Gemengd, te hebben wanneer uitdrukkelijk kerkelijke bedieningen van de bepaling worden uit gesloten en er voorts een overgangsbepa ling in de wet kome ten loordeele van die onderwijzers, welke reeds thans andere betrekkingen er bij waarnemen. Ook nopens het amendement-Roessingh (laten vervallen van de drie respijtjaren voor de scholen, wier aantal leerlingen on der de 25 is gedaald) stelt de minister een middenweg voor, bet subsidie zal eerst ver loren gaan, wanneer het aantal kinderen gedurende die drie jaar onder de 20 is gedaald. Tegen het amendement-Terlaan (veran deren van «driejaar" in «twee jaar") heeft de minister geen bezwaar. Wel is bij tegen bet amendement-Ferf (geen subsidie verleenen, wanneer't school geld 40 gulden bedraagt, terwijl de Re geering in het ontwerp schreef «tachtig guldenHet argument, dat de heer Ferf aanvoerde, namelijk dat de kosten per kind en per jaar niet vaak de veertig gulden overtreffen, gaat moeilijk op, omdat dit afhangt van bet aantal kinderen er zijn openbare scholen van bijv. 6 leerlin gen, waar elk kind op ƒ300 komt. Hij raadt de Kamer aan het amendement te verwerpen. Tegen den eisch van de lieeren Helsdin- gen c. s. om bij algemeenen maatregel van bestuur dezellde bepalingen ten opzichte van de hygiëne enz der schoollokalen in bijzondere scholen vast te stellen als de wet bevat ten opzichte van de openbare scholen, heeft bij groot bezwaar. Vergeten mag namelijk niet worden.dat de openbare school steeds de beschikking heeft over de openbare kas. Op het standpunt van de heeren (Bor- gesius c.s) die slechts tot 2/3 der kosten subsidie willen geven voor de bijzondere school, teneinde aan de Christelijke barm hartigheid haar jachtveld niet te ontnemen, kan de minister zich stellen, maar hij ziet niet in, dat daarmee de wet zich zou moe ten bemoeien. Buitendien is het niet mo gelijk precies vast te stellen, wat de kos ten zijn van Christelijke scholen omdat vele menschen juist geheel uit Christelijke barm hartigheid, uit religieuse overwegingen, zich ganschelijk aan het onderwijs op die scholen wijden. Die barmhartigheid nu is niet in cijfers uit te drukken. Buitendien zou de bepa ling in 't geheel niet passen in het kader van de wet, die gelijkstelling tnsschen open baar en bijzonder onderwijs vraagt. Inmiddels werden alle amendementen verworpen, behalve dat van den beer Hen- nequin c.s., hetwelk werd ingetrokken na de verklaring van den minister dat, wan neer bijv. op eene bijzondere school met 43 leerlingen waarvan 8 beneden G jaar, hij zal slagen, dat zijn fortuin gemaakt is en dat, met de middelen die ik hem zal verschaffen, hij het ver zal brengen, zal stijgen tot de hoogste waardigheid. Zijt gij dan zoo machtig vroeg de jonkman hein eenigszins spottend. Zoo machtig 'als in een maatschappij, als de onze, diegene kan zijn die moed en onverschrokkenheid bezit en vrij is van ieder vooroordeel of gemoedsbezwaar. Gij zijt een toonbeeld van openhar tigheid Volg mij hierin na, gij zult er u wel bij bevinden. Wat stelt gij mij dan voor Een verbond. Tegen wien Tegen allen. Ten wiens behoeve Van ons alleen. (Wordt vervolgd.) voor de benoodigde tweede leerkracht geen subsidie zal worden uitgekeerd. Inlusschen is Dinsdag nog beslist on danks de geopperde bezwaren van vrijzin nige zijde, dat het ontwerp tot rogeliug van een arbeidscontract van de rol werd afgevoerd omdat er geen tijd zal overschie ten het alsnog in dit zitting-jaar te be handelen. Alsof er aan de onderwijs-zuken geen einde mag koiuen is door den heer P. J. Troelstra eene motie ingediend om het la ger onderwijs kosteloos te doen geven, wel ke motie voldoende werd ondersteund om, op een nader te bepalen dag, een punt van behandeling uit te maken. tiet amendement-Borgesius c s. om bij de regeling der wachtgelden geen hooger percentage van het bij ontslag genoten salaris na 10 of meer dienstjaren toeteken- neu dan 80 pet., is na bestrijding van den heer Ketelaar, aangenomen met 35 tegen 34 stemmen. De Mci-betoogingen hadden in het gansche land een kalm verloop. Alleen te Amstirdam moest de politie een paar ma len uiet de blanke sabel de orde op straat handhaven, waarbij een jongmensch gevoe lige slagen opliep en een paar personen gearresteerd werden. Militairisme bij de Post In de dienstlokaleu hangt, en ter kennis van het personeel aan het postkantoor te 'sGravenhage is gebracht, naar De Post hoorn meldt, de tnededeeling «dat de bestellers in uniform ver plicht zijn, hunne meerderen als ad- sislenten, hoofdbestellers enz., mits in uniform op militaire wqze ts groeten." De dienstorder is geteekend door den directeur van het postkantoor. Tot nog toe vernam het blad niet, dat deze order ook op andere kantoren is ge geven en het is dus vermoedelijk een plaatselijke order van den directeur van het postkantoor. BRESKENS, 5 Mei 1905. Woensdagavond kwam de Wed N. van een uitstapje naar Ter Neuzen waar zij gedurende de Paaschdagen bij hare familie had vertoefd, per laatste boot hier aan, toen zij vóór het Postkantoor opeens in een zakte en bewusteloos huiswaarts werd ge dragen, alwaar zij zonder dat het bewust zijn was teruggekeerd, reeds overleden bleek te zijn Uit Hoofdplaat vertrokken de vorige week een 4-tal strandwerkers naar Argen tinië, om daar gedurende twee jaren werkzaam te zijn, in dienst van de te Antwerpen gevestigde Hollandsche aan nemersfirma Akkcrmans Yerhaaren, aan de oeververdedigingswerken te Rosario. die door deze ti ma van de Argentijnsche republiek zijn aangenomen. Buiten het overwerk bedraagt het loon dier arbeiders ƒ35 per week; daarvan krijgt hun achter gebleven gezin wekelijks 10 en 15 kunnen zij wekelijks besparen. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bepaald dat het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1905 zal plaats hebben te Sluis, Dinsdag 20 Juni, voorm. 10 u. voor Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Retraucheiuent en Sluis IJ zen dij k e, Woen-dag 21 Juni v.m. 10 u. voor Biervliet, Hoofdplaat, IJzendij- ke, Schoondijke en Waterlandkerkje; Oostburg, Donderdag 22 Juni, v.m- 10^/2 u. voor Breskens, Groede, Nieuwvliet, Oostburg en Zuidzande. Door de tot standkoming van de tram AardenburgBrugge, die haar eind punt heeft aan de Kaaipoort te Aardenburg is mede het uitgestrekt terrein als empla cement ingenomen dat voorheen werd ge bruikt als losplaats der suikerbieten die per tram BreskensMaldeghem werden ver voerd. Met het oog op den grooten bietenzaai cn de redelijk te verwachten drukte in het a. s. najaar, is thans door de Directie der laatst bedoelde sioomtram-maatschappij aldaar even buiten de Kaaipoort een terrein ter grootte van ruim 1 geniet aangekocht dat als los- en laadplaats zal worden inge richt en waar een wissel zal worden aan gelegd over een lengte van ongeveer 100 Meter, waardoor het aanvankelijk ongerief voor tal van bietenbouwers die hunne producten per tram moeten vervoeren, spoedig en afdoende uit den weg zal zijn geruimd Toen Dinsdag de conducteur Beun van de stoomtram Oostburg een geladen vlaswaggou zou aanhaken, miste de aan koppeling en stootte de wagen hem tegen den schouder, waardoor een sleutelbeen breuk ontstond. Te Draaibrug geariiveerd werd hij door Dr. de Glopper verbonden en voorloopig buiten dienst gesteld. Sluis. Deze week had onder de leden van de Handboog maatschappij «St. Se- bastiaauv alhier de jaarlijksche Koniig- schieting plaats. De Koningvogel werd afgeschoten door den heer L. Breesnee. In den geregelden d'enst bij de Mij. «Zeeland" was het tot nog toe gewoonte, dat de mailbooten den eenen dag van Vlis- singen, den volgenden van Engeland ver- trokkon, om den derd-n dag stil te leggen. Hierin is nu, bij wjjze van protf, ver andering gekomen. De booten zullen 14 achtereenvolgende dagen van en naai En geland varen om dan een week buiten dienst te worden gesteld. Op de steenfabriek «De Oosewaard" te Hagestein kreeg het lüjarig zoontje van S. v. d. Linden een zoo hevigeu slag van een paard, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Haren is een logementhouder die aan twee dronken bezoekers weigerde te tappen door een hunner dermate met een stoel op het hoofd geslagen dat hij aan de gevolgcu overleed. Een jongste bediende van een kan toor te Amsterdam had Dinsdagavond de onvoorzichtigheid een pakje van 45 aan- deelen, elk duizend gulden groot, op het postkantoor te laten liggen. Gelukkig werd dit ontdekt door den zaalknecht, die het in bewaring nam en later aan den jongen, die huilende terug kwam, kon overhandigen. Een 87-jarige man te Weststelling werf. werd door een fiets zoodanig over reden, dat hij spoedig aan de gevolgen overleed. Vergiftiging door worst! Door Dr. B. Koster te Steenwijk is vleeschvergiftiging geconstateerd in 2 ge zinnen, na gebruik van leverworst. De gevolgen waren hevige diarrhee, vergezeld van brakingeu. De toestand van de patiënten, aanvan kelijk vrij ernstig, is thans vooruitgaande. De nog aanwezige worst, zoowel bij de betrokken personen aanwezig als in de slagerij, waaruit ze afkomstig was, is dooi de politie in beslag genomen en zal door een deskundige onderzocht worden. Amerikaansche vervalschingen. De Amerikaansche senator Mc. Cumber van Noord-Dacota, heeft een boekje openge daan van de vervalschingen op rensachlige schaal van voedingsmiddelen in de Ver- eenigde Staten. Hij verzekert in een maandblad, dat het getal eerlijke fabrikan ten van bijna geen beteekenis is tegenover het aantal oneerlijke. De secretaris van landbouw heeft onlangs gezegd, dat er van alle voedingsmiddelen in Nooid-Amerika 2U tot 35 percent zijn vervalscht, maar M. Cumber is overtuigd, dat deze cqfers te laag zijn. Hij berekent, dat de Amerikaansche burgers jaarlijks meer dun een milliard voor vervalscht» en schadelijke voedings middelen uitgeven. In den staat Noord- Dacota, waar dè senator in de eerste plaats een uitgebreid onderzoek ingesteld heeft, moeten uiet minder dan 1)0 percent van de menschen, die vleesch aan de markt brengen, groote hoeveelheden boorzuur «verwerken". Pok vleesch in bussen, gerookt en gebakt vleesch spek enz. worden volgens hem op zekere wijze verwittigd. Van de zoogenaamde «Fransche" erwten bevatten 90 percent koperzout, de cham pignons in bussen bijna alle vergiftige zwavelverbindingen. De chocolade is soms vour 90 percent vervalscht, in sommige monsters valt de cacao aan te wijzen. Olijfolie wordt gemaakt van katoenzaad, in de gecondenseerde melk zit varkensvet, in kaas reuzel enz. enz. De algemene toestand 's Lands ran den Vrije hij de overkomst der Hugenoten ran Calais omtrent 1685. o- I. Roemvol en rampvol beide is voor Wes telijk Zeeuwsch-Vlaanderen de krijg ge weest, die in 1672 tusschen de Republiek en Frankrijk ontbrandde en eerst in 1678 met den vrede van Nijmegen eindigde. Roemvol omdat hij het kleine Aardenburg geschonken heeft «de lofkrans nimmer groenens moê, die komt het hoofd derzul- ken toe, die liet al voor 't algemeene wa gen", rampvol, want hij heeft deze streek een schade en nadeel berokkend, waarvan zij nog lang de nasmart gevoéld heeft. Inkwartiering van troepen van ons zelf en en van onze bondgenooten, buitengewone belastingen en leverantiën voor het sloopen van onbruikbaar gekeurde, het versterken van bestaande en het optrekken van nieuwe vestingwerken brachten gedurende die zes jaren een verarming en achteruitgang te weeg, die wij ons te nauwernood verbeel den kuunen. Hoor welk een jammerklacht het Vrije aanheft in een brief aan de Staten-Gene- raal van 8 April 1681 «Uwe Hoog Mo- genden gelieven zich goedertierenlijk te herinneren wat lasten de ingezetenen van het Vrije nu eenige jaren hebben geleden, zoo zware ordinaire en extra-ordinaire (bui tengewone) verwondingen (belastingen op gebouwde en ongebouwde eigendommen) de zware geschoten tot het demoliceren (ont mantelen) van Oostburg met zooveel schan sen, forten, retranchementen, het maken en versterken van zoovele steden, forten en fortificatiën, het uitleveren van zoo vele duizenden palissaden, stormpalen, maken vhu zoo menigte wachthuizen eu vele an-

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2