tot een stadigen gloed selieen te voorspel len, bleek slechts de plotselinge opwelling van hartstocht bij het schetteren der oor logsfanfares. Had men dan niet begrepen, dat de oorlog daarginds iets anders was dan wat vechten bij kopjes en dat het al leen het heftig uitslaan van den gednrigen strijd was tusschen Engelsche en Hollan 1- sehe nationaliteit, een strijd, die nog altijd voortduurt Zoo niet, dan kunnen toch de tegenwoordige gebeurtenissen in Zuid- Afrika het ons volk leeren. De rede, die de heer Hofmeier den 6en Maart te Stellenbnsch in de Kaapkolonie hield toont, dat deze strijd nog altijd door de Afrikaners, en door hen zeiven in de eerste plaats, moet gestreden worden. Er zijn er daar nog velen, die met taaie vol harding tegen Engelsche overheerscliing hebben gestreden, maar die in den vreed- zamen strijd om het behoud van eigen taal en nationaliteit het Engeland zonder strijd gewonnen geven. Hun kinderen worden Engelsch opgevoed en zelfs op hun eigen scholen wordt aan Hollandsch Afrikaansch maar weinig aandacht geschonken. En dit gaf dien spreker aanleiding te vrageu of het hun wel werkelijk ernst was met hun strijd voor behoud van taal en eigen na tionaliteit. Het is een vraag, die de Afrikaners zelf hebben te beantwoorden. Maar voor ons staat de vraag ter beantwoording, of he^ ons wel werkelijk ernst is met onze liefde voor Holland en het Hollandsehe, wanneer wij ophouden de Boereu te steunen bp hun strijd door ons geld, door ons werk en door onze sympathie. Wat dunkt u? Wij heb ben al zooveel gegeven O zeker. Maar is ons eigen mooie Ho'landscli ons dan niet veel waard En achten wij het dan niets aan dat taaie Atrikauerras de broederhand te kunnen reiken Het zal ons grooter maken door onze liefde en het zal ons, al is het dan ook niet oogenblikkelijk, nog voordeel brengen bovendien. Me dunkt, we mogen ons, ook terwille van onszelven, wel tweemaal bedenken, voor we dit alles door onverschilligheid van ons wijzen. Het is lang niet zeker, dat het later weer goed gemaakt kan worden. Nu de aanbieding en het afslaan van een aanbod kan soms later berouw brengen. Dat heeft ook de Algemeene Nederlaudsche Diamantbewer kers Bond ten opzichte van Afrika onder vonden alleen was aan haar kant bij die bedoelde aanbieding heel wat meer risico dan voor ons bij het brengen van hulp. Ondertusschen is toch eeu aardig fortuin tje dien Bond ontglipt. De mijn n.l. waar uit nu voor eenigen tijd de groote dia mant »de Cullinan" gehaald is, die voor was de clienteele steeds bizonder tevreden over de stiptheid en netheid der bediening. Op een avond van de maand April 1895 waren in het blauwe salon, een zijkamer naast de speelzaal, vijf personen in een druk gesprek gewikkeld: twee vrouwen, waar van eene de eigenares der inrichting en drie mannen. Naast mevrouw Lascait zat een groote, flink gevormde en schoon jon ge vrouw een cigarette te rooken. De drie mannen behoorden tot de kunstenaarswe reld. Een hunner, Vaudrimer, een jour nalist, was aan het redetwisten met den dichter Laguermie. De derde was een slank, blond jongmensch, een beeldhouwer van veel talent, die zich bescheiden Jean lliénard liet noemen, maar volkomen recht had op den naam en titel van Hertog Diern- stein, daar hij de kleinzoon was van den beroemden maarschalk Hiénard, die door Napoleon met deze waardigheid was be giftigd. (Wordt vervolgd.) een waarde van 60 inillioen is verzekerd, is vlak loor den oorlog voor /'120.000 aan dezen Bond te koop aangeboden. Al zal de Bond er nu misschien spijt van heb- beu, dat zij maar niet heeft toegehapt, het is toch te begrijjieii, dat bij het ontbreken van eenige gegevens op het aanbod niet werd ingegaan, vooral waar het heele ka- jiitaal van den Bond maar 120.000 groot was. 't Is toch anders voor zoo n Bond een aardig kap taaltje _/'I2u000 en 't is te be grijpen, dat lip als vakorganisatie in den strijd tegen patroons een niet. te minach ten vijand is. Zon nu tusschen hem en de Amst. Juwclters-Vere. nig tig weer zoo'n strijd staan uit te breken De laatste heeft gemeend, de gevraagde loonsvcrhoo- ging voor snijders en snijdsters niet te kunnen toestaan en 't zal dus thans van 't aritwo >rd van den Bond af hangen, 't Is maar te hopen, dat het nog in vrede ge schikt wordt, want zoo'n strijd brengt heel wat ellende en nadeel voor onze industrie tevens. Ja, zonder strijd schijnt het hier op de wereld nog maar niet te gaan ondanis al le vredes-hymneti. En waarover vechten de meuschen al niet In Gooiland over de getneene weiden, welke strijd ze nu naar de Amsterdamsche Rechtbank willen overbrengen. In Amsterdam voor die Recht bank over een kind, dat als jongen in 't Wilhelutiua-gastbuis kwam en als meisje eruit, een rariteit, waarm.de de vadergeen genoegen schijnt te hebben willen nemen. In de couranten zoowaar over den Utrecht- schen Dom en den Delftsehen toren, d;e elkaar de eer van hoogste te zijn betwisten. En in de Tweede Kamer over de Onder wijswet. Is het dan niet gelukki dat we bij al dien strijd nog één kunuen zijn in gezamenlijke liefde voor ons mooie llol land en onze eigen taal en dut we ons als zonen van één stam kunnen scharen om den vast-geplanten standaard, in welke ba nen, die boven onze hoofden vrijuit wap peren in den koelen zeewind, het woord »liefde" geschreven staat Maar laat ons dan ook die liefde gestand doen voor al wat Hollandsch is en bedenken, dat zoo onze broeders van over zee staan onder een andere staatkundige vlag, toch boven ons aller hoofden waait de standaard vau de gehichtheid voor het Hollandsehe. En misschien dit eens de volkeren der weri ld, hun st.rjd moede, zich allen scha ren onder de ééne vlag van eensgezindheid en menschelijkheid Het. Vredespaleis heeft nu eindelijk een plaats gekregen Zal het, verrezen, de tempel zijn, waai heen alle n itionaliteiten der aarde opgaan in een drachtige liefde en vertrouwen? Misschien. Maar, wanneer niet alle teekenen ons be driegen, schijnt voorloopig die toekomst nog zeer verre. Bij Kon. besluit is benoemd tot mi nister van buitenlandsclie zaken de lieer jhr. van Weede de Beerencamp, Hr. Ms. gezant bij het Hof te Weenen. De heer Pop, waarnemend directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie is thans als zoodanig definitief benoemd. BRESKENS, 17 April 1905. Met ingang van 1 Mei a. s zijn tijdelijk verplaatst o. a. de navolgende kommiezen B. Klop van Zuiddorpe en J. Roebeling van Oostburg naar IJzendijke, L. C. van Splnnler van Breskens naar Kouter en J. G. Prins van Lobit naar Breskens, (deze definitief.) Mede wordt de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hulst met den 29 dezer belast do heer 11. J. Vooren, surnumerair, thans nog belast inet de waarneming van het ontvangkantoor te Breskens De heer A. J. van leisel, surnumerair uit de directie Rotterdam, is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor te Oostburg, ingaande 26 dezer. M. CL Gostburg, 16 April. De heden gehouden algemeene vergadering der Liberale Kies- vereeniging in het voormalig 4e district van Zeeland, weid bijgewoond door 69, later door 74 leden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de alg. verg. van 29 Januari, werd overgegaan tot ballotage van 64 nieuwe leden, die alle werden aangenomen met algemeene ol bijna algemeene stemmen. Medegedeeld werd dat dorjisafdeelingen zijn opgericht te IJzendijke en Schoondijke die hunne huishoudelijke reglementen hebben ingezonden, en dooi het Bestuur zij» goedgekeurd. »l>e Vaderlander" een nieuw vrijzinnig orgaan dat in dit distiicl op ruime schaal is verspreid heeft zeer goed voldaan en wordt nog steeds ter plaatse waar het ver spreid wordt, met verlangen tegemoet gezien. Van de besturen der afd. »West. Z. VI." van het Nederl. Onderw. Genootschap en »Oostburg" van den Bond van Nederl. Onderw. is dd. 29 Maart een schrijven ontvangen houdende dankbetuiging voor de krachtige medewerking van de Kiesv. ondervonden bij de verschillende propagan da-lezingen over de school-wetnovelle. Eu van het Hoofdbestuur der Lib. Unie was eene missive ontvangen behelzende een antwoord op een aan dit bestuur gestelde vraag of het wenschelijk is om den Zvtel van zittende oud-iiberale leden zoo mogelijk te doen vervangen door meer vooruitstre vende liberalen, waarop genoemd bestuur ten zeerste aanbeveelt en adviseert om alles Ie vermijden wat bevorderlijk zou kunnen zijn om zulke zetels te betwisten. Alle werden voor kennisgeving aange nomen. Ten slotte ueid lezing gegeven van een schrijven van den heer Mr. P. C. J. Hen- mquin waarin deze tc kennen gaf, dat hij aanvankelijk vast besloten was eene eveu- tneele candidatuur niet meer te aanvaarden, dat intusschen, van het Bestuur dezer kiesvere. niging niet het minst, vau ver schillende zijden bij tem is aangediongen op dat besluit terug te komen, dat hij lang geaarzeld heeft dienaangaande een besluit te nemen, maar ten slotte voor het ernstige van den poLt.eken toestand zwichtende zich nogmaals bereid verklaart eene candidatuur te aanvaarden. Intusschen bracht de heer Hennequin zijn hartelijken dank aan deze en aan alle andere vereenigingen alsmede aan de vele particulieren voor de meest ondubbelzinnige blijken van sympathie hem geschonken welke mede van zeer grooten invloed op dat besluit zijn geweest. t Met applaudissement werd dit schrijven, dat voorloopig voor kennisgeving werd aangenomen, begroet. De rekening over 1904 waarvan dc be scheiden werden gecontroleerd door de heeren P. Verhage van Biervliet en P. M Dikkenberg van Zuidzande, werd goedge keurd onder dankzegging aan d n Penning meester Mr. J. 1'. Sluis voor zijn gevoerde administratie. De begrooting voor het loopend jaar werd eveneens vastgesteld. Als leden van het bestuur waren aan de beurt van aftreding de loeren J. A. Nee- teson te IJzendijke en I. de Hultu te Schoondijke. Alvorens tot stemming over te gaan vroeg de heer W. C. de Smidt te Schoondijke of cr iets tegen was om de benoeming bij ac clamatie te doeu geschieden. De voorzitter, de heer Hammacber, meen de dat er principieel wel iets tegen te zeg gen was, eerstens is het nooit voorgekomen en ten anderen zou het de vrijheid der le den in hunne keuze kunnen belemmeren en is 't daarom niet gewenseht, terwijl het eindelijk bij bet reglement verboden is. Van wege de atd. Schoondijke werd een procesverbaal van stemming over de aftre dende bestuursleden ingeleverd. De voorzitter verklaarde deze beslist in strijd met het reglement. Als geschiedenis van het bewust artikel kan spr. mededeelen dat dit juist alzoo is bepaald opdat zulke, stemmingen uitsluitend op de algemeene vergaderingen plaats vinden om te voor komen dat bij eveutueele herstemmingen niet weer alles naar de afdeelingen behoeft te worden gerenvoyeerd en dezstemmingen dns in ééne vergadering kunnen afloopen. Daarna werden herbenoemd de heeren De Hullu met 70 en Neeteson met 69 st. zijnde voorts uitgebracht op den heer M. M. Meijer 3, en op elk der heeren P. M. van Maarleveld en Dr. J. Schouten 1 st. uitgebracht en 1 briefje in blanco. De voorzitter wenschte beiden geluk met hunne herbenoeming hen tevens vragende of zij deze weder aanvaardden. Beiden verklaarden onder dankzegging voor het in hen gesteld vertrouwen, zich deze keuze opnieuw te laten welgevallen. Naar aanleiding van den ingekomen brief van Mr. Hennequin, wees de voorzitter er op dat ingevolge art. 12 van het reglement 4 ot meer weken vóór eene verkiezing in eene algemeene vergadering een groslijst van candidateu wordt opgemaakt om daarna een of meer definitieve candidaten te stellen. Nu de algemeene vergadering bij besluit van 29 Jan. jl. en de afdeelingen eene motie hebben gestemd om den aftredenden afgevaardigde dringend te verzoeken op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen, zou het bestuur de toepassing van art. 12 thans louter eene komedie achten als we later nog eens bij mekaar nidesten komen om te doen wat we feitelijk nu reeds kunnen doen blijkens het algemeen verlangen. Hel is uit dien hoofde dat het bestuur hoofdelijk doch niettemin eenparig voor stelt thans een besluit te nemen omtrent de candidatuur voor de 2e Kamer. De beer W. G. de Smidt, het genoemde art. 12 altijd als eene komedie-vertooning beschouwd hebbende, ondersteunde het voorstel van het bestuur ten sterkste. Met daverende instemming werd het voorstel om mr. P. C. J. Hennequin als candidaat te proclarueeren aangenomen. De voorzitter constateerde uit het ap plaudissement 't er gerust voor te kunnen houden, dat de candidatuur met onverdeel- deelde sympathie is ontvangen. Met genoegen had hij deze verklaring van de vergadering vernomen en wenschte haar en het district 0o3tburg geluk met het verkregen succes, dat mr. Hennequin zich opnieuw beschikbaar heeft gesteld. Maar nu rust ook op ons allen en op al le vrijzinnigen de dure plicht om die can didatuur met kracht te bevorderen. Die plicht hebben natuurlijk alle vrij zinnigen ook cdders, om te voorkomen, wat

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 2