E mmiim ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VööR HET VOORMALIG 4E DISTRICT. No. 993. Woensdag 19 April 1905. 14e Jaarg. FEUILLETON. Binnenland. 11 ABONNEMENT. Per 3 maanden fO.DO, franco per post door het geheele Rijk ƒ0.55, voor België y0.625, voor Amerika -/,ü.82r>, bij vooruitbetaling. Bij alle boekhandelaren eu brievengaarders worden abonnementen aangenomen. ADVERT ENTIJBN. Van 1 tot en met 5 regels 25 cents elke gewone regel meer 5 cents Groote letters naar {flaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag twee uur. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- eu Vrijdagavond bij den uitgever 0. DiKLOi.t.V te lireskeus. VeStlarheislefs ha de Gra ge vallen wet. O Het wetsontwerp tot opneming ook van veldai beiders in de ongevallenwet is bij de Tweede Kamer ingediend. Blijkens de inleidende bepalingen zijn de werkgevers en de werklieden in de na te noemen bedrijven volgens de bepalingen dezer wet verzekerd tegen geldelijke ge volgen van ongevallen, bun in verband met de uitoefening van liet bedrijf over komen. Onder werkgevers verstaat deze wet ie der, die anderen in dienst beeft voor de uitoefening van zijn bedrijf of ieder na tuurlijk persoon, die voor eigen rekening een of meer der straks tl noemen bedrij ven uitoefent, zonder daarvoor anderen in dienst te hebben. Onder werkman verstaat deze wet ieder, die in dienst van den werkgever in diens onderneming werkzaam is en van dezen als vergoeding voor zijn arbeid een uitkeering ontvangt. Onder werkman verstaat deze wet tevens de man of de vrouw, die werkzaam is in de onderneming van den echtgenoot Volontairs, leerlingen en dergelijke per sonen, die wegens bun onvoltooide oplei ding nog geen uitkeering als vergoeding voor bun arbeid ontvangen, worden als werklieden beschouwd. Onder verzekeringspliclitige onderneming verstaat deze wet een onderneming, waarin een verzekeringsplichtig bedrijf wordt uit geoefend. Indien een publiekrechtelijk lichaam door Onder de vele inrichtingen van verdacht allooi, welke door de Parijsche politie steeds met argus-oogen worden bewaakt, neemt het etablissement van mevrouw Lascart een voorname plaats in. Deze dame houdt een table d'höte in de rue de Tivoli, in een huis, waarin, onder het keizerrijk, een groote bankiersfirma haar kantoren geves tigd had, doch thans vervallen, een her- be rgzaam oord is geworden voor artisten, behoorende tot de Bohème van Montmar- tre, demi-mondaine's die in oogenblikkelij- ken geldnood verkeeren, beursmannen, wel ke bij de laatste maandelyksche afreke ning in gebreke zijn gebleven en vreem delingen, die alle bezienswaardigheden van Parijs tot in de kleinste bizonderheden wil len'leeren kennen. Echter vormt de groot ste aantrekkingskracht voor deze dagelijk- scbe gasten het spel. Zij kunnen zich on- in zijn dienst zijnde pprsonen zoodanige werkzaamheden doet verlichten dat die personen verzekerd zouden zijn, indien zij die werkzaamheden in dienst van een pri vaat persoon verrichten, wordt liet publiek rechtelijk lichaam ten aanzien dier werk - zaamheden geacht, een verzekeringsplichtig bedrijf uit te oefenen. Onder dagloon verstaat deze wet het be drag, dat de verzekerde geaclit wordt ge middeld per dag te verdienen. De commissie van aanslag stelt voor de gemeente, waarvoor zij is ingesteld, den staat der dagloonen vast, welke voor de verzekerden zullen gelden. Het dagloon gaat een bedrag van vier gulden niet Ie boven. Het dagloon van den weikgever wordt berekend naar zijn jaarlijksche zuivere in komsten uit het verzekeringspliclitige be drijf. De jaarlijksche zuivere inkomsten van den werkgever worden, voor de toe passing van deze wet, geacht vijfhonderd gulden te bedragen. Verzekeringspliclitige bedrijven zijn lo. liet akkerbouwbedrijf2o. het vee- boudersbedrijf3o. liet boscbbouwbedrjjf 4o. het boomkweekersbedrijf5o. het tuin bouw- of warmoeziersbedrijf Go. bet bloem- bollenkvveekersbedrijf7o. het bloemkwee- kersbedrijf8o. bet bedrijf van aanleggen en onderhouden van tuinen, plantsoenen, of bosscben. De uitvoering der verzekering is opge dragen aan de Rijksverzekeringsbank en aan de comruissiën van aanslag. In elke gemeente wordt een comm'ssie van aanslag voor de landbouwbediijven in- gestoord aan bun geliefkoosd vermaak overgeven, daar de politie, die gaarne in troebel water vischt en dikwijls in de ge legenheid is daar een goede vangst te doen, een oogje dichtknijpt voor de kleine ver grijpen tegen de wetten, welke in dit huis aan de orde van den dag zijn. De vaste bezoekers toonen dan ook weinig verwon dering wanneer van tijd tot tijd een der hunnen plotseling van het tooneel verdwijnt. Het aantal bezoekers is zeer groot, en van een uiteenloopend gehalte en de onver schilligheid jegens den buurman is in die mate tot eene gewoonte overgegaan dut het restaurant niet uit zijn vredige rust wordt opgeschrikt, wanneer een der gas ten in diens particulier leven een minder aangename gebeurtenis treft. Melanie La-cart is een vrouw van onge veer veertigjarigen leeftijd, Hink en groot van gestalte, met een stoutmoedig uiterlijk en daarbij zeer welbespraakt Men zegt dut, zij liet geld, hetwelk het bedrijfskapi taal heeft gevormd voor haar tegenwoor dige onderneming, in de galante wereld heeft verworven. De vertrouwelijdlieid, waarmede zij met de elegante dametjes, die haar inrichting bezoeken, omgaat, doet ver- gesteld. De commissie van aanslag bestaat in elke gemeente van meer dan 5000 zielen uit vijf leden en vijf plaatsvervangende le den, in de overige gemeen'.en uit drie le den en drie plaatsvervangende leden. De burgemeester is ambtshalve lid en voorzitter der commissie van aanslag. De overige leden en plaatsvervangende leden worden duor den gemeenteraad uit ingezetenen der gemeente benoemd. Om tot lid of plaatsvervangend lid te kunnen worden benoemd moet men op bet bet tijdstip der benoeming den vollen ou derdom van dertig jaar hebben bereikt en niet bij rechterlijke uitspraak de beschik king of het beheer over zijn goederen heb ben verloren of van liet kiezen en de ver kiesbaarheid hij krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezingen zijn ont zet. De werkgever is verplicht van het door hem uitgeoefende bedrijf tegen bewijs van ontvangst schriftelijk aangifte te doen in duplo' ten kantore der posterijen, binnen welks kring hg zijn woonplaats heeft. De werkgever en de in zijn dienst zijnde personen zijn vei plicht het bestuur der Rijksverzekeringsbank de verlangde inlich tingen, ook schriftelijk, te geven omtrent zaken en feiten de naleving van drze wet betreffende. Het ontwerp bevat voorts bepalingen omtrent gevarenklusstn en middelen tot dekking der onkosten, schadeloosstellingen, beroep en toezicht. Algemeen Overzicht. loen voor enkele jaren de Boeren oor log den klank van den Hollandscben naam over gaosch de wereld dro -g, toen liepen ook hier, en hier vooral, de mensclien te hoop om door geld als anderszins de strij dende republieken bij te staan in den strijd voor huil onafhankelijkheid en vrije nati onaliteit. Eu de vlam van geestdiift, die hooger opsloeg, dan wij het in deze lage lauden gewoon zijn, scheen aan te duiden, dat van nu al het ontwaakte nationaliteits gevoel bij het Hollandsche ras als een wel- dadigkoesterend vuur brandende zou blij ven. Het was niet de vaderlandsliefde, die zich beperkt binnen de staatkundige grenzen van het eigen land, die tot groo- ter levenskracht scheen opgestaan, maar het was het besef van eenheid van heel den Hollandscben stam, zich uitstrekkende over alle landen, waar Hollanders wonen, over Vlaanderenland en Zuid-Afrika iu de eerste plaats. Maar wat scheen er na den ongedachten zoo betreurden afloop van den Zuid-Afri- kaanschen krijg overgebleven dan alleen de smeulende wrok tegen Engeland en een ge voel van teleurstelling over de Boeren Al werd en wordt er nog veel gegeven voor het Hollandsch onderwijs daarginds, het gros der Nederlanders scheen terug te kee- ren tot de uude onverschilligheid voor al wat Hollandsch heette en de geestdrift, die het aangroeien van den hoogst uitslaanden vlam van Hollandsch nationaliteitsgevoel moeden dat zij niet ongenegen is deze te ondersteunen, wanneer zich het gebrek can financieele hulpmiddelen doet gevoelen. Wanneer men daarbij weet, dat zij zeer dikwijls deftige, bejaarde hoeren in een ge reserveerd salon ontvangt, en hun verze kert, dat zij op I aar stilzwijgendheid kun nen staat maken, dan weet men dadelijk op welke hoogst natuurlijke wijze zij er voor zorgt om weder in het bezit te ge raken van de sommetjes, welke zij haar beminnelijke cliënteele heeft voorgeschoten. Zij tuag zich dan ook in de algemeene sympathie harer Jagelijksche gasten ver heugen, dank zij vooral de moederlijke teederheid welke zij jegens allen, en vooral jegens de schooDe vrouwen en de jonge, aankomende kunstenaars, aan den dag legt Niettemin worden er van haar allerlei leelijke verhaaltjes verspreid. Zoo mom pelt men, dat zij de oorzaak is geweest dat een jougmensch van netten huize zich van het leven heett beroofd. Zij had, zoo wordt verhaald, hem aangespoord tot liet vervaardigen van een valschen wissel en hem daarna vervolgd met afpersingen en bedreiging-en, zoodat hem geen andere uit weg overbleef dan deze wanhopige daad. Dan, zegt men, heeft zij haar zuster voor haar deur van honger en gebrek la ten omkomen, zonder haar de hand tot redding te hebben toegestoken, omdat zij elkander eeuwigen haat hadden gezworen na een geschil over een erfenis. Ten slot te wordt geheimzinnig gefluisterd, dat nie mand anders dan zij het was die de bende der zwartgerokte!], bestaande uit inbrekers die uitsluitend de groote wereld tot het terrein hunner werkzaamheden hadden uit gekozen, eu waarvan haar minnaar Clavel de Laroque het hoofd was, in de handen der politie had overgeleverd. Later was Clavel uit Noumea, waarheen hij gedepor teerd was, ontvlucht, en algemeen was men van oordeel dat hij zelf de verrader was zijner medeplichtigen en dat de wel willende medewerking van het gouverne ment de hoofdoorzaak was van het geluk ken zijner ontvluchting. Mevrouw Lascart kon, als zij wilde, zich geheel voordoen als een net opgevoede da me, om dan weer, wanneer het te pas kwam, zoo grof, brutaal en gemeen te kun nen uitvallen als een vischwijf. J] Het per soneel beefde voor haar, en dank zij de goede orde, welke zij wist te haudkaveii|

Breskensche Courant | 1905 | | pagina 1