BR2SKEISGHE COURAST BE 2WENDELMU. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOÖR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 997. Zaterdag 6 Mei 1905. i4e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. A 11 O N N E M E N T. Per 3 maanden y'U.51), franco per post door liet gelieele Rijk y'0.55, voor België yO.C25, voor Amerika y'U. 82s, bij vooruitbetaling. Bjj alle boekhandelaren en brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERTENT1ËN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever 0. lUÜIXMVV te Kreskens. Rusland Maandag, zoo seint een Engelsch dag blad-correspondent uit Warschau, is hier een vieeselijke en noodlottige dag geweest. In verschillende botsingen tusschen het volk en de troepen zijn meer dan 150 menschen gedood, en dit getal wordt nog aldoor grooter. Het volk is zeer opgewon den en men vreest dat het bloedvergieten en de ongeregeldheden van Januari II. zich voor het einde van de week zullen herha len. Toen de dag aanbrak, krioelde het van troepen in de stad. Geheele regimen ten bewaakten openbare gehouwen, banken, kerken en stations. Sterke piketten voet volk waren op de hoeken der straten op gesteld. Patrouilles van de ruiterij reden door de straten, de menigte opdringende, maar er was toen nog niets dreigends in de stemming. Gelokt door het ongewone schouwspel, waren vaders, moeders en kinderen naar buiten gekomen, om in den zonneschijn van hun vrijen dag te genieten. Ook trok ken er af en toe optochten met roode vlaggen voorbij, maar zij veroorzaakten geen beweging. De eerste wanordelijkheden ge beurden even voor twaalven. Ondanks al le waarschuwingen, gingen eenige revolu tionairen voort met het verspreiden van socialistische strooibiljetten. In de Wola- wijk riep een student«oorlogsnieuws en gaf toen een omstandig verhaal van de Russische nederlagen. Een ngent trachtte hem op te brengen. Hij wrong zich los en kwetstfe den agent met een schot uit 5. De spelers schenen de juistheid van dit betoog in te zien en vertrokken, na hun geld weer bij zich gestoken te hebben. De vrouw dss huizes geleidde hun tot aan de deur. Juliette, Rascol en het blonde jongurensch bleven bijeen. Wel, Rascol! zeide zij eensklaps, ver trouwelijk wordende, gij zult het dien ar men jongen toch niet lastig maken ter wille van die leelijke snuiters? Kom, laten wij met een flinke punch de onaangename indrukken wegspoelen. Inmiddels was mevrouw Lascart weder binnengekomen. Snel wisselde Rascol met baar een beteekenisvollen blik en deze haastte zich Juliette onder den arm te ne men Kom, mjjn lieve, laten wjj die liee- ren alleen. Zjj hebben zeker iets te be spreken, dat ons niet raakt. Met deze etn revolver aan het been. Een patrouille die voorbijkwam, opende het vuur, maar miste den vluchteling en schoot een werk man dood, die kalm op het trottoir stond. Als een loopend vuurtje ging het bericht daarvan door de stad. De werklieden wa ren woedend over den moord op hun ka meraad en zetten een grooten optocht op touw, bij wijze van protest. Duizenden toogen niet roode en Poolsche vlaggen langs straal, onder bet zingen van het vrijheids lied en andere revolutionaire gezangen. Een menigte vrouwen en kinderen lie pen mee in den stoet. In de Theodora- straat, bij de Jeruznlemlaan, bevond zich een eskadron dragonders, en daar ontstond de eerste groote botsing. Maunen, vrou- weu en kinderen vielen onder salvo's en enkele schoten van de troepen. In een oogwenk waren vui niskarren bij de band, om de dooden weg Ie voeren. In den loop van den middag werd het weer vol op straat. Zo idra het maar eenigszins tot een samenscholing kwam, voerden de kozakken een charge uit. Man nen die aan liet raam of achter muren ston den. vuurden op de patrouilles terug. Zoodra er ook uit de menigte gescln ten werd, vuurden de suldaten in het wilde hun geweer af. Hier en daar werden de troepen ook gesteenigd en telkens vuurden zij dan terug. Er zijn verscheidene kleine kinderen hij die fusillades doodgeschoten. T WEED E K A M E R. De Kamer hervatte Dinsdag de belian woorden troonde zjj haar jonge vriendin mede. Toen de heide mannen alleen waren nam Rascol het woord op een kalmen toon, als of lijj een handelszaak besprak. Jongmenseli, ik geloof niet dat gij voor uw plezier gestolen hebt. Waarom deedt gij dit? Spreek, ik luister. De ander hoog het hoofd en antwoordde niet. Is u bijgeval stom? Uw handen kunt gij tenminste goed gebruiken, dat heb ik gezien. Kom, verklaar u nader. Hoe is uw naam De aangesprokene schudde het hoofd, een trek vol bitterheid vertoonde zich op zijn gelaat. Waartoe dienen deze ondervragingen Gelooft u werkelijk dat ik mij zal bekend maken Indien ik u een naam opgeef, dan is hij de ware niet. Zoo Welnu, des te beter Gij wilt niet de waarheid zeggen, liever geheel zwijgen. Zou handelen alle aangeklaagden tegenover den rechter van instructie. Maar wij kunnen nog wel over middelen be schikken om met den waren naam hekend te worden van hen, die het incognito wen- deling der schoolwet met int. 51 bis lege- lende de voorwaarden waarondi r aan bij zondere scholen subsidiën kunnen worden verleend, en wel voor wat belrelt liet slot gedeelte, bepalende de uitsluiting der aan spraak op die subsidie a voor scholen met minder dan 25 leerlingen boven (5 jaren en met een tijdruimte van 3 jaren voor bestaande scholen om dat minimum te be reiken. b. als de opbrengst der schoolgelden f'.IU of meer per leerling bedraagt. c. als vacatures langer duren dan zes maanden voor een hoofd of vier maanden voor de onderwijzers (waarvoor evenwel dispensatie kan worden verleend.) Op dit gedeelte waren verschillende wij zigingen en aanvullingen voorgesteld, als: lo. van de heeren Roessingh, Van Gijn en Smeeiige, om te doen vervallen de straks bedoelde tijdruimte van drie jaren voorts om liet minimum-aantal leerlingen van 25 op JU te brengen om het subsi die voor den scboolbouw afhankelijk te stellen van hygiënische inrichting der lo kalen 2o. van de heeren Kerf, Bus en De Boer, om te bepalen dat het subsidie niet wordt verleend r,eds wanneer liet bedrag der schoolgelden y'4U bedraagt; 3o. van du heefen Goeman Borgesius, T reu b, Tyderuan, Henuequin, Dolk en Lieftinck, oiu de gezamenlijke Rijksbijdra gen niet hooger te stellen dan op -/•( der bij over te leggen rekening gespe cificeerde schoolkosten ■lo. van de heeren Ketelaar, Bos en Smidt, om van het subsidie voor de bij schen te bewaren. Denkt u dat het mg niet gelukken zal te ontdekken, wie gij üflt Maar wie zijl gij dan vroeg hem de jonkman. Ik hen iemand die u goed gezind is, die zich niet bekommert om die vijl' ezels, die in uwe handen wel kinderen geleken. Ik ben dan ook niet van plan u aan hun genade over te leveren, tenzij gij steeds hardnekkig voortgaat mij niet te willen hegrijpen. Is u geneigd mij uit de moeilijkhe den, die mij bedreigen, te redden Zeker, wanneer gij u oprecht toont. Welk belang drijft u daartoe? - Bravo! Nu spreekt gij als een man. Het belang, dat is de eenige drijtveer on zer handelingen. Juist, ik heb er belang bij u uit den nood te redden. Maar het is buiten kijf dat ook uw belang, daarme de gepaard gaat. Ik geloof dat ik goed heb geraden toen ik veronderstelde dat gjj tut deze daad zijt gedreven door dat gij onmiddellijk behoefte hebt aan geld. Ik meen dat het voor de eerste maal is dat gij tot zoo iets zijt overgegaan. De een voudigheid waarmede gij te werk zyt ge zondere scholen af te trekken bet bedrag van de minimum-jaarwed Ie van den on derwijzer, die handel, nering of beroep (buiten liet gegeven onderwijs) uitoefent, of wel die ambten of bedieningen bekleedt of gedoogt, dat te zijnen huize handel of nering gedieven of eenig beroep, behalve het geven run onderwijs, uitgeoefend door de leden van het gezin, tenzij Ged. Staten, den districtsschoolopziener gehoord, vrij stelling hebbel) verleend. De minister van huiteulandsche Zuken vatte zijne uieening over deze amendemen ten aldus samen Het bewijs dat liet euvel van het aan nemen van kinderen onder zes-jarigen leef tijd toenemend zou zijn. is niet geleverd. Zeker blijkt uit niets, dat het erger zou zijn dan in 1901, toen men geen hoogere waarborgen vroeg tegenover de hoogere subsidie. Wel geeft de minister toe, dat het heter ware, wanneer geen kinderen onder de 6 jaar werden opgenomen. Daar er echter praclische bezwaren zijn, die zich verzetten tegen een absoluut verbod, brengt hij een wgziging aan in het ontwerp, waardoor, in geval een bijzondere school bij de vast stelling van haar aantal onderwijzers, de kinderen beneden (3 jarigen leeftijd meere kende, toch alleen subsidie wordt totge- kend voor een aantal onderwijzers berekend naar een getal kinderen, waarhij die he neden 0 jaar niat tellen. Ten opzichte van het amendement-Kete laar (geen subsidie voor onderwijzers, die andeie beroepen uitoefenen) zegt de mi nister, er alleen dan geen bezwaar tegen gaan en in de kijkers zijt geloopen be wijst mij dit. Ik veronderstel dat gij een jongaiensch zijt van goede familie, uit liet zuiden, en dat gij, tot iederen prijs, mor gen in het bezit moet zijn van een flinke som geld. Zoo is het, mijnheer, maar'niet mor gen, lieden middag, ten vier uur. Een wissel te betalen Ja, mijnheer. Een onhandelbaar scliuldeischer, die geen uitstel duldt. Een juwelier? Ja, een juwelier. Zoo, zoomerkte Rascol met minachtend glimlachje op, dus voor Joiigiueuscli, dat betreur ik, een een 0111 uwentwil. Met een voorkomen als het uwe, geld verkwisten vour die nietswaardigen, terwijl zij het juist moesten zijn, die... Hij viel zich zelf in de rede, fronsde de wenkbrauwen en nam den onbekende nog maals van het hoofd tot de voeten op. Zou ik u verkeerd hebben beoordeeld?' Zijt gij misschien minder sterk dan ik ver moed heb Ik wil niet 111 den bres sprin- gen voor eeu onnoozelen hals, maar wel/ ten behoeve van een man die durlt. Dan zuu ik do verzekering kunnen geven dut

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1