom van alle vrouwen van alle landen is, de middelen te hebben om zich te kunnen laten kleeden in de rue de la Paix. Daar is geen pseudo-vader- landsliefde tegen bestand, en dat zal zoo blijven, zoolang als het buitenland in mode zaken niet de hoogte heeft bereikt van de Parijsche coupe. Nu koning Eduard het kanaal weer is overgestoken heeft Parijs een poosje rust tot het moment dat de koning van Spanje binnen enkele weken zijn bezoek komt brengen. Van een ander gehalte is een oordeel van den der zake kundige Barth over de Marokkaansche kwestie waarbij eveneens Frankrijk en Duitschland betrokken zijn, en die voor de laatste inderdaad ongunstig staat. Niet dat hij de houding van Frankrijk en Engeland, die geheimzinnig tegen Duitsch land kuipten, gerechtvaardigd is. Integen deel het is Fiankrijk niet om recht voor allen, maar om eigen voordeden en ten slotte om een protectoraat te doen. Dat Engeland en Frankrijk geen eerlijk spel speelden blijkt wel daaruit, dat zij in April 1904 de wereld voor een fait accompli ge steld hebben voordat iemand zich tegen hun plannen verzetten kou. Had Duitsch land met den Sultan van Marokko, die dan toch een onafhankelijk vorst is, iu alle stilte een verdrag gesloten, waarbij de be langen van Duitschland gewaarborgd waren, dan hadden Frankrijk en Engeland daar niets tegen kunnen doen, want wij zouden niet anders gedaan hebben dan hun voor beeld volgen, nl. afzonderlijke afspraken maken. Maar in plaats daarvan is de po. litieke veldtocht aangevangen met het knal effect van 's keizers bezoek aan Tandzjer en daarop volgden allerlei vei wijten tegen Frankrijk in de officieuse pers, waarvan 't niet moeilijk was te voorspellen, dat dat alles op niets moest uitloopen. Zelfs al was het von Biilow gelukt Del. cassé om te werpen, dan zou bij nog niets hebben bereikt, dan zou het hem toch nog niet gelukt zijn, van een nieuwen minister iets anders los te krijgen dan vage termen over de Fransche plannen in Marokko. Maar het is von Bülow niet gelukt Del- cassé weg te krijgen, integendeel hij heeft hem steviger op zijn stoel gezet- De Duitsche diplomatie opperde weldra het denkbeeld van een internationale con- ferentie over Maiokko, maar ook hier had men niet te doen met een zorgvuldig voor bereiden zet, maar met een snedigen in val, die er heden al uitziet als een bonmot van eergisteren. Thans is de verwachting gevestigd op de reis van Tattenbach naar Fes. Wat zal de Duitsclu gezant te Fes uitrichten tegenover den Franscheu, die al maanden bezig is den Sultan te bewerken, en den Engelschen, die al zijn invloed voor Frank rijk en tegen Duitschland zal aanwenden, terwijl bovendien de Spaausche gezant stel lig niet op de hand van Duitschland zal zijn, zoo ang Engeland en Frankrijk maar zorgen dat die niet uit zijn humeur ge bracht wordt. Ja, Duitschland is een machtig rijk, dat zal zelfs de Sultan van Marokko wel we ten. Maar wat beteekent dat? Duitschland zal om Marokko zijn legers niet naar Pa rijs laten oprukken de macht van Duitsch land is in zekeren zin niet te gebruiken in de Marokkaansche kwestie. En wie staan er tegenover Duitschland in Marokko? Frankrijk, dat de naaste buur is van den Sultan ill Algerië, Frankrijk, dat slechts zijn band heeft om te draaien om een grensconflict te scheppen aan de Marok kaansche grens, en dat den Sultan dag aan dag het leven kan vergallen. En En geland, verreweg het machtigste rijk in Afrika. Zal Marokko zich nu in de armen werpen van den Duitsehen vriend Ja, dat zou in een draak gebeuren, maar in 6. Beiden keken elkander aan. Ditmaal begrepen zij elkaar volkomen. Na een korte poos hernam Rascol. Hebt gij nimmer bij u zeiven de opmerking gemaakt hoe groot het aantal domme dwazen is. dat zich baadt in genot en weelde Om in al deze genoegens te bunnen deelen dacht ik dat ik mij moest zien te omringen met een staf van mede helpers, maar het waren slechts avonturiers op wier ondersteuning ik kon rekenen, waar ik leeuwen noodig had. Ik zoek een adelaar, die tot aan zijn wieken durft uit te slaan, die de wereld ver beneden zich ziet, zich op zijn hoogte kan staande hou den zonder duizelig te worden. Zulk een genie zou ik als een slaaf gediend hebben. Indien hij mijn plannen wilde ten uitvoer brengen zou hij alle genietingen kunnen smaken, rijk, gevierd, bemind en benijd, zou hij den scepter zwaaien als de koning van Parijs. Dank zij zijn jeugd, schoon heid en mannelijke kracht zou hij, in de zen tijd van klatergoud en humbug, de wereld verblinden door een schitterend ver toon, elegance en vrijgevigheid. Ilij moet niet terugdeinzen voor grot spel, nog min der voor een degenstoot. O, jong mensch. er is een droom te verwezenlijken voor een man die wil en durft, ik had reeds gehoopt dat gij die man zoudt zijn De aangesprokene bleet eenige oogen- blikken in diep gepeins verzonken, tot hij eensklaps stoutmoedig het hoofd ophief. Ik heb oogenblikkelijk tien duizend franc noodig. Zonder een woord te spreken Opende Rasol zijn portefeuille, nam er tien bank biljetten uit en legde ze op tafel. Toen reikte hij den jonkman een potlood over, benevens een der speelkaarten, welke hij nog steeds zorgvuldig had bewaard. Schrijf een reiju, het eenige hetwelk ik ooit van u zal verlangen. Zeg mjj voor wat ik schrijven moet. «Ontvangen Tan den Heer de Rascol de som van tien duizend franc geschre ven en geteekend op een der kaarten, waarmede ik valsch heb gespeeld bij het baccara, den 24 November 1895". De jonge man schreef dit op de gladde, witte achterzijde van de speelkaart en tee- kendr, zonder te aarzelen: «Roger Bré- mont". Brémont, hernam Rascol. die naam klinkt wat te burgerlijk. Weldra zult ge een anderen voeren, met klinkende titels, steunende op officiëelo bescheiden. Neem thans het geld, het is het uwe, en wan neer het niet toereikend is, hebt gij slechts te spreken, de kas is tot uwe beschikking. Dat zullen wij later zien, antwoordde Roger. Maar wie zijt gij dan, die zoo kunt spreken en handelen Mijn waarde vriend, tracht niet te weten hetgeen voor dit oogenblik nog nut teloos is. Stel u tevreden met het bewust zijn dat gij kunt steunen op een krachti- gen arm, tot raadgever hebt een man van rijpe ervaring, moed en energie. Laten wij ons nu maar ter ruste begeven. Bij deze laatste woorden opende hij de deur der zijkamer. Komt, mijn lieve schutjes, de confe rentie is geëindigd, gij kunt binnenkomen. Mijnheer heeft mij ten volle bewezen, dat de heeren, met welke hij zoo even een klein verschil heeft gehad, hem ten on rechte hebben verdacht. Zoo spoedig mo gelijk zal men hun daarvan een verklaring geven. Des te beter, zeide Melanie, de goe de naam van mijn huis moet boven iedere verdenking blijven. Men zou mij, na zulk een gebeurtenis, verkeeid beoordeeld heb ben. Juliette was inmiddels Roger genaderd en beschouwde hem met verleidelijke blik ken. Wat heeft Rascol tegen u gezegd? lispelde zij, terwijl ze hem in een hoek lokte; vertrouw u niet op lietn, hij is ge vaarlijk. Juliette, al hoor ik niets, raad ik toch wat gij zegtmet deze woorden na derde haar de gevreesde man. En met dreigende blikken ging hij voort Maak mij niet zwart bij dien mijnheer, juist op het oogenblik nu ik tracht hem een dienst te bewijzen. Het zou je leelijk te staan kunnen komen. Herinner je dat ik meer van je weet dan je misschien wel wenscht. - Ik vrees u nietriep het mooie meisje driftig uit.

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1