hebben Ik weet het niet, maar hoe het ook zij, men behoeft maar een enkele krant gedurende deze dagen in te kijken om zich te overtuigen van hunne talrijke menig vuldigheid, die een waar buitenkansje vormt voor redacteuren en verslaggevers. Wilt ge een lijstje Te Amsterdam hadden 23 en 24 April plaatshet Congres van Socialistische Jongelieden-Vereenigingen, de Anarchisten-conferentie, het Congres van Metaalbewerkers, de Jaarvergadering van de Vereeniging van Gymnastiek-Onder- wjzers in Nederland en de perste vergade ring van Christen-Democraten, die den 2Gsteu werd voortgezet, op welken dag daar de Maatschij.- tot Nut van 't Algemeen haar algenieene jaarvergadering begon om die den volgenden te eindigen. Te Utrecht vergaderde den 2-lsten het Historisch genootschap en hidden den 29en de Christelijk-Historischen hun partijdag. Te Arnhem werden van 27 tot 29 April in het Tiende Natuur- en Geneeskundig Congres, waarbij ook Prins Hendrik als eere-voorzitter tegenwoordig was, de na tuinkundige wetenschappen uitvoerig be sproken en in diezdfle stad hield den 23en en 24sten, naar ik meen zonder Pi ins Hen drik, de Anti-Militaristische Vereeniging haar jaarvergadering. En eindelijk bespra ken in een vergadering te Rotterdam op 23 en 24 April de Bakkersgezellen hunne belangen en van 23 tot 25 Anril de So ciaal Democraten de hunne te 's Gravcnhage. Dit zijn alleen de algemeene jaarverga deringen van vereenigiiigen voor het gehee- le land en waarschijnlijk ontbreken er nog wel enkele. Maar me dunkt toch een aar dig lijstje voor een kleine week en 9 er van komen alleen voor rekening van dc Paaschdugen. Amsterdam genoot de mees te eer en de politiek vormde den hoofd schotel. Maar verder waren het er van allerlei aard politieke, wetenschappelijke, vakvereenigingen enz. Lijkt u een indeeling naar dien aard verkieslijker Ziehier dan. Politiek beleid was de oorzaak van het Congres der Sociaal-Deinocralen, der Anarchisten, der Socialistische Jongelieden- Vereenigingen, der Christ en-Democraten en der Christelijk Historischeu, vakbelang van dat der «Metaalbewerkers, der Bakkers gezellen, der Gyinnastiek-Onderwijzers en van het Algemeen Nederlund-ch Werklieden verbond, wetenschap van dat der Historici en dat der Natuur- en Geneeskundigen, terwijl ieders belang blijkens haar naam der Maatschij. tot Nut van 't Algemeen tot leidstar diende. En de Anti-Militaris tische Vereeniging, waaronder kunnen we die rangschikken Mogen we haar in- deelen bij de vakvereenigingen, als hebbende het belang der militairen op het oog Da anderen hadden zich met moeite op gericht. Allen schreeuwden dooreen Po litie Zoo moet het niet afloopen De politie sprak mevrouw Lascart. Natuurlijk Gijlieden wilt zeker dat de inrichting gesloten wordt Daarbij, voegde Rascal er met kal- men spot bij, denkt u, mijne heeren, dat u door de tusschenkomst der politie veel zoudt, wiDnen Ik weet niet wie gij zjjt en wil het ook niet weten. Maar weest overtuigd dat de prefectuur alle gegevens dezer zaak in een dossier zal verzamelen en dat uw naam daarin zal voorkomen. Ik geloof niet dat u zulks aangenaam zult vinden Neemt allen uw inzet terug, gaat kalm naar huis en geeft mij vrijheid van handelen met dit jong unmsch. Ik zal u morgen het resultaat van ons onderhoud mededeelen. Weest er verzekerd van dat dit in uw voordeel zal zijn Is dit af gesproken (Wordt vervolgd.) Op al die congressen zijn vele lange en meer of minder belangrijke redevoeringen gehouden, maar men zal zeker niet van ons vergen, daarvan in extenso verslag te doen. In 't kort kan het gesprokene mis schien hierin worden samengevat, dat ieder meende, dat hij het bij het beste einde had. Alleen ten opzichte van het Historisch Genootschap maken we een uitzondering omdat daar het eere-lid Prof. Schiifer uit Berlijn interessante mededeelingen deed omtrent het ontstaan van onzen handel en de betrekkingen die er bestaan hebben dien handel en dien van de Hanse, dat was het verbond van verschillende handels steden, voornamelijk DuiGche, als Hamburg, Bremen en Lubeck, in de latere middel- eenwen en den daaropvolgende!! tijd. Deze betrekkingen ontstonden door de Friezen, die al in den tijd der Frankische vorsten de oiïhiëele handelaars waren, 't Schip, dat in de latere middeleeuwen den zeehan del beheerscht, is van Frieschen oorsprong. Het is de Kogge, een kort, aan voor- en achtersteven rond, schip, dat omstreeks 12de en 13de eeuw opkomt en tot in het midden der 19de eeuw bij de Friezen in Noord- Duitsehlaud is bewaarJ gebleven. De Friezen zjjn het ook geweest, die deu handelsweg naar de Oostzee hebben ge opend. Zij gebruiken het eerst den land weg, die langs den Rijn over Utrecht en Fries'and naar Denemarken leidde en voeren ook het eerst van Denemarken over de Oostzee naar Rusland. Insgelijks zijn het Nederlanders en vooral Friezen geweest, die het eerst door de Sont van de Noord zee naar de Oostzee zijn gevaren in plaats van den landweg te gebruiken. Een oor konde van den Deenschen koning van 1251 geeft privilegies aan de Uinlands- fahrer d. i. diegenen, die om Jutland voeren en dit zpn allen Nederlanders. Uit deze betrekkingen is de moeder van den Nederlandsehen handel, de Oostzee-handel ontstaan. Sinds de 14de eeuw treedt naast de Friezen ook de handel der Hollanders op en wel het eerst die van Amsterdam en Brielle. Dit scheen den sleden in't ooste lijk deel van 't land, die al vroeger het recht op den Umfands-fahrt hadden, niet erg te bevallen, althans zij betwistten den Hollanders dit recht voortdurend. Maar het hielp niet veel en na 1535 schijnen ze dan ook hunne nuttelooze pogingen te hebben opgegeven Hoe groot onze handel op de Oostzee omstreeks dien tijd was, kan daaruit blijken, dat in 1497 van de 731 doorvaaiten door de Sont er 487 waren van Nederlandsche schepen. En in de 10de eeuw vormt het aantal Nederlandsche schepen 04 tot 7S pCt. van de geheels doorvaart, door de Sont. Wel een bewijs voor onze vroegere overwegende positie op handelsgebied. En zoo zijn we van den tijd der con gressen naar den glorietijd onzer geschie denis verdwaald. Of er in dien tijd ook zooveel zul vergaderd zijn Nu, onze voorvaderen hielden er ook nogal van en de appel is dus niet ver van den boom gevallen. TWEEDE KAMER. Vóór de «stille week" heeft de Kamer de amendementen afgehandeld betreffende de grenzen waarop de onderwijzers van bijstand noodig zjjn. De ufgeloopen week werd de onderwijs- novelle voortgezet met de behandeling van een zestal amendementeneerstens dat van den heer Ter Laan om bij do pensioenbe rekening voor de hoofden van scholen ook den tjjd mede te rekenen, die zjj als on- derwjjzer hadden doorgebracht, hetwelk echter werd verworpen op grond er van dat 't te duur zou uitkomen. Een zelfde lot en onder gelijke argu mentatie onderging het amendement-Kete laar Roessingh om de minimum-salarissen der hoofden te behouden volgons de oude wet. Het amendement Dolk-Verhey, die de scholen voor do «zwakzinnigen" wilden laten vallen ouder de Lager Onderwijswet, terwijl Dr. Kuyper in zijn wetsontwerp ze er buiten slelt, werd mede verworpen, evenals dat der heeren Tydeman-Borgesius om te zorgen dat gemeentebesturen, door «bijzondere omstandigheden" gedwongen, aan openbare scholen noodeloos geruimen tijd vacaturen kunnen laten bestaan. Het amendement-Bos op art. 54bis re gelende de voorwaarden voor subsidieëring van bijzondere scholen, daaraan toe te voe gen aan de schoolbesturen de verplichting op te leggen hun leerplan door het rijks- sc.hooltoezicbt te doen goedkeuren, werd na bestrijding door den minister verwor pen. BRESKENS, 2 Mei 1905. Aan het postkantoor Breskens, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de mud. April ingelegd 11)612.70 terugbetaald ƒ11325.11. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven boekje, draagt bet nummer 4205. Waterlandkerkje, 29 April. Heden is de alhier nieuwbeuueinde buigemeester fees telijk geïnstalleerd. Reeds te voren had zich eene commissie gevormd, om de fees telijkheden te regelen. Deze zouden be staan uitBegroeiing aan de grens der gemeente, praalwagens en een ruiterstoet. Op Turkije was het dan ook tegen half drie des namiddags zeer druk. Een boog, waarin Z.E.A. verwelkomd werd, was opgericht, terwijl van de huizen de driekleur wapperde. Een 70-tal ruiters stonden «en liaie" geschaard. Weldra kwam het rijtuig van den titularis aangereden en Z.E A. stapte uit. Bij monde van den heer I. van Hane- ghem werd de burgemeester in hartelijke bewoordingen begroet, terwijl een meisje van dc Zusterschool uit IJzendijke hem een toepasselijk lied toezong, voor welke beide attenties ZE.A. minzaam bedankte. Daarna werd de stoet geformeerd. Voor op de Burgeuieesterskoets, gevolgd door de commissieleden, een praalwagen met kro- nt-rs en kroousters eu een waurop een in bet wit gekleede en met kransen getooide kinderschaar en de ruiters. Bij de kom wachtte het IJzendijksche Muziekgezelschap den stoet op, sloot zich bjj haar aan en onder de tonen eener opwekkende marsch werd koers gezet uaar liet Raadhuis. Voor de deur werd de nieuwe burger vader begroet door den voorzitter der feest commissie, den heer C. van Dixhoorn. In de raadzaal, waar alle leden tegenwoordig waren, werd Z.E.A. gelukgewensclit door alle aanwezigen. Na voorlezing van het procesverbaal der benoeming hing de waarnemende voorzit ter, de heer C. Kasteleijn, den titularis het waardigheidsteeken om. Van de gelegenheid ter complimenteering maakten velen gebruik, zoowel ingezetenen als de aanwezige familieleden. De stoet stelde zich daarna opnieuw op; voorafgegaan door het muziek ging het door de met sparreboompjes en lampions versierde dorpsstraten. De heer Hendrikse bood na ontbinding van den stoet den leden van den raad, met het hoofd der school en vele vrienden een diner aan in het logement van den heer C. Versprille, terwijl de muzikanten zich konden vergasten bij de wed. H. Bouwens. Oudertusscheu was de regen beginnen te vallen, die de verlichting voor 's avonds bedierf en de muziek belette te spelen. Middelerwijl herbergden de weinige tap perijen de massa feestgangers In 't algemeen toonde men zich vrijwel ingenomen met de komst van den nieuwen burgemeester. Zaterdag had te Sluis al spelende het ongeveer Sjarig zoontje van F. Q. het on geluk te vallen, waarbij hij naast het rech teroog een diepe scheur in het hoofd kreeg en bewusteloos bleef liggen. Geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Sluis, 1 Mei. Heden middag vergaderde de gemeenteraad alhier behoudens eene va cature, in voltallige zitting Na lezing en goedkeuring der notulen, stellen B. en W. voor het onderhoud der begraafplaats op dezelfde voorwaarden on- derliandsch aan te besteden voor den tijd van 3 jaar voor ƒ55.'s jaars aan L. F- van Pamel, aangezien dit door laatstge- uoemde steeds door een uitstekende manier wordt gedaan met alg. stemmen aange nomen. Vervolgens ging men over tot het vast stellen van de heffing van tolgelden op den straatweg van Sluis naar Heille, daar de vergunning slechts loopt tot 1 Juli a s. en deze opnieuw aan H. M. moet worden aangevraagd de eenige wjjziging die hier in plaats had was dat automobielen in het vervolg moeten betalen. Met alg. st. goed gekeurd. Van de in Maart jl. opgerichte zang- vereeniging was een verzoekschrift ingeko men om hunne repetitiën in de Openbare school te houden. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen daar er bij het hoofd geen be zwaar bestaat, maar dat vuur en licht voor rekening der vereeniging komt, dit wordt eveneens met alg. st. aangenomen. Van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. was een verzoekschrift ingekomen in ver band met de nieuwe drankwet om des Zon dags gedurende de godsdienstoefeningen de herbergen te sluiten. B. en VV. stellen voor hierop afwjjzend te beschikken, daar dit veel moeiljjkheden zou opleveren en er volstrekt geen reden voor inwilliging bestaan. Met alg. st. aan genomen. Hierna hadden enkele wijzigingen in de begrootingen van 1904 en 1905 plaats waarna de vergadering overging in comi té-generaal. Bij het gehouden examen voor de acte als onderwjjzer is o.m. nog geslangd de heer J. de Zomer vau IJzendijke. Sluis, 29 April. Toen de slager D. II. dezen morgen bezig was worst te malen, had hjj het ongeluk zijn hand te ver in de molen te steken waardoor de middelste vinger van de rechterhand gedeeltelijk werd weggenomen en geneeskundige hulp al zeer spoedig noodig was. Sluis, 29 April. Met ingang van 1 Juni a. s. is heden aan de Chr. School benoemd de heer H. A. Croin alhier. Te Souburg is het 4jarig knaapje D. H. W. spelende onder de tram geraakt. Een beentje werd geheel, het andere gedeeltelijk afgereden. Een uur na het ongeval is de knaap

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2